• Poštovani posjetitelju, za korištenje svih mogućnosti koje Poljoprivredni Forum omogućuje, predlažemo ti da se registriraš. Besplatno je i tvoja privatnost je potpuno zaštićena. Registracija ti omogućuje pristup svim kategorijama i temama, mogućnost pristupa privicima u postovima (slike, video, tutorijali, uputstva itd), pristup malom oglasniku, direktnu komunikaciju s članovima putem privatnih poruka, automatsko praćenje tema od interesa i još mnogo toga. Veselimo se tvojoj prijavi! ❤️

Aronia melanocarpa (Aronija)

P

pehist

Guest
vidim da se u zadnje vrijeme mnogo pise i govori o ovom zanimljivom i zdravom vocu.

da li netko ima iskustva u uzgoju? ali ne opci podaci sa interneta. jeli netko ima osobnog iskustva ?

da li postoji otkup i plasman i kako se krecu cijene?

da li postoje veci i znacajniji nasadi u blizoj ili daljoj okolici? :idea:
 
A

atomizer

Guest
Re: aronia melanocarpa ili po naski aronija

o svemu šta pitaš nemam pojma.dobio sam tri grma za probu.posadio ih nedavno pa čemo vidjeti.teorije ima pregršt a iskustva vrlo malo(skoro pa nikakvo) barem u mom kraju.ja sam to iz čiste znatiželje posadio.
 
E

elmare

Guest
Re: aronia melanocarpa ili po nasi aronija

Ovo sam našao

U bližoj okolici Garešnice, na imanju OPG Medić (Saša Medić i Dragutin Medić, dipl. ing, sa svojim obiteljima) na površini od oko 6.000 m2 posađen je sa prvi probni nasad od oko 2.000 sadnica Aronie (Aronia Melanocarpa). Nakon probnog razdoblja i prikupljanja dragocjenih iskustava sa ovim "čudesnim" voćem, već ove jeseni uz pripremu zemljišta za nove nasade planira se proširenje voćnjaka i sadnja na novim dodatnim površinama od oko 7.000 m2, sveukupno nekoliko tisuća sadnica. Prema riječima Dragutina Medića u neposrednoj okolici Zadra, u suradnji sa svojim poslovnim partnerima i suradnicima podignut je još jedan probni nasad sa oko 600 sadnica, tako da ukoliko se pokaže da sadnice dobro podnose i ondašnju klimu možemo očekivati i širenje nasada po južnim krajevima Lijepe naše.
 
P

pehist

Guest
to sam vidio,

jos netko mozda ima kakvih iskustava? :idea:

proradio portal

www.aronija.com.hr :D

u nedjelju 17.05.2009 u 12:30 sati na prvom programu HRT-a u emisiji PLODOVI ZEMLJE pogledajte prilog o Aroniji,

tocnije o najvecem nasadu Aronije u Hrvatskoj :D
 
Posljednje uređivanje od moderatora:
P

pehist

Guest
Re: aronia melanocarpa ili po nasi aronija

slika_03_001.jpg



bit ce plodova 8)
 

Drug Mile

Član
Tu od
24 Stu 2010
Poruka
99
Zna li tko kako se može dobiti sadnica iz postoječeg grma ili ploda?

Navodno reznicama, ne mogu se sjetiti gdje sam čitao.

Nego, jel ima netko da to konzumira? Jel ima netko da je uzgojio i prodao veću količinu? Subjektivan dojam mi je da se svako toliko (na raznim forumima) netko registrira kako bi ju reklamirao. Onda se opet registrira netko drugi i kaže kako je posadio velike količine. Sve neke fiktivne osobe, čiju je vjerodostojnost teško provjeriti. Onda se počinju javljati ljudi koji su "čuli" da je dobro uzgajati aroniju. Pa normalno kad je reklama po raznim forumima.

