• Poštovani posjetitelju, za korištenje svih mogućnosti koje Poljoprivredni Forum omogućuje, predlažemo ti da se registriraš. Besplatno je i tvoja privatnost je potpuno zaštićena. Registracija ti omogućuje pristup svim kategorijama i temama, mogućnost pristupa privicima u postovima (slike, video, tutorijali, uputstva itd), pristup malom oglasniku, direktnu komunikaciju s članovima putem privatnih poruka, automatsko praćenje tema od interesa i još mnogo toga. Veselimo se tvojoj prijavi! ❤️

Automobili

plus

Iskusan lik
Tu od
7 Sij 2016
Poruka
5,575
Fala. Za cijenu tog jednog ja se bum cijeli život vozil u (pra)starom dizelu.
Bojim se da nam ne budu dopustili voziti prastare dizele zauvijek.
U ovam, nazovimo ga prijelaznom razdoblju optimalni automobil je nekakav hibrid, jer su još uvijek glavni problem rijetke i slabe punionice i vrijeme stajanja dok traje punjenje. Dug je još put pred e-automobilom "za sve prigode", barem u HR, ali i šire.
 

ZJ

Super Moderator
Osoblje foruma
Tu od
22 Lip 2007
Poruka
27,392
Budu, dok ih bu. Zabraniti ih nemru.
Vjerujem električnom pogonu, ali ne na baterije (osim za ručne alate).
Pa hebeni mobitel moram puniti svaki dan, a auto natočim i dok ne napravim bar 1000km ne moram razmišljati o dopunjavanju, koje traje 5...10 minuta.

Svi ovi današnji auti su "muzičke kutijice" s hrpom ekrančića i ostalih bezpotrebnih gluposti.
Želim auto s auto radijom, klimom i daljinskim zaključavanjem, poželjno i tempomatom...više mi ne treba, niti to želim platiti.
Ah da, i z kukom ;)
 

ZJ

Super Moderator
Osoblje foruma
Tu od
22 Lip 2007
Poruka
27,392
Neka, Toyotu više ne gledam. Od tri, s koliko sam se imal prilike družiti, sve tri su me razočarale.
Firma je Nissan Navare zamijenila Hiluxima...dečki jedva čekaju da završi najam...pa da se opet vrate Navare.
 

Nai

Aktivni član
Tu od
11 Pro 2019
Poruka
172
Slazem se za sve navedeno vezano za elektricne....litijum nestaje sve vise i vise...eksperimentalne baterije se prave za telefone uskoro i elektricna auta.

1. Generalno svake godine se za cca 100km poveca - udaljenost koju moze el auto preci. (msl da je sada oko 450-500km standard sa 1 punjenjem.
2. Zivim u selu kojem ima manje od 100 stanovnika al ipak u krugu ispod 20km imaju ti punjaci za auto cak na 3 mesta :ppozdrav: a verujem uskoro da ce ih biti sve vise i vise
 

ZJ

Super Moderator
Osoblje foruma
Tu od
22 Lip 2007
Poruka
27,392
Vi vidite stanice za punjenje, a ja vidim problem: Ako je punjač snage 3...7kW, može ga imati (skoro) svaka kuća, ALI vrijeme punjenje jedne baterije od 50kWh je 20...10h, no samo preko noći (kad je EES rasterećen).
Ako govorimo o brzim punjačima, reda 50kW, onda treba pojačavati mrežu i imati rezerve u proizvodnji.
Dakle, opet gomilamo gubitke i povisujemo cijenu električne energije. I ne možemo imati veliki broj tih stanica, jer je problem raspoloživa snaga u mreži.
Ukratko, ti auti se sada možda isplate nekome za po gradu, za male kilometraže i gužve, no za ozbiljnu i širu primjenu baš mi se i ne čini tak.
Nisam još videl niti jednog upotrebivog pick-upa na struju, a baš ni auto koje se može voziti na -10...-20.
 

domy_os

Iskusan lik
Tu od
18 Lip 2021
Poruka
704
Da, nisam naveo da je grad zapravo veliki problem za električne aute. Ne znam kako misle riješiti broj parkirnih mjesta prije svega, a kako tek mjesto za punjenje svih tih auta. Nemaju svi priliku puniti auto na poslu niti svi u gradu imaju kuće, garaže ili neko rezervirano mjesto za parking. Ispada da će svaki javni parking morati imati hrpetinu punjača. Tko se malo više vozi po terenu, svaki dan treba ići na brzu punionicu dopuniti za 20-30 min odnosno 80%. To je u redu sad kad ima malo EV-eva, ali kasnije će biti nemoguće doći na red. Odselio sam iz Zagreba negdje 2017. i sad kad se vozim imam dojam da danas ima 50% više auta nego prije. Gdje god krenem, gužva, dobijem slom živaca kada negdje trebam doći u centar.
 
