• Poštovani posjetitelju, za korištenje svih mogućnosti koje Poljoprivredni Forum omogućuje, predlažemo ti da se registriraš. Besplatno je i tvoja privatnost je potpuno zaštićena. Registracija ti omogućuje pristup svim kategorijama i temama, mogućnost pristupa privicima u postovima (slike, video, tutorijali, uputstva itd), pristup malom oglasniku, direktnu komunikaciju s članovima putem privatnih poruka, automatsko praćenje tema od interesa i još mnogo toga. Veselimo se tvojoj prijavi! ❤️

Batate

siki

Aktivni član
Tu od
6 Lip 2010
Poruka
2,151
Znaš šta plevak idem u trgovinu kupiti batat i obavezno ove godione idem u probu da vidim šta će biti oko bude dobro čut ćeš a ako ne onda ću da šutim još samo malo o gnojidbi i zaštiti onda imam sve ali reci mi sa čime mjeriš sva ove temperature i iz kojeg razloga dali ti je to samo zanimacija ili nešto drugo od ovoga netko može napravit magisterij.
 

plevak

Član
Tu od
14 Velj 2010
Poruka
698
Znaš šta plevak idem u trgovinu kupiti batat i obavezno ove godione idem u probu da vidim šta će biti oko bude dobro čut ćeš a ako ne onda ću da šutim još samo malo o gnojidbi i zaštiti onda imam sve ali reci mi sa čime mjeriš sva ove temperature i iz kojeg razloga dali ti je to samo zanimacija ili nešto drugo od ovoga netko može napravit magisterij.



Dane.... Svi se ovi presade koji se vide, a ponekad iz jednog gomolja možeš imati i tridesetak i više flanaca. Svi ti samo filozofiraju oko tog batata jer je zapravo jednostavno i nitko ništa konkretno neće da kaže. Ali nemnoj se iznenaditi ako ti poneki batat ne potjera niti jedan izboj...

Siki.... Nije mi zanimacija, PC je vezan na plastenik i klijalište te kontrolira grijanje, hlađenje , ventilaciju, alarmi itd,.... preko serijskog interfejsa, inaće sve moj rad budući da sam po osnovnoj struci elektronićar...

pozdrav!
 

dane001

Aktivni član
Tu od
7 Svi 2009
Poruka
2,262
Dane.... Svi se ovi presade koji se vide, a ponekad iz jednog gomolja možeš imati i tridesetak i više flanaca. Svi ti samo filozofiraju oko tog batata jer je zapravo jednostavno i nitko ništa konkretno neće da kaže. Ali nemnoj se iznenaditi ako ti poneki batat ne potjera niti jedan izboj...

Siki.... Nije mi zanimacija, PC je vezan na plastenik i klijalište te kontrolira grijanje, hlađenje , ventilaciju, alarmi itd,.... preko serijskog interfejsa, inaće sve moj rad budući da sam po osnovnoj struci elektronićar...

pozdrav!

ma da,i ja elektro struke pa završio u poljoprivredi i ugostiteljstvu:p. zašto se desi da ne potjera? i šta ako nije temperatura 30,neće potjerati ili?
 

plevak

Član
Tu od
14 Velj 2010
Poruka
698
ma da,i ja elektro struke pa završio u poljoprivredi i ugostiteljstvu:p. zašto se desi da ne potjera? i šta ako nije temperatura 30,neće potjerati ili?

A ne znam šta da ti kažem, ali jednostavno ne potjera, ili potjera samo par komada. Najbolje su mi potjerali oni koje sam sam proizveo. Mislim da je stvar na koji se način skladišti. Bilo je i slučaja kada sam iz 3 kile dobio jedva 100 sadnica, a očekivao sam bar duplo.
Ako je temperatura niža onda duže sve traje.
 

dane001

Aktivni član
Tu od
7 Svi 2009
Poruka
2,262
A ne znam šta da ti kažem, ali jednostavno ne potjera, ili potjera samo par komada. Najbolje su mi potjerali oni koje sam sam proizveo. Mislim da je stvar na koji se način skladišti. Bilo je i slučaja kada sam iz 3 kile dobio jedva 100 sadnica, a očekivao sam bar duplo.
Ako je temperatura niža onda duže sve traje.
znači teško za planirati,a ništa kupiti par kila pa probati,a poslije pojesti ako ne uspije,neće se baciti. e jel to u običnu zemlju stavljaš da klija ili supstrat?
 

plevak

Član
Tu od
14 Velj 2010
Poruka
698
znači teško za planirati,a ništa kupiti par kila pa probati,a poslije pojesti ako ne uspije,neće se baciti. e jel to u običnu zemlju stavljaš da klija ili supstrat?

