• Poštovani posjetitelju, za korištenje svih mogućnosti koje Poljoprivredni Forum omogućuje, predlažemo ti da se registriraš. Besplatno je i tvoja privatnost je potpuno zaštićena. Registracija ti omogućuje pristup svim kategorijama i temama, mogućnost pristupa privicima u postovima (slike, video, tutorijali, uputstva itd), pristup malom oglasniku, direktnu komunikaciju s članovima putem privatnih poruka, automatsko praćenje tema od interesa i još mnogo toga. Veselimo se tvojoj prijavi! ❤️

Balirke za kvadratne bale , opća rasprava

savoris

Super Moderator
Osoblje foruma
Tu od
14 Pro 2007
Poruka
12,083
Savo gdje si ti u kojem mjestu jesili blizu steve i mjesta tutnjevci mogao sam ti doći na kafu
Mogao si , prošao si mi pored kuće :icon_thumright:

Savo kakva korist ako uspije da sve pobala ako ljudi ne mogu to pokupiti.

Dešavalo mi se da pobaliramo njivu i sakupimo bale u prikolicu na brzinu i u istom minutu padne kiša , znači uhvaćeno u zadnjem momentu a gledao sam iste slučajeve gdje se moglo spasiti a balirka neće pa neće :icon_fU:

Ja pretežno radim usluge i ako bi me balirka počela zezati u sezoni imam drugu koja je na korištenju kod šuraka koju svakog momenta mogu da uzmem (takav je dogovor) i to dosta olakšava situaciju :icon_thumright:
Bez obzira koliko je dobra svaka počne nekada zezati , recimo jedan poznanik je uzeo neku velgericu i platio je 4000e , lijepa na oko milina je pogledati ali velike zastoje je imao sa njom
 

Dongfeng

Dobro znana faca
Tu od
9 Tra 2013
Poruka
1,383
Prosla sezona je bila losa,svega se nagledalo.Meni je zadnji dan ostalo na livadi vise od 900 bala da prevucem. I citav dan oblacno,hoce,nece poceti padati. Zadnju turu dovezli i onda se nebo otvorilo kao da je cekalo. A opet sam jednom komsiji tri puta isao u istu njivu i nismo je uspjeli pokupiti i na kraju zapalio.
Lako je nama sto imamo alternativu u slucaju kvara. Svakoj se zna desiti da stane,ipak je to masina. A za te tek kupljene strojeve(balirke) ja sam zagovornik dobrog pretresa prije pocetka rada. Ali svako ima svoje.
 

luka009

Aktivni član
Tu od
22 Ožu 2013
Poruka
1,322
Evo i ja svoju NH-366 rastavio komplet limove, pik-ap i dr, ostao bat, vezački aparat i vile
 

FeLiXxX

Aktivni član
Tu od
6 Pro 2010
Poruka
1,037
Mene al bas prosle godine nije islo sa presom stalno neko pucanje bala pa hoce pa nece pa drzi nedaj. Doso kod jednog usluzno mada radim sve i ovaj ne bjeruje svojim ocima pa kaze ova presa nije do sad nikad razvezivala a kod njeg tad na 150 komada 15 razvezala. Izgleda da sklop moram pregledat i malo bolje pritisnut jedan uz drugi jer sam na kraju sezone primjetio da tu ima lufta kad mi je preskocio jedan zupcanik. Inace u sezoni nisam imo za 6 7 godina nikad neki veliki kvar da nemogu radit. :(nod):
 
Posljednje uređivanje od moderatora:

savoris

Super Moderator
Osoblje foruma
Tu od
14 Pro 2007
Poruka
12,083
@dongfeng , pretres novokupljene mašine svakako podržavam , ako ništa makar da se ''upoznaš'' sa njom jer kasnije popravke i intervencije su daleko lakše i brže

