• Poštovani posjetitelju, za korištenje svih mogućnosti koje Poljoprivredni Forum omogućuje, predlažemo ti da se registriraš. Besplatno je i tvoja privatnost je potpuno zaštićena. Registracija ti omogućuje pristup svim kategorijama i temama, mogućnost pristupa privicima u postovima (slike, video, tutorijali, uputstva itd), pristup malom oglasniku, direktnu komunikaciju s članovima putem privatnih poruka, automatsko praćenje tema od interesa i još mnogo toga. Veselimo se tvojoj prijavi! ❤️

Bijelo vino!

dejan.d

Aktivni član
Tu od
28 Pro 2011
Poruka
931
Šečer i hrana se dodaje kad vrije. Ak imate 62 oe. vam je cilj 80 oe to je 18 razlike. 1kg podiže za 4 oe u 100litra (1hl) . to vam je 4.5 kg šecera za 100litra tako da vam treba 13,5 kg za 300 litra mošta.
Obavezno u inox
 
Tu od
25 Lip 2014
Poruka
3,422
Šećer tokom vrenja prelazi u alkohol. Slador ili šećer određuje količinu alkohola, dakle ako želite 11% alc = 82 Oe. Formula za dizanje je gore, a evo kolega dejan je već odradio formulu.

Malo sam pročačkao literaturu i kvasac PREMIUM BLOSSOM ima dobro pokrivanje raznih sorata bijelog grožđa. I najvažnije nije osjetljiv na oscilacije temp. tokom vrenja, sve od 15 - 23°C je ok za njega. može i preko toga, ali mu se smanjuje djelotvornost. Ima kvasaca koji su dobri, ali su osjetljivi na oscilaciju temperature u vrijeme vrenja, pa ako temp. mošta pređe 20°C on faktički staje s vrenjem.
 

suivho

Novi član
Tu od
25 Velj 2018
Poruka
7
Pozdrav, stavili smo dio šećera jučer i kvasac uvaferm ceg. Hranu ćemo za 2 - 3 dana. E sad jedno pitanje da se prirpemim, pisalo je da temperatura vode mora biti 37 stupnjeva, što ako je bila niža? Dali je to problem ili ce hrana odraditi svoje?
 

suivho

Novi član
Tu od
25 Velj 2018
Poruka
7
Pozdrav,
dakle kao što sam napisao u ponedjeljak smo stavili kvasac, u srijedu hranu, temperatura mošta je oko 20 stupnjeva, u inox bačvi, gore je vrenjača i okolo poklopca guma, ali mošt ne kipi ni najmanje??? Dali je pametno opet staviti kvasac?
 

suivho

Novi član
Tu od
25 Velj 2018
Poruka
7
Na samoj hrani piše da se stavlja 3 dan nakon stavljanja kvasca. A stavili smo srednju vrijednost prema predloženoj 30 - 40 - mis mo stavili 35 na 100 litara
 
Tu od
25 Lip 2014
Poruka
3,422
Prva medecina ove godine u potpunosti spremna za konzumaciju pri tome mislim da je komplet tehnologija iza njega. Berba 03.09.2019. Iako se počelo lagano cockati još pred 3 tjedna hahaha :ROFLMAO:

IMG_20191101_181355.jpg
 

nepoznat_netko

Novi član
Tu od
6 Pro 2019
Poruka
2
Pozdrav,
Nakon mnogo godina lani sam odlučio početi raditi bijelo vino za osobnu upotrebu. Lani je vino brzo izvršilo te je već nakon 5 dana gradomjer pokazao 0(početno je bilo na 17.5). Nakon toga sam ostavio 7 dana da se slegne talog te sumporio i pretočio u drvene bačve u kojima je stalo par mjeseci prije vraćanja u rosvaj. Bistrina vina je na kraju bila odlična.
Ove godine je mošt bio na 18.5 gradite je nesto duze trebalo da izvrije, nakon otprilike 12-14 dana je gradomjer pokazivao 0 ali je vino po okusu bilo jos malo slatkasti. Pustio sam jos otprilike 2 tjedna uz pracenje je svako 4 5 dana okusa i bistrine. Nakon tog perioda slatko a je nestala iz okusa ali bistrina nije bila nista bolja. Tada sam i sumporio vino. Od tog perioda do danas tek se na vrhu lagano pocelo bistriti vino dok je s dna jos uvijek dosta mutno tek nešto bolje od prestanka vrenja. Plan mi je bio za dan i po pretočiti u drvene bačve ali nizsam siguran zasto ove godine nije bistrina kao lani prije pretakanja i da li je pametno pretakati dok jos nije idealna i sto poduzeti u budućnosti ako ne bude dobra?
 

