• Poštovani posjetitelju, za korištenje svih mogućnosti koje Poljoprivredni Forum omogućuje, predlažemo ti da se registriraš. Besplatno je i tvoja privatnost je potpuno zaštićena. Registracija ti omogućuje pristup svim kategorijama i temama, mogućnost pristupa privicima u postovima (slike, video, tutorijali, uputstva itd), pristup malom oglasniku, direktnu komunikaciju s članovima putem privatnih poruka, automatsko praćenje tema od interesa i još mnogo toga. Veselimo se tvojoj prijavi! ❤️

Automobili

Dongfeng

Dobro znana faca
Tu od
9 Tra 2013
Poruka
1,378
U voznom parku imam svašta nesta i izmedju ostalog i Mercedesa CLK 500. U gradskoj troši od 15-20 litara, a na otvorenoj se vrti od 10-12 litara. Uglavnom kad se sve uzme u obzir prosjek 15-16 litara. Nema šanse da sa plinom prodje ispod 20 l. Nema ugradjen plin, samo moja pretpostavka.
 

zwer

Dobro znana faca
Premium
Tu od
15 Ožu 2010
Poruka
1,710
To i kažem. Frend je imao CLK320 za kojeg je puknu 15 000kn za plin i s kojim smo dosta puta išli van Ka-zg, malo po zg i nazad. Toroidnu bocu 55l (cca 45 efektivno) smo bez problema skurili u jednoj večeri....
 

VuckoH

Član
Tu od
11 Svi 2015
Poruka
620
@ Vucko, zaebi tu priču s 300ks i 13L plina, što onda 150ks troši 6.5l plina?... Plin nikad nije samo plin, treba ti još "samo" malo benzina, "samo" malo više zaebanvije oko servisa, motor je "samo" malo manje pouzdan. tehnički ti je "samo" malo skuplji itd....

Ako hoćeš guštat s 300ks na plin onda ti je potrošnja bliža 30L plina. Vozio jako dobro složeni audi 4.2 v8 na plin, merc clk 320 v6, s500 na plin, bmw 520i, 530i 540i na plin. 13l s bilo kojim je pimplanje po cesti...
Bmw 3.0d (u generalnoj slici) pokaki bilo kojeg gore navedenog a o 35d da na pričamo. oba su u normalnoj vožnji na oko 7 l a kad treba sve je tu ...

Meni osobno je gušt sjest u ovog novog polića 1.6TDI i cijeli dan se vozikat a da se ne pomakne kazaljka pokazivača goriva...

7 litara dizela je otprilike jednako 17 litara plina u kunama.

740 bmw od jednog frenda kod solidno brze voznje cca 18 plina,kod normalne 11-12

Taj polo i da troši 4 litre je prilično skuplji od mog civica na 100km,a to što se kazaljka ne mice ne znači da on troši dvije litre na sto km,dok je civic oko 3 preračunato ili ispod.

Relacija čazma-križevci-osijek 300km 78kn u jednom smjeru,84kn u drugom jer mi se žurilo.

Poanta je da uzmeš jačeg benzinca s plinom i voziš se za iste pare ili jeftinije od dizela manje snage, što sve više ljudi počinje shvačat te to uzimaju u obzir kod kupovine sljedeceg auta.

Recimo primjer mog civica,u 9 godina oko 350 tisuca kuna mi je razlika benzina i plina ukupna, cca 60 tisuca km godišnje sad radim a prije cca 20 više.
 

zwer

Dobro znana faca
Premium
Tu od
15 Ožu 2010
Poruka
1,710
Opet uspoređuješ samo potrošnju plina, di su ti ostali troškovi?

Osobno nikad nisam napravill manje od 60 000, prosjek mi je cca 90 000 godšnje, a rekord 120 000 u jednoj godini što za fuš što za firmu.... Aute mijenjam svake godine, čak i više puta u godini, prema željama i mogućnostima. Trenutno sam na passatu 2.0tdi u kojeg 70 000 nisam šerafcigerom ušal......

Kombinirao sam i s plinom al nikad se nisam usrećio....

Polić troši 4l komotne vožnje, servis svakih 20 000 (može i 30 000) i prst u uho..

Osobno mi je neprihvatljiva bilokakva zaebancija sa servisom te da sam i 1 dan bez auta. S plinom si trebaš uzet tjedan dana godišnjeg da porješavaš stvari uz ugradnju i atestiranje te poprilično živaca ( nikad više ne želim imat posla s time...). Malo koji preoizvođać autiju ima u svim servisima servis i za plin, većinom kod nekog kvazi majstora ugradiš plin i onda si osuđen na zajebnaciju s njime. meni to ne doalzi u obzir...
 

