• Poštovani posjetitelju, za korištenje svih mogućnosti koje Poljoprivredni Forum omogućuje, predlažemo ti da se registriraš. Besplatno je i tvoja privatnost je potpuno zaštićena. Registracija ti omogućuje pristup svim kategorijama i temama, mogućnost pristupa privicima u postovima (slike, video, tutorijali, uputstva itd), pristup malom oglasniku, direktnu komunikaciju s članovima putem privatnih poruka, automatsko praćenje tema od interesa i još mnogo toga. Veselimo se tvojoj prijavi! ❤️

atf ulje u naftu

bole1994

Član
Tu od
16 Lis 2011
Poruka
279
aha to sam i mislio al nisam bio siguran,
al kakve sad ima veze zaljedjavanje nafte sa sipanjem atf-a u rezervar
kolko ja znam atf se nesipa u gorivo da nebi zaledilo vec da malo procisti dizne
al moguce je da i grijesim
 

vlč.puknuti

Iskusan lik
Premium
Tu od
14 Svi 2008
Poruka
23,641
aha
haha ja se rasturi kontajuc :scratch kakve sad veze ima zaljedjivane i atf :gitarist:
Oprosti ja ti opče nisam gledal da je to ekstra tema ...ja sam kontal da postam u gorivo ti ljuto .

.
Ali osobno mislim da su ti bilo kakvi aditivi isto kak i tablete ..jedno ti leči drugo ubija ...najbolje kad ih ne treba gutati
 

bole1994

Član
Tu od
16 Lis 2011
Poruka
279
Oprosti ja ti opče nisam gledal da je to ekstra tema ...ja sam kontal da postam u gorivo ti ljuto .

.
Ali osobno mislim da su ti bilo kakvi aditivi isto kak i tablete ..jedno ti leči drugo ubija ...najbolje kad ih ne treba gutati

hehe ma nema veze
a i to sto kazes za jedno je mozda dobro a za drugo nije ;)
 

sduspara

Član
Tu od
30 Sij 2010
Poruka
118
Ma čitava ova priča je zato jer je gorivo "suho", to jest manje je masno nego onaj D2 otprije 10 godina, pa bilo kakvo ulje uliveno u gorivo podmazuje semeringe i dizne. Naravno, umjerena količina. Ljudi su usipali čisto motorno ulje u mercedesove motore 123 i motorima nije bilo nošta, samo dizne ne tuku dok je ulje u sustavu. A šta je bilo kasnije, e to se ne zna...
 

ivanz

Aktivni član
Tu od
29 Pro 2010
Poruka
4,485
zanimljiva tema, al što sve neće pasti ljudima na pamet da sipaju u traktore.......kakvo je stanje s cijenom goriva, uskoro nećemo ništa sipati.......

negdje sam već pisao, za npr golf 1, tvornica propisuje korištenje benzina u zmiskim uvijetima 20-30%, dok u golf 3 zabranjuje korištenje istog......a pumpe skoro iste......rotacione

npr, za ruske traktore, mislim za T40, preporuka da pri velikom minusu, kako bi se izbjeglo smrzavanje, da se stavlja benzin, al nesječam se u kojem točno omjeru.......mislim do čak i 40%......

u jednoj knjizi iz 1954.g. piše "u nedostatku dizela, u dizelski motor je moguće staviti motorno ulje+20-30% benzina".......samo motori od prije 60 godina i danas nisu ni približno jednaki......

na mojim strojevima su sve klipne pumpe, i s njima nema problema, samo toči i vozi........dok kod 533 imam 2 filtera goriva, pa onaj fini treba promjeniti jednom godišnje, jer se obično zaštopa nakon godinu i pol.......i po zimi uvijek stavim benzina u gorivo i tako već godinama, a traktori rade bez ikakvih problema.......

ove priče o ATF-u da čisti sustav itd......baš i nevjerujem, jer diznu može popraviti samo novi uložak, a pumpu novi element.......

različita je viskoznost dizela i atf ulja ili bilo kojeg drugog ulja, možda i tlak nije isti u dizni zbog različite gustoće itd itd.......ima jako puno parametara ovdje, a ako se ide dublje u to, treba jednostavno izmjeriti snagu, koja će odstupati možda max 1ks kod traktora imt 533, što je neosjetno.......

