• Poštovani posjetitelju, za korištenje svih mogućnosti koje Poljoprivredni Forum omogućuje, predlažemo ti da se registriraš. Besplatno je i tvoja privatnost je potpuno zaštićena. Registracija ti omogućuje pristup svim kategorijama i temama, mogućnost pristupa privicima u postovima (slike, video, tutorijali, uputstva itd), pristup malom oglasniku, direktnu komunikaciju s članovima putem privatnih poruka, automatsko praćenje tema od interesa i još mnogo toga. Veselimo se tvojoj prijavi! ❤️

Batate

bubamarac

Član
Tu od
23 Tra 2012
Poruka
746
Ja posadio iz zafrkancije 5 komada:icon_rofl:
Prekasno, prije misec dana, pa ga zalijem ponekad.U nas se i krumpir sadi u 2-3 misecu, a moj je već ima 20-25 dana izvadjen.
U vrtlu pod ponistrom(prozorom), da vidim prvu godinu šta je to uopće:icon_scratch:

Neki grubi plan mi je 2 kućice pojest u 2 odvojena ručka a 3 ostavit da iz njih vadim presadnice.
Vidit sve detalje, kako to izgleda koliko da maknem kućicu od kućice, kada, čime i kako to vadit, napada li ga zlatica ili neka druga neman, smeta li mu bura, itd..
Dogodine ako bude sriće ić će jedan red u polju kraj krumpira, a ako bude bolji ić će njega više krumpira manje...

Privarija sam se šta sam svih 5 kućica stavija uz pome i indirektno se zalivaju!!
Volija bi da je bar jedna negdi nasuvo na zvizdanu, ako bi tako priživija ovaj zvizdan i ako bi moga rast u nas ovdi usrid lita možda bi se da posadit iza krumpira!!!
A to bi bija bingo!!!


Još da mi je nać u koga dobrog starog sijemena od običnog krumpira...:(wasntme):
 

JOSIPDOLAC

Član
Tu od
30 Srp 2014
Poruka
141
bubamarac ja imam staru sortu krumpira koju sadimo već 50 godina koliko se ja sjećam . To je žuti okrugli krumpir .
 

dane001

Aktivni član
Tu od
7 Svi 2009
Poruka
2,262
Pa rucno sve,vilama,stihacom,rukama haha,svakako. Baka mi isla pomagati kod pranja pa je malo ostetila ovaj narancasti sa noktima,inace je totalno ne ostecen. A i dobro vrijeme bilo za vaditi,prava sipka zemlja. Sutra vadim ostatak. Kako vi ostali,jeste zadovoljni?
 

Hele

Dobro znana faca
Tu od
6 Sij 2013
Poruka
1,962
Odlično ti izgleda batat, već godinama ga koristimo ali ovakav još nismo kupili.
 

Zoki ticić

Aktivni član
Tu od
19 Stu 2012
Poruka
2,734
Ja sam imao ovakvog crvenog ko što je na desnoj strani ali je na cca 100 sadnica bilo manje od sto kila, neki nisu niti imali zadebljanja.
 

dane001

Aktivni član
Tu od
7 Svi 2009
Poruka
2,262
A ima i kod mene koji su sitniji,to je normalno. Ovisi o puno toga kakav ce biti. Ja sam radim sadnice i za sada sam zadovoljan rezultatima. Dosta sadnica i prodam i kod svakoga je drugacije,ovisi kakva je zemlja,pa priprema,pa kolicina oborina,i bla bla,kao i kod svega ostaloga.
 

plevak

Član
Tu od
14 Velj 2010
Poruka
698
Dane, evo ja jučer povadio svoj. Narančasti je bio odličan, puno komada i večina preko kile, onaj tvoj bijeli je vrlo rodan ali nije bio jako debeli jer je bio i dosta kasno sađen, ali ljubičasti je jako slab, sitan i vrlo malo gomolja, samo velika bujnost i veliki korjen ali gomolja baš nema...Kakav je bio kod tebe, jer mi se dopada okus tog ljubičastog.
poz,
 
Posljednje uređivanje od moderatora:

dane001

Aktivni član
Tu od
7 Svi 2009
Poruka
2,262
on ti je inace takav,ne bude velik. ja sam dosta zadovoljan sto se tice svega,osim mozda prinosa na pojedinim djelovima polja,treba vidjeti sta mu nije odgovaralo. iduce godine idem na vecu povrsinu. a bijeli je odlican,rodan,ukusan a i puno ga ljudi traze.
 

VuckoH

Član
Tu od
11 Svi 2015
Poruka
620
Od kud si i gdje to prodajete batat ?

Baš lijepo izgledaju u odnosu na ono što se obično vidi po trgovinama i na tržnicama.
 

Dillinger

Aktivni član
Tu od
4 Lis 2015
Poruka
433
dane001 par zamjerki (dobronamjernih) na tvoju proizvodnju rasada,vidio sam malo slike.....
Gomolje koje stavljaš na naklijavanje moraju biti zdravi,obavezno srednje veličine ,vidio sam na slici da si stavio zaražene sa nekrozom tako ju samo prenosiš na sadnice te na daljnji razvoj gomolja,te na samo skladištenje
__________________________________________________________________________
Netko je bio pisao o temperaturi za naklijavanje ,napadna temperatura mora biti prvih 24-48h oko 30stupnjeva sa konstantnom svjetlošću i tih 48h konstantna vlaga 80% te moraju gomolji biti vlažni ,nakon toga temperatura 26-30 stupnjeva 12h svijetlo 12 mrak sa vlagom od 80%
__________________________________________________________________________
Najbolji supstrat je K.P.H.te se prakticira kidanje sa gomolja ,a ne rezanje izdanaka ,na gore opisani naćin postiže se minimalno 150 sadnica iz kg gomolja.
 