Ja ću ovih dana posaditi možda 10-ak grmova za sebe. Ako se meni plod ne svidi, neću dalje ni saditi. Ako mi se svidi, nuditi ću ga obitelji, prijateljima, u biti ne sumnjam u njegovu ljekovitost, samo me brine što to nitko baš ne voli jesti, bilo kao svježi plod ili kao sok, pekmez i sl. Ako meni ne bude fino, smješat ću ih u nešto drugo, recimo obojati sok od jabuka u crno :mrgreen:

Amerima je aronija poznatija nego nama budući da je tamo samonikla, i u pravilu se ne smatra hranom, odnosno navodi se kao hrana za preživljavanje u divljini, poput drugog polu-jestivog voća, kakvo i kod nas raste u parkovima. Kad razgovaram s našim ljudima, kažu da je podnošljivog okusa ako se umoči u šećer. Nije baš utješno, ima i ukusnijeg, a jednako ljekovitog voća.
 

StricVujc

Član
Tu od
1 Tra 2010
Poruka
837
Ja sam čuo da ima okus crnog čaja :p posadio sam ove godine tri sadnice sasvim mala stabalca. Već su počele lijepo listati. Kolko sam shvatio još tamo davno 20-ih godina 20og st. proširila se iz Amerike ali najviše po Rusiji. Oni zasadili po Ukrajini, oko Petrograda čak i na Altajskom gorju. U ostatku Europe nije se tolko proširila (za sad)...
 
P

pehist

Guest
Navodno reznicama, ne mogu se sjetiti gdje sam čitao.

Nego, jel ima netko da to konzumira? Jel ima netko da je uzgojio i prodao veću količinu? Subjektivan dojam mi je da se svako toliko (na raznim forumima) netko registrira kako bi ju reklamirao. Onda se opet registrira netko drugi i kaže kako je posadio velike količine. Sve neke fiktivne osobe, čiju je vjerodostojnost teško provjeriti. Onda se počinju javljati ljudi koji su "čuli" da je dobro uzgajati aroniju. Pa normalno kad je reklama po raznim forumima.

Ja ću ovih dana posaditi možda 10-ak grmova za sebe. Ako se meni plod ne svidi, neću dalje ni saditi. Ako mi se svidi, nuditi ću ga obitelji, prijateljima, u biti ne sumnjam u njegovu ljekovitost, samo me brine što to nitko baš ne voli jesti, bilo kao svježi plod ili kao sok, pekmez i sl. Ako meni ne bude fino, smješat ću ih u nešto drugo, recimo obojati sok od jabuka u crno :mrgreen:

Amerima je aronija poznatija nego nama budući da je tamo samonikla, i u pravilu se ne smatra hranom, odnosno navodi se kao hrana za preživljavanje u divljini, poput drugog polu-jestivog voća, kakvo i kod nas raste u parkovima. Kad razgovaram s našim ljudima, kažu da je podnošljivog okusa ako se umoči u šećer. Nije baš utješno, ima i ukusnijeg, a jednako ljekovitog voća.

pozdrav Druze Mile.

morao sam odgovoriti na tvoj post. a vidio sam da si i na forumu.hr slicne stvari pisao.

zanimljivo je kako pljujes po aroniji i njezinoj proizvodnji i uzgoju iako nista neznas o njoj, nisi je vidio a ni okusio. kao sto blage veze nemas ni o drugim vockama o kojima pises u drugim temama, ali glavno da se pise jel tako.

iza njezine promocije i najvece proizvodnje stojim Ja - Saša Medić nositelj OPG-a Medić, a na drugom forumu je moj nick el sale. pametni su to vec davno skuzili. sjecam se da si i trazio sadnice , valjda su ti bile preskupe, ili si samo ljubomoran.

dakle da ti odgovorim na pitanje, postoji proizvodnja kod nas, kao i u svijetu, mi smo prosle godine 200 kila ubrali i sve prodali.

takodjer je istina da je jos par ljudi posadilo nasad aronije i ja u tome nevidim nista cudno, iako ti u tome vidis neku urotu i prevaru.

nikoga nisam navlacio i nagovarao da posadi nasade, niti obecao ljudima da ce biti ikakvoga otkupa ili tako neceg slicnog. tako da i to rascistimo. ljudi koji su digli plantaze napravili su to svojevoljno i neki od njih su se promovirali po forumima, pa sto?.

na kraju Druze Mile porucujem ti da pitas slobodno sto te zanima o aroniji, pa i o drugom vocu, rado cu ti odgovoriti, bolje pitaj nego sto pises pizdarije.

a i rado cu ti na jesen poslati prave proizvode od aronije, pa ih probaj, mislim da ces ostati ugodno iznenadnjen. jer ono sto si probao u Konzumu, e to je prevara. istina je da okus svjeze aronije nije nista posebno, nekima cak i nejestivo, ali ona je prvenstvano industrijska biljka i to iznimne kvalitete i vrijednosti, ali o tome neki drugi put.

pozdrav.
 
