• Poštovani posjetitelju, za korištenje svih mogućnosti koje Poljoprivredni Forum omogućuje, predlažemo ti da se registriraš. Besplatno je i tvoja privatnost je potpuno zaštićena. Registracija ti omogućuje pristup svim kategorijama i temama, mogućnost pristupa privicima u postovima (slike, video, tutorijali, uputstva itd), pristup malom oglasniku, direktnu komunikaciju s članovima putem privatnih poruka, automatsko praćenje tema od interesa i još mnogo toga. Veselimo se tvojoj prijavi! ❤️

Batate

SanjaLucija

Aktivni član
Tu od
20 Lis 2015
Poruka
286
@Krumpironja, pretpostavljam prijatelju da pitaš zašto ne sadim flance direktno u zemlju već u izdignute redove? Jesam li u pravu? Kad sadim na ovakav način lakše mi je vaditi batat, a i krtola je lijepa i ravna. Sadila sam na obadva načina i ovaj mi se pokazao puno bolji.
 

SanjaLucija

Aktivni član
Tu od
20 Lis 2015
Poruka
286
Svako sadi kako mu najviše odovara, ako je tebi prijatelju tako lakše ... samo naprijed.
 
Posljednje uređivanje od moderatora:

johabica

Iskusan lik
Tu od
8 Tra 2012
Poruka
4,529
Imam nedoumicu u vezi zaljevanja batata - koliko ga treba zaljevati?
Da li je bolje svakodnevno - dvodnevno - trodnevno, zaljevanje ili smo povremeno?
Imam četerdesetak sadnica posađeno samo za sebe, lijepo se lisna masa razvila, jako je bujna i sada ne znam koliko mu vode davati.
Ima li količina vode utjecaj na naljevanje gomolja i na koji način? - tu mislim na eventualnu mogućnost ako biljka ima cijelo vrijeme dosta vode da možda neće deponirati u gomolje hranjive tvari - i time će gomolji ostati sitni, ili će ih formirati jako malo.
Ili se gomolji ne formiraju i nemaju porasta kada vode nema u izobilju?

Možda je pitanje smiješno, ali me živo zanima.
 

Dillinger

Aktivni član
Tu od
4 Lis 2015
Poruka
433
Pola odgovora je već odgovoreno.
u zoni korijena batat ne voli vodu i slabije se razvija. Sve odlazi u lisnu masu a korijen ne zadebljava. Ako je bas sušno razdoblje ok je dati (mada sada ja tu ne dajem vodu jer sabijam tlo i korijen se teško razvija)
Tako da ako se već lijepo razvio nema potrebe za vodom.
 
Posljednje uređivanje od moderatora:

daniel108

Član
Tu od
1 Ožu 2011
Poruka
51
Da li vadite batat? Ja sam danas probao malo, ali je bas mokra zemlja, blato, jer je prije 3 dana palo 150 litara kise po m2. Neznam sto napraviti, da li prati batat, pa ga osusiti ili ga vaditi i staviti da se ta zemlja na njemu osusi sama? Zemlja se lijepi i ne moze se skinuti s rukama.
 

JOHABI

Aktivni član
Tu od
14 Velj 2011
Poruka
397
Nedoumoca što se vađenja batata tiče - sada je zemlja mokra i relativno je lako izvaditi batate.
No, da li je dobro nakon ovolike kiše sada ga iskopati, da li sada u sebi sadrži previše vlage pa će biti problem skladištiti ga za preko zime.
Osim toga, obzirom da mi je ovo prvi (uspješan - probala sam jednom davno u malom plasteniku sa kpk cijevima i bilo je lišća za cijelu zimu krave hraniti a korijena u tragovima) - pokušaj uzgoja, šta kada se izvadi treba napraviti - oprati, sušiti - koliko dugo sušiti i može li se u podrum pospremiti?
Ubola sam malo prije jednu jamicu i iznenadila se - jedan divovski od 2,2 kg i još nekoliko njih manjih, sve skupa 3 kg i 850 grama.
Slika je u muževom mobu, pa kad dođe budem pokazala.
I da, šta sa takvima divovskima ako ih bude još - potrošiti odmah ili mogu stajati malo duže ili neograničeno duže?
To je tamno crveni, imam i okruglog ljubičastog i naranđastog, sve skupa oko 40 jamica, kakvi budu oni, vidjeti ćemo.
Ja bih to najradije sada povadila ako nije prerano i ako nisu sada prepuni vode od silnih kiša, ako se smije jer mi budu inače oči ispale ako budem morala po suhoj tvrdoj zemlji ih kopati - baš su ovi bili duboko.
 

JOHABI

Aktivni član
Tu od
14 Velj 2011
Poruka
397
Ih, pregazio me jedan komentar na muževom fejsu, mi se tamo pohvalili ovom slikom i težinom jamice, a on veli da su njegove jamice od 4,5 kile - a ja bila ponosna na 3,850.
A dobro, vele ljudi - uvijek može bolje. :)
 

Dillinger

Aktivni član
Tu od
4 Lis 2015
Poruka
433
Što se tiče vađenje krajnje je vrijeme za vaditi prije nego počnu nove kiše.
Ono sto je jako bitno je temperatura tla. Ako se počne spuštati onda nastaju problemi prije skladištenja jer će jednostavno strunuti u tlu pogotovo ako je raspucan.
Tko je dodavao gnojivo bilo koje i sada nakon ovih kiša ima gadan problem.
Izvaditi ne prati i skladištiti na temperaturi od 10 stupnjeva. Uz vlagu zraka od 80%
Kod batata je bitno da hranjiva ne odu u lozu jer onda nema zadebljavanje korijena. On se treba malo patiti. Kako je npr kod mene u 9 mjesecu palo cca 200 litara vidjet ćemo kako će se ponašati u skladištu. Pod pretpostavkom da ću ga imati duže od 5 mjesecu. Uvijek ode do kraja veljače. I sto se tiče životinja s bijelim mesom crveni izvana kod koza nikada bolja laktacija, provjereno.
 

Najnoviji postovi

Na vrh