VuckoH

Član
Tu od
11 Svi 2015
Poruka
620
Ne mogu rec da kužim tvoju logiku, nimalo.

Jednom kad se plin ugradi atestira se i sljedecih 10 godina si miran.

Meni je godišnje ušteda u odnosu na benzin oko 25-30 000kn na 60ak tisuca kilometara koje napravim sa svojim privatnim civicom (golfa,corsu i kombije ne računam), znači oko 2-2500kn mjesečno.

Servis 200-300kn svakih 3 mjeseca cca, pola sata otprilike, znači 1000kn u godini,spalim soma kn za paljenje i voznju dok se ne prebaci na plin i 550kn na regi više platim.
Dakle 2500kn troškova dodatnih kroz godinu

Kako god okretao razlika mi je u godini debelo preko 20000kn.



Golf 5 TDI mi stoji u garaži ,praktički se i ne vozi, dosad je skupio od kupovine 2008 80 000km,od čega sam mu pola napravio ja s prikolicom.

Usporedbe radi

golf mi troši 6 prosjek,tj 50kn 100km

civic mi troši 8 prosjek plina tj 28kn 100km

Znači u godini oko 17 000kn na plin trošim,na bengu bi to bilo oko 40 000,na dizel oko 30 000.
 

zwer

Dobro znana faca
Premium
Tu od
15 Ožu 2010
Poruka
1,710
Ja tvoju pa kužim :)

Bila rasprava o V8 i 300+ ks i vožnje "ko neki baja" s 13l plina smo završili na raspravi s čime MOŽE bit jeftinija vožnja.

Ja kategorički tvrdim da 300ks i 13l plina neidu u istu rečenicu i nema šanse da me neko razuvjeri jer sam izmijenjal takvih autiju.
Opet prihvaćam da se najjeftije može vozit na plin ali ne u istoj kategoriji auta...

Da krenemo na put s istom klasom auta (bmw3, passat, A4 i sl) s nekim novijim 2.0l dizelom 150-200ks i alternativnim benzincem s plinom razlika bi se otopila..
 

Steyr 01

Član
Tu od
25 Kol 2012
Poruka
654
Kad se govori o izračunima i preračunima, tko bi to sve sposložio u glavi. Ne radimo svi tako velike kilometraže, pa ni ne računamo koliko potrošimo godišnje. Eto, ja npr na E 91 318d euro 5 potrošnja je od 5,2 do 5,5 litara, ispod toga teško da ide.
 

VuckoH

Član
Tu od
11 Svi 2015
Poruka
620
Ja tvoju pa kužim :)

Bila rasprava o V8 i 300+ ks i vožnje "ko neki baja" s 13l plina smo završili na raspravi s čime MOŽE bit jeftinija vožnja.

Ja kategorički tvrdim da 300ks i 13l plina neidu u istu rečenicu i nema šanse da me neko razuvjeri jer sam izmijenjal takvih autiju.
Opet prihvaćam da se najjeftije može vozit na plin ali ne u istoj kategoriji auta...

Da krenemo na put s istom klasom auta (bmw3, passat, A4 i sl) s nekim novijim 2.0l dizelom 150-200ks i alternativnim benzincem s plinom razlika bi se otopila..

I dalje te ne razumijem.

7 litara dizela je otprilike jednako 17 litara plina u kunama.

7 litara plina je prosjek kod nekog zeru jačeg dizela, a po onome što vidim na poznanicima koji voze slične veličine aute na plin sa 17 litara plina možeš skoro pa tenk vozit.

Mogu usporedit na temelju honde accord 2.2 dizel s 140ks koji oko 7 ima prosjek živahne voznje i 2.0 benzinca s 155ks koji troši 10 plina u istim uvjetima ili 2.4 190ks koji troši 12 plina u istim uvjetima.

dizel 2.2 140ks 59kn/100km -7 litara dizela
benz 2.0 155ks 36kn/100km - 4,3 litara dizela preračunato
benz 2.4 190ks 43kn/100km - 5.1 litara dizela preračunato

I sad kad još u to uračunaš da na dizelu ima XY toga više što se može pokvarit (turbo,pumpe visokog pritiska,dizne) i eksponencijalno je skuplje za popravit od benzinca onda se treba zapitat zašto bi uopće neko dizela vozio i štektanje ujutro slušao bezveze a vozio se skuplje od usporednog ili jačeg benzinca.
 

