• Poštovani posjetitelju, za korištenje svih mogućnosti koje Poljoprivredni Forum omogućuje, predlažemo ti da se registriraš. Besplatno je i tvoja privatnost je potpuno zaštićena. Registracija ti omogućuje pristup svim kategorijama i temama, mogućnost pristupa privicima u postovima (slike, video, tutorijali, uputstva itd), pristup malom oglasniku, direktnu komunikaciju s članovima putem privatnih poruka, automatsko praćenje tema od interesa i još mnogo toga. Veselimo se tvojoj prijavi! ❤️

Balirke za kvadratne bale , opća rasprava

maiky

Aktivni član
Tu od
9 Velj 2007
Poruka
1,598
Hm... Nije bitan tunel (volumen) bale več težina

Poslano sa mog LG-D855 koristeći Tapatalk
 

Dongfeng

Dobro znana faca
Tu od
9 Tra 2013
Poruka
1,378
Grijesis, tunel i jest bitan za težinu. Imam dvije balirke, jednu sa tunelom kao kod kolege i drugu sa manjim. Na istu dužinu bale i nabijenost razlika u težini je oko 5kg.
Od ovih balirki sa malim tunelom bala dobro nabijena teška oko 10-12 kg, a kada napravim balu od 10 kg sa ovom većom balirkom to nije bala. Za mene lično bala ispod 15 kg od većih balirki nije bala.
 

EMIR

Član
Tu od
29 Lis 2014
Poruka
293
Ne znam kako ne moze uticat tunel na tezinu bale kad je oko 5 cm sirina i visina manja, pa sad ako su bale iste duzine sam procijeni koja je teza.
 

reider

Aktivni član
Tu od
9 Velj 2012
Poruka
839
Emir, mislijo je, da radiš bale velikom prešom jako mekane, pa joj dosta ne pomogne veličina-prosijek kanala.
JA radijo mojom VAzzoler mekane bale i 15 cm dukše bale od komšije, al bile njegove teže, jer kanal malo veči od mog(višji za 3 cm) a sabijao on nenormalno. Znači na oko manja bala a težja.
 

maiky

Aktivni član
Tu od
9 Velj 2007
Poruka
1,598
Ja sam radio clasovom balirkom markant 45 (ili 40) bale teske 25kg lucerne i sad imam Agriful većim kanalom i normalno da mogu napraviti težu balu ali ne vidim svrhu

Poslano sa mog LG-D855 koristeći Tapatalk
 

reider

Aktivni član
Tu od
9 Velj 2012
Poruka
839
U svakom primeru lakše je raditi sa večim prosijekom, jer može ona raditi male ali velike, i još jede mrvo brže i lakše po večini takva. Izgled i kompaktnost večih bal bolja je. Mana jim je, da su težke i veče kompletne ove sa večim kanalom. ZAto jih se ponekvi izbijegavaju i traže manje.
Komšija ima čini ni se 50 il 55 Klass, radni zahvat 1,6, al u brzini rada prema mojoj dosta je brža, jer je i sve kod nje veče. I 3 zubovi punijo kanal,kod moje dve i još ove jesu drvene. No meni za 1000 bal i ova zadovoljava i je prva i zadnja preša na mom dvoru heh.
 

FeLiXxX

Aktivni član
Tu od
6 Pro 2010
Poruka
1,037
Oj 25 kila pa ja se slomim dok one svoje do 15 natovarim i istovarim. Nisu sve prese iste kao ni tezina bala narocito kod usluga.

Sent from my HTC EVO 3D X515m using Tapatalk
 

Dongfeng

Dobro znana faca
Tu od
9 Tra 2013
Poruka
1,378
Baci čovjek bombu i ode. Slabo je ko vagao, a baca ovdje neke kilograme. Od male balirke kakva je clas 40 bala mora biti 1,5 da ima 25 kg. Od mog Welgera 52 bala duga 75-85 cm ima 18-20 kg u extra sitnom sijenu, a nabijena da skoro vile ne možeš zabiti.
 

