• Poštovani posjetitelju, za korištenje svih mogućnosti koje Poljoprivredni Forum omogućuje, predlažemo ti da se registriraš. Besplatno je i tvoja privatnost je potpuno zaštićena. Registracija ti omogućuje pristup svim kategorijama i temama, mogućnost pristupa privicima u postovima (slike, video, tutorijali, uputstva itd), pristup malom oglasniku, direktnu komunikaciju s članovima putem privatnih poruka, automatsko praćenje tema od interesa i još mnogo toga. Veselimo se tvojoj prijavi! ❤️

Automobili

Zoki ticić

Aktivni član
Tu od
19 Stu 2012
Poruka
2,734
Ja imam samuraja sj410 sa 1.3 motorom a karburator od 1.0, potrošnja je super, nemam kilometar sat pa ne znam koliko troši po kilometru. U susjedstvu je nekoliko lada niva, jedna vitara i još jedan samurai. Samurai je po meni najveći favorit za teren, tvornički je dosta visok, ima dosta čvrstu i kvalitetnu mehaniku ali je zato dosta tvrđi od lade i vitare. Jedina prednost lade nad vitarom je ta što je u originalu dosta viša od vitare za korištenje po terenu ali ukoliko mora biti vozilo registrirano tada je vitara puno bolji izbor u svakom pogledu mehanike. Niva je ok ako je samo za teren ali ako bi se išlo na tehnički a vozilo i dosta po terenu tada treba oko nje dosta raditi jer nisu nikad kočnice podjednake na valjcima, ima puno zglobova i selenblokovi na stražnjem diferencijalu dosta stradavaju na teškom terenu. Kvaliteta je na strani suzukia a cijena je na strani lade, potrošnja je bolja kod samuraja dok lada i vitara troše podjednako sa original karburatorima jedino vitara sa monoblokom ili injectionom troši malo manje nego niva.
Ako bi se taj terenac vozio bez nekih velikih forsiranja i ne baš puno kilometara tada je niva isto jako dobar izbor.
Prije je bilo komentara na tri diferencijala za i protiv, treći diferencijal po snijegu bi morao imati dosta veliku ulogu pogotovo u velikim zavojima na uzbrdici jer se tu dešava da stražnji kotači guraju prednje pa bi lakše izgubio trenje pogona. Blokada centralnog diferencijala na nivi nije uključivanje prednjeg pogona nego isključivanje diferencijalnog pogona između prednje i stražnje osovine. To znači da kad dođeš na uzbrdicu i proklizi ti jedan prednji kotač sa blokadom centralnog diferencijala uključiš da i zadnja osovina vuče isto kao i prednja i tada bi proklizavao jedan prednji i jedan stražnji kotač ovisno o podlozi.

Poslano sa mog M351 koristeći Tapatalk
 

hotela

  
Tu od
1 Lis 2014
Poruka
1,262
Decki fala na objasnjenju za Nivu,bila bi sam za vinograd i sumu te do birtije.Steta da nima prinas s 5 vrata kak na nekojim istocnim trzistima,Suzuki mi je preskup i premalen.Za sad potrebe resavam sC5 karavanom,fala bogu ima hidrauliku al steta kaj nema 4x4 kao nekad BX:frown:,nebi me sad ovi sneg zajeebaval.
 

daevu

Član
Tu od
29 Sij 2012
Poruka
491
nemojte se zavaravati da je Niva čudo
Niva je solidan auto za neasfaltirane puteve, daleko je to od nekog čak možda i lošijeg auta za pravi teren
mada u svojoj klasi je u vrhu, ali najviše radi cijene
a o vožnji po cesti da ne pričamo kako je vozno sposobna

jedna dosta objektivna ocjena lade Nive

https://www.youtube.com/watch?v=aZ6LrEvj2o0
 
Posljednje uređivanje od moderatora:

MUHA

Super Moderator
Osoblje foruma
Tu od
15 Stu 2009
Poruka
29,614
Čudo jedno, kak more auto koji je u startu 10 puta skuplji biti bolji i udobniji od jeftinijeg..... samo ko si ga može priuštiti i 20 let starog.
 

MUHA

Super Moderator
Osoblje foruma
Tu od
15 Stu 2009
Poruka
29,614
Pričal je dečko za kojeg vjerujem da pozna tematiku iz dobre prakse. Lajka mora biti benzinka i uz sitne preinake donjeg postroja sa dobrim gumama postaje ozbiljan terenac. Dizel nula bodova.