Stavim u supstrat. Inače koristim za sve samo kalsman P.
 

siki

Aktivni član
Tu od
6 Lip 2010
Poruka
2,151
Stavim u supstrat. Inače koristim za sve samo kalsman P.

Plevak reci mi dali ima sjeme koje ima klijavost 100% iako je tako deklarirano uvjek se nešto desi da ne proklija sve tako je valjda i kod batata ništa čudno.
 
S

salel

Guest
ja ga razmnožavam za nijansu drugačije.Naime kada istjeraju izboji skinem s njih zelenu vršnu reznicu i stavim na ukorjenjivanje u kontejner od 104 rupe.Zatim matičnu biljku počnem prihranjivati sa 20-20-20 i nakon otprilike tri tjedna od postranih reznica koje su istjerale nakon skidanja vršne reznice dobijem znatan broj novih pelcera.a u ta tri tjedna mi se prva tura već ukorijeni pa ih presadim u fi 12 lonac i s njih opet uzimam reznice.Ukorjenjuju se dosta lako i od par kg batata možete proizvesti sadnica za cijelo jutro zemlje ,samo treba početi malo ranije.
 

plevak

Član
Tu od
14 Velj 2010
Poruka
698
ja ga razmnožavam za nijansu drugačije.Naime kada istjeraju izboji skinem s njih zelenu vršnu reznicu i stavim na ukorjenjivanje u kontejner od 104 rupe.Zatim matičnu biljku počnem prihranjivati sa 20-20-20 i nakon otprilike tri tjedna od postranih reznica koje su istjerale nakon skidanja vršne reznice dobijem znatan broj novih pelcera.a u ta tri tjedna mi se prva tura već ukorijeni pa ih presadim u fi 12 lonac i s njih opet uzimam reznice.Ukorjenjuju se dosta lako i od par kg batata možete proizvesti sadnica za cijelo jutro zemlje ,samo treba početi malo ranije.

Čekaj, ne kužim. Očeš reći da izboj odrežeš recimo na vrhu i onda on potjera izboje sa strane? Ja sam inače znao pustiti i cijeli izboj da naraste do jedno 15-20 cm, onda sam odrezivao komade grane između listova i presađivao tako da mi je onda iz pazuha lista kojeg sam presadio potjerao stabljiku. Tako se sa jednog izboja može dobiti i 5-6 komada sadnica. A sad od par kilograma za jedno jutro zemlje baš ne vjerujem. Jutro je više od pola hektara a za to bi ti trebalo 15000 sadnica!!! To je moguće ali za to ti treba dosta vremena tako da sumnjam da to možeš napraviti u roku 2 i pol mjeseca koliko traje proizvodnja presadnica. Jer ako i jako rano staviš batat na naklijavanje oni koje ćeš prvo odrezati će ti biti već preveliki za presadnju!!
pozdrav.
 

seljačić

Aktivni član
Tu od
8 Velj 2009
Poruka
2,155
kako razlikovati dobar plod od lošeg,mislim na gomolje koji se prodaju na pijaci?
 

plevak

Član
Tu od
14 Velj 2010
Poruka
698
kako razlikovati dobar plod od lošeg,mislim na gomolje koji se prodaju na pijaci?

Čuj važno da nije oštećen i da nije opran sa vodom.
Ako znaš procijeniti koji je dobar običan krumpir onda ćeš lako i koji je batat.
 

seljačić

Aktivni član
Tu od
8 Velj 2009
Poruka
2,155
Čuj važno da nije oštećen i da nije opran sa vodom.
Ako znaš procijeniti koji je dobar običan krumpir onda ćeš lako i koji je batat.


zašto opran? zbog gubitka škroba ili?
 

dane001

Aktivni član
Tu od
7 Svi 2009
Poruka
2,262
Čuj važno da nije oštećen i da nije opran sa vodom.
Ako znaš procijeniti koji je dobar običan krumpir onda ćeš lako i koji je batat.

batati su mi pustili klice već velike i sada gledam neki su mi počeli trunuti ispod zemlje,valjda zato što su bili oštećeni,valjda će izdržati još neko vrijeme.
 
