• Poštovani posjetitelju, za korištenje svih mogućnosti koje Poljoprivredni Forum omogućuje, predlažemo ti da se registriraš. Besplatno je i tvoja privatnost je potpuno zaštićena. Registracija ti omogućuje pristup svim kategorijama i temama, mogućnost pristupa privicima u postovima (slike, video, tutorijali, uputstva itd), pristup malom oglasniku, direktnu komunikaciju s članovima putem privatnih poruka, automatsko praćenje tema od interesa i još mnogo toga. Veselimo se tvojoj prijavi! ❤️

Automobili

mtd001

Super Moderator
Osoblje foruma
Tu od
20 Svi 2010
Poruka
6,664
pa ti onda svaki dan ideš na benzinsku....:icon_eek:
 

daniels

Aktivni član
Tu od
17 Velj 2009
Poruka
1,800
dva put tjedno je nekak normalno, a ima takvih dana kad su sajmovi najesen da se tanka i dva puta dnevno, jel u jednom smjeru je po 1400km.
 

Dizel

Novi član
Tu od
8 Velj 2014
Poruka
2
@Bučo ako radiš 35-40000 km godišnje nije ništa čudno da ti odlaze kuge i ostali špeceraj, mjenjat ćeš ih svakih par godina bio on spušten ili dignut. To je potrošni materijal.

Ako hoćete upisat veću ili manju dimenziju guma na auto odete u ovlašteni servis i zamolite ih da vam daju papir sa dimenzijama guma koje su se ugrađivale na vaš auto (model), naravno neka ga i ovjere. S tim odete na tehnički i oni vam na temelju toga mogu upisat. Sve ostale nestandardne dimenzije ako stavljate morate ići na atest, to je 9xx kn + vaganje auti+ mislim da ide i nešto državnih biljega.
 

Zac540

Član
Tu od
10 Stu 2010
Poruka
604
Ja sad imam 120 000 i več nekih 10-20 tisuča mi lagano lupaju dokrajnici,bio bi red to promjenit al nikak i nikak,budem valjda na sljedečem servisu:(shake):vjerojatno se bu još nešto pokazalo pa se bu više tog promjenilo al vjerujem da zamjenske kugle krajnici i slične stvari nebudu tukle već tu kilometražu ko orginal djelovi,opće mi smješno kad dođem kupovat recimo kuglu i platim ju 40 kn,kak to more opče valjat

Inače u zadnjih par mjeseci je kod mene bilo par slučaja da su murjaci slali na izvanredni teh radi colu večih guma koje nisu bile upisane tak da se nije za zezat s tim

A u ovlaštenom servisu ti prema katalogu ide za npr. golf 3 sdi 14 cola kotač a na istom autu imam 15 i upisane jer nitko na teh prije nije pitao i tak su upisane
 

Bučo

Aktivni član
Tu od
9 Ruj 2012
Poruka
2,999
@Dizel ima veze spusten auto na selene i ostalo i normalno da ja vise moram mijenjat jer vise radim kilometraze a ti se cudis kak ja cesto mijenjam a ti ne mijenjas tolko razlika je i u onom sta sve taj auto mora prevest ja nikad nisam kompliciro s autom sta se mora mijenjat mijenja se i idemo dalje bolje na pocetku nego da mi rikne skroz pa sam bez auta par dana e tu nastaju problemi jer mi je auto potreban svaki dan!!
 

mtd001

Super Moderator
Osoblje foruma
Tu od
20 Svi 2010
Poruka
6,664
Ako hoćete upisat veću ili manju dimenziju guma na auto odete u ovlašteni servis i zamolite ih da vam daju papir sa dimenzijama guma koje su se ugrađivale na vaš auto (model), naravno neka ga i ovjere.

imaju ti na tehničkom sve u kompjutoru,tako su meni izlistali za Corsu..
 

compy

Član
Tu od
4 Sij 2013
Poruka
209
Ako te policija uhvati sa gumama na autu koje nisu upisane u prometnu skida ti tablice i šalje te na izvanredni tehnički pregled. Još je gore ako si sudjelovao u sudaru a nemaš sve po PS-u, taman i da nisi kriv snosit ćeš jedan dio krivice.

