• Poštovani posjetitelju, za korištenje svih mogućnosti koje Poljoprivredni Forum omogućuje, predlažemo ti da se registriraš. Besplatno je i tvoja privatnost je potpuno zaštićena. Registracija ti omogućuje pristup svim kategorijama i temama, mogućnost pristupa privicima u postovima (slike, video, tutorijali, uputstva itd), pristup malom oglasniku, direktnu komunikaciju s članovima putem privatnih poruka, automatsko praćenje tema od interesa i još mnogo toga. Veselimo se tvojoj prijavi! ❤️

Automobili

plus

Iskusan lik
Tu od
7 Sij 2016
Poruka
5,734
Copy paste iz teksta u prilogu:
Što mislite o Tesli, je li ta kompanija utvrdila smjer u kojem će ići automobili?
Svojim studentima kažem kako skidam kapu Elonu Musku jer je toliko toga napravio za električna vozila. Ali hoćete li vi doista sutra kupiti Teslu? Tesla predstavlja automobil koji bi kupio netko tko kupuje Audi ili čak Maserati, Ferrari. To su elitna vozila fantastične tehnologije koja imaju puno prednosti spram današnjih vozila koja poznajemo i proizvođača koji su izbacili svoje verzije električnih vozila jer su krenuli od početka. Sva nova električna vozila koja se pojavljuju, poput Volkswagenovih ili Hyundaijevih, prate zatvaranje proizvodnje drugih vozila. Električna vozila su postala mainstream, nešto što će okrenuti priču. Ali, većina potrošača neće kupiti Teslu. Kupit će vozilo njima poznatijeg proizvođača, u dosegu svoje kupovne moći. Završetak Copy paste.
Pročitajte više na: Naša znanstvenica progovorila o velikoj temi u Europi i otkrila što će se događati s autima i avionima - www.vecernji.hr
 

goran1985

Aktivni član
Tu od
5 Ožu 2013
Poruka
617
Draže bi mi bilo da su nastavili ulagati u cng, blago Talijanima.

Druga stvar me brine, kupujem polovnjake kao i 90% onih koje znam i zapravo ne znam kako je to voziti auto ispod 200k km, tek tada ih mogu priuštiti. :) a električni sa tom kilometražom su na 2/3 životnog vijeka...
 

Lee Champa

Iskusan lik
Tu od
9 Tra 2019
Poruka
8,873
Aaaa, sad znam zašto je jedan naš forumaš kupio električnodvokotačnomeđunožnoguralo! :unsure: :hahah:
 

plus

Iskusan lik
Tu od
7 Sij 2016
Poruka
5,734
🤔 Pa valjda radi iskorištavanja prirodnog resursa, vjetra, sunca ionak po zimi ima premalo 🌞.
Kabriolet, jednosjed, a s vjetrom u kosi...
 

ZJ

Super Moderator
Osoblje foruma
Tu od
22 Lip 2007
Poruka
27,629
Priča o CO2 je jedna velika laž, kojom bogataši žele po(ro)biti čovječanstvo i priskrbiti si još veće bogatstvo.
CO2 je plin kojega ima i mora biti u prirodi i čija se ravnoteža popravi sađenjem šuma.
Ono kaj ne govore je to da vodena para više pridonosi zagrijavanju atmosfere.
Električni auti su pomodarstvo i prevara a ne ekološko rješenje.
Mogu smanjiti zagađenje u gradovima, ali će onda to zagađenje nastati negdje drugdje, uvećanom za gubitke u prijenosu.
 

zwer

Dobro znana faca
Premium
Tu od
15 Ožu 2010
Poruka
1,710
@plus slažem se. Tesla je zahebo mainstream i preskočio ih.

Evo ja sam u kupnji auta. buđet koji sam mislio izdvojit je cca 20k eur. Nekako mi se čini, tj sve više sam uvjeren da ću se strpit tj odgodit to i ić na strujića kad dođe vrijeme / kroz cca godnu.
 

DARIJUS

Iskusan lik
Tu od
9 Stu 2011
Poruka
6,543
holz gas je riješenje...nakalaš si drva i voziš di oćeš...i nemoš ostat bez goriva, i tak je sve zaraslo...
 