Prošla sezona mi je bila jako loša , ponajviše uzrokovana nestabilnim vremenom pa su ljudi bukvalno nemalo puta ručno kupili čak i neosušenu travu pa je širili po garažama i sjenjarama da dosuše ili kosili etapno pa opet ručno kupili po malo , uglavnom jako loša sezona ali šta je-tu je , valjda sledeća bude bolja

@felixxx (ili bilo ko) , ako te zanima moja lokacija dobiješ je na PP a ne ovako
 

FeLiXxX

Aktivni član
Tu od
6 Pro 2010
Poruka
1,037
okee moja greska a onako sam spomeno. Recimo moja presa ima problem sa prvim sijenima jer vecina bude vlazna i pocen pucat i kad izadjem da vidim sto je pukla obavezno nadjem dio mokrog u bali. Da li se samo ovo men desava ili svima. Men je jednom zbog kafe pokislo 200 bala i od tad prvo sve uradi pa sjedi i odmaraj kolko ti volja. I dok se sjeti gdje nabavljate lezajeve za malj jer na njima mora biti ojacana kosuljica i vecina tih lezajeva barem na mojoj nije standardna. Obicni lezaj ako se stavi radi par dana ( o gornjim govorim) i kasnije najvjerovatnije da pod donje potpane prlajavastinje i podgine malj kompletan i onaj gore pukne od sile, ne odma nakon stavljanja ali nakon para dana. Mada sam se presto zamarat s tim gornjim bitnije mi je da su donji urednii onaj sa strane :(wasntme):
 

Dongfeng

Dobro znana faca
Tu od
9 Tra 2013
Poruka
1,383
Sad sa ove dvije balirke (ap 42 i 52) nemamo tih problema,bilo ga suho ,bilo vlazno,samo gas. Ove sezone ap 52 pustila samo jednu na preko 15000 bala. Tih problema smo imali dok smo imali ap 45.
Ne znam kako ti lezajevi tako odlaze. Mi smo samo jedan lezaj zamjenili prosle godine na ap 42 za 7-8 godina,a uradila je samo Bog zna koliko.

Jedna slika od moje ap 52 od prije dvije godine, pred pocetak prve sezone.

gWRdSc.jpg
 
Posljednje uređivanje:

savoris

Super Moderator
Osoblje foruma
Tu od
14 Pro 2007
Poruka
12,083
Ja stavljam kineske ležajeve tipa 62305 (jednoredni kuglični) ili 4305 (dvoredni kuglični) i oni najopterećeniji izdrže skoro cijelu sezonu a oni manje opterećeni budu i dvije sezone
Najveći mi je problem što ovaj ležaj kada stavim spadne mu onaj semering zaštitni i prljavština brzo uđe u njega , pogotovo na onom ležaju ispod noža koji dolazi u dodir sa travom
 

FeLiXxX

Aktivni član
Tu od
6 Pro 2010
Poruka
1,037
pa hajd mozda sam i ja uvelico malo al et prve trave izdrzi a i ja sam uzimo isto tako te lezajeve samo sto sam ja jos moro pravit piksnu na osovinicu zato sto je unutrasnja dimenzija mala a vanjska velik. U pravilu to i jest neki normalni lezaj ali sa vanjskom zastitom sigurno sa 0.5cm zastitom. Donje je otac prije 3 4 godine kupio u rumi cini mise po 10€. U pitanju su ona 2 velika koji su na seger prsten i mogu se mijenjati i sa njima nije bilo problema. Oni su sa ove strane gdje ulazi sijeno zatvorenia sa druge strane ih drzi seger. Gledam cifru od 15000 i jednu razvezanu pa ona ko nova onda. Moja je uvijek na pocetku zezala kasnije nista al izgleda da u nju treba malo ulozit vremena i para pa ce bit uredna. Ona ima kapacitet al sta cu tako mi je :(rofl):
 

Dongfeng

Dobro znana faca
Tu od
9 Tra 2013
Poruka
1,383
Prvi put kod mene skidani petljaci kad sam je kupio i radio servis, znaci dosla u fabrickom stanju. Negdje sam vec pisao sta je mijenjano, i sada samo da ima spage i sijena i samo po gasu.
Skoro isti ucinak je imala i ap 42 ali je i ona pocela pomalo sarati u odnosu na prije 2-3 ne svezane na 800-900 bala. Ali ima dosta luftova tako da nije ni zamjeriti i vjerovatno ce ici na servis.
 

