• Poštovani posjetitelju, za korištenje svih mogućnosti koje Poljoprivredni Forum omogućuje, predlažemo ti da se registriraš. Besplatno je i tvoja privatnost je potpuno zaštićena. Registracija ti omogućuje pristup svim kategorijama i temama, mogućnost pristupa privicima u postovima (slike, video, tutorijali, uputstva itd), pristup malom oglasniku, direktnu komunikaciju s članovima putem privatnih poruka, automatsko praćenje tema od interesa i još mnogo toga. Veselimo se tvojoj prijavi! ❤️

Batate

Dillinger

Aktivni član
Tu od
4 Lis 2015
Poruka
433
Može a i ne mora biti ,ova godina ako gledamo vremenske uslove pogodna za razvoj i nadzemnog i podzemnog dijela ,e sad ako nisu kvalitetne sadnice sađene ,onda će biti loša godina
 

SanjaLucija

Aktivni član
Tu od
20 Lis 2015
Poruka
289
Hvala Dilinger na odgovoru.
Sadnice su moje kao i prošlih godina. "Cima" je manja nego prošle godine pa me to malo brine. No možda se iznenadim onim što bude dolje,

Javiti ću kad budem vadila. Želim nam svima dobar i zdrav urod.
 

Zoki ticić

Aktivni član
Tu od
19 Stu 2012
Poruka
2,734
Kod mene je bilo u startu dosta hladno pa nisu baš nešto.

Poslano sa mog M351 koristeći Tapatalk
 

VuckoH

Član
Tu od
11 Svi 2015
Poruka
620
Meni je dane dao sadnice za probu i posadili smo ih u vlažnu gredicu i zalili svega par puta i vanjski dio je tamno zelen, onako baš vidiš da buja sve se list presijava.

Baš me iskreno zanimaju rezultati jer nije neki veliki trud uložen a rasirilo se ko đungla, čak i one sadnice koje smo sami uzgojili napreduju jako lijepo.
 

Krumpironja

Iskusan lik
Tu od
7 Svi 2010
Poruka
4,048
Nisam uopce,nisam ni okopo sada mi je nezgodno ic travu cistit jer je to sve zgusnulo i rasirilo se, prvi put to imam nit sam znao kako raste niti znam sta se koristi, cito sam da se i pera mogu kuhat, bas me zanima sta ce bit dole kad je gore tako veliko...vjerovatno figa haha
 

SanjaLucija

Aktivni član
Tu od
20 Lis 2015
Poruka
289
Živnuli moji batoljupci ... jeeee :)

@ Krumpironja, moglo bi ispod biti jako lijepih primjeraka. Meni je do sada "cima" uvijek bila kao kod tebe gusta, velika i sjajna, a ispod hrpe krupnih plodova. Mislim da bi ti mogao biti osmjeh od uha do uha, što ti od srca želim.
Kod mene ove godine je cima manja, listovi žute ... sve u svemu malo me zebe oko srca.

E da ... prve godine kad smo ga sadili za probu batat nismo ni kopali ni ogrtali, i prinos je bio jednako bogat kao i sljedeće kad smo radili po ps-u (kopanje i ogrtanje)

Kod mene je bilo u startu dosta hladno pa nisu baš nešto.

Poslano sa mog M351 koristeći Tapatalk

Možda bi ovo mogao biti razlog i mog lošijeg batata. Nakon što sam ga posadila 2-3 dana je temperatura bili oko 5-6 stupnjeva. Mislila sam da će umrijeti, ali preživio je ... no posljedice se očito vide sada.
 
Posljednje uređivanje od moderatora:

Zoki ticić

Aktivni član
Tu od
19 Stu 2012
Poruka
2,734
Ako imaš više sadnica i samo za sebe bolje je početi polako krajem osmog ili početkom devetog mjeseca vaditi i koristiti jer se kod mene nisu pokazali dugog vijeka pa treba potrošiti do nove godine. Sve u svemu može stajati do mraza u zemlji.

Poslano sa mog M351 koristeći Tapatalk
 

Krumpironja

Iskusan lik
Tu od
7 Svi 2010
Poruka
4,048
To taman pred oranje, a vidit cemo sta ce bit za sad je gore lijepo slikat cu kad odem do tog polja

Ma ja imam samo 8-10 sadnica toliko da probam sam uzeo, ako mi se svidi druge godine cu vise stavit zemlje imam
 

SanjaLucija

Aktivni član
Tu od
20 Lis 2015
Poruka
289
Točno je da se može vaditi već početkom 9. mjeseca, ali koliko sam ja proučavala na internetu, do 10 mjeseca plod će se debljati i dobivati na težini. Zato ga ja vadim drugu polovicu 10. mjeseca.

Zoki, što je kod tebe problem sa čuvanjem Batata? Klija ti ili trune? Moj je dočekao 4. mjesec bez problema, a držali smo ga na zatvorenoj lođi u plastičnoj rupičastoj kutiji. Temperatura po zimi bude cca 5-6 stupnjeva. Da ga ne držiš na pretoplom mjestu?
 

Zoki ticić

Aktivni član
Tu od
19 Stu 2012
Poruka
2,734
Kod mene počne jako propadati i trune, probao sam ga ostaviti duže u zemlji ali kao da promjene okus.

Poslano sa mog M351 koristeći Tapatalk
 

Dillinger

Aktivni član
Tu od
4 Lis 2015
Poruka
433
Batat propada ako je rano vađen iz tla i ako nije izvršena stabilizacija gomolja,ako nije temperatura koja bi trebala biti bar približno oko 10 stupnjeva za čuvanje onda dolazi do propadanja.Svi korijeni koji su oštećeni nije preporučeno dugo skladištiti.
 

SanjaLucija

Aktivni član
Tu od
20 Lis 2015
Poruka
289
Nije mi vrag dao mira pa sam otišla u vrt i iskopala batat ispod najlošije cime. Ako se to može uopće nazvati cimom. Samo jedna uska vriježa dužine 30tak cm. Našla sam na 5 batata, s obzirom da je 8. mjesec i da će se batat još krupniti i da je ovo najlošija cima ... zadovoljna sam i laknulo mi je.
Ispod veće cime se nadam i boljim primjercima.

f1bk15.jpg


210hb2f.jpg
 

SanjaLucija

Aktivni član
Tu od
20 Lis 2015
Poruka
289
Zoki, najbolje je prije vađenja batata, 2-3 dana ranije pokositi cimu. Time se, koliko je meni poznato, stvori čvrsča kožica na batatu koja ga na kraju krajeva i čuva.
 

Zoki ticić

Aktivni član
Tu od
19 Stu 2012
Poruka
2,734
Temperatura nije 10 ali ako kod Sa-Lu traje na 5°C ne vidim razlog propadanja kod mene. Ja sam ga vadio direktno ispod cime ručno. Što je stabilizacija?

Poslano sa mog M351 koristeći Tapatalk
 

SanjaLucija

Aktivni član
Tu od
20 Lis 2015
Poruka
289
I ja bih voljela čuti odgovor na to pitanje.

Jedino ako kolega ne misli na to da se batat nakon vađenja ostavi na suncu, jer svaki batat koji je imalo oštećen mora se staviti na višu temperaturu da se preko oštećenog djela napravi "kožica" koja će ga čuvati.

Nakon vađenja ja batat rasporedim na lođu i tako stoji na osunčanom mjestu 2 dana, onda ga dobro očistim od zemlje i stavim u sanduke.
 

Najnoviji postovi

Na vrh