• Poštovani posjetitelju, za korištenje svih mogućnosti koje Poljoprivredni Forum omogućuje, predlažemo ti da se registriraš. Besplatno je i tvoja privatnost je potpuno zaštićena. Registracija ti omogućuje pristup svim kategorijama i temama, mogućnost pristupa privicima u postovima (slike, video, tutorijali, uputstva itd), pristup malom oglasniku, direktnu komunikaciju s članovima putem privatnih poruka, automatsko praćenje tema od interesa i još mnogo toga. Veselimo se tvojoj prijavi! ❤️

Berba-žetva kukuruza 2014

Status
Nisu omogućeni daljnji odgovori.

itp

Aktivni član
Tu od
12 Svi 2008
Poruka
1,903
dobar prinos, a i vlaga, nije loše. onda kažu da ne treba uzimati domaće hibride...
pošto sušenje? kod nas je u jednoj manjoj firmi 120-220 kn/t, svježa informacija, s max 27% vlage. otkup suhog 0,75-0,80 kn/kg. mislim da je to, s obzirom na prinose, solidna cijena, a ja ne mislim prodavati ništa do iza nove godine, osim ako baš ne stisne :)
 

MilanZetor

Iskusan lik
Tu od
7 Lis 2011
Poruka
6,245
Danas se uslužno bralo :
















Slike su malo lošije.. Uglavnom bila je površina od 1 kj. i obrali smo je za nekih 2, 2 i pol sata, s tim da su uzglavnice bile ranije pobrane. Bilo je 6-7 koševa. Za vikend planiram sebi brati imam u komadu 4 kj. N01 i moram to pobrati da posijem tritikal...
 

Marko355

Iskusan lik
Premium
Tu od
16 Lip 2008
Poruka
5,590
dobar prinos, a i vlaga, nije loše. onda kažu da ne treba uzimati domaće hibride...
pošto sušenje? kod nas je u jednoj manjoj firmi 120-220 kn/t, svježa informacija, s max 27% vlage. otkup suhog 0,75-0,80 kn/kg. mislim da je to, s obzirom na prinose, solidna cijena, a ja ne mislim prodavati ništa do iza nove godine, osim ako baš ne stisne :)

Ne znam za sušenje, nisam se raspitivao. Sušim privatno.

Evo ga i video:
[YT]https://www.youtube.com/watch?v=J89zemaZIyE[/YT]
 

tomo001

Član
Tu od
11 Pro 2012
Poruka
447
Neznam zasto su domaci hibridi podcjenjeni, ove godine sam sijao sve bc i os i nije nigdje nimalo losije ni pioner u najboljim godinama. Kod mene susjed susenje naplacuje 500 kn po susari plus koliko se goriva potrosi, susara je 10m3
 

ZJ

Super Moderator
Osoblje foruma
Tu od
22 Lip 2007
Poruka
28,187
Neki preradeni je, al ja ti se ne kuzim u to, bitno je da ide ko zmaj, on tu prikolicu cca 7,5 kubika napuni za 20 minut, max pol vure
20141010_174234_1.jpg
[/url]
Taj berač je doma napravljen, u mojem kraju. Poznam ga po ovoj kanalizacijskoj cijevi za usis zraka u motor.
Osnova mu je bil Zmaj Univerzal, kupljen na kilu (ak i toliko). Izvađeni su bubnjevi i tresalice, te je dodana perušaljka s valjcima, uzdužno postavljena odmah iz uvlačnog grla. Motor je (koliko znam) Perkins 6-tak, skinut sa susjedovog Claas kombajna (na kojem je zaribal), te je napravljena generalka. Adapter je također Zmaj. Naknadno su na adapter ugrađene i freze, kojih prvih godina nije bilo.

Istini za volju, neznam zakaj ga je prodal, jer stroj je bil gotovo savršen, a jeftin.

Čovjek je inače genijalac za tehniku. Prije toga je napravil samohodni 2-redni berač na starom Deutz D40 traktoru, na kojem je napravil i dvostruke komande. Sve od starih dijelova polj. strojeva.
Ima i traktor, napravljen u samogradnji: motor od IMT 575, getriba od nekog MF-a, a prednji pogon od nekog terenca.
 

ibosilj

Aktivni član
Tu od
26 Pro 2012
Poruka
1,056
ZJ, skoro si 100 % u pravu, kombajn je iz okolice Krizevci, kupljen na kile za dijelove, a covjek je majstor svjetski, sve stima kako je napisano, samo osnova kombajna je Zmaj 142, a motor je rakovica f46, 80kw, radena generalka i radi ko curica jos uvijek..
 

ZJ

Super Moderator
Osoblje foruma
Tu od
22 Lip 2007
Poruka
28,187
Univerzal, 142...skoro isto. Znam da je kupil spomenuti motor, no provjeri jer Perkins ili IMR.

