• Poštovani posjetitelju, za korištenje svih mogućnosti koje Poljoprivredni Forum omogućuje, predlažemo ti da se registriraš. Besplatno je i tvoja privatnost je potpuno zaštićena. Registracija ti omogućuje pristup svim kategorijama i temama, mogućnost pristupa privicima u postovima (slike, video, tutorijali, uputstva itd), pristup malom oglasniku, direktnu komunikaciju s članovima putem privatnih poruka, automatsko praćenje tema od interesa i još mnogo toga. Veselimo se tvojoj prijavi! ❤️

Automobili

Ekonomist

Aktivni član
Tu od
24 Srp 2012
Poruka
516
To je normalno kod dobrog rada klime. Vani je velika vlažnost i stvara kondenzaciju s vanjske strane.

Poslano sa mog ONEPLUS A5010 koristeći Tapatalk
 

mane

Iskusan lik
Tu od
5 Svi 2011
Poruka
4,698
Ista stvar i kod mene na Laguni. Malo otvorim prozor i to brzo nestane.

Poslano sa mog F5321 koristeći Tapatalk
 

zwer

Dobro znana faca
Premium
Tu od
15 Ožu 2010
Poruka
1,710
znači da ti prije nije klima dobro hladila. Jednostavno toliko ohladi staklo da se s vanjske strane napravi kondenz...

ja na svom autu svake godine napravim servis klime. Po podavima proizvođaća godišnje iz sistema može iscuriti 6% medija...
Tako da nakon što auto ima 3-4 godine i više siguran je pad performansi klime...
 

MUHA

Super Moderator
Osoblje foruma
Tu od
15 Stu 2009
Poruka
29,011
Ja znam hrpu auta koji imaju svoj plin i nakon 20 godina te besprijekorno hlade. Isto tak znam hrpu ljudi koji idu na redoviti servis svake godine po novi plin.
Iz mog iskustva ispada da kad jednom razbiješ auto ili koje kakvi serviser (a danas svi pune i servisiraju) dirnu u to, nema kraja popravcima. Ova brtva, ona brtva, ovdje sivac pretegne lajtung pa sjebe dosjed, ondje ga ne pocisti, hladnjaci, kompresor.... nema tu kraja kad krene, a frižider radi dulje i više bez problema stolječima. Princip je isti.
Ili svake godine na servis pa ako izdrži do jeseni...
 

ZJ

Super Moderator
Osoblje foruma
Tu od
22 Lip 2007
Poruka
27,685
Kad spominjete klime, moj auto je dobil provjeru sustava i punjenje plinom nakon 10 godina od zamjene "hladnjaka". Cijena 400kn.
Sad mi nekak preveć hladi, pa klimu uključujem kratkotrajno (ima elektromagnetski kuplung).
 

MUHA

Super Moderator
Osoblje foruma
Tu od
15 Stu 2009
Poruka
29,011
Sad mi nekak preveć hladi, pa klimu uključujem kratkotrajno
Nije ti to do klime, safatale te godine pa loša cirkulacija.....
Dodaj malo grijanja i da vidiš kak ti bude naj taman, ovak buš samo sjebal kuplug
 

ZJ

Super Moderator
Osoblje foruma
Tu od
22 Lip 2007
Poruka
27,685
Znam, samo kaj to ne koristim.
Pri uključivanju klime stisnem kuplung i motor spustim na ler gas :)
 

MUHA

Super Moderator
Osoblje foruma
Tu od
15 Stu 2009
Poruka
29,011
Đizus, ti se za postupak pritiskanja gumba moraš psihički pripremiti.....
Tolke godine imaš a nikak da shvatiš da ništ na ovom svijetu nije zauvjek i da je život kratak da bi vrijeme prolazilo na bedastoče. Ništ nisi s tim prišparal ni produžil.
 

kawasaki0201

Aktivni član
Tu od
16 Sij 2011
Poruka
3,143
Mome je sad u 5 mjesecu bilo 10g, i falilo je cca pola, bilo 289 grama i li čega već, a mora biti po kompu 540 plina. Ugl, sad je sve povukel van, novo ulje, dotankal plin, potegel vlagu van, ubacil boju.

Poslano sa mog Lenovo K10a40 koristeći Tapatalk
 

zwer

Dobro znana faca
Premium
Tu od
15 Ožu 2010
Poruka
1,710
Imam frenda koji je jeben mehaničar za auto klime, samo to radi, jedini u malo širem krugu prati sve vezano uz to i ima opremu potrebnu za zahtjevnije poslove tipa reparacija kompresora, unutarnje pranje sistema itd.

