• Poštovani posjetitelju, za korištenje svih mogućnosti koje Poljoprivredni Forum omogućuje, predlažemo ti da se registriraš. Besplatno je i tvoja privatnost je potpuno zaštićena. Registracija ti omogućuje pristup svim kategorijama i temama, mogućnost pristupa privicima u postovima (slike, video, tutorijali, uputstva itd), pristup malom oglasniku, direktnu komunikaciju s članovima putem privatnih poruka, automatsko praćenje tema od interesa i još mnogo toga. Veselimo se tvojoj prijavi! ❤️

Automobili

ZJ

Super Moderator
Osoblje foruma
Tu od
22 Lip 2007
Poruka
28,188
Tko pamti kroz zadnjih 30-tak godina...
...sjetil se bude da je već takvih faza bilo. Te su nekih godina dizeli bili "in", pa se slijedećih par "lajalo" na njih i benzinci su bili privilegirani...
Zanimljivo je pročitati ovakve stvari, jer se u novinama nađe i informacija da njemački proizvođači razvijjaju dizele i dalje, ali ne ove zujalice sa smanjenim volumenom i napuhanom snagom, već je osnova oko 2000 ccm.

Mene to upućuje na veliku prijevaru, u kojoj se bude konkurenciju "tjeralo" na zaostajanje, da bi se Njemačka industrija postavila kao "spasitelj" dizela kroz par godina. Naravno, konkurencija u tom trenutku nebi imala adekvatan odgovor... Dalje znate i sami.

Uostalom, i benzinci ispuštaju NOx, te još više CO. Ima i čađe, samo nije toliko vidljiva.

Električna vozila su podjednak ekološki problem, samo prebacuju zagađenje "u Bosnu", kak lijepo piše u Nerminovom članku, pa su naizgled čista.
 

zeljko kz

Dobro znana faca
Tu od
10 Kol 2012
Poruka
6,954
Dok je svijeta biti će i prevara is prakse kad se vozim za benzinom obično ne smrdi dok za dizelom često prebacivam da vuče zrak iz kabine.
 

DARIJUS

Iskusan lik
Tu od
9 Stu 2011
Poruka
6,709
dok traktori mogu na dizel, nema problema...bolji traktori i tak ide 50 na sat, pa se bumo po Berlinu vozili bez greške...
 

ZJ

Super Moderator
Osoblje foruma
Tu od
22 Lip 2007
Poruka
28,188
Mali, a zakaj si onda kupil 560, a ne najnoviji model, recimo NH-a, s 3 litre motorom i100 konja, koji nije veći od toga kojega imaš?

Nema to puno veze sa zagađenjem, već s nekim drugim interesima.
 

mali

Dobro znana faca
Tu od
17 Velj 2015
Poruka
2,967
Mali, a zakaj si onda kupil 560, a ne najnoviji model, recimo NH-a, s 3 litre motorom i100 konja, koji nije veći od toga kojega imaš?

Nema to puno veze sa zagađenjem, već s nekim drugim interesima.

Auti su problem a ne traktori kojih ima malo.
Kupio bi ja al nismo mi neki Njemci
 

