• Poštovani posjetitelju, za korištenje svih mogućnosti koje Poljoprivredni Forum omogućuje, predlažemo ti da se registriraš. Besplatno je i tvoja privatnost je potpuno zaštićena. Registracija ti omogućuje pristup svim kategorijama i temama, mogućnost pristupa privicima u postovima (slike, video, tutorijali, uputstva itd), pristup malom oglasniku, chatu, direktnu komunikaciju s članovima putem privatnih poruka, automatsko praćenje tema od interesa i još mnogo toga. Veselimo se tvojoj prijavi! ❤️

Bijelo vino!

AirBoX

Aktivni član
Pridružen(a)
25 Lip 2014
Poruka
896
A taj specifičan okus dolazi od oksidacije :D

Kod mene 1 dan stoji u Inox bačvi od 2000L, da se istaloži, onda skidam s taloga. Bačvu operem i vraćam mošt nazad, uz kontrolirano vrenje potpomognuto kvascima na cca. 16 - 17°C, nakon 3 dana vrenja, dodaje se nova tura hrane za kvasce i tako ostavljamo do završetka vrenja opet uz kontroliranu temperaturu.

Ovo na otprilike 10 dana vrenja, baš i nije neka metoda. Mošt zbog visoke ili niske temperature može ranije ili kasnije završiti s vrenjem.

Najbolja metoda ocjenjivanja dali je mošt preradio ili ne je; "Zaviri Ćiro u lonac". Kada više nema mjehurića tj. vidi se da više ne radi, ide dodavanje sumpora i vino je spremno za pretakanje.

sarago

Novi član
Pridružen(a)
12 Ožu 2012
Poruka
27
Kod mene bijelo ide ovako:

muljanje sa odvajanjem peteljki, maceracija 8-24 sata sa enzimima(uz naravno sumpor) uz hlađenje, nakon toga prešanje i taloženje 24-48h sa Siha Gesilom (ili želatina+bentonit) uz nisku temepraturu od 5-10°C.
Nakon toga otakanje do taloga, dodavanje kvasca, kontorlirano vrenje 3 tjedna na 15°C. Kontrola dali je odvrilo isključivo sa hidrometrom.

breganabronx

Član
Pridružen(a)
15 Stu 2016
Poruka
124
Ne razumijem kako se preša masulj . sad mi je mošt u velikoj crvenoj otvorenoj posudi od 700 litara tzv. maštel. koliko sam shvatio trebao bi ga otočit u posude i sprešat taj mošt (masulj), ali što tada sa njim ?
Steta je da ostavljas masulj da odstoji par dana i to na otvorenom. Steti vinu :/
Ok ako radis maceraciju pa ga ostavis da odstoji, al onda mora biti bez prisustva zraka i sumporeno...
Prouci malo te "novije tehnologije" :)

Poslano sa mog HUAWEI VNS-L31 koristeći Tapatalk

Klaun

Novi član
Pridružen(a)
23 Stu 2017
Poruka
19
Vino ima miris po hrani za kvasce

Pozdrav ljudi. Imam miješano bijelo vino,8 bačvi mi odlična roba,no jedna bačva od 1000 litara mi nije ispala dobra. Naime vino mi je pomalo prazno što mogu riješiti,ali vino mi ima čudan miris. Miris je po hrani za kvasce. Radio sam sa kvascem Uvaferm CM,Fermaid E hranom za kvasce, Sil flockom, Hydroclar želatinom. Odradio prvi pretok u samom predbistrenju,pa na zaustavljanju pretok i dva pretoka nakon staiblizacije ali bezuspješno. Da li mi može netko reči u čemu je problem,kako ga riješiti i zašto mi je to nastalo?

Bio bih Vam jako zahvalan.

AirBoX

Aktivni član
Pridružen(a)
25 Lip 2014
Poruka
896
Hmm... Meni se to isto pojavilo ove godine, nakon konzultacija s enologom, naknadno ubačena manja doza kvasaca jer je navodno ostala neprerađena količina hraniva ili kvasci nisu bili pravilno dohranjeni u prihrani. Nakon 24h pretok uz "vjetrenje" kroz mrežicu i problem je uspješno rješen.

Na vrh