• Poštovani posjetitelju, za korištenje svih mogućnosti koje Poljoprivredni Forum omogućuje, predlažemo ti da se registriraš. Besplatno je i tvoja privatnost je potpuno zaštićena. Registracija ti omogućuje pristup svim kategorijama i temama, mogućnost pristupa privicima u postovima (slike, video, tutorijali, uputstva itd), pristup malom oglasniku, direktnu komunikaciju s članovima putem privatnih poruka, automatsko praćenje tema od interesa i još mnogo toga. Veselimo se tvojoj prijavi! ❤️

Berba-žetva kukuruza 2014

Status
Nisu omogućeni daljnji odgovori.

ibosilj

Aktivni član
Tu od
26 Pro 2012
Poruka
1,056

ZJ

Super Moderator
Osoblje foruma
Tu od
22 Lip 2007
Poruka
28,187
Zetor ima uobičajeni trag zadnjih kotača od 1440mm, dok ovi Exploreri imaju 1500mm.
Vanjska širina je trag plus širina gume.

Pojava da berač ide u koso je izražena na svim strojevima koji se vuku u koso, a naročito ako ni jedan kotač nejde traktorskim tragom. Zamicanje ruda više odmaže nego pomaže u blatnim uvjetima.
Meni je dvoredni ponekad jedva bral jedan red.
 
Posljednje uređivanje:

toma84

Aktivni član
Tu od
10 Velj 2008
Poruka
2,026
Toma el nije preširok el negaziš red kukuruza ili ti možda freza nesasjeće,jer mi se to dešava kad sam na nekoj kosini skoro gazim red sa kotačem a jedva ga pokupim a potom ga freza nemože sasječ pa si mislim pošto je df širi od unija da nebi mogo radit normalno sa beračom. Ai kada kipam u velku prikolicu skoro zapinjem sa retrovizorom o prikolicu pa si mislim da nebi mogo u nju kipat kada bi sa velkim traktorom brao.

Ništa nije gaženo i sve sasječeno ko da sam radio i sa 560, jer je on puna 2 m a same nešto širi. Nakosio sam rudu i isto mi ide uz red ko sa 560 sa rudom na ravno... A kipanje, se pritjera na koso, nije neki problem :)

 

oficir

Dobro znana faca
Tu od
23 Velj 2013
Poruka
7,051
Kod vecine zetora donja kuka se moze zakrenut udesno i ako je traktor prosiren pomakne se kuka desno,i rudo ne dirate na beracu.
 

ibosilj

Aktivni član
Tu od
26 Pro 2012
Poruka
1,056
ukoso :)
što ne znači da nebu delal tak, pogotovo ak je s duplom glavom..
 

MilanZetor

Iskusan lik
Tu od
7 Lis 2011
Poruka
6,245
Pa znam ja da tako stoji i da ta ideja nije dobra u praksi ni za kardan, a bome nije dobra ni za okretanje..
 

ibosilj

Aktivni član
Tu od
26 Pro 2012
Poruka
1,056
zato i postoje specijalizirani kardani koji omogućuju rad pod većim kutevima, čak i kod okretanja, a svatko kome je malo stalo do stroja će prije okretanja potegnuti onaj ručni kuplung ili isključiti kardan.. ili uzeti malo već krug okretanja
 

ZJ

Super Moderator
Osoblje foruma
Tu od
22 Lip 2007
Poruka
28,187
Oficir, ovaj si put u pravu. To najviše pomaže, jedino se malo gubi desni anšlag.
Kardanu je svejedno bil pomaknut lijevo-desno ili gore-dolje, jer ionak gotovo nikad ne stoji u osi (i bolje da je tak, radi zglobova). Uostalom, na dvorednom se beraču uvijek kardan zamiče skupa s rudom, pa ne vidim problema da bi to bilo problem i jednorednim beračem.

Jedino na kaj treba obratiti pozornost pri zamicanju kuke, a ne ruda udesno, je da teleskop kardana ima dovoljan hod, jer se jako rasteže pri skretanu u desno, i još više krati pri skretanju u lijevo.
 