Nai

Aktivni član
Tu od
11 Pro 2019
Poruka
172
Pre par godina je drzava davala DO 80k kuna za kupovinu el. auta.... pa cisto ako neko planira da kupuje- malo malo budu ti poticaji za kupovinu
 

ZJ

Super Moderator
Osoblje foruma
Tu od
22 Lip 2007
Poruka
27,629
Za koji k... mi potpomažemo japansku, korejsku, općenito ne-hrvatsku industriju?
Pa to ide uz naših poreza.
 

domy_os

Iskusan lik
Tu od
18 Lip 2021
Poruka
723
Priča o CO2 je jedna velika laž, kojom bogataši žele po(ro)biti čovječanstvo i priskrbiti si još veće bogatstvo.
CO2 je plin kojega ima i mora biti u prirodi i čija se ravnoteža popravi sađenjem šuma.
Ono kaj ne govore je to da vodena para više pridonosi zagrijavanju atmosfere.
Električni auti su pomodarstvo i prevara a ne ekološko rješenje.
Mogu smanjiti zagađenje u gradovima, ali će onda to zagađenje nastati negdje drugdje, uvećanom za gubitke u prijenosu.
Tako je, i sve oko električnih auta je jedva velika obmana koje mnogi nisu svjesni.

1. Baterije se sastoje od litija čija je proizvodnja jako prljava i zagađuje sve u krugu par stotina kilometara.
2. Baterije nisu i nikad neće biti jeftine, da su ne znam kojeg sastava i veličine, baš zbog procesa proizvodnje.
3. Baterije vremenom degradiraju i to se ne može promijeniti osim nekom novom kemijom koja zasad ne postoji.
4. Kada samo jedna ćelija u bateriji ili BMC popi*de, cijeli sklop je za smeće jer je sve međusobno povezano.
5. Točke 2, 3 i 4 povlače za sobom to da su auti nakon 10-15 godina za otpad jer zamjena baterija većini ljudi nije isplativa.
6. Velika je opasnost od samozapaljenja i takav požar se jako teško gasi. Unutra tinja čak i kada se požaru skroz uzme kisik.
7. I dalje imaju veliko samopražnjenje, ne može se kao gorivo natočiti, ostaviti par mjeseci i onda upaliti jer elektronika polako cucla.
8. Doseg s jednim punjenjem je smiješan kod svih auta, pogotovo kad se nekom normalnom brzinom vozi autocestom.
9. Mreža punionica i općenito elektro mreža je kod nas i dalje katastrofalna, ali dobro, kroz 10-20 godina bi to trebalo biti riješeno.
10. Recikliranje električnih auta je skupo i kompleksno i jako malo država uopće nudi tu mogućnost.
11. Jednom kada se postotak auta poveća, razni poticaji i bonusi na punjenje će se ukinuti i vožnja više neće biti tako jeftina, dapače, bit će skuplja nego na gorivo.
12. Zagađenje je ovime samo preseljeno iz velikih mjesta na periferiju, ali i dalje je tu, i zbog proizvodnje i recikliranja čak i veće.

Ako sam nešto zaboravio, dodat ću kasnije. Uglavnom, vozio sam ova neka gradska govanca tipa Zoe, 208 i Kona, ali meni to sve smeće. Ne bih si to nikad kupio kao ni neki veći EV, radije PHEV tipa RAV4 ili Highlander. Neki dan ispred mene bio novi RAV4, fino to ide, jedva sam držao tempo iza njega, noga pun gas i frajer mi bježi lagano.
 

ZJ

Super Moderator
Osoblje foruma
Tu od
22 Lip 2007
Poruka
27,629
Baš me zanima kak bi z nekim električnim vlekel kam kućicu :hahah:
 

Viduka OPG

Iskusan lik
Tu od
23 Velj 2019
Poruka
3,218
Evo da kažem,kupljeno je vozilo, radi se o Dacia daster,2017 godište 1.5dci sa manje više svom opremom, prijeđenih 112600 kilometara.
Slike budu sutra.
I još da kažem da je čovjek dao godinu dana garancije na vozilo.
 

Lee Champa

Iskusan lik
Tu od
9 Tra 2019
Poruka
8,873
domy, ono pod 9 i nije tako katastrofalno! Ja u RH mogu tankirati samo na dva mjesta u ZG i RI.
 

ŽeljkoKa

Iskusan lik
Tu od
18 Stu 2020
Poruka
569
Tak je ekipa pred 150 godina gledala one čudake u motornim kočijama i govorila da nikad neće kola vući... Sve kaj ima rezervoar i aspuh bu završilo karijeru a električne aute će usavršiti ili smisliti nešto drugo htjeli mi ili ne.
 

ZJ

Super Moderator
Osoblje foruma
Tu od
22 Lip 2007
Poruka
27,629
Fala. Za cijenu tog jednog ja se bum cijeli život vozil u (pra)starom dizelu.
Jučer je čovjek s Tiguanom i prikolicom otpeljal 2 tone betonskih blokova na njoj...pa nek mu se skrije bilo koji od ovih "igrački za bogate".
Znam da cijeniš EV, i ja cijenim tvoj pionirski trud i znanje, no ovo sad su igračke za "urbane" bogataše, a ne upotrebiva vozila za svaki dan, s kojima buš prepeljal frezu v gorice ili 10 vreća cementa u njemu ili 20 na prikolici.
 

Najnoviji postovi

Na vrh