• Poštovani posjetitelju, za korištenje svih mogućnosti koje Poljoprivredni Forum omogućuje, predlažemo ti da se registriraš. Besplatno je i tvoja privatnost je potpuno zaštićena. Registracija ti omogućuje pristup svim kategorijama i temama, mogućnost pristupa privicima u postovima (slike, video, tutorijali, uputstva itd), pristup malom oglasniku, direktnu komunikaciju s članovima putem privatnih poruka, automatsko praćenje tema od interesa i još mnogo toga. Veselimo se tvojoj prijavi! ❤️

Batate

Zoki ticić

Aktivni član
Tu od
19 Stu 2012
Poruka
2,734
Ja sam probao sa plugom za izoravanje krumpira ali ih se puno ošteti. Za sebe pripremim oko sto sadnica od cca 3-4 Kg batata iz plodina. Tek toliko za svoj gušt jer mi je problem skladištenje.
 

bubamarac

Član
Tu od
23 Tra 2012
Poruka
746
izoravanje jednobraznim plugom

Tako sam mutom vadija krumpir.Plug od agrije, (uz malo varenja) i na meku zemlju,(pjeskulju), okrenem sve van.Zemlja se sama raspe krumpir "ispliva".
Ali moram bit precizan i promašit špicem pluga stabljiku za 10tak cm.
Obično idem u 2 prolaza da ih šta manje ostane u zemlji.
Ok, to bi možda moglo funkcionirati.
Kakva ti je zemlja, jel teška, tvrda, "blatuša" ili je šta pjeskovitije?

Koliko duboko se batat zavuče, ja svojih, prvih 5 komada još nisam povadija..:icon_twisted:
A i ti su kraj kuće di je "smedja blatuša", teža zemlja.


Zoki kakva je zemlja kod tebe?
Skladištenje traži drugačije nego krumpir?Brže proklija ili?
 

Zoki ticić

Aktivni član
Tu od
19 Stu 2012
Poruka
2,734
Kod mene je dosta teška zemlja iako sam batat imao u boljoj zemlji. Ide dublje nego krumpir tako da mi se čini da muta baš nema šanse, neki budu svom dužinom ravno prema kini. Za skladištenje bi valjda trebala biti temperatura oko 12°C
 

Dillinger

Aktivni član
Tu od
4 Lis 2015
Poruka
433
po mogučnosti batat saditi na rahlijem tlu upravo radi vađenja,ako se sadi na gredicu jednobrazni plug samo okrene na površinu gomolje (ako se koji polomi ili ostane a Bože moj) :)

Kod mene je dosta teška zemlja iako sam batat imao u boljoj zemlji. Ide dublje nego krumpir tako da mi se čini da muta baš nema šanse, neki budu svom dužinom ravno prema kini. Za skladištenje bi valjda trebala biti temperatura oko 12°C

ako pričamo o nekoj većoj količini i dužem vremenu skladištenja obavezno izvršiti stabilizaciju gomolja 24-48ha po potrebi
skladištenje 13-15 stupnjeva uz relativnu vlagu 75%
 
Posljednje uređivanje od moderatora:

Zoki ticić

Aktivni član
Tu od
19 Stu 2012
Poruka
2,734
Što bi to bila stabilizacija gomolja? I ta temperatura bi se trebala umjetno održavati vjerojatno?
 

Dillinger

Aktivni član
Tu od
4 Lis 2015
Poruka
433
stabilizacija gomolja je nakon vađenja svaki koji je malo oštećen stavlja se na temperaturu od 30stupnjeva da mu rane zacijele (otkinuti vrhovi oguljena kožica stvara se tanki sloj preko tih rana i zaustavlja se daljnji proces truljenja ,sporije dolazi do kaliranja itd.)
 

SanjaLucija

Aktivni član
Tu od
20 Lis 2015
Poruka
289
Lijep pozdrav dragi prijatelji.

Registrirala sam se najviše zbog batata jer sam vidjela da ovdje ima ljbitelja i uzgajivača, pa da naučim od vas.
Imam nešto malo iskustva, ali sigurno mogu naučiti još više, a i imam neke nejasnoće u glavi pa možda ovdje saznam.

Ja ne sadim na veliko, nego za osobne potrebe, pa zasadim između 30-40 flanaca.

Ja ne kupujem flance nego ih radim sama.

