• Poštovani posjetitelju, za korištenje svih mogućnosti koje Poljoprivredni Forum omogućuje, predlažemo ti da se registriraš. Besplatno je i tvoja privatnost je potpuno zaštićena. Registracija ti omogućuje pristup svim kategorijama i temama, mogućnost pristupa privicima u postovima (slike, video, tutorijali, uputstva itd), pristup malom oglasniku, direktnu komunikaciju s članovima putem privatnih poruka, automatsko praćenje tema od interesa i još mnogo toga. Veselimo se tvojoj prijavi! ❤️

Berači kukuruza

MF 698 t

Aktivni član
Tu od
16 Velj 2012
Poruka
1,649
druze ja ne planiram da berem kukuruz kad je blato, sta vise , ja planiram da sejemkukuruz samo do fao500 ove kasnije sorte sto im treba kisa( u avgust i septembar koje naravno dugi nis godina nema) da naliju zrno, necu sejati :)planiram berbu kukuruza oko 20 septembar za sledecu godinu :) ipak hvala na savetu :D imam samo reci hvale :):icon_super:

Nekada če biti da nije suho za branje,a mora se brati.
 

jugi

Član
Tu od
9 Lip 2013
Poruka
184
kad se to bude desilo onda cemo svi na jugu zemlje imati kukuruza u izobilju! da bi bilo blato za vreme branja kukuruza treba kisa da pada 15 dana, gledao sam prognozu ovako se krecu oblaci: prvo primorje,pa sredisnji deo hrvatske pa bosna i zapadni deo srbije,e taman kad treba da dodje nize od planine jastrebca,ona napravi krug preko crne gore sever kosova pa pravac u bugarsku :) zadnji deset godina non stop je tako :D inace ja planiram da berem najvise 5-10 hektara tj berba da traje nekih 15 pa i dvadeset dana, to je sve usluzno, ali bez obzira sta moji u kuci kazu ja bih ipak to prevashodno za sebe i svojih 1hektar pa mozda i dva kukuruza :) gledao sam cenu eko 3500 berac jednoredni, kod nas u srbiji traze 3200 evra,e sada verujem da je skupo,ali ako nema jeftinijih onda cu morati taj da kupim :) a cuo sam kazu ljudi i da sa ovim kombajnima sto skidaju zito i jecam moze i kukuruz da se bere, e sada na koji nacin nemam pojma,ali da ne izlazim iz teme, ako neko to zna molim da mi objasni putem poruke,ili ovde ako ne bude problem :)
 

abrkili

Aktivni član
Tu od
26 Ožu 2007
Poruka
2,940
za berača si nabavi traktor od barem 45ks i onda moreš vući kojeg hoćeš i kud hoćeš(jednorednog naravno)...
mali ferko ide sa njima,ali nebude dugo,osim ak imaš par rali u sezoni za pobrati onda ti isto svejedno što uzmeš...

Pa moze se staviti i do hedera balonka guma ako je toliki problem u propadanju..



Kako sad ne moze 539 s t 40 brati, a neko kaze da to ide bez problema? a meni je u planu kupiti t 40 za imt 539..


Koja je razlika u eko 3500 i t 35? dali samo velicina bunkera ili ima jos nesto? i kakvi su ti beraci tornado 35 opcenito? ovi eko 3500 mi se ne svidaju ni pod razno, pa ih necu ni gledati pri nekom buducem izboru beraca..


Dečki niste u pravu, ako je 539 uredan i uredno održavan, nema problema. Kod nas već 4. sezonu radimo sa 539 i t40 i ide to. Dobar dio kuruza je u brdu. Istina je da se pati u blatu, ali u blatu i ne radimo, jer nema smisla. U sezoni se obere i po 40 jutara(rali) kuruza... Bere se pun koš, iako osobno ne volim u brdu više od pola koša, ipak je 539 lagan traktor i teško je okretat pod teretom.
 

mali plavi

Aktivni član
Tu od
24 Srp 2012
Poruka
1,541
danas sam išel sa tatom glet jednog berača k njegvom školskom kolegi,i taman smo nabasali na bivši berač od kolege @ivanz...
majko mila pa taj berač je bolje rečeno čisti krš,neznam gdje nije varen... kolega jel takav bio i kod tebe ili su ga ovi sredili?
 

