• Poštovani posjetitelju, za korištenje svih mogućnosti koje Poljoprivredni Forum omogućuje, predlažemo ti da se registriraš. Besplatno je i tvoja privatnost je potpuno zaštićena. Registracija ti omogućuje pristup svim kategorijama i temama, mogućnost pristupa privicima u postovima (slike, video, tutorijali, uputstva itd), pristup malom oglasniku, direktnu komunikaciju s članovima putem privatnih poruka, automatsko praćenje tema od interesa i još mnogo toga. Veselimo se tvojoj prijavi! ❤️

Batate

Dillinger

Aktivni član
Tu od
4 Lis 2015
Poruka
433
Trenutna situacija zbog stanja tla nije bas idealna. Vađenje odgađam do daljnjeg.
Carolina cvijeta po drugi put. To u 15 godina nisam doživio kod batata. I nju vadimo zajedno s ostalima ništa prije.......
 

Prilozi

  • 53299E3A-A59F-4619-B653-5FB7A5844F09.jpeg
    53299E3A-A59F-4619-B653-5FB7A5844F09.jpeg
    176.5 KB · Pregleda: 23
  • 5DCB0D06-A2EC-4D0C-AC5E-572BF8DE23F4.jpeg
    5DCB0D06-A2EC-4D0C-AC5E-572BF8DE23F4.jpeg
    188.1 KB · Pregleda: 22

ZJ

Super Moderator
Osoblje foruma
Tu od
22 Lip 2007
Poruka
27,580
Supruga je prvi put posadila par batata (cca 10m2). "Cima" je zelena, a gomolji su promjera 4-6cm. Jel vrijeme za vađenje ili nije?
Bi li bilo bolje pričekati kišu, da zemlja malo omekša?
Na koji se način vadi? Motikom se skoro svaki zasječe, pa možda štihačom? Pitam umjesto nje...jer se nebi štel mešati ;)
 
Posljednje uređivanje:

Dillinger

Aktivni član
Tu od
4 Lis 2015
Poruka
433
Slobodno može ostati do mraza ako nema zemljišnih štetnika.U pravilu je 120 dana od sadnje kreće vađenje pa sve do mraza. Ali po ovakvom vremenu u pravilu nema pravila.
s vilama je jako lako izvaditi svako s jedne strane gredice i najmanje ima oštećenja.
Bolje je pričekati pa nakon kiša.
 

SanjaLucija

Aktivni član
Tu od
20 Lis 2015
Poruka
286
Trenutna situacija zbog stanja tla nije bas idealna. Vađenje odgađam do daljnjeg.
Carolina cvijeta po drugi put. To u 15 godina nisam doživio kod batata. I nju vadimo zajedno s ostalima ništa prije.......

Opaaaa Dillinger :O krasan je!!!!

Koliko god bila loša godina, izgleda da pogoduje batatu.
Hmmm slijedeći tjedan najavljuju obilje kiše. Cijeli tjedan kišan, barem u ZG, i to svaki dan 20-30 mm. Ne želim ga još vaditi da se krupni pa razmišljam da ga nakon dva dana jače kiše natkrijem najlonom. Imam lukove i najlon. Dillinger, što misliš o tome?

Na koji se način vadi? Motikom se skoro svaki zasječe, pa možda štihačom? Pitam umjesto nje...jer se nebi štel mešati ;)

Ja ga vadim s vilama, najlakše je i najmanje šteta pri vađenju.

Da li je sadila na uzdignute gredice?
 

Dillinger

Aktivni član
Tu od
4 Lis 2015
Poruka
433
Sanja mislim da nema potrebe.Ako je suho kao kod mene onda bi trebalo minimalno 40-50 litara kiše pasti da se može vaditi jel ovo kod mene je katastrofa to se odvaljuju komadi tla.Dapaće kiša će mu tek sad odgovarati i snižena temperatura tek će se sad početi razvijati.
 

SanjaLucija

Aktivni član
Tu od
20 Lis 2015
Poruka
286
Hvala na savjetu. Ja svog zalijevam 1xtjedno, ali unatoč zalijevanju i kod mene je isto zemlja na gredicama popucala, mogu prsti uči unutra. Mogu misliti kako je tek kod tebe.
 

