• Poštovani posjetitelju, za korištenje svih mogućnosti koje Poljoprivredni Forum omogućuje, predlažemo ti da se registriraš. Besplatno je i tvoja privatnost je potpuno zaštićena. Registracija ti omogućuje pristup svim kategorijama i temama, mogućnost pristupa privicima u postovima (slike, video, tutorijali, uputstva itd), pristup malom oglasniku, direktnu komunikaciju s članovima putem privatnih poruka, automatsko praćenje tema od interesa i još mnogo toga. Veselimo se tvojoj prijavi! ❤️

Automobili

plus

Iskusan lik
Tu od
7 Sij 2016
Poruka
5,937
Re: SAME Explorer 95 Classic

Nije ni Fabija niš bolja, al ne zbog antifriza nego je tak napravljena. I kad ju promijeniš nakon par godina ponovo očekuj istu priču. Barem je tako na 1.4 mpi motoru za ostale ne znam.
Kolega ako se ja smijem uključiti u raspravu, Fabija može biti i bila je jako dobra. Vozio sam moju Fabiju karavan 1,9 SDI točno 10 godina i 2 mjeseca, pa ju onda prodao. Nikada ni jednog jedinog kvara na motoru. Redovne zamjene ulja i filtera i to je to. Vukla je prikolicu u vinograd i nema gdje nije bila... Motor uvijek samo prede, nikada se nije pregrijao, ni jedan grijač motora nije trebalo zamijeniti. Po zimi je palila od prve i na najnižim minusima, kao metak. O toj Fabiji ja mogu napisati samo sve najbolje, supruga ju još i sad povremeno spomene u razgovoru, kao nešto što nam je bilo jako, jako dobro (to istovremeno ne znači da su nam sadašnji automobili koje koristimo loši, a ne, ne :icon_smile: )

lp
 

c360

Aktivni član
Tu od
4 Ruj 2012
Poruka
376
Fabia sdi nema problema sa dihtungom glave.ali svaka koju znam ima probleme sa selenima.
 

mane

Iskusan lik
Tu od
5 Svi 2011
Poruka
4,776
Ja sam konkretno pričao za 1.4 mpi motor, kakvi su drugi motori u njoj ne znam. Ovo imam i znam kakva je, zato sam to napisao.
Inače taj 1.9 sdi motor sam jedno vrijeme vozio u vw caddyu i jako me razočarao. Lijen do bola, volio popit ulja i goriva, pumpa goriva dva puta otkazala i još je bilo sitnica. Napominjem da je auto imao 30-tak tkm kad sam ga preuzeo a sa oko 100 tkm sam ga razdužio, servisi su bili redoviti svakih 10 tkm i imali smo ograničenje brzine na max 110 km/h zbog uštede na gorivu. Do te brzine smo ga mogli držat do nekih 7 lit/ 100 km, sve brže je bilo i sa većom potrošnjom koja je mogla lako do 9 lit. Uglavnom motor me nije ni na koji način oduševio.
Kolega ima taj motor u Fabiji i isto je zadovoljan, mislim da ima prek 200 tkm.
 

matozdenci

Dobro znana faca
Tu od
28 Kol 2014
Poruka
1,821
Kolega plus vi govorite o 1.9 SDI motoru koji je jako dobar!!
Kolege govore o 1.4 MPI(benzinac)koji je jako,jako loš,znam slučaj gdje je čovjek na 117tkm moro radit generalku(auto je kupit nov),motor je bio u octavij a maistor koji mu je radio motor je rekao da je taj 1.4 MPI najlošij benzinac u toj klasi vozila!
 

abarth

Aktivni član
Tu od
17 Sij 2013
Poruka
2,427
Nešto ste pomješali te motore.Kod kolege je najverovatnije Škodin motor-modificiran motor od favoritke i baš kod tih motora je pojelo dihtung na glavi svakih par leta.1,4 wv motor je bio 16v i na tim je rado pojelo zubati remen i pokrivilo ventile.A kod oba motora svake toliko je svetilo na armaturki zbog lamda sondi i nepravilnog sagorevanja.Bile su i sa 2,0 motorom benzincem ali vrlo malo prodatih i obično su bili na ovima i automatski menjači.
 

mane

Iskusan lik
Tu od
5 Svi 2011
Poruka
4,776
Ne znam, mislim da to nisu isti motori. Ovaj u Fabiji navodno ima podlogu od motora koji je ugrađivan u Škodu Favorit sa početka 90- tih. Neke stvari su malo doradili, stavili elektroniku i vozi dok ide.
U golf 4 je išal 1.4 16v i kolko sam čul slabo se je pokazal.
 

matozdenci

Dobro znana faca
Tu od
28 Kol 2014
Poruka
1,821
A nebi baš reko da je modificiran stari 1.3,ovaj 1.4 nema lanac a ako se nevaramniti aluminijski blok motora?
 

