• Poštovani posjetitelju, za korištenje svih mogućnosti koje Poljoprivredni Forum omogućuje, predlažemo ti da se registriraš. Besplatno je i tvoja privatnost je potpuno zaštićena. Registracija ti omogućuje pristup svim kategorijama i temama, mogućnost pristupa privicima u postovima (slike, video, tutorijali, uputstva itd), pristup malom oglasniku, direktnu komunikaciju s članovima putem privatnih poruka, automatsko praćenje tema od interesa i još mnogo toga. Veselimo se tvojoj prijavi! ❤️

Bla bla svaštara

Kontam

Aktivni član
Tu od
3 Svi 2008
Poruka
4,076
Siki da si blizu mene sa tim strojem al bi te angažirao :) Pih, ja se baš pod pravim podnebljem odlučio za uzgoj povrća. Recimo da je omjer 97 % ratarstvo, 2,9 voćarstvo i 0,1% povrtlarstvo. No nekad su ti omjeri bili drugačiji, dok su se kanali punili vodom i dizala podzemna voda. No kako su to prestali raditi tako je proizvodnja preselila u Viroviticu.
 

johabica

Iskusan lik
Tu od
8 Tra 2012
Poruka
4,529
Ma šta slinite na tu sadilicu.:p.Mi mali povrčari možemo sve što treba napraviti i sa onim što imamo.Je da je malo više posla,ali one kune što treba za nju dati ostaju u đepu.Kada bi samo ona bila dovoljna,još bi nekako i bilo.
Bila sam dva puta u Italiji,u Bolonji, na sajmu.Ono što tamo možeš vidjeti pokaže ti što si i gdje si.Od traktora do strojeva.Kada gledaš u nešto,a nemože ti niti pasti na pamet čemu bi moglo služiti dok ne vidiš na ekranu.I onda misliš da si vidio svu najnoviju tehnologiju,a kada se vratiš za koju godinu shvatiš da ili ti to nisu ranije pokazali,ili se sve tako brzo unaprijedilo da nisi u stanju informativno pratiti.A kamo li financijski.I tu je kraj priče.Za nas male.
Bila sam u Amsterdamu,prije par godina,četiri-pet.Pa smo otišli na imanje jednog poljoprivrednika-taj je bio cvijećar,ali nije to važno.Bit je u tome da je vlasnik i njegov sin,na imanju od 2 ha plastenika i 3 ha vanjske proizvodnje radio zajedno sa 15 stalno zaposlenih i30 sezonaca.Svaki dan.Isti posao kao i radnici.Zato jer,kao što je rekao,sve što se vidi je na kredit.Pa kada se kredit konačno otplati,amortizacija napravi svoje,pa treba ispočetka.Ili tehnologija napreduje,pa opet treba ispočetka.I uzima se novi kredit.I nisu me se toliko dojmile njegove riječi,jer je to i kod nas postalo uobičajeno,koliko su me se dojmile njegove hlače koje je imao na sebi.Makar bile radne.Sa dvije četvrtaste zakrpe.Jedna na jednoj nogavici,jedna na drugoj.I auto ispred kuće.Niže srednje klase.Što naravno ne mora ništa značiti,ali se nakon svega viđenoga čovjek ipak zapita.
 

Kontam

Aktivni član
Tu od
3 Svi 2008
Poruka
4,076
Johabica razumijem to. Radi se da bi trebao biti Rockefeller da bi se bavio poljoprivredom ili da si dužnik i to vječni. Imaš dvije mogućnosti platiti uslužno Sikija da ti to odradi kako treba, brzo, povoljno i izda R1 račun ili da ti inspekcija u sadnji nađe 10 žena od koje jedna nije ponjela osobnu i knjižicu sa markicom. Za prošlu godinu moram platiti porez od 35% na dobit. A iz pretprošle nemogu pokriti gubitke??? Divno me stimulira država. Znači državi je bolje da zarađene pare pošaljem u Italiju ili Njemačku, nego da ih kroz godine okrećem. Tko još razmišlja da mu je bolje dati 35% nego zdrobtiti sav keš?
 

bobostar

Aktivni član
Tu od
14 Pro 2009
Poruka
1,560
Bla, bla, svašatara i članak o cijenama poljoprivrednih proizvoda (objavljeno u Večernjem listu, 21.11.2012)

Unatoč obećanjima Vlade da će se tržište stabilizirati, cijene divljaju (ha, ha :mrgreen:, Vlada; ima u mom selu jedan Vlada, ali pravo ime mu je Vladimir :scratch).

'Na tržnicama kao da kupujemo zlato, a ne voće i povrće'

Ako je u sezoni povrće i voće skupo, koliko će tek biti “izvan” sezone, pitaju se građani (samo neka se pitaju; a pitam ja njih za koga su glasovali :scratch)

Iako su u resornom ministarstvu donedavno bili puni slatkih obećanja kako će određenim reformskim zahvatima stabilizirati tržište, lavinu poskupljenja, koja se već i te kako osjeti na novčanicima građana, sada će teško zaustaviti.