A šofer, normalno mora biti uporan pa bu ona pomalo nakopala. Od drgljanja nist. Ko se boji da bu nekaj puklo, da bu puno potrosil.... nek se ni ne prima volana.
 

daevu

Član
Tu od
29 Sij 2012
Poruka
491
upravo iz toga što je jefino za popraviti ako šta pukne, niva i ima toliku prohodnost na terenu
jer ovi ostali se ipak kontroliraju, jer su popravci skupi

iz mog iskustva, nije preveliko, vozikam se par god
di god je prošla niva prošao sam i ja, a di sam prošao ja tu niva nije prošla baš svaki puta
i to sa lošijim gumama od nive
 

daevu

Član
Tu od
29 Sij 2012
Poruka
491
malo se vozikali po Dunavu, slikano u subotu



Vozio sam Nivu od firme,(one prve Nive, 89. god.) po ravnom u blatu, prikolica na kuki, 50 kila u gepeku i samo redukcija uključena- kreče bez proklizavanja i samo ide i ide.
Prednji pogon nikad nismo uključivali. U brdu ju nismo vozili.
Hrđe nije bilo, možda jer je bila garažirana pod nadstrešnicom i propuh stalno.

dlesa
nisi niti mogao uključiti prednji pogon na Nivi , jer je njoj prednji pogon stalno uključen
a to što si jednom vozio firminu Nivu, ne govori baš puno
ja je vozim skoro svaki put kad se vozikamo, i nisam oduševljen
opet daleko od toga da je niva loša
 
Posljednje uređivanje od moderatora:

drazenhonda

Iskusan lik
Premium
Tu od
1 Stu 2010
Poruka
2,729
Neznam baš da je njoj prednji pogon stalno uključen.
Vozio sam ju ja najviše, prešla je ona dosta kilometara i po cesti i uvjek puna.
Znači da možemo zaključit da je Niva solidan auto, ali ima i boljih.
 

hodor

Dobro znana faca
Tu od
22 Sij 2013
Poruka
1,754
To mi je promaklo, Niva ima stalno uključen prednji pogon, hrpa zupčanika koje stalno vrti. Još jedan razlog što toliko troši.
 

MUHA

Super Moderator
Osoblje foruma
Tu od
15 Stu 2009
Poruka
29,614
Ali ima središnji diferencijal, znači 3 komada.
Blokadu tog središnjeg i puzajuče brzine.
 

hodor

Dobro znana faca
Tu od
22 Sij 2013
Poruka
1,754
Znači, dok zasperaš središnji, onda je al pari sa npr Samuraiom kad je kod njega uključen prednji. Znači u ekstremnim slučajevima je završni prijenos isti.
 

vlč.puknuti

Iskusan lik
Tu od
14 Svi 2008
Poruka
23,640
malo se vozikali po Dunavu, slikano u subotu
malo prije se vračam par sttranica unazad jer se ne sječam da sam pročitao kakvu ti imaš kršinu , no onaj tvoj video koji si postavio za usporedbu nive i vitare , jako ljepo se vidi kako vozač nive u par navrata olkjeva stiskanjem kuplunga , za takve šofere nije takva vožnja ...isto kad taman sjedne u rupu stisne kuplung ..onda takoreč pod največim opterečenjem kreče , veliki gas, klizi lamela ...trpe špere i osovine ..i tad doalzi do lomova
 

daevu

Član
Tu od
29 Sij 2012
Poruka
491
Znači, dok zasperaš središnji, onda je al pari sa npr Samuraiom kad je kod njega uključen prednji. Znači u ekstremnim slučajevima je završni prijenos isti.

da jedino što još većina samuraja ima još blokadu zadnjeg diferencijala
tako da ima ukupno 3 točka u pogonu
tako da nije isto, a blokade uzdužnih diferencijala nijedna lada Niva nema serijski
 

daevu

Član
Tu od
29 Sij 2012
Poruka
491
RB9Im.jpg


pa o tome mi i pričamo, samo što je to amerikanac napravio na jednoj ručici
a rusi imali viška palica pa stavili tri komada
 

NEWHOLLAND

Iskusan lik
Tu od
15 Srp 2010
Poruka
5,550
Ja bi se usrecio s ovim

ee4ead7aaaa816f7fe141003ad0daa53.jpg



@daevu
Gdje je to? Nizvodno ili uzvodno od Vu?
 
Posljednje uređivanje:

Najnoviji postovi

Na vrh