• Poštovani posjetitelju, za korištenje svih mogućnosti koje Poljoprivredni Forum omogućuje, predlažemo ti da se registriraš. Besplatno je i tvoja privatnost je potpuno zaštićena. Registracija ti omogućuje pristup svim kategorijama i temama, mogućnost pristupa privicima u postovima (slike, video, tutorijali, uputstva itd), pristup malom oglasniku, direktnu komunikaciju s članovima putem privatnih poruka, automatsko praćenje tema od interesa i još mnogo toga. Veselimo se tvojoj prijavi! ❤️

Balirke za kvadratne bale , opća rasprava

bobe

Član
Tu od
22 Sij 2014
Poruka
312
Treba ugraditi cilindar na pick-up i na bočno zakretanje samo ako imaš traktor sa dovoljno hidrauličnih izvoda.
 

FeLiXxX

Aktivni član
Tu od
6 Pro 2010
Poruka
1,037
[YT]https://www.youtube.com/watch?v=pA-hKt4hId8[/YT]
kod mene je to fabricki rijeseno za pick up (za zakretanje je neko uradio nakandno) samo moram na slabijem gasu dizat ili bit dosta njezniji na rucici jer je cilindar mali pa ga brzo puni a i propiso mi je ove godine. Usput jel ko rasklapo jednoradni cilindar ? moje je imo samo seger odozgo i kad sam ga izvadio nisam uspio izvuc klipnjacu:(think):
 

bobe

Član
Tu od
22 Sij 2014
Poruka
312
Koliki hod ti imaju cilindri i malo nježnije da ne skače k`o klokan :icon_thumright:
 

ŠANANA

Dobro znana faca
Tu od
23 Sij 2008
Poruka
12,804
Moraš ugraditi neke prigušnice, nije ni čudo da ti je cilindar propišao kod ovolikog pritiska, probija mu gumice unutra, malo po malo i onda procuri.
 

FeLiXxX

Aktivni član
Tu od
6 Pro 2010
Poruka
1,037
Bila je prigusnica i ima ovde na slici al se slomila nesretnim slucajem pa sam moro crijevo spojit direktno.
@bobe nesto ovako to izgleda http://prntscr.com/5y95ru zuto je pick up, preko sistema poluge i koturace podize preko kanapa a hod je mozda nekih 15 cm
 

bobe

Član
Tu od
22 Sij 2014
Poruka
312
Imam ja jedan dvoradni cilindar isto 15-ak cm hoda pa razmišljam o ugradnji.
Ja imam Sipma 224/1
 

reider

Aktivni član
Tu od
9 Velj 2012
Poruka
839
Pozdravljeni drugovi borci!

Na vas se okrečem sa pitanjem,dal koj zna,gdje se može kupiti lager za takve balirke koji su na glavnom klipu.Pa da vam prvo pokažem sliko:
http://s4.mojalbum.com/17382304_178...-kakrsen-je-potreben-pri-taksnem-stroju_t.jpg
vgrajen-lezaj-ni-bil-pravi-kakrsen-je-potreben-pri-taksnem-stroju.jpg

No vidi se,da sta slična.Ljevi je original,a desni nije.Takve je moguče kod mene dobiti,ali ne valjaju.Na njegovom gornjem delu,kak su postavljeni na sliki nije zatvoren dobro,ali originalen je tamo fiksno zatvoren,kao da je u jednom djelu cjeli njegov zunanji dijo ležaja sa čelom vred.
No ovdje je u sredini slike viden taj neoriginalen ležaj otvoren,ali original ne možem otvoriti,jer je zapekao.Vidi se,da sam originalu na desni v kotu demontiral seger,ali ne ide isto tako ne van.No nema veze itak je zablokiran:
http://s4.mojalbum.com/17382304_178...vazolar/na-batu-sta-bila-unicena-2-lezaja.jpg
na-batu-sta-bila-unicena-2-lezaja.jpg

No možete se razgledati i po drugim slikama iz remonta balrike ako koga zanima!
LP i hvala za koji namig!
 

orač 1

Član
Tu od
7 Sij 2011
Poruka
292
Reiner nešto sam te razumio a nešto ne jer ne poznajem slovenski takve ležajeve može se kupiti kod Steve u ugljeviku BiH.kod njega imaju svi dojrlovi za balirke i sve je orginalno.