MrSima14

Dobro znana faca
Tu od
3 Ožu 2013
Poruka
3,434
Tornado 40 za ferca nemoj ni u ludilu uzimati, bude ti jako brzo propišo motor, to je prevelik i pretežak berač za vuč.. osim ak imaš u planu uzimati veći traktor, onda je t-40 dobar izbor, ali za poslužiti se na kratko, ak ne, tornado 35 ili eko 3500 ak ide na duže staze

Kako onda moj 539 vuče T 40 već 15-tak godina, brao je i brdo i nizbrdo..Sad ima 6200radnih sati i dalje bere, motor što je mokar je kriva nova AC pumpa, al kad se uhvati vremena riješit će se i to.. U mome kraju što ima T 40 većinom vuče 539

Dečki niste u pravu, ako je 539 uredan i uredno održavan, nema problema. Kod nas već 4. sezonu radimo sa 539 i t40 i ide to. Dobar dio kuruza je u brdu. Istina je da se pati u blatu, ali u blatu i ne radimo, jer nema smisla. U sezoni se obere i po 40 jutara(rali) kuruza... Bere se pun koš, iako osobno ne volim u brdu više od pola koša, ipak je 539 lagan traktor i teško je okretat pod teretom.

Eto još jedan dokaz da IMT ne zna šta je teško, nije da sam ljubitelj IMT-a, rado bi volio ja imati nekog novog sa klimom, al posluži i ovaj za moje potrebe.. Moj je u sezoni prije brao i po 70 jutara usluga, sad kako ima puno berača u mojoj okolici, a sve manje kukuruza dobro je ako bude i 15 jutara.. Kako imaš zakvačen berač na 539 na klateću ili automatsku kuku!?
 
Posljednje uređivanje:

Ivan KC

Iskusan lik
Tu od
17 Sij 2012
Poruka
3,207
Kolege, jel mozete vi koji berete tako, poslikati tu kombinaciju 539 i t 40, da vidim poblize kako to izgleda, gdje ga kopcate i tako? kod nas u selu ako ima svega dva vucena beraca, vise ih nitko nema..
 

MrSima14

Dobro znana faca
Tu od
3 Ožu 2013
Poruka
3,434
Evo ti, sutra poslikam kopčanje i to..
u1qq.jpg
[/URL][/IMG]
 

jugi

Član
Tu od
9 Lip 2013
Poruka
184
Evo ti, sutra poslikam kopčanje i to..
druze jel to imt 539 vuce t40 ili eko 3500, jel ga vuces po ravnom samo ilii brda, tj kako traktor podnosi taj pritisak?
 
Posljednje uređivanje od moderatora:

mali plavi

Aktivni član
Tu od
24 Srp 2012
Poruka
1,541
kopča se isto kak i eko 3500 na donju vuču,onu kaj je orginal za fergija...
 

MrSima14

Dobro znana faca
Tu od
3 Ožu 2013
Poruka
3,434
druze jel to imt 539 vuce t40 ili eko 3500, jel ga vuces po ravnom samo ilii brda, tj kako traktor podnosi taj pritisak?

T 40 i brdo i nizbrdo

mali plavi točno tako, nikakva filozofija..
 

mali plavi

Aktivni član
Tu od
24 Srp 2012
Poruka
1,541
samo neznam kak dal imaš i ti,ali pošto je rupa na rudu od berača dosta večeg promjera nego promjer boclina(klinca) od vuče pa smo smislili tj.dali napraviti takav komad gume,znači vanjski promjer te gume je kak je promjer na beraču a nutarnji kak je klinac na vuči..i puno manje cukanja dok npr. ideš prek redova poprek ili kroz među,a i ne udara ta(amortizacija)
 

MrSima14

Dobro znana faca
Tu od
3 Ožu 2013
Poruka
3,434
Misliš promjer klina(bolcna)!? Ako misliš na to kod mene nije na onoj klatećoj, ja imam automatsku kuku i ona kuka je taman za tu rupu na rudu..
 

mali plavi

Aktivni član
Tu od
24 Srp 2012
Poruka
1,541
pa nutarnja rupa je promjera kak i bocla,a vanjska je kak rupa na rudu...
a da kod tebe je automatska,ali sve u svemu to dođe na istoj visini kak i ova tak da je tu negdje ravnina +/- par cm
 