ŠANANA

Dobro znana faca
Tu od
23 Sij 2008
Poruka
12,804
Savo ja sam svoju ap52 isprobao na prazno pogledso luftove i zazore i nema se tu Šta više gledati. A balirka je došla iz njemačke svabo to održava

Ma održava to švabo vražju mater...rijetko koji da održava. Oni to teraju dokle ide, pa prodaju našim švercerima i zatim kupe novi stroj pa opet iz početka :)
 

luka009

Aktivni član
Tu od
22 Ožu 2013
Poruka
1,322
Zapad ima standard, kada stroj dotraje ili je za ozbiljniji servis onda se mijenja. Znam iz iskustva, ali po drugim strojevima.
 

orač 1

Član
Tu od
7 Sij 2011
Poruka
292
Ja kako sam gledao na ovoj svojoj ap52 malte ne sve novo ili nije puno radila ili je odrzavana i podmazao je svabo na svakom mjestu mada je greška podmazivat zupcanike radi prašine
 

Zeljko81Bj

Član
Tu od
30 Svi 2013
Poruka
543
Ja imam u planu uraditi kopirni kotač terena na pikup kao sto ima 52 pa da sam miran sa pustanjem i dizanjem a cilj je smanjit kopanje i prasinu u senu.
Jel neko montirao a da nije originalan?
 

markach

Iskusan lik
Premium
Tu od
31 Sij 2008
Poruka
1,891
@Dongfeng kolko bala radite uslužno/godišnje, 52-ojka ti je u super stanju-rijetko zavidit.
 

FeLiXxX

Aktivni član
Tu od
6 Pro 2010
Poruka
1,037
Zeljko bolje ti je ugradi na hidrauliku podizanje i iz kabine regulisi podizanje pick upa i spustanja jer se cesto zna desiti da tocak padne u nakal ili neki nizi dio pa drednji dio zapinje il kraj skroz tamo. Ja sam ove godine natego vise pick up na oni federima da se lakse diszu kad naidju na prepreku i extra mi se pokazalo :icon_eyes:
@markach mislim da je napiso oko 15000
 

Dongfeng

Dobro znana faca
Tu od
9 Tra 2013
Poruka
1,383
Pa ne mora spustati pick up skroz pa da zapinje kada tocak upadne u nesto. Nastimas ga na ravnom kako treba, a kada tocak upada u rupu on ostaje na istom, samo je bitno da digne kad nailazi na brijeg.

@Markach ove godine sam uradio oko 2000 usluzno, ostalo sam za sebe radio.
Prodajem sijeno za jednu veliku farmu. Dodju ljudi sa sleperom i kad je suho tovari se na livadi, ali ove godine nije moglo tako pa sam morao izvlaciti na cestu. Prije samo vise radili usluzno, ali ovako vise zaradim neko da baliram usluzno.Sleper sijena je od 900-1000 eura, pa sad vidi koliko treba usluzno balirati za te novce. inace oko 720 bala tovare.
 

savoris

Super Moderator
Osoblje foruma
Tu od
14 Pro 2007
Poruka
12,083
Jel neko montirao a da nije originalan?

Jesam ja i nisam bio zadovoljan rezultatom , točak mi je bio preblizu pikapa i ako je širok otkos gazio je njegov kraj i otežavao masi da se penje na pikap , ubrzo zatim ga je šurak i otkinuo tako da ga više nisam ni montirao
I ja razmišljam o hidrauličnom klipu ali onaj kilavac od 539 nema povoljan izvod hidraulike za to , vladimirac ima i vjerovatno ću za nejga pripremiti
 

Najnoviji postovi

Na vrh