• Poštovani posjetitelju, za korištenje svih mogućnosti koje Poljoprivredni Forum omogućuje, predlažemo ti da se registriraš. Besplatno je i tvoja privatnost je potpuno zaštićena. Registracija ti omogućuje pristup svim kategorijama i temama, mogućnost pristupa privicima u postovima (slike, video, tutorijali, uputstva itd), pristup malom oglasniku, direktnu komunikaciju s članovima putem privatnih poruka, automatsko praćenje tema od interesa i još mnogo toga. Veselimo se tvojoj prijavi! ❤️

Automobili

Zac540

Član
Tu od
10 Stu 2010
Poruka
604
Kolega starom na punta stavio nove vilice,ubrzo otišla kugla,dao reparirat za manje od 100 kn i evo je več duže od orginalne drži pa vidi dal se isplati, Jedna vilica 350 kn,ak su na staroj dobri seleni za 100 kn repariraš i i još za 100kn pukneš nove selene i još ostane za pivu i čevape

Ovaj majstor kaj reparira te vilice radi to punom parom več par godina onda valjda traje,nebi imao tolku navalu da ne valja
 

mtd001

Super Moderator
Osoblje foruma
Tu od
20 Svi 2010
Poruka
6,664
je,samo je problem kaj ih treba skinuti sa auta i dopeljati vjerovatno u Zg.,onda nemam kako ići na posao?
 

fićona

Član
Tu od
29 Kol 2010
Poruka
512
Kugle se daju inače reparirat. Kolko km ima auto? I pripremi si slobodno rezervne vilice i ležajeve amortizera sa tom dimenzijom guma,često češ ih mjenjat,a ak još staviš niže-tvrđe opruge jao si ga tebi. Netrebaš vjerovat al vidjet češ kroz neko vrijeme kaj sam ti rekao
znam da mu bu jebenije,al ne tak jako,pak nije to tak veca dimenzija guma,lezaji amortizera su vec v planu da se denu drugi jer pucketaju dok motam,auto ima sad oko 209000km,al bil je udareni z desne strane pa je druga stranica gore stavljena i tak,uglavnom bil je pri meni slagani polupanoga smo dopelali z njemacke :)
 

MUHA

Super Moderator
Osoblje foruma
Tu od
15 Stu 2009
Poruka
29,164
je,samo je problem kaj ih treba skinuti sa auta i dopeljati vjerovatno u Zg.,onda nemam kako ići na posao?
Imaš i u BJ čovjeka koji se s tim bavi, ali nije se baš pokazalo trajno
 

mtd001

Super Moderator
Osoblje foruma
Tu od
20 Svi 2010
Poruka
6,664
da,i kad se baci na papir za troškove puta x2.....:icon_scratch:
 

mane

Iskusan lik
Tu od
5 Svi 2011
Poruka
4,730
Ja sam sebi uzel reparirane vilice jednog Slovenskog proizvođača po 250 kn sa dostavom kući. Stavljeni su novi seleni i kugla i imam garanciju godinu dana. Za sad sam napravio oko 5000 km i zadovoljan sam. Prijašnji set koji je bio gore plaćen je kod nas preko 1000 kn i izdržao je manje od 15000 km. U mome slučaju se isplati uzet reparirano.
 

Zac540

Član
Tu od
10 Stu 2010
Poruka
604
Kod mene je slučaj da mi je čovjek od kolegine radione 5 minut pa onda nije problem kaj se tiće cujene prijevoza a kao što sam rekao do sad nisam čuo pritužbe,al sve je to relativno

Taj auto u orginalu ima propisanu dimenziju 14 cola,sad 16 sa niskim profilom čuda radi po našim cestama. A kaj si dobio sa tolko večim kotačom,možda malo na izgledu,al opet kak za čiji ukus,guma košta ko sam vrag,za taj auto 195/50-15 i ništ veće. Stavljanje opruga da ga spustiš,hm,niži,tvrđi,odlazi ćešće ovjes,droncaš se po autu ko na traktoru i kad ti dopizdi lupanje,šrafljenje skineš to dole i misliš si kaj mi je toga trebalo

Auto ko auto nije loš,al nije ni baš neke,imala sestra prije koju godinu takvog,kupljen sa 150 000,prošao još 100 000 i onda počeo trošit ko kuga,riknule dvije bobine u kratkom roku,pukla grana auspuha i tak još neke sitnice,sve je to normalno na starijem autu al malo živci stradaju. Inače dost ljepo taj motor potegne,ima živosti
 

oliver

Član
Tu od
5 Sij 2014
Poruka
406
Mane, točno tak su mi i rekli, Lambda sonda je vjerojatno crkla, ide na dijagnostiku k šogiju drugi tjedan pa budemo vidjeli. Žal mi je auta jer je u top stanju i zdrav je i udoban, al ta elektronika me živo zeza, a i po đepu me dere potrošnja da je to nenormalno.

oliver...imaš možda zadnjeg branika za karavana iz 1998. ?

Daj koju sliku tog mondea!

e imam branik i to original crveni od 97god skoro nov al nije od karavana,,šteta dao bi ti ga da imam,,slike mondea će biti sutra kad ga malo uglancam,,
 

Bučo

Aktivni član
Tu od
9 Ruj 2012
Poruka
2,999
Ja sam imao na octaviji 1 sportske opruge i prije dva tjedna stavio nazat obicne reko vise nikad sportske opruge namijenjo se kugli, krajnika i selena more jedno a lupo je ko drvena kola a bile 1.5god gore kak su obicne opruge gore na stabilnosti nisam nista izgubio al na udobnosti uf preporodio se ako su opruge i amortizeri dobri naravno i gume drzi se on ko kuga po zavojima!!
 