Ja nisam imao upisanu drugu dimenziju i imao sam sudar,ali policija mi nije ništa rekla za to.... A upisivali su gume kad su bili na uviđaju... Vjerovatno sam imao sreće,pa nisam dobio kaznu :(rofl):
 

abarth

Aktivni član
Tu od
17 Sij 2013
Poruka
2,429
Na kartonu homologacije od avta su upisane sve dimenzije koje se može stavit na taj model auta.Na moju octaviu idu točkovi do 225x45x18 i najmanje 195x65x15,i to je na kartonu napisano.Za policiju mora bit mjerodavna homologacija a ne dimenzija koja je u prometni.
 

bhorv

Dobro znana faca
Tu od
26 Ruj 2008
Poruka
2,656
Tak je Abarth@, ovdje se plaši s Policijom kao da smo deca, ako znaš propis netrebaš se bojat ni Policije niti Tehničkog pregleda...
evo malo proučite svatko za svoj auto, što smije imati bez atesta, jer je to tvornički propisano..
http://ssl.delti.com/cgi-bin/skw.pl
a ovo je citat s CVH, koji govori...Članak 63.
(1) Gume na vozilima moraju odgovarati i dimenzijama što ih je odobrio proizvođač, moraju biti namijenjene za vožnju brzinom koja je jednaka ili veća od najveće brzine kojom se vozilo s obzirom na svoje tehničke karakteristike može kretati, ili najveće brzine koju dozvoljava ograničivač brzine ugrađen na to vozilo, te moraju biti tako dimenzionirane da izdrže onaj dio najvećeg dopuštenog osovinskog opterećenja koje se na njih oslanja.
(2) Gume na istoj osovini vozila moraju biti jednake po dimenzijama, nosivosti, brzinskoj karakteristici, vrsti (zimske, ljetne), konstrukciji (radijalne, dijagonalne itd.) i marki/tipu (proizvođaču).
(3) Dubina utora guma po gaznoj površini mora biti viša od tvornički dopuštene dubine označene TWI oznakama, odnosno ako iste ne postoje najmanja dopuštena dubina je 1,60 mm.
(4) Obnovljene gume na vozilima moraju biti proizvedene sukladno Naredbi o homologacije proizvodnje obnovljenih guma za osobne automobile (»Narodne novine«, br. 58/00) ili Naredbi o homologaciji proizvodnje obnovljenih guma za gospodarska vozila i njihove prikolice (»Narodne novine«, br. 58/00) te na bočnici gume moraju imati odgovarajuću homologacijsku oznaku i oznaku RETREAD.
 

M.M.

Član
Tu od
3 Stu 2008
Poruka
442
Može za 1 col gore ili dolje. Nego Bućo spominješ Octaviu, i ja je ima i koristim gume kao i ti ljetne 16 a zimske 15, nego ti se eksperimetirao s tim oprugama, moja je 2007 MPI i već pre dve godine na servisu mi rekli da bi trebalo zamjeniti selene, otišao mi desni, na tehničkom mi rekli da netreba, i tak se vozim već 2 god. osjetim jedino kad idem u rikverc i stisnem kočnicu, tad se čuje tupi zvuk. Pošto imaš iskustva, dali bi bilo dobro zamjenit samo taj desni ili oba, a negdje sam čitao da je dobro staviti od Toleda jedne serije da su puno čvršći.

Jel to octavia 1 ili 2 (pretpostavljam da je 2) i koliko imaš km? Ja imam octaviu 2 iz 2005. , 1.9 tdi sa 123000 km. Osim redovnih servisa na njoj je do sad mijenjano: prednje disk pločice na 102000 km, 2 grijača na cca 80 000 km i neki senzor temperature na cca 40 000km. Ukupno trošak možda 1500 kn. 6 godina je preko ljeta vožena na 205/55-16, a 2 na 225/45-17 i sve zime na 195/65-15.
Apsolutno ništa ne lupa na autu i mislim da je podvozje u super stanju. Sad su mi zadnje disk pločice pri kraju i to ću vjerojatno mjenjati uskoro.
 