Dado121

Aktivni član
Tu od
14 Kol 2010
Poruka
2,144
Kolege možda vam jesam smiješan sa tim svim ispitivanjem ali bolje je spriječit nego liječit kak se kaže. Dvoredni berač je priča za sebe i on je napravljen za veči traktor dok jednoredni je za manje. Što se tiče kipanja u male prikolice nije uopče problem nego u veče prikolice puno su višlje i onda ima dosta rasipanja sa strana kada se hoče ljepo napunit. No kako bude biče ostao mi jedan komad za brat i to ču vidjet na polju dali če bit potrebno sa velkim traktorom brat pa lako prekopčim,ostalo moramo kombajnom jer nemamo gdje spremit ai nešto če se sušit pa u silos,a vjerojatno če biti i na prodaju.
 

ZJ

Super Moderator
Osoblje foruma
Tu od
22 Lip 2007
Poruka
28,187
Dado, nije sramota pitati. Bolje je učiti na tuđim greškama neg svojim.
Radije povleci Unija kad treba, nego da miješaš ulja hidraulike.
 

ŠANANA

Dobro znana faca
Tu od
23 Sij 2008
Poruka
12,804
Pa znam ja da tako stoji i da ta ideja nije dobra u praksi ni za kardan, a bome nije dobra ni za okretanje..

A što će biti kardanu ako stoji ukoso??? Podmazan i ispravan kardan??
DA je uvjek idealno ravno nebi nam ni trebal kardan, radili bi s fiksnim osovinama :)

Na mom Zmaju se kardan od 1975. godine vozi ukoso pa mu do dana današnjeg nikaj ne fali, još obere 20 rali godišnje ukoso :) Ali to je pravi kardan!
Još da imam gde nabaviti duplu glavu s zglobom bil bi glavni u selu, neg se ovak malo mučim na okretanju s običnom glavom.
 

Mike

Član
Tu od
6 Sij 2009
Poruka
969
tak je, ima dupli glavi skoro na sakom uglu sam treba je platiti...:icon_weed:
ja je imam na svojem već 20 godina.dok sam pital za to u trgovinama prodavači su me bledo gledeli,al sam naručil iz Slovenije, platil ga ko da je zlatni i vrti se i danas, nije mi žal i jednog tadašnjeg HRD-a hehe...
 

ŠANANA

Dobro znana faca
Tu od
23 Sij 2008
Poruka
12,804
Dupla glava za kockasti kardan, mislim da je debljina kocke 3x3 cm (puno željezo), ako ne i deblja??
Ja iskreno takvu još nisam videl nigde, a platil bi ju ja, več bi se dogovorili, još nek je polovna i dobra :)
 

Mike

Član
Tu od
6 Sij 2009
Poruka
969
ne to neki problem,da se najti komad trokutaste cevi koja paše u kockastu(dosta je sam komadić),to nabiješ unutra povariš i teraj...
 

Ivan KC

Iskusan lik
Tu od
17 Sij 2012
Poruka
3,219
I ja bi si dogodine htel nabaviti duplu glavu, mislim da je ta stvar vrijedna svake kune, em uspara dosta vremena, em je bolje za berac da se stalno ne pali, gasi, em se nebudem moral prigibati da ga za svaki red upalim, ugasim..
 

Mike

Član
Tu od
6 Sij 2009
Poruka
969
a kolko put tek moraš kvačilo na malo ferku stisnuti full do kraja i još đavo krči...:icon_madu:
 

Ivan KC

Iskusan lik
Tu od
17 Sij 2012
Poruka
3,219
E da, i to, al dobro, moj bas ne krci kod ukljucivanja kardana, ide dosta lagano, al svakak moram kvacilo stisnuti dvaput za svaki red, i dok ima 50 redi, ohaj..
 
Status
Nisu omogućeni daljnji odgovori.

Najnoviji postovi

Na vrh