• Poštovani posjetitelju, za korištenje svih mogućnosti koje Poljoprivredni Forum omogućuje, predlažemo ti da se registriraš. Besplatno je i tvoja privatnost je potpuno zaštićena. Registracija ti omogućuje pristup svim kategorijama i temama, mogućnost pristupa privicima u postovima (slike, video, tutorijali, uputstva itd), pristup malom oglasniku, direktnu komunikaciju s članovima putem privatnih poruka, automatsko praćenje tema od interesa i još mnogo toga. Veselimo se tvojoj prijavi! ❤️

BELARUS opća rasprava

mario

Legenda
Tu od
28 Srp 2006
Poruka
3,041
Obrisan neispravan link.
Obrisan neispravan link.
Obrisan neispravan link.
Obrisan neispravan link.
 

zvona

Aktivni član
Tu od
17 Pro 2006
Poruka
1,295
Belarus mtz

Koliko novaca toliko i vrijede. Imao sam prilike raditi sa takvim sijao sam ječam kombinacija rotodrljače Eberhard i sijčice Fiona zahvat 2,5m. Brzina čitavo čudo,brze-spore jedna pored druge. uspio sam nači dvije radne i dvije transportne i rikverc. Hidraulika totalno nepouzdana moraš ju blokirat nekakvim ručicama. Propinje se kao konj kada nosi rasipač sa 800kg gnojiva. potrošnja ogromna. Jednom i nikad više to ne vozim. Ni najgorem neprijatelju ga nebi ponudio. Ima ljudi koji ga hvale ali ti nisu vozili i radili sa nečim boljim
 
R

Ratarko

Guest
Kažu da je i ovo Rus , evo prilike za jeftinog gusjeničara :wink:

Obrisan neispravan link.
 
K

KARLO

Guest
Re: Belarus mtz

zvona kaže:
Koliko novaca toliko i vrijede. Imao sam prilike raditi sa takvim sijao sam ječam kombinacija rotodrljače Eberhard i sijčice Fiona zahvat 2,5m. Brzina čitavo čudo,brze-spore jedna pored druge. uspio sam nači dvije radne i dvije transportne i rikverc. Hidraulika totalno nepouzdana moraš ju blokirat nekakvim ručicama. Propinje se kao konj kada nosi rasipač sa 800kg gnojiva. potrošnja ogromna. Jednom i nikad više to ne vozim. Ni najgorem neprijatelju ga nebi ponudio. Ima ljudi koji ga hvale ali ti nisu vozili i radili sa nečim boljim

To si u pravu to je traktor toliko zakompliciran za voziti ima pun ***** brzina moj jedan poznanik u selu je nedavno kupio 1025.2 ima 4 brzine i svaku brzinu poloviš 4 puta de zamislite vi to. serviseri su mu bili več 7ili8 puta non-stop je imao preveliku radnu temperaturu prvo su mu promijenili termostat,pa ništa pa onda sat pa ništa pa onda elisu plastičnu na aluminisku pa opet niša zatim su mu očepili donji dio hladnjaka to mu je postavito da prije postigne radnu temperaturu ali samo su uspili malo smanjiti pa su nakraju zamijenili rmenicu i sad je toboze u redu kad je jednom krenuo orati propustio je semering prednjeg lijevog točka (prednje vuče) Uvijek stalno nešto se kvari a da nije traktor mrcina je vuče kako nebi nin jedan traktor od 105 ks sto se tiče oranja tanjuranja i jako je brz na cesti i ima jos jednu manu brzo gubi cijenu
 
R

Ratarko

Guest
Mene fascinira činjenica da se svaki puta pri promjeni brzine čuje : krrrrrr :!: :!: :!:
To je pri normalnom prebacivanju a kada želiš iz više brzine u nižu , eeee onda treba imati svu spretnotnost i sreču na ovome svijetu :wink:
 
K

KARLO

Guest
Ratarko kaže:
Mene fascinira činjenica da se svaki puta pri promjeni brzine čuje : krrrrrr :!: :!: :!:
To je pri normalnom prebacivanju a kada želiš iz više brzine u nižu , eeee onda treba imati svu spretnotnost i sreču na ovome svijetu :wink:

Da kod tih traktora nema zurbe pri prebacivanju brzina mora se točno znati usporediti obrtaje za prebacivanje brzina onda se nečuje njemu su brzine sinhronizirane
 