bhorv

Dobro znana faca
Tu od
26 Ruj 2008
Poruka
2,656
MM@, da, II je, imam oko 130 000 km, i ja sam mjenja pločice, a od kvarova jedino mi otišao motorić za vodu od brisača, a ovaj zvuk me asocira na čeljust s pločicama jer kad stisnem kočnicu onda se čuje..klap.. i to samo u rikverc, naprijed nikada. inače je s plinom,,tada je bila akcija s besplatnom ugradnjom.. što se toga tiče imam samo rijeći hvale,,kao i opčenito na cijeli auto....kad smo već kod Škode...ovi idioti iz vlade vidim imaju nekoliko Superba...ali oni hoće ime koje je 2X skuplje, jer sam gledao, najskuplja Superb 4x4 dodje oko 320 000 kn. Inače vozio sam je nekad, u službi, stari tip..i mogu reći da je u rangu s ovima razvikanim, ako ne i bolja..od komfora,opreme,brzine,potrošnje..
 

M.M.

Član
Tu od
3 Stu 2008
Poruka
442
Pa premijer je objasnio da auto kojem je cijena 650 000 kn ustvari dođe 270 000 kn, a to ti je 50 000 kn jeftinije nego Superb. Kad gledaš ustvari je država uštedila hrpu novaca kad je kupila Audije, a ne Škode. Nama malim ljudima je to teško shvatit, ali ako si to puno puta ponoviš u glavi onda počneš vjerovati... (šalim se naravno)
Ja sam isto prezadovoljan sa svojom (da je 2.0 tdi ne bi se bunio, ali dobro).
Mene zanima gdje će završiti "stari" državni auti. Po riječima ministara mogu samo u staro željezo koliko su izraubani i neisplativi za održavanje, makar bi ja dao svoju škodu za jednog njihovog "starog" a6 3.0 tdi quatro...
 

daniels

Aktivni član
Tu od
17 Velj 2009
Poruka
1,800
A6 c7 osnovni model znači 2.0 TDI je 380 000kn,
pa ja neznam od kud njemu cijena 270 000kn za 3.0 TDI, koji je oko 450000kn.
i da je u cijeni od 650 000kn,
200000kn registracija i održavanje za njega uračunano u cijenu,
zanimam me kolika je registracija i kak oni to održavaju da toliko košta.
Nek mi pokaže di se može kupit za 270000kn ja idem isti tren po njega.
Ukratko lupaju gluposti.

@M.M. i ja bi jednog njihovog, 3.0tdi pa ti motori vrte preko 600000km.
 

zagorje

Aktivni član
Tu od
4 Lis 2011
Poruka
357
Baš šteta kaj nemam tih 270 000 kn,odmah bi sutra otišao do premijera da mi za tu svotu kupi takav auto,ma još bi ga i počastio za uslugu,a kaj se tiče izraubanosti starog voznog parka može i bit, zamislite samo one silne sate koje auto odradi na leru sa uključenom klimom dok čeka "uvažene"kako bi se vozili u punoj komociji
 

zwer

Dobro znana faca
Premium
Tu od
15 Ožu 2010
Poruka
1,710
Jao mene kad gleam te vaše kilometrža od 100-150 000km to je za mene smijurija.....

Nije da omalovažavam al kad sam počel radit ja sam u jednoj godini rada napravio 120 000km odnosno tjedno sam radil preko 2000km....
Prvi Auto mi je bil audi A3 tdi, kilometraža ??? prodan s preko 600 000 na satu a bio je iz uvoza... Kvarove mogu nabrojit na prste - mjerač protoka zraka, senzor pritiska turba, kompresor klime, nekoliko grijača. Istina motor je bio na umoru, trošio je 1l ulja na 1000km..
Nakon njega kupljen 2 god star passat tdi 130 po koji sam sam osobno išal u njemačku u ovlaštenu vw kuću. Bio je kod mene 2 god i prodan je s 290 000 na satu. Ljudi koji su ga kupili nisu mogli vjerovat da ima toliko km jer unutra nje bilo tragovakorištenja( prodan za 13 700 eur!) O kvarova...
Nakon passata kupljena škoda octavia 1.9 tdi 66kw s 126 000km kao privremeno vozilo jer sam imao dosta troškova - svadba, stan itd... To privremeno vozilo je bilo kod mene 3 god i na kraju prodano s 480 000km. Od kvarova samo mjerač protoka zraka i senzor temp rashladne tekućine. Al da sam se dijelova na njoj namijenjal jesam. Jedno 5-6 puta sam imal nalet na divljač. Interesantno što za nju kupio 2 lampe s maglenakama i el podešavanjem + 2 žmigavca + maska + hladnjak vode komplet sve novo u trgovini za manje od 1000kn...
Nakon nje opet kupljen passat ali ovaj puta 2.0 tdi koji je odmah remapiran na 175ks....