Dillinger

Aktivni član
Tu od
4 Lis 2015
Poruka
433
to u naravi ovako nekako izgleda
 

Prilozi

  • AGRO BATAT SUHOPOLJE (2).jpg
    AGRO BATAT SUHOPOLJE (2).jpg
    67 KB · Pregleda: 600
  • AGRO BATAT SUHOPOLJE (104).jpg
    AGRO BATAT SUHOPOLJE (104).jpg
    55.9 KB · Pregleda: 489
  • Agrobatat Suhopolje (2).jpg
    Agrobatat Suhopolje (2).jpg
    43.7 KB · Pregleda: 334
  • Agrobatat Suhopolje (3).jpg
    Agrobatat Suhopolje (3).jpg
    40.9 KB · Pregleda: 301
  • Agrobatat Suhopolje (4).jpg
    Agrobatat Suhopolje (4).jpg
    77 KB · Pregleda: 278
  • A.B.S..jpg
    A.B.S..jpg
    57.4 KB · Pregleda: 273
  • Agrobatat Suhopolje.jpg
    Agrobatat Suhopolje.jpg
    67.2 KB · Pregleda: 291
Posljednje uređivanje od moderatora:

dane001

Aktivni član
Tu od
7 Svi 2009
Poruka
2,262
Sve pet. Novi sam u ovome,ovo mi je druga godina kako to radim,s time da sam rasadu krenuo raditi sam lani. Tako da je propusta sigurno bilo. Ali s obzirom da nisam mogao naci rasad po normalnoj cijeni za toliku kolicinu koja je meni trebala,odlucio sam probati sam to uzgojiti,kako sam se kasno sjetio tako sam jedva i nasao gomolje za rasad pa je bilo svega,od raznih velicina do trulih. Ali eto nakon svih tih muka sam uspjeo napraviti 5000 sadnica od nekih 130kg gomolja i ja sam zadovoljan. Ove godine svar je puno drugacija,nakon selekcije odvojit ce se 500 kg najboljih,da tako kazem, i to ide za rasad. Sve pet sto si rekao osim mozda nacina na koji radis reznice,ja ih rezem i mislim da je tako bolje. Probao sam ja i trgati kako ti kazes i nema kod mene nikakve razlike. Samo mi je trunuo tamo gdje sam trgao jer kod zalijevanja ostaje voda u tim rupama,da ne spominjem da vise gomolja treba jer na taj nacin puno manje dobijes flanaca,kao i puno potrebnog prostora a kojeg ja za sada nemam. Ucimo polako,ima dana :eek::
 

Dillinger

Aktivni član
Tu od
4 Lis 2015
Poruka
433
Ako kidaš sa gomolja onda povečavaš druge spavajuče pupove da potjeraju time automatski dobivaš veći broj sadnica po kg.

Nema nikakvih bojazni da će početi truliti ili da voda ulazi u oka brzo se isuši pored temperature.
Vidiš i sam si rekao da si napravio 5000 sadnica sa 130kg cca 38 sadnica po kg
Troškovi i sami energenti su isti a povećava se broj sadnica,no dobro budeš i sam vidio kako je najbolje
 

dane001

Aktivni član
Tu od
7 Svi 2009
Poruka
2,262
Budem probao,vecina njih kod kojih sam bio i savjetovao se,radi tako da rezu pa sam i ja tako. Ti si u tome duze vrijeme i vjerujem da ti imas neku svoju racunicu,i ako si zadovoljan onda valjda ima smisla. Navrati malo do kafica,budemo caskali uz koju rundu,blizu si.
 

Dillinger

Aktivni član
Tu od
4 Lis 2015
Poruka
433
Dogovoreno

Pa rucno sve,vilama,stihacom,rukama haha,svakako. Baka mi isla pomagati kod pranja pa je malo ostetila ovaj narancasti sa noktima,inace je totalno ne ostecen. A i dobro vrijeme bilo za vaditi,prava sipka zemlja. Sutra vadim ostatak. Kako vi ostali,jeste zadovoljni?

mora da si imao prave vile za to
 
Posljednje uređivanje od moderatora:

dane001

Aktivni član
Tu od
7 Svi 2009
Poruka
2,262
Ma najbolje štihačom bilo,probao s nekim vilama ali nije išlo,bile potrgane. Moraš to popraviti :smile: da imam za drugi puta.
 

bubamarac

Član
Tu od
23 Tra 2012
Poruka
746
Mislite li da bi se batat dao vaditi s kultivatorom i priključkom za vadjenje krumpira, bi li ga to previše oštetilo?
Jel probao netko?
Nekako mi motika izgleda prevelika za vadit veće količine batata.:biggrin:
Inače mi baš nekako nije draga i gledam kultivatore koristit u svakoj prilici, di mogu.:icon_lol:
 
Na vrh