  • Like
Reactions: ZJ

mikke

Iskusan lik
Tu od
20 Velj 2019
Poruka
1,910
Sumnjam da naš elektroenergetski sustav može izdržati, kad udio električnih auta dosegne 10 posto.
 

plus

Iskusan lik
Tu od
7 Sij 2016
Poruka
5,575
Ovo što su opisali ZJ i domy_os su nepobitne činjenice.
Moramo vjerovati da će ljudima doči "do pameti" da je u gradu dobro koristiti javni gradski prijevoz, a za međugradski promet bi mogla ponovo biti korisna željeznica.
Na žalost u večini naših glava prevladava da je auto / automobil (prijevozno sredstvo muškoga roda) mnogima jedan od važnijih dokaza statusa, statusni simbol, a tek onda efikasno prijevozno sredstvo od točke A do točke B. Također umislili smo si i tako funkcioniramo da s automobilom moramo u obližnju krčmu na kavu, ili u obližnju trgovinu po cigarete i 20 dkg parizera. A na more ili slično se putuje jednom godišnje.
Jednako tako ljudi radije kupuju radi lažnog imiđa izraubane automobile s par stotina tisuča prijeđenih km, nego novi automobil "nazovimo ga niže klase".
Danas su u problemima veliki gradovi, koje guše nebrojeni auspusi, naročito od dizelskih modela. Te izraubane modele EU građani utrape našima za imiđ. Pa kad se voziš iza takvih zvijezda i lumena, postaneš dimnjačar.
Za sada su kao prijelaz na nova optimalna mudar izbor hibridna vozila. Jasno, onome tko to može platiti.
 

MUHA

Super Moderator
Osoblje foruma
Tu od
15 Stu 2009
Poruka
28,802
Evo da kažem,kupljeno je vozilo, radi se o Dacia daster,2017 godište 1.5dci sa manje više svom opremom, prijeđenih 112600 kilometara.
Slike budu sutra.
I još da kažem da je čovjek dao godinu dana garancije na vozilo.
Čestitke kolega, nadam se da buš zadovoljan (y)
 

zwer

Dobro znana faca
Premium
Tu od
15 Ožu 2010
Poruka
1,710
Nije baš tak crno sve sa strujićima.
Pogledajte recimo neki austrijski ili njemački oglasnik, ima tesli spreko 1 mil kma a onih 500 000+km ima brdo. Strujić je trenutno idealan za dnevnu kilometražu do 200km, tu si totoalno bez brige.
Frend je nedavno, na zadnjem natječaju uspio povuć nešto i uzeo je teslu model 3 long range. Skoro svakodnevno roka preko 1000km, veli preporod. Puno je dana da je isti dan i u slavoniji i u istri i u dalmaciji.
Teslin supercharger funkcionira hebeno, veli ionak je stajal pit kavu, pišat, pričat na mobitel itd. U svim tim stajanjima veli nema potrebe stajat duže zbog punjenja. Druga stvar teslin autopilot veli da je heben, ne da možeš pričat, njemu više nije strano na autocesti stavit laptop u krilo i pregledat nešto hitno ili natipkat mail.......
Što se tiče Tesle stariji model S ima doživotno besplatno punjenje.....
Garancija na bteriju u tesli mislim da je 12 god?
ja za teslu nemam para jbga...


Ja sam testirao jednog E-Golfa. znači golf 7 na struju. Domet mu je 300km ak paziš, 150 s gasom do poda... Garancija na bateriju 8 godina. Ovog kojeg sam probao imao je 80 000km i nije imao nikakve degradacije baterije. Motor je SAMO 85Kw. To nema veze s vezom s benzincem ili dizelom od 85kw. Osječaj kod kretanja i reakcija je prije da je nekakav 3.0 tdi s 200+ks...
E sad tih golfova ima po 15k eur...
moram probat ID3, ID4....
 