MARIETO88

Član
Tu od
22 Lis 2013
Poruka
349
Daj Zj pusti se tih teorija. Naravno ima interesa i nije da nece neko brdo zaraditi, ali osnova za sve to ipak postoji.
Prije mnogo godina nije bilo toliko auti, ni dizela, niti autoputa, niti se stalno vozilo.
Danas ima 10x auti više, dizeli su efikasniji, ali u toj efikasnosti proizvode vise losi cestica.
Ja pošto sam eto par godina u Ri osjetim taj smrad dizela i povraca mi se. Posto je sve vise manje uzbrdo, a svi te dizelcice mrcvare bas se osjeti onaj miris, ne znam kako ga opisati, ali po ljetni vrucina je za srusiti se.
Imam puno argumenata, ali necu uci u rasprave.
Da nadodam da nisam ljubitelj, a ni mrzitelj dizela.... No, smatram da bi svi dizeli trebali biti automatici, jel kako ih prosjecni balkanos vozi je uzas i radi uskog raspona momenta kojega svi vole, automatika bi bolje odrađivao izbor brzina i okretaja.
A sto se tice potrosnje, moderni TB razlika je u 1-1.5 litru, raspon veci i nista losije ne idu od TD.
Imam TB sa standardni 211ks i potrosnja mi 8.2l, kada je mapa promjenjenja na 245ks bila je 9.2l.... naravno ako se stisne ta brojka se na 14-15l penje.
Znate na koliko okretaja se vecinom vrti 1200-1800okr, jel ima 370Nm na 1250okr.
Nisam najbolje informiran, ali u nekim brzinama se na lero gasu skoro vozi, za mene je to fascinantno i dostojno.
TB i TD ja ne vidim neke velije razlike dns, bar me u normalnoj vožnji i upotrebi.
Nadodati cu jos samo da se o zakonu i svemu radi o Njemačkoj, koja ima više gradova po par milijuna, a toliko i auta, tako da miss da oni kaj tamo rade su veci znalci od nas. Bar Njemački narod ne trpi sranja i koliko sam tamo cuo ljudi podupiru taj zakon.
Mozda su njihovi nosovi finij ili smo mi navikli na loš zrak.
Ko je stariji pitat cu ga je se sjeca zraka iz mladosti (znam glupo pitanje), ja sam nasao par mjesta u Rh di odem i kada otvorim vrata od auta i udahnem taj zrak koda da sam se otrijeznio...., nas zrak se pogorso priznali vi ili ne, a tek koliko u Njemačkoj koja ima 20x više ljudi i auta.

Poslano sa mog SM-G920F koristeći Tapatalk
 

ZJ

Super Moderator
Osoblje foruma
Tu od
22 Lip 2007
Poruka
28,188
Marieto, sve to stoji, ali sa starim motorima.
Novi dizeli nemaju uopće dizelski miris niti čađe. Rekel bi da smrde manje od benzinca poslije katalizatora (na trula jaja).

Ne tvrdim da ovaj put nije drugačije, ali puno toga pamtim, pa se sjećam takvih ciklusa (ili mode) :)
 

mali

Dobro znana faca
Tu od
17 Velj 2015
Poruka
2,967
Bilo bi dobro da se bar stare rage maknu poput golfa 2 i slicnih .
Jer sto veli kolega u Rijeci pogotovo u brdu smrdi ko vrag.
Osjeti se ipak da se ikako sacuva pa bar u Njemackoj znaci nesto za okolis
 
Tu od
25 Lip 2014
Poruka
3,425
Naftni lobi.

Iz jednog barela nafte se dobije duplo više benzina nego dizela, dakle jednadžba je vrlo jednostavna, više se zaradi na jednom barelu ako ga se rafinira u benzin, nego dizel...
 

vlč.puknuti

Iskusan lik
Tu od
14 Svi 2008
Poruka
23,640
prije 15-20 god je u autoklubu izašao članak u kojem je predstavljen neki za to vrijeme novi mercedes , kad on radi na leru u londonu iz njega izlazi čišči "zrak" nego u njega ulazi ., baš se pitam ..toliko o tome
 

zeljko kz

Dobro znana faca
Tu od
10 Kol 2012
Poruka
6,954
Ponekad i nijemci pogreše sprdali su se sa pojavom razvodnog remena . gumica na ventilima comonreila itd . mogel bi iz auspuha iti čisti zrak ako bi auto išel na alkohol a podmazival se rumom a zrak za usis koristil u Zagorju :drink:.
 

vlč.puknuti

Iskusan lik
Tu od
14 Svi 2008
Poruka
23,640
u zagorju auto ide 10% brže ..radi zraka
zato nemojte misliti da lažu kad pročitate oglas da npr fičo ide 145 kmh
 

ZJ

Super Moderator
Osoblje foruma
Tu od
22 Lip 2007
Poruka
28,188
Znači, u Zagorju se iz zraka umjesto HHO udiše C2H5OH?
A zato Fićo ide brže! :drink:
 

MUHA

Super Moderator
Osoblje foruma
Tu od
15 Stu 2009
Poruka
29,614
Ova dvojkica je benzinajara, te budu valjda ostavili :icon_scratch:

Dobra dvojka dizel i IMT 533 idu kljuc za ključ s tim da bivsi vlasnik nakon pocetne euforija zaplače....
 

Najnoviji postovi

Na vrh