SanjaLucija

Aktivni član
Tu od
20 Lis 2015
Poruka
286
Otprilike kak i krumpir.

Batat je poželjno (ne i nužno) saditi na uzdignute gredice. Uzdigne se zemlja nekih 30 cm u visinu i širinu i onda se na tu povišenu gredicu sadi batat. Kad tako napravite onda je vađenje lakoća. Samo vile zabodete na dno gredice i dignete. Male su šanse da ozlijedite kojeg. A osim toga ovako sađen batat ima ravniji i lijepši korjen.
 

ZJ

Super Moderator
Osoblje foruma
Tu od
22 Lip 2007
Poruka
27,580
Hvala na savjetu. Budemo tak iduće godine.
Nego, jel vi sadite flance ili gomolje?
 

SanjaLucija

Aktivni član
Tu od
20 Lis 2015
Poruka
286
Kao što kaže naš znalac Dillinger isključivo iz presadnica.

p.s. jučer kad sam pisala post, na kraju sam napisala "Dobro nam došli na forum". Slučajno pogledam … zemljo otvori se a ono post od našeg moderatora 🧐😳
 

ZJ

Super Moderator
Osoblje foruma
Tu od
22 Lip 2007
Poruka
27,580
Hvala na dobrodošlici :)
I ja sam pital glupost: zapravo sam htio pitati jel sami odgajate flance ili ih kupujete ("iz gomolja" je trebalo biti iz uzgoja).
 

ZJ

Super Moderator
Osoblje foruma
Tu od
22 Lip 2007
Poruka
27,580
Onih par biljki kaj smo imali posađeno...je čisti amaterizam i prvi put smo to probali.
Supruga je kupila 10-tak flanci i popimala ih na ravnu plohu vrta. Poslije je malo motikom osipan.
 

Dillinger

Aktivni član
Tu od
4 Lis 2015
Poruka
433
ZJ sve počinje amaterski i onda se dođe do točke dali krenuti naprijed ili ostati na amaterizmu. Međutim puno malih bolje radi od većine velikih. Bilo koji posao.
 
Posljednje uređivanje od moderatora:

ZJ

Super Moderator
Osoblje foruma
Tu od
22 Lip 2007
Poruka
27,580
Znam, ali pri meni poljoprivreda nema budućnosti, jer nema tko delati. Sam nemrem.
Ovo je vrt samo za nas i vjerojatno bu sađen dok bu mama živa.
Svejedno, hvala na savjetima.
 

SanjaLucija

Aktivni član
Tu od
20 Lis 2015
Poruka
286
Povadila sam batat. Do prije tjedan dana nije bilo nikakve štete na gomoljima, no zadnjih par dana voluharice su doslovno počele jesti cijele gomolje pa je morao pod hitno van iako sam ga planirala ostaviti do kraja 9. mj.
Ono što me je iznenadilo da sam na nekim gomoljima vidjela i puževe kako ih jedu, toga do sada nije bilo. Ukopani u zemlju načičkani na batatu doslovno ga jedu (gamad)

Sve u svemu zadovoljna sam prinosom. Ove godine se najboljim pokazao Beauregard, čak je ove godine krupniji od batata bijelog mesa koji je inače najkrupniji. I Molokai je ove godine vrlo krupan. Sve u svemu s obzirom koliko je godina bila loša … urodom sam vrlo zadovoljna.

Slika jednog od krasnih Molokai gomolja. Dillinger, hvala na izvrsnim presadnicama. Dobra presadnica zlata vrijedi.

Batat ljubičasti m.jpg
 

Dillinger

Aktivni član
Tu od
4 Lis 2015
Poruka
433
Pozdrav svima.
Vidim malo se je zastalo s ovom temom🍠 pa da ju malo osviježimo.
Kod nas krenula nova sezona,još imamo malo od prošlogodišnje sezone uglavnom , kako uvijek povečavamo količinu gomolja ne uspijevamo dočekati novi.
Komercijalna roba u pravom smislu.
 

Prilozi

  • IMG_1861.JPG
    IMG_1861.JPG
    193.9 KB · Pregleda: 34
  • IMG_1865.JPG
    IMG_1865.JPG
    126 KB · Pregleda: 34

Najnoviji postovi

Na vrh