P

pehist

Guest
Zna li tko kako se može dobiti sadnica iz postoječeg grma ili ploda?

sadnica se moze dobiti iz sjemena ali brzi i bolji i brzi nacin je reznicama. , moze se i grm rascijepiti na vise dijelova pa tako dobiti par sadnica.

uglavnom se lako prima i oziljava.
 
P

pehist

Guest
Ja sam čuo da ima okus crnog čaja :p posadio sam ove godine tri sadnice sasvim mala stabalca. Već su počele lijepo listati. Kolko sam shvatio još tamo davno 20-ih godina 20og st. proširila se iz Amerike ali najviše po Rusiji. Oni zasadili po Ukrajini, oko Petrograda čak i na Altajskom gorju. U ostatku Europe nije se tolko proširila (za sad)...

90 % svjetske proizvodnje se nalazi u poljskoj. moze se takodjer naci dosta nasada po zemljama bivseg sovjetskog saveza, u bugarskoj , rumunjskoj, makedoniji , istocnoj njemackoj...

a u zadnje vrijeme sve vise se sadi u americi, cak i svedskoj i norveskoj te velikoj britaniji, srbiji...
 

Drug Mile

Član
Tu od
24 Stu 2010
Poruka
99
Živio pehist! Da, raspitivao sam se za sadnice ali mi geodet nije stigao izmjeriti zemlju pa ja nisam ništa posadio, odlučio pričekati proljeće. U međuvremenu tražio alternative pa ću saditi aroniju, kupinu, malinu, ribiz i ogrozd (od bobićastog) a uz to još i stablašica raznih sorti.

Pisao sam onako jer ste vrlo lijepo izreklamirali aroniju i svaka vam čast na tome, ali ima ljudi koji ne znaju ništa o ničemu, nisu nikad ništa uzgajali a kamo li pokušali prodati i sad hoće zasaditi puste hektare. Sretno bilo i njima a pogotovo vama, kamo sreće pa zajedno cijelu Hrvatsku u polje aronije pretvorili. Nadam se samo da neće biti previše onih koji će se za par godina pitati gdje sad s tolikim tonama ovog voća.
 
P

pehist

Guest
Živio pehist! Da, raspitivao sam se za sadnice ali mi geodet nije stigao izmjeriti zemlju pa ja nisam ništa posadio, odlučio pričekati proljeće. U međuvremenu tražio alternative pa ću saditi aroniju, kupinu, malinu, ribiz i ogrozd (od bobićastog) a uz to još i stablašica raznih sorti.

Pisao sam onako jer ste vrlo lijepo izreklamirali aroniju i svaka vam čast na tome, ali ima ljudi koji ne znaju ništa o ničemu, nisu nikad ništa uzgajali a kamo li pokušali prodati i sad hoće zasaditi puste hektare. Sretno bilo i njima a pogotovo vama, kamo sreće pa zajedno cijelu Hrvatsku u polje aronije pretvorili. Nadam se samo da neće biti previše onih koji će se za par godina pitati gdje sad s tolikim tonama ovog voća.

a ja na to niti mogu niti zelim utjecat. ima ljudi svakakvih sa svakakvim idejama. a kud bi stigo kad bi se i za druge brinio. dali ce drugi uspjet prodat i sto ce sadit je njihov problem i odluka.
 

Drug Mile

Član
Tu od
24 Stu 2010
Poruka
99
takodjer je istina da je jos par ljudi posadilo nasad aronije i ja u tome nevidim nista cudno, iako ti u tome vidis neku urotu i prevaru.