2qdc4rd.jpg


Ovo je moj batat ( veči dio ) i jako sam ponosna na njega.

biudyh.jpg


15zgztd.jpg


E sad pitanje koje me muči i na koje ne znam odgovor.

1. Od 40 flanaca, 3 flanca su bila prepuna cvijete. Divota za vidjeti. Ostali nisu cvali uopće. Očekivala sam da će ti cvjetejući biti puni krumpira, a kad ono čorak. Upravo suprotno. On koji su cvali ispod njih nije bilo batata, a ispod svih ostalih je i to lijep urod.
U ćemu je kvaka? Slućajnost ili?


I da, batat bijelog mesa mi je puno krupniji od onog narandžastog. Onog bijelog mesa je bilo i po 1,5 kg težine, a narandžasti skoro niti jedan preko pola kg. To je normalno ili moja zemlja ne odgovara narandžastom?
 
Posljednje uređivanje od moderatora:

Dillinger

Aktivni član
Tu od
4 Lis 2015
Poruka
433
Batat se inaće može uzgajati iz sjemena ali naša klima ne odgovara razvoju sjemena da ste pokupili sjeme i cijele godine držali to sjeme u određenim klimackim uvjetima da dobili bi gomolje :) ako ide sav u cvijet ne razvija se baš puno gomolji ispod takvog struka(kao i sva sjemenska roba)

Naranđasti je gomolj ipak sitniji i manje vode i škroba se nalazi u njemu ,zato se više vrsta jela može pripremiti od naranđastog nego od bijelog

što se tiće tla bitno je da nije grubo sabito tlo.
 
Posljednje uređivanje od moderatora:

SanjaLucija

Aktivni član
Tu od
20 Lis 2015
Poruka
289
A ja se umislila kraj ovih cvatečih :icon_lol:

Krasna biljka s izvrsnim plodom. Znači naradžasti je po prirodi sitniji.
E pa hvala prijatelju na odgovoru :(clap):
 

SanjaLucija

Aktivni član
Tu od
20 Lis 2015
Poruka
289
Ta Koliko duboko se batat zavuče, ja svojih, prvih 5 komada još nisam povadija..:icon_twisted:

Skladištenje traži drugačije nego krumpir?Brže proklija ili?

Batat kao što je rečeno raste dublje od krumpira. No ispod nekoliko "cima" našla sam primjerke, vjervali ili ne na skoro 40 cm dubine.
Pokupimo batate, a onda ispod njih bio bi još po jedan. Dakle jedva mu se nazirao vrhić na dubini 30-40 cm. To je mama primjetila, ja uopće nisam vidjela. Vađenje je bilo velika muka. Kako izvaditi, s čim da ga se ne ošteti :^): Radilo se svakako. Malim motikicama, vilama, prstima. I obično su bili baš veliki i duguljasti, Možete zamisliti koja je rupetina ostala nakon vađenja. Nije tako bilo svuda, ali nakon prvog kojeg smo pronašli tako dubokog, išli smo ponovo provjeriti tamo gdje smo već vadili, i bili bi ostavili u zemlji par komada da nismo ponovo gledali.

Ne znam, meni skladištenje ne predstavlja neki problem. Ja ih držim na zatvornoj lođi gdje je prilično hladno, Držimo ih u kašetama prektivenim stolnjakom da se ne smrzne. Malo ih dočeka proljeće jer ih pojedemo, ali ono što ostane ne proklija. Proklija kad ih unesemo u stan da bi radili flance od njih.

Pozz
 

SanjaLucija

Aktivni član
Tu od
20 Lis 2015
Poruka
289
Ja malo eksperimentiram sa batatom. Znam kad sam čitala prve godine kad sam se upustila prvi put u izradu presadnica, da je pisalo da temperatura mora biti vrlo viskoka, čak blizo 30 stupnjeva, vlaga tolika i tolika - skoro sam odustala.

Prošle godine znam sigurno da mi je temperatura bila puno niža od 30 stupnjeva.

E sad ... ove sam godine za probu stavila mali batatić u zemlju i to u sobu gdje se NIKAD ne grije. Dakle prilično je prohladno. Imam puloverić i vesticu i nije mi baš pretoplo. Dakle uvijeti prema kako piše na netu NEPOVOLJNI da nepovoljniji ne mogu biti. U roku 10 dana pupovi su niknuli.