što se tiče današnjih novih traktora i automobila, priča je sasvim drugačija, i oni netrpe nikakvo loše gorivo.......samo reparacija pumpe za JD je oko 15 000kn, dok za rusa nova pumpa je 3500kn.......
 

MF 698 t

Aktivni član
Tu od
16 Velj 2012
Poruka
1,649
ATF sigurno pomaže,u to se može svako uvijeriti kada je loša PVP i dizne,dok je sve dobro,nema neke promijene,al svijedno se treba primijetiti tiši rad motora.ATF ili dvotaktol su ulja koja se dodaju u naftu,druga ulja ne funkcioniraju tako.Ja sam to probao na kamionima,traktorima,i zadnje na audiju B4 TDI motor,isto se zaletavao,poslije toga je mirno radio.
 

ŠANANA

Dobro znana faca
Tu od
23 Sij 2008
Poruka
12,804
Pratim ovu temu od početka i sad imam pitanje.
Recimo na karnistar od 20 l plavca, koliko bi smjelo ATF-a uliti?? i onda to sve skupa u traktor naliti, jel bi imalo kakvog boljeg efekta na tako malu količinu??
Imt 565 mi se isto malo zaletava dok radi u ler gasu, novi su ulošci dizni stavljeni jesenas prije berbe kukuruza, PVP nije dirana več jedno 7-9 god. kad je u potpunosti reparirana sa svim novim dijelovima.
 

lisnik

Dobro znana faca
Tu od
15 Velj 2010
Poruka
2,110
ove priče o ATF-u da čisti sustav itd......baš i nevjerujem, jer diznu može popraviti samo novi uložak, a pumpu novi element.......


Za ovaj dio se potpuno slazem sa tvojim misljenjem.
 

bole1994

Član
Tu od
16 Lis 2011
Poruka
279
Pratim ovu temu od početka i sad imam pitanje.
Recimo na karnistar od 20 l plavca, koliko bi smjelo ATF-a uliti?? i onda to sve skupa u traktor naliti, jel bi imalo kakvog boljeg efekta na tako malu količinu??
Imt 565 mi se isto malo zaletava dok radi u ler gasu, novi su ulošci dizni stavljeni jesenas prije berbe kukuruza, PVP nije dirana več jedno 7-9 god. kad je u potpunosti reparirana sa svim novim dijelovima.

ja sam cito na automobilskom forumu da je autu sigurno bolje radit na atf nego na ovu nasu naftu,i dosta ih kazu da su direktno na infuziju spajali atf,a posle i u rezervar nasuli atf
znaci po tome na 20L bi se sigurno smjela nasut litra,al ja nebih nasuo,ja bih mozda na 20L nasuo jedno 0.3-0.5L atfa
i za auta kazu da se osjeti velika razlika i u vuci i u radu motora
ja sam tak cuo i bas sam zato i otvorio temu posto je i mene zanimalo
 
Z

zetor4718

Guest
ja sam cito na automobilskom forumu da je autu sigurno bolje radit na atf nego na ovu nasu naftu,i dosta ih kazu da su direktno na infuziju spajali atf,a posle i u rezervar nasuli atf
znaci po tome na 20L bi se sigurno smjela nasut litra,al ja nebih nasuo,ja bih mozda na 20L nasuo jedno 0.3-0.5L atfa
i za auta kazu da se osjeti velika razlika i u vuci i u radu motora
ja sam tak cuo i bas sam zato i otvorio temu posto je i mene zanimalo

ja u zetora nalijem atf dva puta po 2-3 deci godišnje na pun rezervar.u auto nekad jedanput a nekad i dvaputa godišnje kako se kad sjetim.majstor koji radi "bosch" pumpe savjetovao mi je tako,ako i ne pomaže barem ni neškodi.eurodizel je presuho gorivo za ove malo starije aute one ispod 02.-03.g. pa tako i za traktore,a i dosta nagriza pa procure brtve na pumpi.
 

