• Poštovani posjetitelju, za korištenje svih mogućnosti koje Poljoprivredni Forum omogućuje, predlažemo ti da se registriraš. Besplatno je i tvoja privatnost je potpuno zaštićena. Registracija ti omogućuje pristup svim kategorijama i temama, mogućnost pristupa privicima u postovima (slike, video, tutorijali, uputstva itd), pristup malom oglasniku, direktnu komunikaciju s članovima putem privatnih poruka, automatsko praćenje tema od interesa i još mnogo toga. Veselimo se tvojoj prijavi! ❤️

Automobili

DavorB

Član
Tu od
18 Ruj 2014
Poruka
64
Pa je, govorimo o tome da su u načelu to isti motori, Škoda 120L,Favorit,Felicia I Felicia Mpi ,Fabia Mpi. Svima je zajedničko to da je alu blok sa piksama, alu glava i bregasta u bloku.

Naravno da je kroz 30 godina motor dorađivan i usavršavan pa se tako mijenjala i kubikaža zajedno sa sustavima ubrizgavanja i paljenja itd.
 

oficir

Dobro znana faca
Tu od
23 Velj 2013
Poruka
7,051
Ja mislim da su takvi bili u prvim fabijama i onaj drugi valda htp iz w koncerna koji je bil na zupčasti puno tiši drugačije ubrizgavanje,i manji potrošač.

-ZGP-
 

abarth

Aktivni član
Tu od
17 Sij 2013
Poruka
2,429
Do dolaska favoritki su glave bile gusane,jedino zadnji modeli 120rapid su imali več alu. glavu.
 

DavorB

Član
Tu od
18 Ruj 2014
Poruka
64
Ja mislim da su takvi bili u prvim fabijama i onaj drugi valda htp iz w koncerna koji je bil na zupčasti puno tiši drugačije ubrizgavanje,i manji potrošač.

-ZGP-

Htp je kolko znam 1.2 3 cilindra

Do dolaska favoritki su glave bile gusane,jedino zadnji modeli 120rapid su imali več alu. glavu.

Da moguće, zadnja 120 L koju sam vidio je imala alu glavu.Stvarno to nisam znal da su prije imale gusnatu. A moguće je da su i motor zamjenili tak da ......
 

mane

Iskusan lik
Tu od
5 Svi 2011
Poruka
4,750
Taj 1.2 htp je imal kolega i pričao je da baš i nije nešto štedljiv. Normalne gradske vožnje je bil ok, čim si ga stisnul malo jače i na autoputu kad voziš brže od 120, 130 volio je popit poprilično, pogotovo za motor od 3 cilindra.
 

bobe

Član
Tu od
22 Sij 2014
Poruka
312
Ja u Seat Cordobi imam taj VW 1,4 16v motor 75 ks i mogu vam reći da je to ok motor. Sad ima 172 000km i samo redovno mijenjanje ulja i filtera. Plin ugrađen na 58000 km. Samo bi volio da je malo življi ali opet to je samo 75 konja.
 

DavorB

Član
Tu od
18 Ruj 2014
Poruka
64
@mane, to je problem svih "malih" motora koji su projektirani za gradsku vožnju. Jako su živahni i relativno štedljivi do 90/h, nakon toga ode sve što prišparaju :D. Bilo da su turbo ili atmo sa promjenjivom dužinom usisa, kad ih se da u okretaje troše više nego veći motori.
Zato treba dobro razmisliti prije kupnje takvog vozila kako će se i kuda voziti.
 

Tino

Dobro znana faca
Tu od
23 Svi 2012
Poruka
3,264
Imam ja 1,2 HTP, i prvo zakaj ga ne volim je zato kaj je benzinac :(giggle):
 

mtd001

Super Moderator
Osoblje foruma
Tu od
20 Svi 2010
Poruka
6,765
A bez okretaja su mrtvo puhalo,imam takav doma pa znam.
 

bobe

Član
Tu od
22 Sij 2014
Poruka
312
Benzinci su zakon samo ubaciš plin u njih. Isto mala potrošnja a održavanje jeftinije. Nema turbine (pričam o atmosfercu) nema egr ventila,problema sa diznama,pvp-om grijačima. Ipak svako ima svoje mišljenje neko voli dizela, neko benzinca, pa ko voli nek izvoli...
 