R

Ratarko

Guest
Očigledno da ima neka fora , kako živim pokraj jedne prometne poljoprivredne ceste naslušam se tih krrrrr :!: zvukova uvijek kada ide Rus , :lol:
 
K

KARLO

Guest
Ratarko kaže:
Očigledno da ima neka fora , kako živim pokraj jedne prometne poljoprivredne ceste naslušam se tih krrrrr :!: zvukova uvijek kada ide Rus , :lol:
nasi ljudi večinom su svi prepametni sve i svasta znaju a kad ga pitas nesto amaterski oni neznaju tako i s tim rusom naime kad su izlazili oni prvi rusi ljudi su morali ici na obuku za vožnju traktora na toj su obuki i dobivali kutiju s alatom i nekim dijelovima koji su isli uz traktor kao naprimer filteri jedna dizna itd ja mislim da bi bilo pametno da uvedu ponovo to rusi
 

zvona

Aktivni član
Tu od
17 Pro 2006
Poruka
1,295
problem je kada prestane da krrrrrrrrrči onda neče uskoro nešto valjati, to je 100% sigurno. Od toga kojeg sam ja vozio jesenas mu je vrisnio sat(tempt,gorivo obrtaji i ostl. sve u jednom) došo serviser na njivu i bez računa 100eur sat. drugi dan kad se ugrije ulje kardan proklizava i je*eš Belarusa,onda je za JD 4755 ( 190 ks ) prikopčao 2,5mtr rotodrljaču i sijačicu i time sijao. Kada sm to vidio rekao sam mu da nije normalan. ali čovjek nema pojma o poljoprivredi radi je zbog nekih drugih stvari, a ima novaca i ipak kupuje drlog.
 
R

Ratarko

Guest
Ajde da ispričam onda jednu anegdotu iz mog života .

Moj prvi susret sa Rusom

Jadan poljoprivrednik kupio novog Rusa od 80 KS a kako sam več rekao da živim pokraj prometne poljoprivredne ceste stane on kod moje kuče da me pozove da vidim kako traktor radi u polju. Ajde idemo , zašto ne . Rus je iza imao rumunjsku tanjuraču od 36 diskova , vučena , isto nova .

Stigli mi tako na njivu , bilo je blizu , izađe taj ponosni gazda van iz kabine da još malo popričamo prije demonstracije i da mi objasni kako je kupnja Rusa bila najbolja moguča odluka , jel nema ništa tako jeftino a tako jako , ajde mislim si možda je čovjek u pravu :?

Nakon što smo jedno 5-6 puta obišli oko traktora komentirajuči svaki detalj sjedne on u kabinu da vidimo kako to čudo radi i : krrrrrr , kr , kr , rrrrrrrrr :!: :!: :!: Neče traktor u brzinu :!: Vidim da mu nije jasno šta se događa ali nije ni meni pa on pokušava ponovo krrrr , rrrrrrrrrr , rrrr , kr :!: :!: :!: Traktor ne tepe živu silu i kao magarac stoji ukopan , mene stid u zemlju propadam :oops: ali još uvijek stojim direktno iza kabine i izbjegavam kontakt očima sa ponosnim vlasnikom novog Rusa .

Da skratim , vlasnik je iskočio van iz traktora i pitao mane da pokušam je i da vidim ako znam u čemu je fora što ja vrlo mudro odbijam . Zatim on ponovo ulazi u kabinu i bez problema ubacuje u brzinu :shock: te počima tanjurati . Ne moram niti reči da je ta brzina bila dva puta veča nego je bilo potrebno za tanjuranje ali tu je valjda pronašao pa kad ide neka ide . Rus je dimio iz auspuha kao lud ali je išao , tu sam vidio da ti traktori stvarno imaju snage , po mom mišljenju i više nego im piše na haubi ali zar je to u ovoj priči bitno :wink:
 
B

Bobo

Guest
Ovo krcanje pri saltanju iz vise u nizu i obrnuto se vrlo lako rijesava medjugasom... Cudi me sto ti Ratarko kao stariji poljoprivrednik ne znas za medjugas...

Daj mi bilo koje vozilo sa mehanickim, nesinkroniziranim mjenjacem i ja ga u 10 minuta saltam bez krcanja...


Stvar je ovakva, rusi imaju glomazan mijenjac koji se jako brzo uspori pa onda brza osovina pokusava uskociti u sporiju gonjenu pa to onda runi kao mlin. Medjugasom se uskladi brzina vrtnje pogonske i gonjene osovine u mjenjacu i onda zupcanici klize jedan u drugi.