065 613 636 evo ti broj telefona Steve i nazovi ga neka ti pošalje ležajeve poštom
 
Posljednje uređivanje od moderatora:

reider

Aktivni član
Tu od
9 Velj 2012
Poruka
839
Još jednom hvala na trudu.Sahranit čem broj,ali jeste,ne znajem potpuno dobro jezik.No više znam pročitati nego kazati.
Ali tekom dneva skužijo sam,da mi u ovom trenu ne trebaju.
Uspelo mi je popraviti(čitaj demontirati sve i ščistiti i namazati i nazad zatvoriti)sve lagere!.
Al vidim,da te ove stvari isto interesuju tako da možeš na vezi,koju sam prej pripasao postu pogledati sve slike,kako sem jih demontiral danas tekom popoldneva.
Sam znaš da klip opravlja jako malo dužimskih metara i zato ležaji nikad se ne obrabijo,več samo zapečejo od prašine.Tak oje treba jih samo pažljivo razstaviti.Na tom klipu imam sad 3 različte modele ležaja i svak od njih ide za rastavit po drugom principu.
http://www.mojalbum.com/reider/remont-balirke-vazolar
 

AcaAleksic

Član
Tu od
2 Lip 2014
Poruka
233
Reider, meni ovaj levi liči kao što je na poljskoj Sipmi Z224, verovatno kod tebe ima delova za nju..
 

reider

Aktivni član
Tu od
9 Velj 2012
Poruka
839
Ma stvarn oneznam kako je kod mene to takav problem oko tih djelova.Mislijo sam sam,da je sve lakše bilo što dobiti,ali sad sam iznenađen.Nek lik kazao je da ovo treba tražiti u Italiji...
Istina je,da sve ide više u okrogle bale ,ali sveeno je dosta tih strojeva i kod nas kak ovidim.

No zanimivo je,da sve 3 stari lageri imaju zunanje dimenzije iste,ali sestav jim je svim trem različti.No upravo imam na klipu 4 lagere,ali dva su bili isti ,a druga dva različti.A od zunaj po dimenziji svi isti.
Nisam nikad gledao druge balirke kakvi lageri su u klipima,ali vijerujem,da slični ili isti.Ne mogu biti drugčiji.
 

AcaAleksic

Član
Tu od
2 Lip 2014
Poruka
233
Nekako te razumem, ali poslušaj me i probaj da nadješ lagere od Sipme Z224, ja sam ih plaćao 20 evra komad, dok original za DF su oko 80 evra... Imam slike lagera, ali sutra ću da ti izbacim da vidiš, ne žuriš se, do baliranja ima dosta vremena.. :)
 

reider

Aktivni član
Tu od
9 Velj 2012
Poruka
839
E da si mi bliže bi mi u birtiji kako kaže Krompi jednog nazdravili i koju kazali heh.

Ove loše istine,koje pričaš ja sam na vlastitoj koži izkusijo prije loših 10 godina nazad,kad prvi put izvuko taj klip i vidijo,da jedan zapekao.No tekom godina on stajao a pojelo ga tako,da nije bijo više ni okrogel.Pa sam se razpitivao naokolo,jer računara nisam tada ni imao,ali sve što sam znao išao sam pretraživati po cjelom gradu Mariboru,ko da bilo što zna,kdje dobiti.Moj prijatelj koji imao nekad prešo prije mene kazao je da me spasi samo Italija,a u MB nije bilo ni jednog takvog lagera pa maka bijo ovlašteni zastopnik za SKF.No onda mi kazao,da ima u njihovi izpostavi (30km naprijed) jednog samog sličnog takvih dimenzija.No on mi kazao,da koštal ome bude 65 EUR,a ja ljetijo tamo sretan samo da sam ga dobijo.No kad došao kuči,vidijo sam,da sa njegove strane nije dobro zatvoren i da ima osovinico van iz tog zunanje čašice lagera.Ovo mi se nije sviđalo ali nije bil odruge opcije.Ugradijo sam ga unutra. No sad idem raditi remont zbog nekvih drugih razloga,a kad izvučem klip eto ti isto sr... kao prvog puta.Vidijo sam,da onaj dijo osovinice koja stoji iz zunanje čašice odpilila se i pilevino nabilo u loše zatvoreno zaštito unutar lagera i zapekao je.Stajati nije mogao dugo,jer ga nije ni malo od zunaj odpililo.
No stavijo sam ga nazad,ali na novo repariranog,al onaj dijo koji gledao van iz čašice sam odtoakrijo,da ne šoba po vodilicama više kao prije.
Do drugog puta kad bu koji uništen ,budem jih negdje pokušao nači kojeg dodatno za rezervo.
No malo trebam iti u pretragu.Jednog sam pronašao u oglasnicima da dobavlja djelove za Welger.Možda isti su lageri,a distančna čahura itak se otokari,tak oda širina nema veze,samo promjer osovina i zunanja čašica.
Ak imaš slike onda molim te -kaži ih pa zato su slike heh.
No virojatno budem malo lagerov kupijo unaprijed,jer baliram jako malo ili uskoro ništa,a došao do spoznanja da je jedan ili dva od tih lagera upravo složen čišto na juhuhu,da ne kažem kod prvog tokara.na malenoj osovinici kako je vidjeti sa slike u mom albumu je potpuno običan lager od kuglic,na kraju zatučen čekičem ali preko njega zuanj stavljena je čašica -otokarena sa žlebom i segerom.To jer imam malo tokalico mogu napraviti sam.Lp
 