Osim svojih autiju vozil sam službene; Citroen C5 2.2 hdi, octavia RS 2.0 tfsi, Nekoliko citroen Berlingića i peugeot partnera 2.0 hdi / 1.6 hdi...
Niti jedan motor nije niti sluga VW-ovom TDI motoru...doduše sad će mo vidit kak će se ovaj 2.0 koji je na glasu kao LOŠ ponašat...
 

ŠANANA

Dobro znana faca
Tu od
23 Sij 2008
Poruka
12,804
Tak je Abarth@, ovdje se plaši s Policijom kao da smo deca, ako znaš propis netrebaš se bojat ni Policije niti Tehničkog pregleda...
evo malo proučite svatko za svoj auto, što smije imati bez atesta, jer je to tvornički propisano..
http://ssl.delti.com/cgi-bin/skw.pl
a ovo je citat s CVH, koji govori...Članak 63.
(1) Gume na vozilima moraju odgovarati i dimenzijama što ih je odobrio proizvođač, moraju biti namijenjene za vožnju brzinom koja je jednaka ili veća od najveće brzine kojom se vozilo s obzirom na svoje tehničke karakteristike može kretati, ili najveće brzine koju dozvoljava ograničivač brzine ugrađen na to vozilo, te moraju biti tako dimenzionirane da izdrže onaj dio najvećeg dopuštenog osovinskog opterećenja koje se na njih oslanja.
(2) Gume na istoj osovini vozila moraju biti jednake po dimenzijama, nosivosti, brzinskoj karakteristici, vrsti (zimske, ljetne), konstrukciji (radijalne, dijagonalne itd.) i marki/tipu (proizvođaču).
(3) Dubina utora guma po gaznoj površini mora biti viša od tvornički dopuštene dubine označene TWI oznakama, odnosno ako iste ne postoje najmanja dopuštena dubina je 1,60 mm.
(4) Obnovljene gume na vozilima moraju biti proizvedene sukladno Naredbi o homologacije proizvodnje obnovljenih guma za osobne automobile (»Narodne novine«, br. 58/00) ili Naredbi o homologaciji proizvodnje obnovljenih guma za gospodarska vozila i njihove prikolice (»Narodne novine«, br. 58/00) te na bočnici gume moraju imati odgovarajuću homologacijsku oznaku i oznaku RETREAD.

Ovo je zanimljivo...

A kaj s ovim novim propisima koje nam je donjela EU??
Da moraju sva 4 kotača imati potpuno iste gume i sl.??
 

abarth

Aktivni član
Tu od
17 Sij 2013
Poruka
2,429
Iste po dimenziji i profilu (zimski-letni).Sa time da su dve i dve iste,prednje mogu bit od jedne firme a zadnje od druge.
 

daniels

Aktivni član
Tu od
17 Velj 2009
Poruka
1,800
Niti jedan motor nije niti sluga VW-ovom TDI motoru..

Ako malo pripazim ne vozim na tempomatu i neidem puno preko 150km/h, voziš ga bez problema sa 5-5,5L, a motor osim redovnog servisiranja ništa nema kvarova.
Passat b6 je kako koji dva su nova došla bila u firmu jedan više na servisu nego kaj je vožen, drugi 270 000km u 3g samo servisi. pa sad kakve si sreče.
 

oficir

Dobro znana faca
Tu od
23 Velj 2013
Poruka
7,051
Malo čitam ovu temu i imam osjećaj da većina forumasa vozi ili je vozio W i Škodu i imam osjećaj da su to nepoderivi i neunistivo.

Prednji far za oktaviu kupljen u skodinom servisu 2300kn branik original 4800 plaćeni lani Octavia 3 je u pitanju.
Ako nema opreme i elektronike nema ni kaj puno odlaziti.

Kaj je sa drugim markama kaj od vas Niš drugo ne vozi?
 
Na vrh