• Poštovani posjetitelju, za korištenje svih mogućnosti koje Poljoprivredni Forum omogućuje, predlažemo ti da se registriraš. Besplatno je i tvoja privatnost je potpuno zaštićena. Registracija ti omogućuje pristup svim kategorijama i temama, mogućnost pristupa privicima u postovima (slike, video, tutorijali, uputstva itd), pristup malom oglasniku, direktnu komunikaciju s članovima putem privatnih poruka, automatsko praćenje tema od interesa i još mnogo toga. Veselimo se tvojoj prijavi! ❤️

Berači kukuruza

MrSima14

Dobro znana faca
Tu od
3 Ožu 2013
Poruka
3,434
Imam neku aplikaciju na mobu i preko nje mjerim dužinu parcele kako se vozim i onda još izmjerim širinu i to pomnožim i dobijem koliko je kvadrata i onda znam kolika je površina.
A ujedno vidim i kojom brzinom radim.
 

karlo.bozic

Član
Tu od
27 Svi 2011
Poruka
703
Čistina branja zavisi od stanja mašine , manje od broja redova , jeste neko nepisano pravilo da se ti višeredni rjeđe remontuju jer trebaju veće investicije pa ljudi i nemaju neku volju (čast onima koji to rade uredno) , lakše je jednoredni remontovati i zato su oni pretežno u boljem stanju te bolje beru.
Slazem se. Moja filozofija jer ili raditi posteno i kako Bog zapovijeda ili nikako. Mrzim i jako me srdi polovicni posel.
Kad ja trazim uslugu, ocekujem da se napravi kako treba jer zato ja tu uslugu placam. A kad radim uslugu, volim vidjet zadovoljstvo na licu klijenta. Osim sto je meni draze vidjet zadovoljnu musteriju, osiguram si musteriju za nagodinu. A oni koji odu "eksperimentirat" kod drugih, brzo se vracaju.


Karlo Veliki...ti je popust. Ja radim sve po PS, na prednjem desnom kotaču traktora imam poluatomatski mjerač duljine, osobno patentiran tak da neću otkrivat patent, i jedanput izmjerim dužinu parcele, širinu također poluatomatski..koracima..i puta x puta, podjelim s 3,6 i dobim klaftre. Večinom te rede koje sami poberu ja isfrezam jer spustim kljun niže, tak da nema popusta, a gdje ostavim, tam ide popust oduzimanjem širine dva reda tj. 1,4 m. Jer inaće na početku karijere su me strašno varali, tima više neberem, a ostali znaju da je moja mjera zakon a ne njihov gruntovni izvadak..ove godine pojavio se jedan novi, s papirima vlasnika koji je davno preorao međe, pa sad umjesto 400 ima 600 i više čhv, a to je metar i pol na tuđem. A imao sam i neke kojima je frtalj i 9 i 12 redi..ljudi zaokružuju u svoju korist. Da rezimiram ja berem po 35 lipa za 1 ČHV, u prirodi a ne po papiru.
Kaj se velicine parcela tice, ne hvalim se da me se ne shvati krivo, al uzivo parcelu mogu procjeniti jako dobro. I sam imam dosta parcela razlicitih povrsina i dosad sam dosta radil usluzno, pa se s vremenom dobi osjecaj za povrsinu. Mogu me prevariti za 100 klaftri, vise ne mogu. Ako bas neko inzistira, lako mu pokazem i preko aplikacije i preko arkoda, pa nek se srami. Al jos nisam imal takvi musterija. Svi se slozimo z povrsinom i racunicom. Sretni oni, sretan ja.
 
Posljednje uređivanje:

Zetorboy

Dobro znana faca
Tu od
12 Velj 2010
Poruka
2,703
Je i dođeš kod nekog zalupanca, kakva ih je kod mene fala bogu cjela posavina i moš se slikat skup s mobom jel ta parcela ima tolko i tolko jel je tak reko njegov djed davne 41. još i 100 godina je ta površina... i onda ti neplati po kvadraturi tvog moba :D:
 

Mike

Član
Tu od
6 Sij 2009
Poruka
969
a čuj to more napraviti samo jedanput :icon_anal:...al srećom nema baš toga kod nas pogotovo jer je bila katastarska izmjera pred nekoliko godina i znaju se točne površine za sve parcele i mogu se lako na netu izvaditi kopije posjedovnih listova...

...moba više koristim na mjestima gdje su na jednoj parceli dvije kulture a nije podijeljena napola pa je teško baš točno procijeniti površinu...
 

pele

Član
Tu od
23 Kol 2010
Poruka
793
Je i dođeš kod nekog zalupanca, kakva ih je kod mene fala bogu cjela posavina i moš se slikat skup s mobom jel ta parcela ima tolko i tolko jel je tak reko njegov djed davne 41. još i 100 godina je ta površina... i onda ti neplati po kvadraturi tvog moba :D:

Kod takvih zalupanih, ja se lijepo okrenem i odem doma ili dalje brat:(hi):, a taj nek je je.... sa svojom kruzom, il bu kak ja velim il ne berem.
Kod mene je i nov način naplate koji trae već dvije sezone, kad dođem brat, odrredimo površinu, izračunamo kolko para i odmah novci prije ulaska u kuruzu, nema para nema ni berbe.:tractor:
Na taj način sam izbubio nekih 40-50 % mušterija ali sam smanjio dužnike za 40-50% i povečal kućni buđet.Sad sam za božićne dane doma s djecom i obitelji :icon_kidra:a ne hodam po kućama i tražim svoju lovu još me se napsuju da šta sam baš sad došo tražit novce.:(devil):
 

karlo.bozic

Član
Tu od
27 Svi 2011
Poruka
703
A dugova ima svugdje. Kod mene ne u tolkoj mjeri, al uvijek ostanem kratak sveukupno mozda 500kn al to ne utjerujem jer se radi od slabije situiranim ljudima pa u jednu ruku napravim dobro djelo. Al kaj je najgore ti siromasniji ljudi su uvijek postenjacine teske i plati ce pa makar zadnju kunu dali i ne imali za kruh. Dok su "veliki gazde" problem. A to se onda rjesava na ovaj tvoj nacin. Imam jedan dug i taj covjek mi vise ne dolazi a i bolje mu je. Al doci ce kad tad.. Svaka rit dojde na sekret.. [emoji6]

Sent from my GT-N7000 using Tapatalk
 

pele

Član
Tu od
23 Kol 2010
Poruka
793
:icon_pray: :icon_pray:
Eto u potpunosti se slaže sa svakom tvojom riječi, nemam komentara, svaka čast :icon_pidu:
 

cevo

Član
Tu od
20 Tra 2014
Poruka
88
Kod takvih zalupanih, ja se lijepo okrenem i odem doma ili dalje brat:(hi):, a taj nek je je.... sa svojom kruzom, il bu kak ja velim il ne berem.
Kod mene je i nov način naplate koji trae već dvije sezone, kad dođem brat, odrredimo površinu, izračunamo kolko para i odmah novci prije ulaska u kuruzu, nema para nema ni berbe.:tractor:
Na taj način sam izbubio nekih 40-50 % mušterija ali sam smanjio dužnike za 40-50% i povečal kućni buđet.Sad sam za božićne dane doma s djecom i obitelji :icon_kidra:a ne hodam po kućama i tražim svoju lovu još me se napsuju da šta sam baš sad došo tražit novce.:(devil):

jel pitas zasto ti nije odmah rekao da nema novce? ili zasto nije prije posla pitao za veresiju a ne poslje... i koji su odgovori :D
 

pele

Član
Tu od
23 Kol 2010
Poruka
793
A kaj da ti objašnjavam..:8):
Svaki koji ima kuruzu ak hoće uslugu branja mora platit ili kompenzirat, a falim te bože imaju ljudi vremena od proljeće do jeseni vremena da odvoje novac za to.

Kaj ti zoveš čovjeka da ti pobere kuruzu i onda ga zajebavaš kak buš mu platil? :cool:
 

cevo

Član
Tu od
20 Tra 2014
Poruka
88
ma ne, ne bavim se poljoprivredom... al znam za puno ljudi iz okolice koji imaju... a covjeka zavlace pa kaze npr. nisam znao da ces odma trebat novce i sl. :D
 

Zetorboy

Dobro znana faca
Tu od
12 Velj 2010
Poruka
2,703
Ja sam imao slučaj da se cjena promjenila u međuvremenu dok je brao :D: a dugogodišnji berač bio, lova na stol uz kavu po završetku posla.. To je bilo zadnje godine, nakon tog sam ošao u banku, dignuo kredit i kupio tornado pa sam vrtio sam njive :)
 

dado6340

Iskusan lik
Tu od
31 Svi 2013
Poruka
4,827
To ti je tak kad ideš u polje u najnovijem kaputu i sa uglancanim traktorom. Dojdeš u podrapanim hlačama i lanjskim blatom na traktoru pa buš videl da cijena pada. :(giggle):
Bilo je i kod mene bisera koji su na kraju posla rekli da sad nemaju pare. To su napravili 2 puta i sad masiraju druge.
 

ivanz

Aktivni član
Tu od
29 Pro 2010
Poruka
4,485
ja nikada nisam imao problema oko toga, plačanje na njivi, doručak kulen ili burek piva i soka koliko hočeš, uh što volim branje......a i to su pravi gazde :icon_pray:
 

Zetorboy

Dobro znana faca
Tu od
12 Velj 2010
Poruka
2,703
Je, kad nisi delal u posavini :D: dok te svak zahebe... nisi nikud dospio :)
 

pele

Član
Tu od
23 Kol 2010
Poruka
793
Pitam
gdje nabavit lopatice gumene za transporter, sip eko 3500, a da nisu skupe, mislim kod mene je komad 86 kn, ak ima gdje jeftinije pišite.
Hvala.
 

pele

Član
Tu od
23 Kol 2010
Poruka
793
Jesam al sam naišo samo na mekanu, nisam našel tvrde gume.
A za kaj se koristi tvrda ind. guma, da znam gdje tražit, možda bi lakše našao.
 

kawasaki0201

Aktivni član
Tu od
16 Sij 2011
Poruka
3,143
Ja sam imao par manjih komada tvrde sa nekom pletenom mrežom unutra od linijske sačmare, to sam uspel maznut na poslu prije nego je otišla u staro željezo. Moral sam ju fleksom rezati jer sa nožem nije išlo.
 

Najnoviji postovi

Na vrh