Marko355

Iskusan lik
Premium
Tu od
16 Lip 2008
Poruka
5,571
Radi se o VW-u Polo, 1.4 MPI 44 kW, '98 godište. Ima li taj veze sa tim lošim Škodinim motorom?

Ja imam od nedavno Polo sa tim 1.4 MPI. 44 kW i auto karavan, koji vjerujem da ima barem tonu, jako fino vuče. Mogao bi se usporediti sa Saxom koji ima 1.4 sa 55kW i 850 kila.
 

abarth

Aktivni član
Tu od
17 Sij 2013
Poruka
2,427
Ima,ima razlika od starog je da taj ima kletku kod kod glavnih ležaja kurbelvele ijoš nekih manjih promjena.Wv 1,4 je 16v a škodin je obični na klackalice jedino podizače ima automatske.U oct. se je ugradjival isto 1,4 16v ali sa 75 konja dok u fabiu sa 100konja.
 

c360

Aktivni član
Tu od
4 Ruj 2012
Poruka
376
Nije to isti motor ko u fabiji ,ti imas zupcasti remen.Ti vw 1.4 8v su dobri motori
 

mtd001

Super Moderator
Osoblje foruma
Tu od
20 Svi 2010
Poruka
6,823
Radi se o VW-u Polo, 1.4 MPI 44 kW, '98 godište. Ima li taj veze sa tim lošim Škodinim motorom?

Ja imam od nedavno Polo sa tim 1.4 MPI. 44 kW i auto karavan, koji vjerujem da ima barem tonu, jako fino vuče. Mogao bi se usporediti sa Saxom koji ima 1.4 sa 55kW i 850 kila.
Dvojica kolega s posla imaju takve Poliće sa po 200 i kusur tisuća km tako da ne brini,samo toči i vozi.
Jedino kaj im je mana gume na vratima koje se u zimi znaju zaljepiti i kvake na vratima,moraš biti nježan jer znaju puknuti.
 

Marko355

Iskusan lik
Premium
Tu od
16 Lip 2008
Poruka
5,571
Ovaj moj ima 235000. Snage stvarno ima, ali zato i potrošnja nije baš za hvaljenje...

Napravio sam veliki servis, ulje, filteri, sviječice, natezač, remenje... Auto je što se tiče limarije u jako dobrom stanju, a i općenito jako dobro očuvan, zato smo ga i uzeli.
 

DavorB

Član
Tu od
18 Ruj 2014
Poruka
64
Išli su u Fabiu svi ti motori osim navedenog 1.4 8V kak je "c360" napisal.

1.4 mpi je ista baza kao u favoritkama, tj. čak i stare 120L, znači alu blok i glava, lanac i bregasta u bloku (OHV motor), modifikacije su: elektronsko paljenje ,ubrizgavanje goriva,elektronska klapna gasa i još svašta nešto da bi ga pretvorili u suvremen motor. Postoji jača i slabija verzija 68/60 konja.
I da, na njima odlaze brtve glave, lanac se često mijenja, odlaze im elektronske klapne gase, pucaju plastične prirubnice od hlađenja motora i tak,sto problema.

1.4 16v je vw motor koji je išao u pola i golfa,ima verzija sa 75 i sa 100 konja (postoji i 80ks ali jako rijedak). U Fabiji je najčešći 75 ks, 100 je rijedak To su isti motori , razlike su im bregaste osovine, veči promjer klapne i ECU. U globalu dobar motor osim kaj dosta troše ulja i svako malo se pale check engine lampice iz raznih razloga,(najčešće klapna gasa,lambda,senzor temperature).
 

oficir

Dobro znana faca
Tu od
23 Velj 2013
Poruka
7,051
Favoritke su imale 1300ccm sa 60 i 65 ks a ne 1400ccm tu nema baze jedino ako u feliciji nije prvi bio 1300ccm sa lancem...

-ZGP-
 

mane

Iskusan lik
Tu od
5 Svi 2011
Poruka
4,776
Motori su dorađeni, normalno da nije isti ko u favoritki. Baza je motor iz favoritke ali je radi razno razni normi i ekologije dorađen da bi to sve mogao ispoštivat.
 

DavorB

Član
Tu od
18 Ruj 2014
Poruka
64
Isti su motori, 1.4 je stroker verzija 1.3 motora ( povečan je hod klipa kako bi se dobila veča radna zapremnina)
 
Posljednje uređivanje:

oficir

Dobro znana faca
Tu od
23 Velj 2013
Poruka
7,051
Ne kužim kaj nije jedan 1296 i 1350ccm bil u favoritki i prvi u feliviji?

-ZGP-
 

Najnoviji postovi

Na vrh