• Poštovani posjetitelju, za korištenje svih mogućnosti koje Poljoprivredni Forum omogućuje, predlažemo ti da se registriraš. Besplatno je i tvoja privatnost je potpuno zaštićena. Registracija ti omogućuje pristup svim kategorijama i temama, mogućnost pristupa privicima u postovima (slike, video, tutorijali, uputstva itd), pristup malom oglasniku, direktnu komunikaciju s članovima putem privatnih poruka, automatsko praćenje tema od interesa i još mnogo toga. Veselimo se tvojoj prijavi! ❤️

Berba-žetva kukuruza 2014

Status
Nisu omogućeni daljnji odgovori.

Ivan KC

Iskusan lik
Tu od
17 Sij 2012
Poruka
3,219
Kad je Bc sijan?

A ovo kaj se tice istrpavanja kukuruza u koseve, to nije nikakav problem pa i dok se rucno radi, veci je problem na godinu pustati iz koseva i kruniti.. Ja sam obicno na kosarama i kipam kukuruz u krunjac, pa dok radis tako cijeli dan poslije te se kraljeznica sjeti svako malo..
Za na godinu pod hitno moram sloziti neki mali elevator koji bude nosio iz koseva u krunjac..
 

Mrki88

Član
Tu od
17 Tra 2009
Poruka
882
kad bi mogao brati pajdaša u zrnu, a da ga bez sušare stavim na betonsku deku pod krov? mjesta ima tak da se može razvuć na cca 10cm debljine... kolika vlaga bi bi trebala bit za takvo nešto?
glupo mi plaćat berač, pa onda ga opet rulit kad dođe vrijeme.. ušparao bi malo fizikalije ako bi to bilo izvedivo...
 

bhorv

Dobro znana faca
Tu od
26 Ruj 2008
Poruka
2,658
S vlagom ispod 17%., ali to sigurno ove godine bez sušare nečeš imati. @IvanKC, već sam napisao 23.4.
 

Mrki88

Član
Tu od
17 Tra 2009
Poruka
882
a mješati onako postarinski svaki dan malo sa lopatom ako je veća vlaga? ponavljam, neće na debelo ići.. 10-ak...
 

ŠANANA

Dobro znana faca
Tu od
23 Sij 2008
Poruka
12,804
OSSK Drava 404 ove godine kod kolege sipa 14-16t po Ha vlažnog zrna, odlične kvalitete, nema pljesni!
Mislim da bude jedan od hibrida na vrhu popisa ove godine!
 

Steff

Aktivni član
Tu od
23 Pro 2010
Poruka
487
Danas mjeril Bc462, ima 26,4 % vlage, skinul 2,5 rali, sutra sušim i skidam dalje...

Bc 572 nisam mjeril, još je zelenkast..
 

MilanZetor

Iskusan lik
Tu od
7 Lis 2011
Poruka
6,245
Meni je N01 još zelen, ali ako bude lijepog vremena Y12 ću brati za 10-ak dana počeo je otvarati perusinu oko klipa.
 

itp

Aktivni član
Tu od
12 Svi 2008
Poruka
1,903
ovo sve žuto je kukuruz. i one dvije zelene njive je kukuruz, ali taj je moj, kukavna mi majka :D:
 

Prilozi

  • 20141005_150846.jpg
    20141005_150846.jpg
    53.4 KB · Pregleda: 182

Zac540

Član
Tu od
10 Stu 2010
Poruka
604
Ja u subotu brao BC 572 sijan 12.4. na malo više od ral dobio 6 bunkera tornada 40,ja zadovoljan kolko sam uložio u sjetvu. Ostalo mi još za brat BC pajdaš al on sijan oko 3.5. i još nije zreo pa ču to možda počet sljedeči tjedan polagano na ruke brati
 

MINI

Član
Tu od
20 Pro 2010
Poruka
53
ovo sve žuto je kukuruz. i one dvije zelene njive je kukuruz, ali taj je moj, kukavna mi majka :D:

Ma nema veze što je zelen. Kod mene je Y12 još zelen, ali klip dozrijeva. Sjećam se kad je pioneer stigao na ova naša područja prije nekih 25 godina, stabljika je bila zelena ko trava ali klip je bio zrel, no doduše onda smo sve spremali u koševe pa nije bilo bitno,no danas kad se sve bazira na kombajniranju svaki postotak vlage je značajan.
 

MINI

Član
Tu od
20 Pro 2010
Poruka
53
Čuo sam jučer, AGRONOM d.o.o. daje cijenu od 0,85 kuna na bazi standarda.
 

itp

Aktivni član
Tu od
12 Svi 2008
Poruka
1,903
klip je super, ali nikako da se obori. kasno je sijano, prekinule su me kiše u sjetvi i padale mjesec dana. prošle godine je vlaga bila preko 24%, ako ove bude tako, pojest će ga sušenje. aj, moglo bi ga biti dosta, nek bude 4,5 t/kj, na 5 kj bi moglo biti 22 t.
ako ode 220 kn/t za sušenje, to je cca 4800, a dobiješ i manje kukuruza, naravno. vršidba je 400 kn/kj, još 2000 kn. ugrubo, sjeme, prihrana i špricanje je bilo oko 7000 kn. goriva oko 1500 kn . dakle, oko 15 500 kn za 5 kj kukuruza. ako ostavim 5 t za vlastite potrebe, a prodam 16 po 0,85 kn/kg, dobijem 13 600 i plus 5 t za svoje potrebe, to je kukuruza vrijednosti cca 17 800. dakle, s 5 jutara se zaradi oko 2300 kn, što je jedan prosječni hrvatski minimalac. isto ko i blagajnica kod todorića, pa vi vidite isplati li se ili ne :icon_fU:
doduše, cijena može biti niža, a može biti i viša. nadam se da ću to potrpat u jumbo vreće, pa čekat iza nove godine, valjda će cijena otići barem na 1,10 kn/kg...
 

gogo

Aktivni član
Tu od
10 Lis 2012
Poruka
4,211
mali ti je to prinos, 4,5t/jutro. :) ili je to samo ove godine? ja sam zadovoljan ako mi s jutra kukuruza ostane 1000kn čistog, i da imam 25 jutara,to je 25 000kn,nečija godišnja plača,a sve skupa imaš par dana efektivnog rada na toj površini,i ne prolijes ni kap znoja,ako je mehanizacija neki minimum...
 

did ivo

Dobro znana faca
Tu od
30 Pro 2010
Poruka
1,734
Sjetva kukuruza isključivo za prodaju zrna nije baš isplativ posao, ali ako se taj isti kukuruz plasira kroz meso ili mlijeko onda je računica drugačija.
 
Status
Nisu omogućeni daljnji odgovori.

Najnoviji postovi

Na vrh