FeLiXxX

Aktivni član
Tu od
6 Pro 2010
Poruka
1,037
Pa ja napravim balu od 13 kg prosjek kad ispadne iz prese stanem na nju, i pod mojih sto kila ona se ne smije micat pod nogama. Mislim da je ta dobro stegnuta a nije preteska:smile:
 

Ivan KC

Iskusan lik
Tu od
17 Sij 2012
Poruka
3,149
Pa ne treba bala biti nabijena da se ne mogu provuci prsti ispod spage, ja uvijek sebi doma radim lakse bale zbog lakseg manevriranja, a dok idem usluzno, malo ju pritegnem, ali ne jako..
 

Dongfeng

Dobro znana faca
Tu od
9 Tra 2013
Poruka
1,378
Ja prodajem bale " na vagu" i nije mi cilj da natovarim sleper od 560-580 bala i da ima 7,5 tona već od 11-12 tona. A istu zapreminu zauzme i slabo i dobro nabijena bala.
 

EMIR

Član
Tu od
29 Lis 2014
Poruka
293
Ja kad baliram usluzno vecinom pitam musterije kad pocnem dali je zadovoljan sa balama, ne zelim da mi pregovara kad zavrsim, mada uvijek ima onih koji bi cijelu njivu strpo u tri bale.
 

vargas

Aktivni član
Tu od
15 Kol 2012
Poruka
523
Imam Velger 45, i radim bale 2:3. Znači kanal je širok 2 moja pednja, a dužinu imam podešenu na 3 pednja. Tvrdoća je kod ljuljeva i djetelina podešena na debljinu palca da ide između opruga i potiskivača s gornje strane. Kod običnih livada podesim opruge na debljinu kažiprsta, znači to je kod mene razlika u podešavanju od svojih 1 cm. I to je cijela mudrost. Ako su svejedno preteške, još malo raspustim opruge. Ranije kad sam išao u usluge, pitao sam gazde da li hoće veće bale ili manje, neki su bili lakomi pa su kasnije kod utovara ****** ježa u leđa. Njihov izbor, ali glup. Meni moj susjed veli da ne radim "profesionalne" bale, kakve bi god one morale biti, ja mu velim da imam svoju balirku i da mogu raditi bale kako mi se digne. A istina je da radim bale po težini takve da ih može moja žena slagati na prikolici bez da joj pukne kičma. Ima dana kad natovarimo i po 500-600 bala, i da su po 15 kg, to je 7,5 tona mase koja joj je prošla kroz ruke.
 

FeLiXxX

Aktivni član
Tu od
6 Pro 2010
Poruka
1,037
Na kolicinu koju radim.usluzno nikom ne znaci po 10 bala vise a ledjima itekako znaci. A mogu se fino zavuc prsti al.zato je s mjeseca bacaj nema sanse da se raspe

Sent from my HTC EVO 3D X515m using Tapatalk
 

mladenko

Iskusan lik
Tu od
27 Sij 2011
Poruka
1,264
imam balirku fhar hd 300 i događa mi se da mi je jedna spaga duža od ruge pa su bale ukoso, ima ko kakvu ideju kaj bi trebalo poštelati ili dobrog majstora?
 

EMIR

Član
Tu od
29 Lis 2014
Poruka
293
Provjeri koliki je razmak između nozova , svedi ga na 1mm i nebi trebale bit krive.
 

FeLiXxX

Aktivni član
Tu od
6 Pro 2010
Poruka
1,037
Provjeri unosenje sijena u tunel i pomjeri ih u stranu koju fali sijena, pregledaj zategnutosti spaga na stezacima

Sent from my HTC EVO 3D X515m using Tapatalk
 

mladenko

Iskusan lik
Tu od
27 Sij 2011
Poruka
1,264
dobro ubacuje u tunel, ove godine sam nabrusio sam nož i protu nož i poštelao ih, zamjenio ležaje na batu, podesio da je u fazi, zategnutosti spaga na stezacima je isto podešena.... na 1000 možda ih 5 ne sveže, ne znam koji joj je k.... a gledam na internetu te balirke rade savršene bale.
 

Najnoviji postovi

Na vrh