• Poštovani posjetitelju, za korištenje svih mogućnosti koje Poljoprivredni Forum omogućuje, predlažemo ti da se registriraš. Besplatno je i tvoja privatnost je potpuno zaštićena. Registracija ti omogućuje pristup svim kategorijama i temama, mogućnost pristupa privicima u postovima (slike, video, tutorijali, uputstva itd), pristup malom oglasniku, direktnu komunikaciju s članovima putem privatnih poruka, automatsko praćenje tema od interesa i još mnogo toga. Veselimo se tvojoj prijavi! ❤️

Batate

danijellaura

Član
Tu od
15 Svi 2010
Poruka
225
da i ja podijelim svoje iskustvo...kupio stari prije par godina batat u ducanu i donesao doma i mi svi u cudu neznamo kak ga pripremiti...i tak je stajao neko vrijeme u kuhinji (znaci na sobnoj temperaturi) i nakon nekog vremena poceo tjerati izboje...i s obzirom da se ja bavim krizantemom na veliko i sam ukorjenivam reznice isao ja probat da li se moze batat isto tak ukorjeniti...i uzeo par komada tih reznica i uz krizantemu se i on zakorjenio (krasne sadnice bile) i posadim ih u vrt na foliju kak sam cuo (nije toga bilo puno desetak sadnica) i sad nastao problem jel neznam kad ga vaditi...izvadio za probu nakon par mjeseci jedan grm a unutra prekrasan batat ali rekoh neka jos malo ostane pa kad ide i krumpir van budemo i njega ali tu sam pogrijesio jel kad sam ga isao vadit nije ostalo nista voluharice su ga pojele skoro do temelja ostalo samo okracji...e sad mene zanima kak se zna kad mu je vrijeme za vaditi, kak se obraniti od voluharica i kod ukorjenjivanja reznica da li tko koristi hormon za ukorjenjivanje (ne znam da li bi taj hormon stetio samom plodu kasnije) i da li ga hoce kakva bolest ili nametnik?...eh da zaboravio sam jos nesto...ja vec godinama sam ukorjenivam krizanteme oko 20 tisuca svake godine i uvjek imam dobre sadnice iako su veleprodaje napravile cijelu nauku oko ukorjenjivanja i tvrde da ne mozete doma ukorjenit renicu to ipak nije istina...stvar je u tome da ja kupim reznicu za 0,50kn a gotova sadnica je 3,70kn pa sad sami vidite koliko je razlika a to je njima manje na racunu i onda da vas pridobe da kupite gotovu sadnicu izmisle tristo cuda i uvjere vas da vi to nemozete doma napraviti...a isto tak je izgleda i sa batatom...
 

Zoki ticić

Aktivni član
Tu od
19 Stu 2012
Poruka
2,734
Priprema sadnica batat

Ja sam pokušao lani pripremiti svoje sadnice i mogu reći da sam bio prilično zadovoljan. Kupio sam jedno 4-5 Kg batate u plodinama negdje polovinom trećeg mjeseca. Takve batate sam stavio u kutije od stiropora kakve se koriste za ribe ali može biti i obična kutija za voće. U kutiju sam stavio malo humusa, posložio batate na humus jedan do drugog te malo navlažio. Sve skupa u najlonsku vreću tipa za otpad i na toplo mjesto cca 20˙C, svako malo sam provjeravao što se događa i za cca 15-20 dana su se pojavili izboji. Kada ti izboji malo porastu cca 5cm visine, tada zlijedi rezanje. Reže se tako da se svaki izboj odreže sa što većim komadom batata i postavi zasebno u kontejnere na toplo i svijetlo mjesto i lagano zalijeva do sadnje ne zalijevati previše ni premalo. Sadnja na otvoreno ide tamo negdje ne prije kraja svibnja kad temperatura dobro poraste.
 

Zoki ticić

Aktivni član
Tu od
19 Stu 2012
Poruka
2,734
vađenje batata

Batat se može brati čim postane dovoljno veliko zadebljanje da ga nije šteta uništiti. Naravno da ne treba ni otvarati ako nema izrast bar jedan metar. Inače ima na nekoliko starnica na netu objašnjeno kad je zreo. Može ostati u zemlji do prvog mraza ali šteta je toliko čekati do prvog ubiranja plodova budući da se teško skladišti. Kad se eotrgne list i iz stabljike izlazi bijeli gusti sok može se ga probati izvaditi. Ja osobno sam ih počeo kopati krajem kolovoza i tako malo- pomalo (motikom).
 