Nego, ovaj gazda ga malo previše ganja. Bivši je ipak radil polaganije s njim.
 

ibosilj

Aktivni član
Tu od
26 Pro 2012
Poruka
1,056
Ma tera ga ko Bozek gresnu dusu, i ide i ide,stroj radi da ti ga lijepo gledati, tocno mi je zal dok mi napuni prikolicu pa idem doma :)
Motor je provjereno IMR
 

ZJ

Super Moderator
Osoblje foruma
Tu od
22 Lip 2007
Poruka
28,187
Nije prvo dober stroj koji je došel v krive ruke :(
Koliko je dal za njega i koliko računa ral branja?
 

ibosilj

Aktivni član
Tu od
26 Pro 2012
Poruka
1,056
Puno me pitas.. cijena kao kod jednorednog u nasem kraju, a ne treba prebirati, brzo je gotov i jako lijepo ocisti..
I kombajn je u dobrim rukama, covjek se isto razumije u puno mehanike, 539 mu ima prek 11000 sati i radi ko singerica bez generalke, a nije sparani, znaci da se dobro odrzava
 

karlo.bozic

Član
Tu od
27 Svi 2011
Poruka
703
Puno me pitas.. cijena kao kod jednorednog u nasem kraju, a ne treba prebirati, brzo je gotov i jako lijepo ocisti..
I kombajn je u dobrim rukama, covjek se isto razumije u puno mehanike, 539 mu ima prek 11000 sati i radi ko singerica bez generalke, a nije sparani, znaci da se dobro odrzava

Kombajn je zvjer, meni se osobno svidja najvise od svih tih starijih 4-rednih kombajna koliko god je samogradnja. I stvarno odradi posel bolje od velike vecine tih klipnih kombajna u okolici. A i sadasnji gazda je legenda i mester, drzi do strojeva, i zato ga strojevi sluze onak kak spada. Izvlaci iz njih koliko se da. Ali i pruza strojevima sve sto im treba na vrijeme i bez oklijevanja. :icon_pray:
 

Mrki88

Član
Tu od
17 Tra 2009
Poruka
882
sad mi je žao kaj nisam mobitel imao uz sebe da vam poslikam kaj je kuruza...:)
ljudi moji, pola njive mi je poleglo... strašno nešto.... krenuo malo obrati kraj ograde da ne gazi berač, kad ono imam šta vidjet.... veličina komada je oko 1 rali/jutra, a sigurno 1/3 je polegla, i to sve unutra, nit se ne vidi dok se ne uđe dublje...
sijan je pajdaš, i na svakoj stabljici po 2 dobra klipa imaju.. očito stabljika nije mogla podnest teret... stroj otkazan, prvo ručno branje ide.. :/
 

Mrki88

Član
Tu od
17 Tra 2009
Poruka
882
šta je najbolje, odmah do mojeg komada su još 3 od susjeda, isto pajdaš sijan, i njima nijedna stabljika nije na podu....
 

tomo001

Član
Tu od
11 Pro 2012
Poruka
447
Meni na jednom komadu tako drava polegal, izvana super izgledala a unutra polegnuto, no uspjelo se posilirati.
 

MINI

Član
Tu od
20 Pro 2010
Poruka
53
dobar prinos, a i vlaga, nije loše. onda kažu da ne treba uzimati domaće hibride...
pošto sušenje? kod nas je u jednoj manjoj firmi 120-220 kn/t, svježa informacija, s max 27% vlage. otkup suhog 0,75-0,80 kn/kg. mislim da je to, s obzirom na prinose, solidna cijena, a ja ne mislim prodavati ništa do iza nove godine, osim ako baš ne stisne :)


Ovo je solidna cijena za sušenja. Danas i jučer predao nešto, vlaga od 24,1 do 25,5% (dvije parcele ista sorta V12), prinos solidan, 12,5 t/ha (sve predano i vagano), cijena 0,52 do 0,54 kn/kg. Sušenje prilično visoka cijena, rečeno mi je do 0,20 kg/kg. Malo mi je to puno.
Kukuruzi prezreli, kombajn ih malo trkne a klipovi ispadaju, stabljika trulava i to jako, kad je sipao iz kombajna prašilo se ko usred ljeta, a vlaga 25%.
Ova godina je po kvaliteti katastrafoa usprkos dobrom prinosu.
 

Steyr 01

Član
Tu od
25 Kol 2012
Poruka
654
@MINI dobro pitanje si postavio, možda je kod nas u Podravini veća vlaga zraka, magla i to.. jer vidim da je prije nekoliko dana netko napisao da je imao vlagu 19 u nekom drugom dijelu Hr. I ja sam nosio prije ovih kiša jedan klip grupa 400 sijan 1.4, na oko suh, lako se kruni.. a ono vlaga 25.8.
 

NEWHOLLAND

Iskusan lik
Tu od
15 Srp 2010
Poruka
5,535
Evo par slika iz trece smjene...








Danas sam navrsio ravno 10 tona po kj suhog zrna. Tesko mi je povjerovat ali papir tako kaze...Vlaga u zetvi je oko 22% hibrid pioneer p0412
 

ibosilj

Aktivni član
Tu od
26 Pro 2012
Poruka
1,056
svaka čast kolega, preko 17,5 tona po hektaru s tom vlagom, prema mojoj kalkulaciji to ispada 16,2 tone suhe po hektaru :icon_thumright:

to doma sušiš i skladištiš? koje je pogonsko gorivo za sušaru? :)
 
Status
Nisu omogućeni daljnji odgovori.
Na vrh