Ne mogu se upoređivat sistem klime iz 20 g starog auta s današnjim autima. Pred 20 god kompresor klime radio je kao i zračni kompresor ; kad ga upališ radi, nevezano o bilo čem osim što je imao sigurnosni relej da nije radio ispod 5°C. nevezano atomatska klima ili ručna. I žderao je autu konstantnih 3kw+ kad je radio, drukao viši tlak što je u većim okretajima itd...
Današnje klime, osim ako nije vani minus, kompresor radi konstantno, tlak u sistemu varira ovisno o potrebi hlađenja, također održava se konstantan kroz sve okretaje. Sistem puno manje opterećuje motor i energetski je učinkovitiji, isprivač je drugačiji, može radit sekcijski itd.... Sam plin iako se svi od reda zovu R134A se razlikuje te svake godine izlazi novi učinkovitiji...
Zašto stvari od pred 20 godina traju? Pa to nam je svima jasno, tada su se radile da traju. tada se dizel motor radio da traje u beskonačnost, danas se radi da izdrži 250 000km il 10 god..
 

MUHA

Super Moderator
Osoblje foruma
Tu od
15 Stu 2009
Poruka
29,011
Znači nazadujemo ko i obično. Napredak je jedino serviserima i trgovcima dijelovima, a u konačnici i tvornicama.....
Nisi me shvatil, klima stara 20 let dela do tog dana dok ju neki klima majstor ne propusti kroz šake, ove nove su priča za sebe.
Ja sam uvjeren samo u jedno. Ako frižider star ko i ja dan danas nije propustil plin i do neku godinu je vjerno služil (bačen zbog vanjskog izgleda, a i iz nutra je bil pohaban .... ali je radil) onda je žalosno da tvornica dopušta neki postotak propuštanja.
Onda je freon zagađival okoliš, za deset let budu ovi danšnji plinovi i tak u krug. Preko naših pleča ko i uvijek.
 

MUHA

Super Moderator
Osoblje foruma
Tu od
15 Stu 2009
Poruka
29,011
Zašarafi kompresor frižidera na tvrdo pa da te vidim gde buš spal. Ili spoji onaj namotani lajtung ravno....
Slažem se da je ovdje više spojeva zbog potrebe za gumenim lajtunzima ali ja sam mišljenja da problemi počinju kad se po tome počne kopati. A smatram da se puno puta to radi bespotrebno pod maskom redovitog godišnjeg odrzavanja.
 

NEWHOLLAND

Iskusan lik
Tu od
15 Srp 2010
Poruka
5,446
Za rastavljanje se slazem, cim sam mjenjao hladnjak mogu svake godine punit, dok na drugom autu 11. godina i evo jos puse hladno kao i prvog dana.
 

Zoki ticić

Aktivni član
Tu od
19 Stu 2012
Poruka
2,734
Kawasaki, mora da si okrenu sav zrak prema vjetrobranu kad se staklo orošava. Ali nije to ništa zabrinjavajuće dok je sa vanjske strane.

Poslano sa mog M351 koristeći Tapatalk
 

mane

Iskusan lik
Tu od
5 Svi 2011
Poruka
4,698
A kaj ak se rosi sa unutarnje strane?

Poslano sa mog F5321 koristeći Tapatalk
 

kawasaki0201

Aktivni član
Tu od
16 Sij 2011
Poruka
3,143
Zoki, bilo je na noge i stakla jer ne volim dok mi puše direkt u lice, tak da bi bilo zbog hladne šajbe i vrućeg vanjskog zraka.
Mane, moguće da ti kiler kabine propušta.

Poslano sa mog Lenovo K10a40 koristeći Tapatalk
 

Ekonomist

Aktivni član
Tu od
24 Srp 2012
Poruka
516
Mane isparava antifriz i lijepi se za unutarnju stranu šofer šajbe.

Poslano sa mog ONEPLUS A5010 koristeći Tapatalk
 

mane

Iskusan lik
Tu od
5 Svi 2011
Poruka
4,698
Hm, nit fali antifriza a i hladi dobro. To mi se događa većinom predvečer kad sunce zađe. Dok vani sunce prži to se ne događa.

Poslano sa mog F5321 koristeći Tapatalk
 

ZJ

Super Moderator
Osoblje foruma
Tu od
22 Lip 2007
Poruka
27,685
Normalno, jer kad pada temperatura zraka, raste postotak vlage u njemu.
 

Najnoviji postovi

Na vrh