IMT, recimo ima spore mjenjace do 549 serije, svi iznad imaju bocne reduktore i imaju brz mjenjac i na njima se salta i bez madjugasa bez vecih problema, jedina mana brzog mjenjaca je kretanje s mijesta. Ljudi koji su vozili Brenu (5106/5136) ce znat o cemu pricam. Ubaciti u 1. bez krcanja je 8 svijetsko cudo...
 
G

Guest

Guest
Cudi me sto ti Ratarko kao stariji poljoprivrednik ne znas za medjugas...

ako je vecinom radio na boljim traktorima ne mora ni znati, ja na primjer nisam imao problema sa saltanjem sve dok moj stari nije napravio zaheb pa mijenjao ihc-a za imt. taj stari ihc 432 se saltal ko vurica, a mogel je povuci vise nego neki dosta jaci traktori jer je imal cca 2,5 tone i 38 cola gume.
 
R

Ratarko

Guest
@Bobo
Ovo krcanje pri saltanju iz vise u nizu i obrnuto se vrlo lako rijesava medjugasom... Cudi me sto ti Ratarko kao stariji poljoprivrednik ne znas za medjugas...

Mislim da nisi dobro pročitao , traktor je bio na mjestu nije bilo potrebe za međugasom . Inače ´93 sam položio za kamion i znam šta je međugas i kako se koristi . U redovnoj vojsci sam bio radiovezista a zaduživao sam pincgauera koji je bio opremljen sa radio uređajima ali vozio sam i sto-desetku i još neke grdosije na benzin sa tri osovine 8) tako da imam i prakse iz die or learn to drive bitch vožnje - ovo je moj termin 8)
1995 sam bio u brodskoj 108 brigadi , za vrijeme akcije Oluja , kao vozač a ne kao vezista tako da sam dužio razna vozila u toku tih 150 dana . Sva od njih su tražila međugas inače nisu išla :(

@frabrne
ako je vecinom radio na boljim traktorima ne mora ni znati

Kao što sam rekao Bobi , na žalost znam za međugas i volio bih da sam se rodio u vrijeme automatskih i vario mjenjača ali šta se može :roll:

Neznam koliko sam uspio dobro prenjeti atmosferu u onoj mojoj pričici sa krčanjem ali radilo se o tome da mene nije niiiišta moglo natjerati u kabinu Rusa kad sam vidio kako je traktor kompliciran i da neče i neče u brzinu . Da je to bio neki stari traktor ajde , ali u ganjc novi da sjednem i da još nešta pukne ili pokvarim , jok , ostavio sam njemu da se muči ...
 

zvona

Aktivni član
Tu od
17 Pro 2006
Poruka
1,295
A da napomenem ručicu za uključivanje kardana, hidraulika koja se u transportu mora nekakvim ručicama blokirati i sto ruskih čuda. zapadno je zapadno
 
B

Bobo

Guest
Cuj, Ratarko, mozda je taj prvi put stisnuo pedalu za 2. stupanj i probao saltat... A kad je drugi put usao u kabinu, stisao pravu pedalu... Moze biti da se covijek malo zabunio...

A za medjugas sam mislio da ovo sto ti pred kucom krce mjenjaci... Sa madjugasom na mijestu samo pogorsas stvar, posto jedna osovina u mjenjacu stoji...
 
R

Ratarko

Guest
Ma razumijem te , završio sam industrijsku školu + neko iskustvo oko tih vražji strojeva od kada znam za sebe i onda kako i sam kažeš nema toga mjenjača kojeg nebi znao ušaltat ... Radi se o tome da se to krčanje uvijek događa na Rusima pa sam došao do zaključka da su im mjenjači jako loši po pitanju koliko su user friendly.
 
M

Mister x

Guest
Jel ima koji traktor sa automatik getribom kad ste več navalili o šaltanju?
 
R

Ratarko

Guest
Mister x kaže:
Jel ima koji traktor sa automatik getribom kad ste več navalili o šaltanju?

Koji traktor , Belarus ?
 
B

Bobo

Guest
Naravno da ima...

Skoro svi veci traktori poslije 199x imaju kao opciju...

Vidio sam JD (ne znam vise model) 1991 godiste koji se salta bez kvacila, a kvacilo mu treba jedino kad krece pod teretom... Naravno to se do sada vec usavrsilo da sve ide preko variomata i gotovo...
 

Najnoviji postovi

Na vrh