ŠANANA

Dobro znana faca
Tu od
23 Sij 2008
Poruka
12,804
e imam branik i to original crveni od 97god skoro nov al nije od karavana,,šteta dao bi ti ga da imam,,slike mondea će biti sutra kad ga malo uglancam,,

Eh koji peh....al svejedno hvala!
 

ŠANANA

Dobro znana faca
Tu od
23 Sij 2008
Poruka
12,804
Ja na Fordu imam sve original, on je tvornički dost nizak i samo mu preko ljeta stavljam druge alu felge s gumama prednjim 195/50-15, stražnje 205/50-15 i to strašno ide po zavojima, nemam prigovora.
Inače u originalu ima 175/65-14 gume, to mi je drugi set s zimskim gumama, također na alu felgama.
 

Bučo

Aktivni član
Tu od
9 Ruj 2012
Poruka
2,999
Ja imam zimske celicne 195-65-15 a ljetne aluminiske felge 205-55-16 ako je sve kako treba ko zmija po zavojima!!
 

Zac540

Član
Tu od
10 Stu 2010
Poruka
604
Sa svim tim fedrima,velikim gumama i sličnim glupostima dobiješ par kmh više kroz krivinu a to je sve skup drek. sve je to neko preračunao kod proizvodnje i predvidio odgovarajuću velićinu. ajd colu gore pa par posto u visini gume dole pa dođe na isto to ni tak strašno.

Ja na astri gtc imam 205/55-16,uvjek gume ne prestare i recimo bolje marke i serijski ovjes i nisam nikad uvidio neku potrebu za boljom stabilnošću
 

compy

Član
Tu od
4 Sij 2013
Poruka
209
@ Zac540 u potpunosti se slažem s tobom...
Ja sam bio prešao sa 205/60/15 na 225/45/17 i auto je bolje ležao u krivinama... Ali mu je ubrzanje bilo dosta lošije,to je nevjerovatno koliko auto od 160ks gubi na ubrzanju... Tako da uvijek treba naći neki kompromis.

Evo i kalkulator za dimenzije guma,pa si možete lakše izračunati koja dimenzija bi mogla ići ako je mjenjate... http://www.rimsntires.com/specspro.jsp
 

Bučo

Aktivni član
Tu od
9 Ruj 2012
Poruka
2,999
Samo ja neznam kak tocno sad funkcionira ako imas jedne gume upisane npr 205-55-16 i hoces ic na 17 ili 18" da se to moze jos onak upisat bez atesta:(think)::(think):
 

bhorv

Dobro znana faca
Tu od
26 Ruj 2008
Poruka
2,656
Može za 1 col gore ili dolje. Nego Bućo spominješ Octaviu, i ja je ima i koristim gume kao i ti ljetne 16 a zimske 15, nego ti se eksperimetirao s tim oprugama, moja je 2007 MPI i već pre dve godine na servisu mi rekli da bi trebalo zamjeniti selene, otišao mi desni, na tehničkom mi rekli da netreba, i tak se vozim već 2 god. osjetim jedino kad idem u rikverc i stisnem kočnicu, tad se čuje tupi zvuk. Pošto imaš iskustva, dali bi bilo dobro zamjenit samo taj desni ili oba, a negdje sam čitao da je dobro staviti od Toleda jedne serije da su puno čvršći.
 

mane

Iskusan lik
Tu od
5 Svi 2011
Poruka
4,730
Ako te policija uhvati sa gumama na autu koje nisu upisane u prometnu skida ti tablice i šalje te na izvanredni tehnički pregled. Još je gore ako si sudjelovao u sudaru a nemaš sve po PS-u, taman i da nisi kriv snosit ćeš jedan dio krivice.

Na auto možeš stavit samo dimenziju koja se tvornički ugrađivala na taj auto. Prođeš na tehnički i tamo si provjeriš koju dimenziju možeš stavit gore i to si onda upišeš u prometnu, mislim da to košta cca 100 kn.
Ja sam skoro naj.... zbog toga, imam na autu gume 186/60-14 sad prek zime a u prometnoj mi stoji 185/65-14 i prometni policajac me jedno pol sata cijepio zbog toga, a na tehničkom te za to nitko niš ne pita jer "njima to nije bitno" Da sam čitao šta piše u prometnoj stavio bi ja ono šta piše kad sam kupovao zimske gume, ali nisam i eto skoro sranje.
 

zwer

Dobro znana faca
Premium
Tu od
15 Ožu 2010
Poruka
1,710
Može za 1 col gore ili dolje. Nego Bućo spominješ Octaviu, i ja je ima i koristim gume kao i ti ljetne 16 a zimske 15, nego ti se eksperimetirao s tim oprugama, moja je 2007 MPI i već pre dve godine na servisu mi rekli da bi trebalo zamjeniti selene, otišao mi desni, na tehničkom mi rekli da netreba, i tak se vozim već 2 god. osjetim jedino kad idem u rikverc i stisnem kočnicu, tad se čuje tupi zvuk. Pošto imaš iskustva, dali bi bilo dobro zamjenit samo taj desni ili oba, a negdje sam čitao da je dobro staviti od Toleda jedne serije da su puno čvršći.

Imao i ja octaviu.....

Stavi isključivo originalne i to oba dva zamijeni. Zamjenske imaš od 30-80kn komad a nikakvi su i ne izdrže ni 50k km, originalni je negdje 120kn komad, možda ih nikad više nećeš morat mijenjat......
 
Na vrh