Ovo je slikano prije nekih 10 dana, sada je tu šuma presadnica. Nekih 12-tak komada visine od 10-15 cm.

Batat je osjetljiva biljka koja traži toplinu, ali ne opet toliko koliko piše :eek::


vie71c.jpg



i pitanje za znalce - kako to da u našim trgovinama prodaju batate isključivo žutog mesa? Pogotovo mi nije jasno jer batat bjelog mesa ima puno krupnije plodove pa je samim tim isplatljiviji za uzgoj?
 

VuckoH

Član
Tu od
11 Svi 2015
Poruka
618
Nemaju svi batati isti okus,bude u konzumu i bijelog ali bijeli je sličniji krumpiru i baš i ne odgovara svima koji vole onaj slatkasti okus po bundevi.
 

Dillinger

Aktivni član
Tu od
4 Lis 2015
Poruka
433
Draga SanjaLucija batat za naklijavanje treba upravo to što ste napisali ako pričamo o komercijalnoj proizvodnji nije isto baš dobiti 150 biljaka iz kg ili 50.

Zašto se prodaje samo narandžasti gomolj upravo iz razloga što se on lakše piprema uz jela od bijeloga mesa.

Otkup gomolja je od 200-800grama bijeli premašuje tu gramažu (ajmo reći da je to neki standard)
Pa ako smo pokupili i tuđe standarde onda smo trebali i prihvatiti činjenicu da se svugdje osim u HR batat prodaje u rinfuzi ,znaći kupac bira koliko hoće a ne kako je kod nas pakovanje po kg većinom
 

SanjaLucija

Aktivni član
Tu od
20 Lis 2015
Poruka
289
Hvala vam puno na odgovorima.
Meni osobno je puno ukusniji batat žutog mesa, ali mama više voli bjelog mesa i inzistira na njemu. Imati ću bjelog mesa za sjeme od svojih plodova, ali me je zanimalo zašto je to tako.
Sad mi je jasnije.
 

bubamarac

Član
Tu od
23 Tra 2012
Poruka
746
Ja sam nedavno povadija svoje vilama, rodili su odlično ali gadno raštrkano, nalazija sam plodove po po metra dalje od njih. Plodovi su duguljasti. Bit će to gadno za rad s kultivatorom. Jel ima sorti batata koje imaju okruglastije plodove? Krumpira oštetim vrlo malo...

Poslano sa mog ZTE Blade L3 koristeći Tapatalk
 
Tu od
13 Pro 2015
Poruka
54
kako spriječiti voluharice, od sveg posađenog spasim možda pola...
I da ja sadnice radim tako da batat stavim do pola u vodu (teglica od krastavca i čačkalice) i on vrlo brzo pusti korjen i počmu rasti izboji (korjen se pojavi nakon dva-tri dana). Izboje kasnije trgam i opet u vodu da puste korjen i tek onda u zemlju...
 

Dillinger

Aktivni član
Tu od
4 Lis 2015
Poruka
433
uzmi 2-3 mace neka se šeću po batatu ili zasadi na drugo mjesto ,sadi bez folije
 

bubamarac

Član
Tu od
23 Tra 2012
Poruka
746
bubamarac ja imam staru sortu krumpira koju sadimo već 50 godina koliko se ja sjećam . To je žuti okrugli krumpir .

Josipdolac, evo se (opet), naručujem za ovu tvoju sortu već sada, za iduću godinu.
Može??
Do kojeg datuma se tribam opet javiti?

Da se dirnemo i teme, evo ja danas probno ubacija, u polje, nešto batata.
Nakrižao sam ga, ka krumpir i zakopao u nekakve kućice, pa šta bude.
Tako iskrižan je prošle goddine niknija, (posadjen pred lito), pa se nadam da će niknit ka i krumpir jer u polju nemam vode.
Idealno bi bilo da ga povadim do 1.8., da tada posadim drugu turu..
Zemlja mi inače leži, pa se ja malo igram:icon_mrgreen:

Prošli eksperiment je urodio iznenadjujuće dobro, bilo ga je iz 5 kućica, nekih, skoro 2 kašete, rodija je ludo.
Doduše bija je kraj poma koje sam redovito zaliva...
 
Posljednje uređivanje:

Najnoviji postovi

Na vrh