AcaAleksic

Član
Tu od
2 Lip 2014
Poruka
233
Jaaoooo što si ti loše prošao...

Da ti malo pomognem, bar koliko mogu... :(
Vidi ovako, kao što sam ti nappisao, ja imam DF i za njih su lageri original oko 80 evra, ali pošto je Sipma Z 224 kopija, a za njiu je 20 evra iz Poljske uveženo...
Evo ti par slika, prve 3 su sa moje prese, a poslednja slika su novi lageri od SIpme...



Ako ti odgovaraju ovakvi kao sa moje zadnje slike, onda pokušaj da nađeš delove sa Sipmu jer su jeftiniji, a to možda može da ti pomogne član @Zetorproxima90, on ima rol balirku Sipma, pa možda zna gde ima delove..

I da znaš, kod nas se ti lageri prodaju kao delovi za presu i nema ih u prodavnicama gde prave i prodaju lagere...

Nadam se da sam uspeo pomoći
Pozdrav
 

reider

Aktivni član
Tu od
9 Velj 2012
Poruka
839
Hvala na trudu!
Da prošao sam loše,ali tamo mi bijo početak i o tome poslu ništa nisam znao.I normalno i niko drugi oko mene.
Nisam ni znao drugega o balirki nego to,da jo vuče traktor,kad sam jo išao tražiti hehee.Ak bi imao tad računar i forume sigurno bih se razpitao malo.
No isitna je i to,da tražijo sam jo za malene novce tada,jer kupovao samo za sebe i nije mi trebao kakav jako dobar stroj.I tražijo na početku nekvu malenu lahko,koja ne oduzima dosta prostora u šupama.NO sad sam se na ovu naviknuo, zato ju i uređivam jer ju imam namjero držati unaprijed i neču ništa mjenjavati.Radi se iz godine u godinu ovdje oko mene manje,ljudi koji su nešto radili stariji su ili pomrli,a dosta ljudi ima itak svoje balirke tak oda okoo posla više nema,sam pa imam cca 200 bal godišnje hehe tako da bila bi dobra uskoro ona balirka o kojoj debatiral moj soradnik da stoji u šupi fiksno postavljena i tamo preša bale i ti nosiš u njo mrvo heheehe.Neznam gdje je to vidijo i čuo.
NO trebam ti kazati da kad se razpitavam o rezervnim djelovima za balirko (pronašao nekvi stik kod nas)i taj odmah pitao koja marka je preše.Kad jo kažem odmah ustreli -nemamu za njo žao.A ne da bih išao pogledati kakve mjere ima ona za koje on djelove ima hehe.Drugi put budem kazo ,da firme ne znam al znam dimenzije lagera hehe.
No ok hvala još jednom za sve.I malo spremljaj ak budem dodao kakvu novu sliku tamo u MOJ ALBUM.Ali radovi za sad oni veči zastali su,jer loše vreme kod mene se počelo i radim poslove samo u radijonici ova malene.No utojdobno sam sa radovima na klipu.Sad se idu raditi "čistilci"koji čistijo vodilice,da lageri voze po očiščeni površini. No jednog vidim,da stoji u luft i na tvom klipu.Jel je napravljen da lježi na vodilici i čisti sa svoju vlastito težino ili ima kakvu oprigu koja ga gura dole??