B

btokar

Guest
da i ja podijelim svoje iskustvo... ....eh da zaboravio sam jos nesto...ja vec godinama sam ukorjenivam krizanteme oko 20 tisuca svake godine i uvjek imam dobre sadnice iako su veleprodaje napravile cijelu nauku oko ukorjenjivanja i tvrde da ne mozete doma ukorjenit renicu to ipak nije istina...stvar je u tome da ja kupim reznicu za 0,50kn a gotova sadnica je 3,70kn pa sad sami vidite koliko je razlika a to je njima manje na racunu i onda da vas pridobe da kupite gotovu sadnicu izmisle tristo cuda i uvjere vas da vi to nemozete doma napraviti...a isto tak je izgleda i sa batatom...

Hvala na detaljnom opisu. Mislim da imaš debelo pravo. Čim se postavi pitanje oko uzgoja batata odmah svi nude gotove sadnice po 2,5Kn itd... Rijetki su koji pišu kako uzgajaju sadnice od početka.
No međutim, mene vjerojatno kao i ostale uz sam uzgoj zanimaju jako i sorte.
Čuo sam da postoje trenutno u našim krajevima tri sorte.
Ljudi im neznaju imena, nego ih razlikuju po bojama: bijeli, žuti ili ljubičasti.
Pošto sam probao samo žutu sortu i bio jako oduševljen okusom.
E sad pitanja:
Kakve su ostale sorte po okusu naspram žute sotre?
Postoje li određena jela za koju je određena sorta dobra?
 

danijellaura

Član
Tu od
15 Svi 2010
Poruka
225
Kao prvo da razjanimo neke pojmove.
Dodatak hrani je nešto kao sol, papar itd... to se ne jede već se dodaje hrani.
Prema tome batat nije dodatak. Batat je hrana!
Ili možda imam krivo? Za mene su to gluposti.

iskreno i ja sam to primjetio i nije mi to jasno...dodatak hrani je zacin ili aroma ili oni famozni E a batat je plod koji se jede...
 

DARIJUS

Iskusan lik
Tu od
9 Stu 2011
Poruka
6,543
pa i nije...
steviju možeš proizvodit al nesmiješ prodat ili jest nego se mora preradit u glikozid...ili kaj već...
a svi imamo takve male laboratorije doma, pa nije problem, kaj ne?:icon_cool:
 

plevak

Član
Tu od
14 Velj 2010
Poruka
698
pa i nije...
steviju možeš proizvodit al nesmiješ prodat ili jest nego se mora preradit u glikozid...ili kaj već...
a svi imamo takve male laboratorije doma, pa nije problem, kaj ne?:icon_cool:

Još malo i neće se smjeti proizvoditi ništa tako da će unija imati nama šta prodavati!
 

Zoki ticić

Aktivni član
Tu od
19 Stu 2012
Poruka
2,734
Još malo i neće se smjeti proizvoditi ništa tako da će unija imati nama šta prodavati!

Tako je, mi ćemo samo ležati i kupovati, a pare će nam same od sebe doći.
 

bubamarac

Član
Tu od
23 Tra 2012
Poruka
746
Ja sam pokušao lani pripremiti svoje sadnice i mogu reći da sam bio prilično zadovoljan. Kupio sam jedno 4-5 Kg batate u plodinama negdje polovinom trećeg mjeseca. Takve batate sam stavio u kutije od stiropora kakve se koriste za ribe ali može biti i obična kutija za voće. U kutiju sam stavio malo humusa, posložio batate na humus jedan do drugog te malo navlažio. Sve skupa u najlonsku vreću tipa za otpad i na toplo mjesto cca 20˙C, svako malo sam provjeravao što se događa i za cca 15-20 dana su se pojavili izboji. Kada ti izboji malo porastu cca 5cm visine, tada zlijedi rezanje. Reže se tako da se svaki izboj odreže sa što većim komadom batata i postavi zasebno u kontejnere na toplo i svijetlo mjesto i lagano zalijeva do sadnje ne zalijevati previše ni premalo. Sadnja na otvoreno ide tamo negdje ne prije kraja svibnja kad temperatura dobro poraste.
sokole,di si u istri,uz more, ili unutrašnjost?u nas,(Kaštela), je krajem svibnja +30-35 stupnjeva,jel to nije dlaku previše??
mi u 6-7misecu moramo dvogodišnje masline zalivat da se ne posuše..u nas salata stigne misec dana ranije nego u unutrašnjosti,a krumpir su već svi posadili..pretpostavljam da bi ja i taj batat tribali sadit cca,misec dana ranije..u nas je ove dane 15-16 stupnjeva..volija bi da netko iz ovih krajeva napiše neke dojmove o toj biljci,izgleda da naše podneblje više voli nego sjevernije...zemlja mi je rastresita ali nemam vodu na njoj,pa me interesira ranija sadnja,da bi još uvatija koju kišu početkom svibnja...traži li batat duboko frezanje,može li ga muta zadovoljit??svi prijedlozi su dobrodošli...
 

