• Poštovani posjetitelju, za korištenje svih mogućnosti koje Poljoprivredni Forum omogućuje, predlažemo ti da se registriraš. Besplatno je i tvoja privatnost je potpuno zaštićena. Registracija ti omogućuje pristup svim kategorijama i temama, mogućnost pristupa privicima u postovima (slike, video, tutorijali, uputstva itd), pristup malom oglasniku, direktnu komunikaciju s članovima putem privatnih poruka, automatsko praćenje tema od interesa i još mnogo toga. Veselimo se tvojoj prijavi! ❤️

Batate

Krumpironja

Iskusan lik
Tu od
7 Svi 2010
Poruka
4,045
A kako se batat onda vadi kad ga imas puno? A cemo vidit kad dode vrijeme za ga vadit kako ce ic
 

Dillinger

Aktivni član
Tu od
4 Lis 2015
Poruka
433
Batat se kod nas izorava jednobraznim plugom (ja sam imao tako napravljeno i sve ukupno kod mene povadio 9ha + što je išao okolo tu je još nekih 5ha,samo što sam brazdu imao u lijevu stranu i nemam sliku mogu poslikati ako kome treba ideja ,a može se isto ,to je puno bolja solucija sa diskosnim plugom.Imam 4 diska ali nisam dovršio vadilicu.) bitno je da se gredica iz donjeg sloja okrene na površinu i gomolj se samo pokupi.
 

Krumpironja

Iskusan lik
Tu od
7 Svi 2010
Poruka
4,045
Bit ce dobra i motika haha ne mislim sad kemijat a u ozbiljnu proizvodnju se necu upustat
 

johabica

Iskusan lik
Tu od
8 Tra 2012
Poruka
4,529
Neće.....hahaha.......budeš si ga polomio, on je veoma krhak, lako puca, a onda ti bude istrunuo u skladištu.
Kemijaj, uzmi vile i zapikuj, bolje je.:icon_wink:
 

Zoki ticić

Aktivni član
Tu od
19 Stu 2012
Poruka
2,734
Ja sam isto vadio sa motikom ali sam kopao rovove ko za pješadiju. :D

Poslano sa mog M351 koristeći Tapatalk
 

johabica

Iskusan lik
Tu od
8 Tra 2012
Poruka
4,529
Da, zadao si si više posla, i to težega.

Ja sam prošle godine posadila jedno pedesetak kvadrata batata, ali kaj da reknem - pokušaj mi je neslavno propao.
Bila sam si napravila sama sadnice, no, radila sam ih na način da sam ukorijenjene još jednom rezala i vrhove opet ukorijenila. Posadila sam sve, i one rezane, koje su potjerale zaperke i lijepo se opet razvile.
No, kod sadnje sam primjetila da su imale već formirano zadebljlo korijenje iz kojih se razvijaju gomolji, bilo je naravno sve sfrkano - po pet - šest takvih, u tim kontejnerima četerdesetkama je to bilo jako zgužvano.
Lijepo je muž napravio povišene redove - humke, jedno trideset cm visoke, i široke četerdeset, ma i više....pa malč folija, ispod cijevi kpk.....uh, kako se to lijepo razvilo, zazelenilo sve začas.Lisna masa je bila ko zeleno more....no, batata se nismo najeli - jako ga je malo bilo,dosta sadnica je bilo jalovo, a ono što je rodilo je bilo siromašno i malo, većinom tanko,...........

U čemu sam pogriješila?
 

Zoki ticić

Aktivni član
Tu od
19 Stu 2012
Poruka
2,734
Isto tako je bilo lani kod mene, puuno ćoraka. Ni ja nisam uspio shvatiti zašto.

Poslano sa mog M351 koristeći Tapatalk
 

Krumpironja

Iskusan lik
Tu od
7 Svi 2010
Poruka
4,045
Ma th 10 sadnica sta imam mogu na ruke kopat hehe duzina od 3 metra hehe a i kod mene ima jako puno zelenoga i cime su ogromne debele ko prsti, nadam se da nece bit ko kod tebe gore veliko dole corak
 

SanjaLucija

Aktivni član
Tu od
20 Lis 2015
Poruka
289
Kod mene je i poršle i pretprošle godine cima bila ogromna, i ispod je bilo krasan Batat.
Pretprošle godine nisam ni okopvala ni zagrtala, prošle godine jesam ( gnojila nisam niti jedne godine ) i u jednom i u drugom slućaju plodovi su bili krupni i bilo ih je dosta. Cca 2,5 kg po 1 cimi što je za amatera sasvim ok.
Ove godine je cima 3x slabija ... a kako će biti dolje vidjeti ćemo polovicom 10-tog mjeseca. Ali imam neki osjećaj da neće biti kao pršlih godina.

Znam da ispod 3 prekrasne cime koja je cvjetala nije bilo niti jednog Batata i netko od mojih kolega s ovog foruma mi je rekao da je to često tako jer energiju daje na cvijet a ne na plod. Tako da ja samo molim Boga da ne cvjeta.