No jesi li ti isto dobijo djelove od tog iz Uljanika?LP
 
Posljednje uređivanje:

FeLiXxX

Aktivni član
Tu od
6 Pro 2010
Poruka
1,037
Da cistac svojom tezinom sam cisti ispred lezajeva koji idu. Dobro bi bilo ugradit njeku manju oprugu da ga gura dole jer se cesto zna zaglavit sijena bas u tom dijelu :(hi):
 

reider

Aktivni član
Tu od
9 Velj 2012
Poruka
839
Zdrav Felix.Ja razmišljam kakvi bili bi mi najbolji.Kot vidi se iz slike u Mom albumu imam napravljen jedan čistač iz četke ali jedan je iz nekog strojnog djela iz platike,ni sam neznam od kuda.Obavlajla sta posao obdvije sasvim dobro,ali se onome od četke znucale dlake,pa sam mislijo nešto bolj ozbilno napraviti.Ovaj plastičan ostje.
Neznam dal su čistači na balirkama napravljeni i od spredaj gdje se gura mrva???Nikdje nisam vidijo,daj ko zna?jer sumnjam često,da se zbog povožavanja sakupljane mrve na vodilicama podigne klip u zrak i udari u strop.Problem je jer ta j klip je prema kakovoj ozbiljnoj napravljeni preši jako loše voden sa lagerima pored toga je zbog nujno potrebnega prekida na vodilici(prostor gdje putuju polnilne poluge izpred klipa)nije on do kraja stiskavanja voden od zgoraj.
Da je problem jo šveči majstori imajo napravljeno da ima prema Klasovi suprotno smjer vrtnje glavnog reduktora,što je razlog da u vremenu prešanja(pomicanja klipa nazad)klip potisna poluga povzdigne u zrak umijesto da ga potisne na dole-boga jim...

A sa ugradnjo opruge nisam oduševljen,jer bi sakupljena mrva jo odmah napunila i zablokirala.Kod mene se mi sakupilo izpred prvog lagera da izvadijo to sa šraucigerom.

Ej a što kažeš ak bi se napravilo tako,kako imajo napravljeno na vodilicama pila za trupce drveta.firkant profil iz čelika u kojem je stavljen dijo drveta istog prosjeka,koji sa težinom pritiska na dole?

No virojatno je isto funkcionalno ak se naprave kao je na ACO-vom DF,samo da bi bijo malo teži,da sigurno potišče na dole.
Možda če aco kazati,dal onaj čistač dobro opravlja svoj posao,kojeg se vidi nanjegovoj prvoj sliki.Takve imao sam željo napraviti...
 

AcaAleksic

Član
Tu od
2 Lip 2014
Poruka
233
reider, onaj čistač fino obavlja posao, čak se i vidi koliko je pojeden. Nema ništa da ga gura na dole, već samo on svojom težinom. Nije on mnogo težak, ali dovoljno da uvek kliza po vodilicama i uvek sprečava da nešto ostane na njima...
A imam i one četkice (obeležene crvenom), takodje dobro rade posao, ali neznam od čega su, samo znam da su mnoooogoo tvrde..

2zirewj.jpg
 

reider

Aktivni član
Tu od
9 Velj 2012
Poruka
839
E sa msad psovao sve od a do ž.Pisapo pola ure i sve mi izbrisalo-tehnika nova računarska...

Hvala ,sa ovome sliko dosta si mi pomognijo.Ali siguran sam bijo,da ima Klass i spredaj jedan pročistač što se tebi ne vide ili je demontiran.No isto sam ja dva danas napravijo za ljevo vodilico pored noža prednjega i stražnjeg,jer mislijo,da treba biti spredaj isto-do sad ga nije bil oni original,več samo straga na obadvije strani,ali bili su u vreemnu kupnje polovnog stroja uništeni i napraivjo sa silo nešto na brzino.Eto sad budem napravijo sve 4.

da one četke,koje veliš dobro obavljajo ti posao,jer vodilica inače napravljena je kao kod mene,a ja trebam vse takve kakav je oanj tvoj koji kažeš izklizan.
Pogledaj slike u povezavi tih mojih pročistača,ali na desni strani spredaj napravim jutri.Adesno straga ima ga več sada i je več dobar,tak o,da ga ne buden ništa promjenjivao.
http://www.mojalbum.com/reider/remont-balirke-vazolar
i još nešto budem napravijo po kopiji tvog klipa-lagere bočnih obremenitev.To su ti ovi,koji stoje ti u klipu na glavo dole!.Jer imam problem obrabe vodilc zbog klizanja lagera sa bočne strane i želim,da ne bude uništena vodilica,jer je sad još uvijek vreme da sprečim,ali vide se tragovi klizanja.
No mal oje hladno zunaj a u radijonici nekako ide i jutri imam čitav dan vreemna,jer sam slobodan od posla.LP
 

Najnoviji postovi

Na vrh