Ajde kad već vučeš za jezik, na drugom forumu se pojavi lik "aronija12" kojem je prva poruka "posadio sam 800 sadnica aronije" i onda pita jel treba to orezati.

Ja na ovo nisam pristrano reagirao, rekao sam da me brine što kod nas nalazim toliko preporuke, po meni sve s vaše strane, a od ljudi u americi koji ju imaju kao živicu ili akrasni grm kažu da je polujestiva, dobro za nahraniti ptice. Znam da ju koriste u sibiru, ali ona i ide na ekstremne temperature, postoji i sibirska maslina pa je kod nas nema, postoji i sibirski kivi pa ga kod nas nema. Meni su sve ove biljke zanimljive jer imam pola godine snijeg, ostalo magla, mraz i blago, vlažno ljeto. Znači ja znam zašto ću saditi aroniju, kako sam rekao "ako mi se svidi", jer ću njome hraniti sebe i obitelj.

Spominješ cijenu sadnice, ma nije ona previsoka, u MBM-u u Rijeci je aronija 15 kuna, kupina i malina su 18. Znači nije to skupo, samo čovjek mora znati što će s njom kad to rodi, jer ako ne proda, a njemu osobno je nejestivo, onda je to jako skupo.
 
P

pehist

Guest
Ajde kad već vučeš za jezik, na drugom forumu se pojavi lik "aronija12" kojem je prva poruka "posadio sam 800 sadnica aronije" i onda pita jel treba to orezati.

Ja na ovo nisam pristrano reagirao, rekao sam da me brine što kod nas nalazim toliko preporuke, po meni sve s vaše strane, a od ljudi u americi koji ju imaju kao živicu ili akrasni grm kažu da je polujestiva, dobro za nahraniti ptice. Znam da ju koriste u sibiru, ali ona i ide na ekstremne temperature, postoji i sibirska maslina pa je kod nas nema, postoji i sibirski kivi pa ga kod nas nema. Meni su sve ove biljke zanimljive jer imam pola godine snijeg, ostalo magla, mraz i blago, vlažno ljeto. Znači ja znam zašto ću saditi aroniju, kako sam rekao "ako mi se svidi", jer ću njome hraniti sebe i obitelj.

Spominješ cijenu sadnice, ma nije ona previsoka, u MBM-u u Rijeci je aronija 15 kuna, kupina i malina su 18. Znači nije to skupo, samo čovjek mora znati što će s njom kad to rodi, jer ako ne proda, a njemu osobno je nejestivo, onda je to jako skupo.

taj covjek je iz Zupanje sto je 800 komada posadio, dakle nisam ja.

koristi se ona po cijelom svijetu samo treba naci. sve je na internetu. pa i pijemo ju i koristimo svi cesto u kupovnim sokovima i cajevima i drugim stvarima samo ljudi neznaju.

u americi se sadi sve vise i ima vec dosta farmi...

evo jedna

http://sawmillhollow.com/


dakle ako ti druze mile neznas to neznaci da ne postoji.
 

horda

Član
Tu od
5 Sij 2012
Poruka
65
Pozdrav svima!!!!
Novi sam na forumu i još noviji u voćarstvu! Imam određenu količinu zemlje u okolici Osijeka na kojoj sam planirao posaditi sadnice aronije. Moje pitanje je da li se može obaviti sadnja sadnica SADA, s obzirom na vremenske uvijete koji više sliče kasnoj jeseni negoli zimi??? Ili sačekati proljetnu sadnju??? Zahvaljujem svima koji napišu bilo kakvu informaciju!!!!
 

ilegalac

Član
Tu od
19 Velj 2010
Poruka
909
Pozdrav svima!!!!
Novi sam na forumu i još noviji u voćarstvu! Imam određenu količinu zemlje u okolici Osijeka na kojoj sam planirao posaditi sadnice aronije. Moje pitanje je da li se može obaviti sadnja sadnica SADA, s obzirom na vremenske uvijete koji više sliče kasnoj jeseni negoli zimi??? Ili sačekati proljetnu sadnju??? Zahvaljujem svima koji napišu bilo kakvu informaciju!!!!

što prije posaditi to bolje, naravno ako dopuštaju vremenski uvijeti
 
Na vrh