• Poštovani posjetitelju, za korištenje svih mogućnosti koje Poljoprivredni Forum omogućuje, predlažemo ti da se registriraš. Besplatno je i tvoja privatnost je potpuno zaštićena. Registracija ti omogućuje pristup svim kategorijama i temama, mogućnost pristupa privicima u postovima (slike, video, tutorijali, uputstva itd), pristup malom oglasniku, direktnu komunikaciju s članovima putem privatnih poruka, automatsko praćenje tema od interesa i još mnogo toga. Veselimo se tvojoj prijavi! ❤️

Bijelo vino!

lordalbatraoz

Novi član
Tu od
15 Lip 2023
Poruka
17
Za početak mene zanima što se pokušava dobiti?

Koja sorta grožđa?

Što je sada zapravo pitanje? Hoćeš slatko vino ili ti fali alkohola? Jer po ovome gore ne mogu sam zaključiti što je pjesnik htio reći...

Nekako nisam siguran niti kako percepiraš vrenje, tj. Što prelazi u što i kako se to događa.

S gore dostupnim informacijama ti samo mogu reći da si imao burno vrenje zbog grijalice i visoke temperature, vrenje je vrlo lako moguće bilo na 30 - 40°C, ako je bilo manjka sladora, u 3 dana je burno vrenje završeno, tiho vrenje još uvijek traje.

Dali imaš ikakvu podrumarsku opremu, tipa refraktometar ili moštomjer?
Miješane sorte su. Graševina, kraljevina, zeleni silvanac.
Fali mi alkohola. Ne želim slatko vino.
Vrenje percipiram kao proces u kojem se šećer pretvara u alkohol.

Tiho vrenje još uvijek traje. Ja želim dodati još 9-10kg šećera.
Zanima me koji je postupak sad s obzirom da je burno vrenje stalo.
Da li ga mogu potaknuti opet s kvascem ili što treba napraviti.
 
Tu od
25 Lip 2014
Poruka
3,422
Miješane sorte su. Graševina, kraljevina, zeleni silvanac.
Fali mi alkohola. Ne želim slatko vino.
Vrenje percipiram kao proces u kojem se šećer pretvara u alkohol.

Tiho vrenje još uvijek traje. Ja želim dodati još 9-10kg šećera.
Zanima me koji je postupak sad s obzirom da je burno vrenje stalo.
Da li ga mogu potaknuti opet s kvascem ili što treba napraviti.
Da ti budem najiskreniji nikada nisam dodavao šećer, a kamoli dodavao šećer i pokretao refermentaciju.

Ali teoretski bi trebalo biti moguće, samo ponoviš postupak od ranije.

Skini s taloga u kacu ili drugo bure, prilikom pretakanja nazad u inoxicu, dodaj šećera koliko želiš, upali opet grijalicu i tu i tamo ga zamiješaj veslom dok ne krene. Naravno, ubaci kvasac i hranu u istom trenutku da kvasac ima na čemu krenuti jer su divlji sada odradili svoje.

Nemoj lijepiti celofan/stretch foliju da možeš miješati i pratiti situaciju.
 

lordalbatraoz

Novi član
Tu od
15 Lip 2023
Poruka
17
Nisam ni ja...
Kupio sam grožđe koje je imalo užasno mali postotak šećera i nemam druge...
Jbg, drugi put ćemo pametnije.
Tek učim 😁
Danas sam bio u poljo-apoteci koja ima enologa i on mi savjetovao da samo stavim šećer i prihranu i da bi moglo biti dobro.
Jer kao još uvijek traje tiho vrenje...
Pa ćemo vidjeti
Ako kroz 2-3 dana ne krene burnije vrenje ili ako se ne smanji šećer u moštu, probati ću s kvascem...

Hvala za savjet😉
 
Posljednje uređivanje od moderatora:

vlč.puknuti

Iskusan lik
Premium
Tu od
14 Svi 2008
Poruka
23,641
Održavaj tempeeaturu ,nikome se ne radi po zimi pa ni tim..jel. stvorenjima (bljek)u moštu.
 

lordalbatraoz

Novi član
Tu od
15 Lip 2023
Poruka
17
Ako sam dobro shvatio, za poticanje vrenja je potrebna nešto veća temperatura (kolko?) dok je za vrenje pogodnija niža (15-18, ne preko 20?)
Kako hladite onda mošt kad pređe tu temperaturu? Ne vjerujem da svi imate sonde🤣
Flaše s ledom ili ima neko elegantnije rješenje?
 
Na vrh