S

salel

Guest
trunu vjerovatno zato što su premokri,ne vole baš puno vlage.Ako su ti potjerali odreži vrhove reznica tako da ostane vegetacijski vrh i jedno koljeno koje ide u zemlju pa stavi da se zakorjeni u neki prozračan supstrat u kontejner od sto rupa dobro zalij i stavi na svjetlo mjesto ali ne na sunce.Ja obično pokrijem agrilom.Vrlo brzo se ukorjeni.Šteta je kidati izboje jer nakon šišanja za desetak dana imaš nove reznice za ukorjenjuvanje.
 

dane001

Aktivni član
Tu od
7 Svi 2009
Poruka
2,262
trunu vjerovatno zato što su premokri,ne vole baš puno vlage.Ako su ti potjerali odreži vrhove reznica tako da ostane vegetacijski vrh i jedno koljeno koje ide u zemlju pa stavi da se zakorjeni u neki prozračan supstrat u kontejner od sto rupa dobro zalij i stavi na svjetlo mjesto ali ne na sunce.Ja obično pokrijem agrilom.Vrlo brzo se ukorjeni.Šteta je kidati izboje jer nakon šišanja za desetak dana imaš nove reznice za ukorjenjuvanje.

sad sam gledao i neki su se izdužili i pobjelili,valjda im je malo svjetla. misliš odrežem na pola otprilike kod koljena i stavim na ukorjenjivanje a ostatak ostane na batatu i tjera dalje?
 
S

salel

Guest
sad sam gledao i neki su se izdužili i pobjelili,valjda im je malo svjetla. misliš odrežem na pola otprilike kod koljena i stavim na ukorjenjivanje a ostatak ostane na batatu i tjera dalje?
Upravo tako.Trebaš odrezati neposredno ispod koljena koje će ići u zemlju otprilike na pola dubine čepa kontejnera.Dobro zaliješ i staviš na svjetlo mjesto,toplo i vlažno i za desetak dana imaš novu biljku a u međuvremenu se stara razgranala pa ponovo imaš za rezati.
 
I

IMT533

Guest
čekaj, ne kužim. Očeš reći da izboj odrežeš recimo na vrhu i onda on potjera izboje sa strane? Ja sam inače znao pustiti i cijeli izboj da naraste do jedno 15-20 cm, onda sam odrezivao komade grane između listova i presađivao tako da mi je onda iz pazuha lista kojeg sam presadio potjerao stabljiku. Tako se sa jednog izboja može dobiti i 5-6 komada sadnica. A sad od par kilograma za jedno jutro zemlje baš ne vjerujem. Jutro je više od pola hektara a za to bi ti trebalo 15000 sadnica!!! To je moguće ali za to ti treba dosta vremena tako da sumnjam da to možeš napraviti u roku 2 i pol mjeseca koliko traje proizvodnja presadnica. Jer ako i jako rano staviš batat na naklijavanje oni koje ćeš prvo odrezati će ti biti već preveliki za presadnju!!
Pozdrav.


Pozdrav plevak! Zanima me dali je presadnicu koja potjera iz presađenog pazuha lista potrebno odrezati i presaditi zasebno ili se jednostavno može tako izraslu zajedno sa dijelom grane saditi u polje? tnx
 

plevak

Član
Tu od
14 Velj 2010
Poruka
698
Pozdrav plevak! Zanima me dali je presadnicu koja potjera iz presađenog pazuha lista potrebno odrezati i presaditi zasebno ili se jednostavno može tako izraslu zajedno sa dijelom grane saditi u polje? tnx

Treba je ukorijeniti u kontejneru. Kod nas klima ne odgovara da se sadi direktno na polju. Primit će se ali neće stići da do kraja izraste. Ipak je batat više za topliji klimat.
 
B

btokar

Guest
A vrste?

Koje vrste batata postoje, a koje vrste Vi uzgajate? Ili je to možda svejedno.
 

Najnoviji postovi

Na vrh