• Poštovani posjetitelju, za korištenje svih mogućnosti koje Poljoprivredni Forum omogućuje, predlažemo ti da se registriraš. Besplatno je i tvoja privatnost je potpuno zaštićena. Registracija ti omogućuje pristup svim kategorijama i temama, mogućnost pristupa privicima u postovima (slike, video, tutorijali, uputstva itd), pristup malom oglasniku, direktnu komunikaciju s članovima putem privatnih poruka, automatsko praćenje tema od interesa i još mnogo toga. Veselimo se tvojoj prijavi! ❤️

Batate

Dillinger

Aktivni član
Tu od
4 Lis 2015
Poruka
433
Kad smo kod riže kroz koju godinu navodno će batat istisnuti proizvodnju riže zbog prevelikih resursa u proizvodnji. Već su krenuli u pojedinim zemljama na veliko s batatom. Ipak je on funkcionalna hrana.
 

Krumpironja

Iskusan lik
Tu od
7 Svi 2010
Poruka
4,032
Moji se ove godine nisu proslavili em šta sam kasno sadio i u blato nakon toga je stisla suša i velike temperature...još se ni redovi nisu zatvorili,danas idem pofrezat oko njih pa cu slikat
 

Dillinger

Aktivni član
Tu od
4 Lis 2015
Poruka
433
Kakva je godina ja zadovoljan s svojim.Da je mogla biti bolja godina mogla je ……..
Nešto ćemo skupiti od 40.000 posađenih biljaka.
 

Prilozi

  • 5D93308F-763D-466F-BFFA-8993C1B76F31.jpeg
    5D93308F-763D-466F-BFFA-8993C1B76F31.jpeg
    47.3 KB · Pregleda: 22
  • F83A57EB-F45E-4FF4-9BE2-18B98152423B.jpeg
    F83A57EB-F45E-4FF4-9BE2-18B98152423B.jpeg
    70.2 KB · Pregleda: 22

Dillinger

Aktivni član
Tu od
4 Lis 2015
Poruka
433
Cca 80% ide početkom 10 mjeseca van da dođe k sebi malo i ovako je na ovim temperaturama vise vegetirao nego rastao
 

Marko355

Iskusan lik
Premium
Tu od
16 Lip 2008
Poruka
5,570
Kako znati kad je batat za vađenje?

Može li se on sada vaditi i jesti, kao i mladi krumpir?
 

Dillinger

Aktivni član
Tu od
4 Lis 2015
Poruka
433
ovisno o sorti kada postiže tehnološku zrelost od 90-120 dana od dana sadnje postiže tehnološku zrelost i može se vaditi. Sad ovisi o gramaži ako si zadovoljan urodom vadiš ga van. Možeš ga vaditi i jesti kao mladi ali on nije predviđen za daljnje skladištenje.
 

Krumpironja

Iskusan lik
Tu od
7 Svi 2010
Poruka
4,032
Ja sam ga lani vadio pocetkom desetog a seđen je 27.4 i ništa mu nije bilo bio je lijepi veliki a ove godine ćemo vidit
 

Dillinger

Aktivni član
Tu od
4 Lis 2015
Poruka
433
Bez navodnjavanja.
Bit će to dobro gledam kod drugih isto je ok. Samo malo odgoditi vađenje rano je još tvrdo tlo.
 
Posljednje uređivanje od moderatora:

Obulj

Novi član
Tu od
21 Velj 2021
Poruka
4
Pozdrav svima javljam se prvi put jer ove god zasadio za osobne potrebe
Zanima me koliko je normalno imati ispod jedne sadnice batata, za probu sam prije dva tjedna izvadio par sadnica i samo sam nasao 2-3 batata ispod svake sadnice... Od 900-1100g je ispod svake sadnice (sađeno u 5mj)
Gledam tuđe slike i to bude velikih... malih...žilica koje tek bi pocele debljati a kod mene samo 2-3 batat po 300-400g, uopce nema korijenja koji bi mogli rasti u buducnosti
Da li je to normalno ili sam nesto izostavio,necega falilo od prehrane..
Sađeno je u gredicu ispod folije
Lisna masa također nije ni približno velika kao na slikama drugih ali prekrila je gredicu od 50cm i zdrava je...
Mislim nisam nezadovoljan ali znam da može bolje, nemam iskustva te ne znam koliko još u 2-3 tjedna može dobivati na gramaži... Ili da ga ostavim duže do 10mj u zemlji
Na mali broj sadnica ako svako malo vadim da provjerim ne osta ništa 😁
 

Prilozi

  • IMG_20210825_095622.jpg
    IMG_20210825_095622.jpg
    23.3 KB · Pregleda: 7
Posljednje uređivanje:

Dillinger

Aktivni član
Tu od
4 Lis 2015
Poruka
433
Ne postoji neko pravilo inače koliko će zadebljati korijena.
može imati jedan zadebljani korijen cca 1kg težine ili po 5 komada od 400 grama težine.
ono glavno sto utječe na zadebljanje je rahlo prozračno tlo.
Nadzemni dio ne ovisi o zadebljavanje korijena.
Ja osobno volim da imam srednju cimu jel onda znam da imam ok zadebljanje korijena.
u nekim godinama postoji mogućnost ako je sve idealno da sva hrana ode u cimu a korijen se uopće ne zadeblja. Tek sada kada su temperature pale sada će zadebljavati korijen.
 
Posljednje uređivanje od moderatora:

Krumpironja

Iskusan lik
Tu od
7 Svi 2010
Poruka
4,032
Bez navodnjavanja.
Bit će to dobro gledam kod drugih isto je ok. Samo malo odgoditi vađenje rano je još tvrdo tlo.
A onda ima nade i za moga, ja cu nakon berbe vadit batat do tad neka deblja zdrav je
 

Dillinger

Aktivni član
Tu od
4 Lis 2015
Poruka
433
Kako volimo sami analizirati informacije.
Krenulo je 2019.-2020.-2021.(2020-prekretnica).
Samo da napomenemo da je već 50% proizvodnog kapaciteta presadnica batata sorte Bellevue popunjeno za 2022 godinu.
Evo i zašto.
Za dva tjedna kreće opskrba tržišta od 92 milijuna stanovnika
DE & AT vodeći supermarketi traže od dobavljača cijelogodišnju isporuku batata sorte Bellevue (ne bauergard ne covington) Naravno neće nestati preko noći ali eto Bellevue je stigao.
Kako smo jedini u RH zasadili veču količinu batata sorte Bellevue,prema dostupnim informacijama biti će da ga ubrzo neće biti.

 

Najnoviji postovi

Na vrh