Steyr 01

Član
Tu od
25 Kol 2012
Poruka
654
Ne razumijem, o kakvom "štekanju" govoriš kod dizel Motora? Pa ne vozimo više golf 1 ili 2. A u vezi vožnje na plin, ima kod nas čovjek Daciu mcv 1.6 na plin, i troši mu 10 do 12 litara plina, ok ima kratke linije,. Da ima dizel, trošio bi oko 5.
 

ZJ

Super Moderator
Osoblje foruma
Tu od
22 Lip 2007
Poruka
27,762
Nebi, nebi. Pogotovo na kratkim relacijama.
Morti i bi pri vas Podvcih, kaj se sam na ler-gasu vozite :D:

Vozil sam Megane-a dci 85. U slinjenju po ravnom je mogel biti na 4,5L/100, no čim se je videl brege i autocesti (do 120), nije moglo manje od 5,5L/100.
 

Steyr 01

Član
Tu od
25 Kol 2012
Poruka
654
Je, dok mi vozimo nizvodno, prema Virovitici npr, je manja potrošnja, :) dobro, ajde, trošio bi više od 5 litara, Al ta vožnja na plin ne izgleda ekonomična, A ugradnja plinskog uređaja je bila tvornička.
 

ZJ

Super Moderator
Osoblje foruma
Tu od
22 Lip 2007
Poruka
27,762
Puno zavisi o vozaču i načinu vožnje. Naravno, i o cesti, natovarenosti vozila...
 

zwer

Dobro znana faca
Premium
Tu od
15 Ožu 2010
Poruka
1,710
Opet Vucko po svoje, ja po svoje....

7 litara dizela troši bratov bmw 3.0D s cca 250 chipanih konja.....

ovo je moj isto tako chippani passat sa svojih 175ks i 400NM te bitno je napomenuti 18" i 235 širine guma - potrošnja posljednjih točno godinu dana.
dizne su besplatne ;)
bLXGowr.gif


Frend s kojim radim svaki dan ima accorda 2.4 type-s i zadrti je plinaš ko i ti... Potrošnja 12-14l plina +1l benzina....

Ajd recimo da s plinom nema apsolutno nikakve zajebancije i sad usporedi gore potrošnje ta 2 auta bez ikakvih drugih troškova...

Sad ako ne želiš razumijet ono što ja kažem da plin moraš volit da bi vozio onda neznam... I zabadava ti sad uspoređivanje dugotrajnosti i kvarova benzinca, pogotovo benzinca s plinom i dizela.. odustajem....
 
Posljednje uređivanje:

ZJ

Super Moderator
Osoblje foruma
Tu od
22 Lip 2007
Poruka
27,762
Ak trošiš tak malo na 100km, onda ti motori rade prosječno s vrlo malom snagom i na normalnim brzinama do cca 100-tinjak km/h.
Da rabiš 250ks, trošil bi 50 litri na vuru.
 

mane

Iskusan lik
Tu od
5 Svi 2011
Poruka
4,703
Opet Vucko po svoje, ja po svoje....

7 litara dizela troši bratov bmw 3.0D s cca 250 chipanih konja.....

ovo je moj isto tako chippani passat sa svojih 175ks i 400NM te bitno je napomenuti 18" i 235 širine guma - potrošnja posljednjih točno godinu dana.
dizne su besplatne ;)
bLXGowr.gif


Frend s kojim radim svaki dan ima accorda 2.4 type-s i zadrti je plinaš ko i ti... Potrošnja 12l plina +1l benzina....

Ajd recimo da s plinom nema apsolutno nikakve zajebancije i sad usporedi gore potrošnje ta 2 auta bez ikakvih drugih troškova...

Sad ako ne želiš razumijet ono što ja kažem da plin moraš volit da bi vozio onda neznam... I zabadava ti sad uspoređivanje dugotrajnosti i kvarova benzinca, pogotovo benzinca s plinom i dizela.. odustajem....
E sad mi nikako nije jasno kako 3.0 d troši manje od 2.0 d? Od žene nećak je vozio 320 d 2007 god. sa 160 ks i po gradu teško ispod 9, u zimskom periodu i 12 lit. pogotovo kad je snijeg po cesti.
 

zwer

Dobro znana faca
Premium
Tu od
15 Ožu 2010
Poruka
1,710
3.0 možeš vozit u leru u bilo kojoj brzini, ima 2 cilindra više koji itekako znače na malim okretajima...

Makar neznam kako lik uspije nabit takvu potrošnju, vozio sam 320d E46 sa 110kw i potrošnja mi je bila možda čak i nijansu niža nego na passatu...
 

Najnoviji postovi

Na vrh