• Poštovani posjetitelju, za korištenje svih mogućnosti koje Poljoprivredni Forum omogućuje, predlažemo ti da se registriraš. Besplatno je i tvoja privatnost je potpuno zaštićena. Registracija ti omogućuje pristup svim kategorijama i temama, mogućnost pristupa privicima u postovima (slike, video, tutorijali, uputstva itd), pristup malom oglasniku, direktnu komunikaciju s članovima putem privatnih poruka, automatsko praćenje tema od interesa i još mnogo toga. Veselimo se tvojoj prijavi! ❤️

Aparati za zavarivanje ili po domači "švasaparat"

bubamarac

Član
Tu od
23 Tra 2012
Poruka
746
Je, Z, posudio sam od kuma autolimara, a i dobio sam još jednu, "vatrogasnu" kojoj ima 50tak godina, ako se uspijem snaći za punjenje.
Toj sam odvidao ventil, odrezao teatubom cjevčicu i natlačio ju vodom do 60 bara, da vidim oće li odma u smeće, ili ću reskirat tlačenje većom pumpom kad ju pribavim...
100, 150 bara, (110 imam di nabavit pumpu od vodene magle, a 150 i dosta više može pumpa iz firme, koja je sad u ZG, nekad bude ovdi)
Ovu ću vratit kumu, a ta dobivena je duplo veća, 10l.

Kupljenec, debelo je 6-8 mm, to je "i" profil 100x100, na "u" profilu 120x60, ako se ne varam..
Već sam vario drugi komad pa ga lomio na varu, (1 špan), da vidim dubinu penetracije vara, učinilo mi se prolazno.
Pukne var dijagonalno, onako kako mjeriš debljinu vara, ostane pola na jednom komadu, pola na drugom...

Za najodgovornije varove, pored ove mrcine stoji "moja prva ljubav", a imam i Telvin "tetrapak"..
Opremljen sam ko Đuro Đaković...
 

Lee Champa

Iskusan lik
Tu od
9 Tra 2019
Poruka
8,847
Jel netko zna koliko vridi atest na boci CO2, kad se jednom napravi?
I koliki im je životni vjek?
1. Atest trebaš napraviti svakih 10 g. ako imaš firmu (ali to se izvede teko da kupiš plin i dobiješ drugu bocu u tih 10 g, a oni nek se jebeeedu).
2. Nađeš na otpadu od kisika, dušika, zraka, ali ne acetona (disos plina jer je ta napunjena, ajmo reč "ciglom" i acetonom). Odneseš ju u Servis vatrogasnih aparata, tamo zamjene ventil (original za CO2 sa sigurnjakom) i napune ju. CO2 u boci ima pritisak do 50 bara, ovisno o vanjskoj temperaturi.

A ovo me ZJ malo prca (ma nis mislil prc-prc prilikom zavarivanja) jer je pročitao na jednom drugom mjestu:unsure:
Kolega @Lee Champa zna sigurno ;)
Imam komplet malih boca za autogeno zavarivanje (robna razmjena od susjeda, a on donio iz Njemačke)
Davno odnio u Messer (Šibice-Zaprešić) da kupim plin.
Pregleda čovjek boce i zove kolege da vide atest! :p
Atest nosi oznaku "kukasti križ 1936 g"!:hahah:
Sad ih sam punim doma. Kisik je gotov za koju minutu, a acetilen spojim boce i nakon dana je puna.
 

bubamarac

Član
Tu od
23 Tra 2012
Poruka
746
Misliš Lee da bi je zaminili kad vide na njoj 1963 godinu??
(Mogu im pokazat sliku u mobu, na kojoj je natlačena na 59 bara).
Na ventilu piše Yugoslavia...
Nije kukasti križ, ali nije ni daleko...
 

bubamarac

Član
Tu od
23 Tra 2012
Poruka
746
Danas sam ju tlačio na 110 bara.
Nije moga miniwash više.
A trenutno nemam čime natlačit, više.
Zna li tko na koliko otprilike bari bi triba "ispalit" ventil od CO2 boce?

Šta se boce tiče, ovo bi tribala bit ista boca ka za Dušik, ili Argon, 300 bara nova, pa s godinama sve manje..
Ne virujem da rade različite boce, za tih nekoliko plinova.
To je ispitivanje od minimalno 360 bara nove, ako se ne varam, pa sa godinama sve manje..Svako nešto godina po 50 bari manje...
 
Posljednje uređivanje:

bubamarac

Član
Tu od
23 Tra 2012
Poruka
746
Imam situaciju u firmi di me šef traži da pogledam koji TIG aparat da kupimo...

Ja imam svoj, nisam ništa gleda već 10-15 godina, i neznam šta da mu rečem..

Ode 700 riči teksta, nije pejstalo sve nego samo malo!!!
 

bubamarac

Član
Tu od
23 Tra 2012
Poruka
746
Jel meni Z pišeš?
S tim aparatom ću ja radit, kupujemo ga da ne radim sa svojim...
Tribam preporuku.
AC/DC,
Kempi ili Lincoln, ili šta se najmanje kvari, ima najviše ampera iz 220V, itd..
 
Posljednje uređivanje:

Lee Champa

Iskusan lik
Tu od
9 Tra 2019
Poruka
8,847
Ne možeš tražiti "najviše ampera" na jednoj fazi (230 V) ako ne znaš limitator i presjek vodića!
 

Matija_E30

Iskusan lik
Premium
Tu od
13 Stu 2019
Poruka
2,928
Fronius magic wave 2200. Vodeno hlađenje gorionika. Ac/dc. Wolfram ide i 3,2.
Jedino im se četkice na pumpi za vodu dost brzo potroše, a nema senzor za protok, pa se oće desit da procuri vrat..
 

Najnoviji postovi

Na vrh