DavorB

Član
Tu od
18 Ruj 2014
Poruka
64
Tko se puno vozi svakako je najbolji plin. I noviji dizeli su jako dobri ak se niš ne pokvari :D
 

oficir

Dobro znana faca
Tu od
23 Velj 2013
Poruka
7,051
Da za punta ste u pravu,a kaj se tiće egra kod benzinca to niste upravu,ima ga seat ibiza 1.4 iz čini mi se 2000-2004god.
A kako je krenulo sa ekologijom imat če ga svi benzinski motori u budučnosti.
Sve u svemu puno održavanja i popravaka nas čeka,s obzirom na malo nas vozi nove aute...

-ZGP-
 

mane

Iskusan lik
Tu od
5 Svi 2011
Poruka
4,750
Novi dizel dolazi u obzir samo dok je nov, današnji polovni dizeli su većinom kupnja mačka u vreći. Motor ko motor je ok ali periferija motora je rađena da nakon određenog vremena otkaže. Razni egr ventili, swirl klapne, hrpa senzora itd. itd. Sve to košta lijepe novce a sam ne možeš i ne znaš oko toga baš ništa. Kolegi sa posla c5 stoji već 20 dana u servisu i još se ne zna šta je. Izgubio snagu i prodimio ko parnjača, nije napravio ni 1000 km otkako ga je kupio.
 

DavorB

Član
Tu od
18 Ruj 2014
Poruka
64
Novi benzinci su več dosta usavršeni sa varijabilnim usisima i ispusima, veliki stupnjevi kompresije i direktna ubrizgavanja benzina. Sa time im je velika iskoristivost pa zadovoljavaju euro norme, plus tome , benzinci nemaju u tolkoj mjeri problem sa dušičnim oksidima koji se jako generiraju kod novijih dizla a kancerogeni su. To je glavna zadača EGR-a, da snizi NOx.

@mane, slažem se u potpunosti.
 

mtd001

Super Moderator
Osoblje foruma
Tu od
20 Svi 2010
Poruka
6,765
Pričaš o puntu? On je ok po meni i kad ga i ganjaš neće pretjerano popit

Ma mislim na Corsu 1.2 16v motor, a Punto je 1.2 8v i puno je štedljiviji s obzirom na masu auta.
 

mane

Iskusan lik
Tu od
5 Svi 2011
Poruka
4,750
Baš sam danas gledao malo cijene nekih modela auti i kad vidim kolko je dizel u startu skuplji odmah me prođe volja za njim. Nekima koji rade godišnje 20,30 i više tkm vjerojatne se isplati uzet takav auto, nama koji ne prelazimo više od 10 tkm je benzinac sasvim ok.
 

mtd001

Super Moderator
Osoblje foruma
Tu od
20 Svi 2010
Poruka
6,765
I ja sam mislio sljedeći kupiti dizel ali kad bacim na papir za 12-13000 km godišnje to se ne isplati,jedino dolazi plin u opciju.
 

plus

Iskusan lik
Tu od
7 Sij 2016
Poruka
5,926
Fabia sdi nema problema sa dihtungom glave.ali svaka koju znam ima probleme sa selenima.

Selene na ramenima sam zamijenio nakon 6 godina i stavljeni su od Audija. Poslije je auto bio kao na tračnicama, super.
 
Posljednje uređivanje:

plus

Iskusan lik
Tu od
7 Sij 2016
Poruka
5,926
Pričaš o puntu? On je ok po meni i kad ga i ganjaš neće pretjerano popit
Kad je čitam spomenut Punto, ja trenutno umjesto Fabije vozim od 2014. Grande Punto 1.4 8V. U usporedbi sa prijašnjom Fabijom i još prije Golfom trojkom Grande Punto mi je puno žedniji, troši mi redovito preko 7 lit, ali barem do sad nikada 8, a vozim ga uglavnom pipavo, samo da mi ne bi previše pio. Vozim se kratke relacije i u gorice, poneki put mu prikopčam i prikolicu, ali za to ga i imam :biggrin:. No što je tu je sam sam ga sebi kupio, nemam se kome žaliti :biggrin:
 

Najnoviji postovi

Na vrh