Samo ti Krumpironja uzmi vile pa polako okolo pa prema cimi, što dublje to bolje.

Hmmm Johabice Carice ... da nisi flance predugo držala u teglicama?
Kad ih ja stavim u teglice da se ukorjene držim ih 20-tak dana i onda s njima u vrt. U to doba imaju lijepo formirano korjenje. Niti premalo niti preveliko.
Nisam shvatila zašto režeš već ukorjenjen flanac?
Ja sam ove godine od 3 veća Batata dobila 136 flanaca, puštali su još pupova, ali je bilo prekasno za ukorjavanje, pa sam ih pojela. To se zove iskoristiti plod. Da ti bebe, a ti ga onda bezdušno pojedeš.

Ili je možda do zemlje. Batat voli rahlu zemlju.

Probaj sljedeću godinu par komada za probu ne nekom djelu gdje imaš rahliju zemlju.
 
Posljednje uređivanje od moderatora:

SanjaLucija

Aktivni član
Tu od
20 Lis 2015
Poruka
289
Ostaviš jedan i onda negdje u 3 mjesecu ga polegneš na zemlju negdje gdje je toplo ( može malo veća tegla ) tako da je 1/3 u zemlji a 2/3 vani, Svaki drugi dan zalijevaš i nakon nekog vremena će početi rasti mali pupići koji će se razviti u malene biljkice. Kad te biljkice budu viske cca 15 cm otkineš ih s Batata i zasadiš u manju posudicu za cvijeće i pustiš da se ukorjene ( treba min 14 dana da se dobro ukorjene.
I onda polovicom 5 ako ni na kontinentu ili u 4 ako si na moru zasadiš u vrt i to je to.
Iako je u principu vrlo jednostavno ... ima oko toga i posla, ali mene to veseli pa radim flance i za sebe i za prijatelje. Imaš slike na 11. stranici.
 
Posljednje uređivanje:

Zoki ticić

Aktivni član
Tu od
19 Stu 2012
Poruka
2,734
Ja stavim na zemlju i sve zajedno u vreću za smeće zatvorim da ne gubi vlagu pa ne treba zalijevati nego tek toliko da je malo vlažna zemlja.

Poslano sa mog M351 koristeći Tapatalk
 

Krumpironja

Iskusan lik
Tu od
7 Svi 2010
Poruka
4,045
Probat cu onda to druge godine ako ne uspijem cu kupit hehe koliko meni treba cu imat
 

Zoki ticić

Aktivni član
Tu od
19 Stu 2012
Poruka
2,734
Ja kupim krajem trećeg mjeseca u plodinama 2 Kg i imaš sadnica koliko hoćeš.

Poslano sa mog M351 koristeći Tapatalk
 

SanjaLucija

Aktivni član
Tu od
20 Lis 2015
Poruka
289
Upravo to, napraviš si sam flance. Lijepe i kvalitetne.
Krumpironja ... ako ti bude dobar urod, sigurno ćeš nagodinu i povečati broj sadnica.
Možeš posaditi malo Batata bijelog mesa i malo narandžastog mesa. ( Batat bjelog mesa ti je manje sladak i krupniji je - okruglasto oblika, a Batat narandžastog oblika ti je slađi, manje je kilaže i duguljastog oblika )

Kod mene je 90% bijelog mesa (zbog mame), ali na godinu će biti omjer 50/50.
 
Posljednje uređivanje:

Krumpironja

Iskusan lik
Tu od
7 Svi 2010
Poruka
4,045
Ja nemam pojma koje su ove boje a treba probat i jedno i drugo i sadit sta je bolje.
A to cemo vidit dal cu povecat posto cu smanjivat ove manje unosnije kulture jer ne stizem sve
 

Dillinger

Aktivni član
Tu od
4 Lis 2015
Poruka
433
Ako se misliš baviti uzgojm gomolja onda ti je naranđasti unosniji i komercijalno gledano više tražen od bijeloga.
 
Posljednje uređivanje od moderatora:

SanjaLucija

Aktivni član
Tu od
20 Lis 2015
Poruka
289
Istina, u Zagrebu je Batat bijelog mesa gotovo nemoguće pronači u trgovinama. Isključivo se prodaje onaj narandžastog mesa.
 

SanjaLucija

Aktivni član
Tu od
20 Lis 2015
Poruka
289
U dućanima već ima krasnog batata. Predivan, iz Hrvatske.
No jedno sam primijetila od kada znam za batat. Uvijek piše II klasa, a on kao nacrtan. Nigdje oštećenja, predivne građe. Maneken!
Zašto klasa II? Što bi trebao imati batat da bude klasa I ?

I još nešto, gledam jutros u Metrou. Tri različite cijene batata ( a identični izgledom i svi iz Marije Bistrice ) Jednom cijena 12,50, drugome 18, a trećemu 21 kn.
Da staviš od svakog po jedan ... ne bi vidio razliku. Tko je tu lud?
 
Posljednje uređivanje od moderatora:

Najnoviji postovi

Na vrh