marijan1

Član
Tu od
16 Velj 2013
Poruka
225
poznam ekipu iz Podstrane koja dolazi na Dolac godinama i poznavajući vaše rokove sadnje,kod vas bi batat mogao biti posađen barem mjesec dana ranije nego na kontinentu,ako ne i više
ko i sve ostalo

kaj se tiče zemlje,napravi humke ko za krumpir,i posadi sadnice na vrh humka,netreba nešto extra duboko orati,ima on prodoran korijen
zalijevanje ko i kod svake povrtlarske kulture-više vode,više uroda nije da nemože bez vode,ali onda će i prinos biti u skladu s time
 
Posljednje uređivanje:
B

btokar

Guest
poznam ekipu iz Podstrane koja dolazi na Dolac godinama i poznavajući vaše rokove sadnje,kod vas bi batat mogao biti posađen barem mjesec dana ranije nego na kontinentu,ako ne i više
ko i sve ostalo

kaj se tiče zemlje,napravi humke ko za krumpir,i posadi sadnice na vrh humka,netreba nešto extra duboko orati,ima on prodoran korijen
zalijevanje ko i kod svake povrtlarske kulture-više vode,više uroda nije da nemože bez vode,ali onda će i prinos biti u skladu s time

E sad, za primorski dio Hrvatske ne znam. Kod nas se preporuča upotreba folije. To znači sadnja na otvoreno, na foliju, nešto slično kao jagode.
 
B

btokar

Guest
Još malo i neće se smjeti proizvoditi ništa tako da će unija imati nama šta prodavati!

A mi sjediti u hladu, sa tablama "CIMER FRAJ" :drink:
 

bubamarac

Član
Tu od
23 Tra 2012
Poruka
746
A mi sjediti u hladu, sa tablama "CIMER FRAJ" :drink:
daaa,u neoliberalnom obliku..CIMERprodajemFRAJ!!(POREZ NA NEKRETNINE)..
jer poznato je da bilo kakav oblik života,posla,običaja,SVEGA nestaje u dodiru s našom državnom administracijom i bivšim drugovima...
 

Zoki ticić

Aktivni član
Tu od
19 Stu 2012
Poruka
2,734
sokole,di si u istri,uz more, ili unutrašnjost?u nas,(Kaštela), je krajem svibnja +30-35 stupnjeva,jel to nije dlaku previše??
mi u 6-7misecu moramo dvogodišnje masline zalivat da se ne posuše..u nas salata stigne misec dana ranije nego u unutrašnjosti,a krumpir su već svi posadili..pretpostavljam da bi ja i taj batat tribali sadit cca,misec dana ranije..u nas je ove dane 15-16 stupnjeva..volija bi da netko iz ovih krajeva napiše neke dojmove o toj biljci,izgleda da naše podneblje više voli nego sjevernije...zemlja mi je rastresita ali nemam vodu na njoj,pa me interesira ranija sadnja,da bi još uvatija koju kišu početkom svibnja...traži li batat duboko frezanje,može li ga muta zadovoljit??svi prijedlozi su dobrodošli...

Toplo je, al koliko je meni poznato batat je tropska biljka te jako voli toplinu ali i voda mu nije na odmet. Kad je toplo i da ima dosta vlage doslovno raste na oči. Ja sam probao saditi bez folije i vrlo sam zadovoljan, batat jako brzo raste tako da se širi brže i od korova u većini slučajeva ali folija nije na odmet. Što se tiče pripreme tla ne zahtjeva ništa manje nego krumpir. Negdje sam čitao da nije preporučljivo do tri godine saditi na isto mjesto.
 

Najnoviji postovi

Na vrh