nepoznat_netko

Novi član
Tu od
6 Pro 2019
Poruka
2
Pozdrav, treba mi savjet u vezi izrade bijelog vina. Radimo nešto malo vina samo za osobnu upotrebu cca. 150-200 litara godišnje. Grožđe kupujemo miks maraštine(rukatca) i debita. Dosad smo radili tako da bi ujutro išli po grožđe i odmah vozili u konobu gdje bi ga samljeli u prvi badanj, te zatim prešali i samo tekućinu prebacili u drugi badanj gdje bi stavili malo sumpora i boce smrznute vode i tako ostavili preko noći. Sutradan bi pretočili iz badnja u inox bačvu i dodali gljivice za vrenje te bi se u inox bačvi vršilo vrenje dok ne dođe do 0 gradi. Ne dodajemo vodu i šećer jer u startu bude dovoljno gradi (minimalno 18).
E sad moje pitanje je kakva bi razlika bila u okusu/bukeu kada bi se napravilo bijelo na način crnog znači da vrije na dropu? Pretpostavljam da bi bila razlika u boji krajnjeg proizvoda i bistrini ali me više zanima razlika u bukeu te da li preporučate ovakav način?
Unaprijed hvala
 

tatkodvd

Dobro znana faca
Premium
Tu od
2 Pro 2011
Poruka
1,255
Imam jedan problem, tačnije u jedan inox sam prije 4 dana stavio Sil flock + želatin kako bi malo ubrzao bistrenje vina (obično to radim kasnije kad je temperatura preko 15 stepeni, ali se staro popilo), međutim ništa se ne dešava, da bi skontao da sam naprvio propust, Tačnije termometar mi nije pokazivao dobru temperaturu, mjerio je 15-16 stepeni, a stvarna je bila oko 10-11. Šta uraditi? Da ubacim grijalicu da dignem temperaturu, bi li bilo sad efekta?
 

tatkodvd

Dobro znana faca
Premium
Tu od
2 Pro 2011
Poruka
1,255
Znači da prvo zagrijem, pa da onda ubacim još malo bistrila.

...i vjerovatno bi bilo poželjno da održim 2-3 dana tu temperaturu.
 
Tu od
25 Lip 2014
Poruka
3,422
Najbolje prvo dignuti temperaturu na 15ak stupnjeva ako se može i onda dodati 20 - 30% novog bistrila za svaki slučaj, uz miješanje. Što se tiče temperature, bilo bi poželjno da kroz cijelo bistrenje ostane između 12 - 15°C.

Formula za miješanje - Kapacitet pumpe po satu / kapacitet tanka = Vrijeme potrebno pumpi da provuče kompletan tank kroz sebe, ali ostaviti koju minutu duže, s tim da jedno crijevo bude na dnu, a jedno na vrhu, i to ako je moguće van vina da bolje miješta. i to je to, mora upaliti, mada nakon 4 dana bistrenja se nema što niti primejtiti značajno, ali je svakako niska temperatura za bistrilo.
 

tatkodvd

Dobro znana faca
Premium
Tu od
2 Pro 2011
Poruka
1,255
Mali je inox 150 litara, pa ručno promješam. Znam da je kratko vrijeme, ali obično krene sa vrha polako. Otvarao sam poklopac i nisam mogao vidjeti da je krenulo.
Uspem jednu bocu, pa stavim u kuću na toplo da vidim efekat.
 

tatkodvd

Dobro znana faca
Premium
Tu od
2 Pro 2011
Poruka
1,255
Imam jedan problem koji mi se već treću godinu za redom javlja u vinaima. Tačnije vino izgubi sve fine mirise. Samo jednostavnu nestanu u roku od 7-10-15 dana, baš u ovom periodu svake godine. Tijelo, okus punoća ostanu i kako stari sve je bolje. Tipa ove godine sam radio roze, dobio predivan miris ruže, to je sve nestalo. Tako i sa bijelim vinima. Crno ne radim.
Znači ovako, vino urodno završi fermantaciju, stavim vinobran 10g/100l sačekam 3-5 dana pretočim odnosno skinem sa taloga. Stavim plutajuči poklopac naspem ulje. Vino redovno kontrolišem i održavam sumpor na 30-40 mg (mjereno vin kompletom). Nakon mjesec do mjesec i pol uradim pretok. I tad vino počinje da fantastično miriše i to bude tako jedno mjesec dana i odnosno stoji što je OK. Da bi sad počelo naglo da gubi aromu - mirise. Vino ne oksidira. Šta uraditi??? Jedino što ne mogu kontrolistati je temperatura prostorije, zidani objekat (nije podrum), temperatura u ovom periodu padne na 5-6 stepeni.
U blizini nema enologa za savjet, sve samo trgovci.
 
Tu od
25 Lip 2014
Poruka
3,422
Ove godine je izraženo to da fali polifenola i zbog toga vina gube čvrstoću, vjerujem da ne vršiš taninizaciju vina? Ako ne, probaj sa 5g/100L, nećeš vratiti aromu, ali ćeš dodatno učvrstiti vino i neće tako lako gubiti aromu, a i zbog temperature ti vino prelazi u tzv. mirujući stadij gdje se ono umiri i ne razvija se dalje, ali nije nužno da izgubi miris. Probaj uzet neki kanister ili bocu i ubaci ga malo na sobnu temp. da odstoji, ako se malo povrati, znači da je samo u mirovanju. Ja znam nekada u tankovima od 2000L preko zime ostaviti vino na vanjskoj temp, i primjeti se da vino "oslabi" ali već u proljeće se vino vrati na staro, ili kada se ubaci u tankove u podrumu.
 

tatkodvd

Dobro znana faca
Premium
Tu od
2 Pro 2011
Poruka
1,255
Možda imaš previše sumpora u vinu.
Izmjeri ukupni sumpor.
Nema.

...vjerujem da ne vršiš taninizaciju vina? Ako ne, probaj sa 5g/100L

Nisam to radio, može kakva preporuka koji???, pošto ima mnoštvo u ponudi.
Nije bitno što sad neće vratiti arome, već da znam zbog čega se to dešava, da sledeće godine ispravim.
 

Najnoviji postovi

Na vrh