Posljednje uređivanje:

irvine156

Iskusan lik
Tu od
10 Svi 2012
Poruka
797
Nije baš tak crno sve sa strujićima.
Pogledajte recimo neki austrijski ili njemački oglasnik, ima tesli spreko 1 mil kma a onih 500 000+km ima brdo. Strujić je trenutno idealan za dnevnu kilometražu do 200km, tu si totoalno bez brige.
Frend je nedavno, na zadnjem natječaju uspio povuć nešto i uzeo je teslu model 3 long range. Skoro svakodnevno roka preko 1000km, veli preporod. Puno je dana da je isti dan i u slavoniji i u istri i u dalmaciji.
Teslin supercharger funkcionira hebeno, veli ionak je stajal pit kavu, pišat, pričat na mobitel itd. U svim tim stajanjima veli nema potrebe stajat duže zbog punjenja. Druga stvar teslin autopilot veli da je heben, ne da možeš pričat, njemu više nije strano na autocesti stavit laptop u krilo i pregledat nešto hitno ili natipkat mail.......
Što se tiče Tesle stariji model S ima doživotno besplatno punjenje.....
Garancija na bteriju u tesli mislim da je 12 god?
ja za teslu nemam para jbga...


Ja sam testirao jednog E-Golfa. znači golf 7 na struju. Domet mu je 300km ak paziš, 150 s gasom do poda... Garancija na bateriju 8 godina. Ovog kojeg sam probao imao je 80 000km i nije imao nikakve degradacije baterije. Motor je SAMO 85Kw. To nema veze s vezom s benzincem ili dizelom od 85kw. Osječaj kod kretanja i reakcija je prije da je nekakav 3.0 tdi s 200+ks...
E sad tih golfova ima po 15k eur...
moram probat ID3, ID4....
Jedna od rijetkih stvari koje su na vrijeme napravljene u hr su punionice za el. aute, sa bilo kojim el. Autom možeš po hr vozit svuda. Ja imam Konu 64kwh, 204ks,po ljeti ima i 600km autonomiju, poreč-zagreb ima bar 5 punionica, dosta je na jednoj 30min pauze i voziš cijeli dan.
Imam i auto na plin koji ima 290km autonomiju!
 

ZJ

Super Moderator
Osoblje foruma
Tu od
22 Lip 2007
Poruka
27,392
A kak to grije zimi (ili hladi u ljetu), odnosno kak dugo onda baterija traje?
Funkcionira sad kad je tih auta malo.
 

domy_os

Iskusan lik
Tu od
18 Lip 2021
Poruka
704
Ja sam testirao jednog E-Golfa. znači golf 7 na struju. Domet mu je 300km ak paziš, 150 s gasom do poda... Garancija na bateriju 8 godina. Ovog kojeg sam probao imao je 80 000km i nije imao nikakve degradacije baterije. Motor je SAMO 85Kw. To nema veze s vezom s benzincem ili dizelom od 85kw. Osječaj kod kretanja i reakcija je prije da je nekakav 3.0 tdi s 200+ks...
E sad tih golfova ima po 15k eur...
moram probat ID3, ID4....
Živahan je na manjim brzinama, ali izvan grada umire, ne može se usporediti ni sa 2.0 TDI iste snage, a ne 3.0. Taj Golf ne ide ispod 10 s do 100 km/h, a krajnja je ograničena mislim na 130-140 km/h.

A kak to grije zimi (ili hladi u ljetu), odnosno kak dugo onda baterija traje?
Funkcionira sad kad je tih auta malo.
Jako loše griju, a grijanje skine domet za cca 20-25%. Inače sam i ljeti i zimi kratkih rukava u autu jer mrzim bilo što raditi u jakni, ali u EV sam se smrznuo. Zato većina nudi predgrijavanje dok se pune.
 

irvine156

Iskusan lik
Tu od
10 Svi 2012
Poruka
797
A kak to grije zimi (ili hladi u ljetu), odnosno kak dugo onda baterija traje?
Funkcionira sad kad je tih auta malo.
Kona, tesla 3 2021 i neznan koji još imaju toplinsku pumpu, odlična i za grijanje i hlađenje
 

mtd001

Super Moderator
Osoblje foruma
Tu od
20 Svi 2010
Poruka
6,503
Neka, Toyotu više ne gledam. Od tri, s koliko sam se imal prilike družiti, sve tri su me razočarale.
Firma je Nissan Navare zamijenila Hiluxima...dečki jedva čekaju da završi najam...pa da se opet vrate Navare.
Dal si imao prilike vozit Ford Rangera,jako mi se sviđa taj auto?
 

Najnoviji postovi

Na vrh