MF 698 t

Aktivni član
Tu od
16 Velj 2012
Poruka
1,649
Pratim ovu temu od početka i sad imam pitanje.
Recimo na karnistar od 20 l plavca, koliko bi smjelo ATF-a uliti?? i onda to sve skupa u traktor naliti, jel bi imalo kakvog boljeg efekta na tako malu količinu??
Imt 565 mi se isto malo zaletava dok radi u ler gasu, novi su ulošci dizni stavljeni jesenas prije berbe kukuruza, PVP nije dirana več jedno 7-9 god. kad je u potpunosti reparirana sa svim novim dijelovima.

Možeš naliti i cijelu litru ATF ulja u taj karnister,ništa mu lošije ne može biti,samo bolje.
 

farmervg

Aktivni član
Tu od
7 Lip 2010
Poruka
1,421
Koliko je meni poznato ulje u gorivu ima samo funkciju podmazivanja, i to kod plavog dizela i lož ulja jer ta goriva su loše kvalitete suha su i onda dvotaktol služi za podmazivanje elemenata u boš pumpi ,nema nike veze sa sagorjevanjem uklipu sa boljim radom jedino kad se dodaje benzin ili petrolej koji služi za bolju ekspanziju
 

isalopek

Aktivni član
Tu od
15 Ruj 2010
Poruka
526
i koji je na kraju generalni zaključak ovog? Stavljati atf u naftu traktora ili ne???
 
P

phoenix_10

Guest
slusaj, majstor mi je rekao da stavim kilu atf-a na 7-8 litara goriva u traktor, bio mi je zaciscen sistem za gorivo . i rezervoar zaciscen . Dimio mi je traktor , pa smo pokusali s atf rijesiti stvar. u cemu je fora , naime atf ima daleko daleko vecu moc sagorijevanja, i dosta pomogne kod zaciscenja dizni, i cijelog sistema. Mi smo sto pokusali ali kod mene je bilo prekasno , bilo mi je totalno zacepljeno od prljavstine izlaz na rezervoaru , i ac pumpa kako je vukla to gorivo potrgala mi je dihtunge na filteru goriva pa je onda tuda vukao zrak , i onda na to sve je puklo crijevo na usisnoj grani pa nije imao ni zraka dovoljo. i tad je poceo vuci kroz blok motora ulje , odnosno vukao zrak iz bloka pa je samim time vukao i ulje. i onda je debelo debelo dimio. Ali da sam na vrijeme dao atf , sve bi se rijesilo . jbg
 

ivanz

Aktivni član
Tu od
29 Pro 2010
Poruka
4,485
hm, kada već govorite o dodavanju ulja u gorivo......

što bi bilo kada bi se rabljeno ulje iz kartera sipalo u gorivo i vozilo na njega, u mješavini sa plavim dizelom???? uz uvijet da se ulje dobro profiltrira.....?????
 
P

phoenix_10

Guest
hm, kada već govorite o dodavanju ulja u gorivo......

što bi bilo kada bi se rabljeno ulje iz kartera sipalo u gorivo i vozilo na njega, u mješavini sa plavim dizelom???? uz uvijet da se ulje dobro profiltrira.....?????

bilo bi da nebi ni upalio na tom ulju. Fora u tom atfu je da on ima daleko vecu moc sagorijevanja od dizela, pa ga ljudi mjesaju da prociste sisteme itd .

http://www.youtube.com/watch?v=yCm5_ghaXNw ovo ti je ta moc atf ulja ,mislim da ovdje u ovoj situaciji nema nimalo nafte , nego samo ulje atf :$ :p .
 

jeffy

Aktivni član
Tu od
7 Ruj 2010
Poruka
1,433
nisam vidio da igdje piše išta o atfu na cijelom clipu?:scratch
A i ovo o "daleko" večoj moći izgaranja bi volio da mi nekim dokazom potkrijepiš, po mogućnosti znanstveno. K tome, kakvo vezu izgaranje ima sa zaprljanošću PVP pumpe, npr?
Ja sam čuo da je sezamovo ulje bolje od NOSa...
 

Najnoviji postovi

Na vrh