MrSima14

Dobro znana faca
Tu od
3 Ožu 2013
Poruka
3,434
Da na istoj visini, ali ne i na dužini, ovako je rudo skroz iza traktora dok na klatećoj je 20-30 cm dalje
 

mali plavi

Aktivni član
Tu od
24 Srp 2012
Poruka
1,541
Da na istoj visini, ali ne i na dužini, ovako je rudo skroz iza traktora dok na klatećoj je 20-30 cm dalje

jeste malo dalje,ali mislim da mu to ne igra preveliku ulogu,jer ga svejedno ne diže naprijed prednji kraj..ali ipak mislim da prije motor staja u npr.3.brzini ili prvoj direkt nego šlajfaju kotači traktora..
ide mali i sa t 40 po suhom i tvrdom bez neke prevelike poteškoče ,naravno po ravnom,ali ipak u brijeg mislim da mu ga uvrh glave vuči npr.sa skoro punim bunkerom...

još se znamo nekad zaje*avat pa dok čekamo prikolicu kaj morem skipati(obično je samnom i brat) pa onda još ga napunimo bunker s vrhom,kolko god ide u njega(on razmeče kukuruz po njemu) i nema nekih problema samo dok je suho i tvrdo (539 i t40)
 

ivanz

Aktivni član
Tu od
29 Pro 2010
Poruka
4,485
za berača si nabavi traktor od barem 45ks i onda moreš vući kojeg hoćeš i kud hoćeš(jednorednog naravno)...
mali ferko ide sa njima,ali nebude dugo,osim ak imaš par rali u sezoni za pobrati onda ti isto svejedno što uzmeš...


nek uzme jednorednog zmaja, ko ja, i fergo ga vuče da ni neosjeti......a t40 je težak za njega.......nekako od sipa mi nije loš ni onaj kk30, njega isto fergo vuče da neosjeti
 

abrkili

Aktivni član
Tu od
26 Ožu 2007
Poruka
2,940
Mi ga isto kopčamo na klateću, naravno, mora biti piksa oko klina inače ima jako lufta i nije baš zdravo tako raditi... A koga zanima nadmorska visina, mi smo na terenu gdje je najniža 130 m, a najviša 330, tako da ima i poštenog brda. Uspon u jedno selo asvaltirane ceste je 12%, a u njivama ima i jače.
 

MrSima14

Dobro znana faca
Tu od
3 Ožu 2013
Poruka
3,434
jeste malo dalje,ali mislim da mu to ne igra preveliku ulogu,jer ga svejedno ne diže naprijed prednji kraj..ali ipak mislim da prije motor staja u npr.3.brzini ili prvoj direkt nego šlajfaju kotači traktora..
ide mali i sa t 40 po suhom i tvrdom bez neke prevelike poteškoče ,naravno po ravnom,ali ipak u brijeg mislim da mu ga uvrh glave vuči npr.sa skoro punim bunkerom...

još se znamo nekad zaje*avat pa dok čekamo prikolicu kaj morem skipati(obično je samnom i brat) pa onda još ga napunimo bunker s vrhom,kolko god ide u njega(on razmeče kukuruz po njemu) i nema nekih problema samo dok je suho i tvrdo (539 i t40)

Šlajfaju kotači po mekanom itekako, ali ne staje motor baš tako lako..Al opet kako koji motor, ovisi koliko je živahan! :icon_e_wink: Ja trpam bunker sve dok ne mogu napraviti još jedan krug, prikolice kako ostavim tako mi stoje cijelo vrijeme dok ne poberem, a ako čekam prikolice trpam u njega sve dok ne krene ispadati van..

Evo slika od kopčanja, netko je tražio! :eek::
6kd6.jpg
[/URL][/IMG]
5s3s.jpg
[/URL][/IMG]
 

ivica10

Član
Tu od
7 Stu 2011
Poruka
148
Pozdrav.Dali vrijedi tornado 40 2000e u losijem stanju.izgleda mi kao da je bio okrenut na jednu stranu.inace berac mirno radi ne trese nista
 

Najnoviji postovi

Na vrh