Jabuke na komad(ima u temi Jabuka jedna dobra slika; jabuka na komad, i to u celofanu :()

Prema podacima Državnog zavoda za statistiku, proizvođačke cijene povrća u trećem tromjesečju 2012. u odnosu na isto razdoblje lani više su čak 29,3%, žitarica 4,6, konzumnih jaja 15%, voća 2,8%..., a sve se to, naravno, prelilo i na maloprodaju gdje tek trgovački lanci nešto uspješnije balansiraju s poskupljenjima. No da je tržište već doslovce pošandrcalo, govori i cijena jaja koja su se proteklog vikenda na zagrebačkom Dolcu mogla kupiti i za čak 2,90 kuna po komadu. Zbog poskupljenja stočne hrane i do 250% u zadnje tri godine to je normalna cijena “sretnih” jaja iz tzv. slobodnog uzgoja, objašnjavaju trgovci. Kilogram tikvica na tržnicama je već dosegao 25 kuna, a koromač, inače za 25 kuna, našli smo i za 100! Ma je li sve to od zlata, pitaju kupci. No kad nečega nema, cijene rastu. Sad samo zamislite koliko će još rasti idućih mjeseci ako su voće i povrće, poput agruma ili kupusnjača, i u sezoni skuplji 50%, upozoravaju proizvođači kojima, osim suše za koju nisu dobili ni lipe naknade od države, proizvodnju ugrožavaju i špekulanti i visoki inputi. Jabuke bi se nakon Božića mogle kupovati i po komadu jer će kilogram biti i više od 20 kuna, upozorava i voćar Frane Ivković.

Opet u “šoping” turizam

Limun je u prosjeku poskupio 32,17% (domaći i 100%), dok se povrće već smatra luksuzom – zeleni kupus skuplji je i 40,05%, podaci su TISUP-a. U većini supermarketa pak u studenom su u odnosu na listopad poskupjeli jogurti 11 do 16%, te biljno i suncokretovo ulje 16, odnosno 8%.

– Trgovački lanci mogu i moraju cijene osnovnih 50 artikala držati na minimalnoj ili negativnoj marži ako i u krizi žele zadržati kupce koji su i zbog uštede na šećeru ili ulju i od 1 lipe spremni na novi “šoping turizam” u Mađarskoj, Sloveniji ili BiH, bez obzira na izgubljeno vrijeme ili troškove benzina – tvrdi Drago Munjiza, direktor konzultantske kuće Jakov Viktor, ističući kako su za to najbolji primjeri trgovački rat između Spara i Lidla na dijelu osnovnih proizvoda ili akcije u Mlinaru “tri za dva”. Munjiza kaže kako je poskupljenje velike većine poljoprivrednih proizvoda jednostavno “viša sila”, a nećemo izbjeći ni dodatna poskupljenja dijela proizvoda kao posljedicu usklađenja s EU, gdje su neke cijene još uvijek znatno više od hrvatskih. Zato će trgovci morati spustiti kvalitetu usluge, rezati opravdane i neopravdane troškove, plaće, svježinu asortimana, broj otvorenih blagajni, zalihe...
 

denisv

Član
Tu od
18 Svi 2012
Poruka
635
@bobostar Odlično!!! Selim u Hrvatsku :D jer kod nas cijene divljaju ka dole :mrgreen:

Salata..................0,35-0,50 eur.
Kupus (vreća).........0,5-1,50 eur.
Krompir (vreća).............1,25 eur.
Bijeli luk (na više)..........1,50 eur.
Krastavac....................1,00 eur.
Jabuka........................0,40 eur.


............

Otprilike sam to jutros upratio na pijaci na veliko...

Pošto narod nema para cijene nisu važne :mrgreen: može kila nečega biti i 10 euro centi i džaba ti je. Čovijek će te pare (ako ih ima) radije dati djetetu za školu da se ne sramoti nego kupiti kilu salate.
 

asestic

Član
Tu od
12 Sij 2010
Poruka
601
Bla, bla, svašatara i članak o cijenama poljoprivrednih proizvoda (objavljeno u Večernjem listu, 21.11.2012)

Unatoč obećanjima Vlade da će se tržište stabilizirati, cijene divljaju (ha, ha :mrgreen:, Vlada; ima u mom selu jedan Vlada, ali pravo ime mu je Vladimir :scratch).

'Na tržnicama kao da kupujemo zlato, a ne voće i povrće'

Ako je u sezoni povrće i voće skupo, koliko će tek biti “izvan” sezone, pitaju se građani (samo neka se pitaju; a pitam ja njih za koga su glasovali :scratch)

Iako su u resornom ministarstvu donedavno bili puni slatkih obećanja kako će određenim reformskim zahvatima stabilizirati tržište, lavinu poskupljenja, koja se već i te kako osjeti na novčanicima građana, sada će teško zaustaviti.

Jabuke na komad(ima u temi Jabuka jedna dobra slika; jabuka na komad, i to u celofanu :()

Prema podacima Državnog zavoda za statistiku, proizvođačke cijene povrća u trećem tromjesečju 2012. u odnosu na isto razdoblje lani više su čak 29,3%, žitarica 4,6, konzumnih jaja 15%, voća 2,8%..., a sve se to, naravno, prelilo i na maloprodaju gdje tek trgovački lanci nešto uspješnije balansiraju s poskupljenjima. No da je tržište već doslovce pošandrcalo, govori i cijena jaja koja su se proteklog vikenda na zagrebačkom Dolcu mogla kupiti i za čak 2,90 kuna po komadu. Zbog poskupljenja stočne hrane i do 250% u zadnje tri godine to je normalna cijena “sretnih” jaja iz tzv. slobodnog uzgoja, objašnjavaju trgovci. Kilogram tikvica na tržnicama je već dosegao 25 kuna, a koromač, inače za 25 kuna, našli smo i za 100! Ma je li sve to od zlata, pitaju kupci. No kad nečega nema, cijene rastu. Sad samo zamislite koliko će još rasti idućih mjeseci ako su voće i povrće, poput agruma ili kupusnjača, i u sezoni skuplji 50%, upozoravaju proizvođači kojima, osim suše za koju nisu dobili ni lipe naknade od države, proizvodnju ugrožavaju i špekulanti i visoki inputi. Jabuke bi se nakon Božića mogle kupovati i po komadu jer će kilogram biti i više od 20 kuna, upozorava i voćar Frane Ivković.

Opet u “šoping” turizam

Limun je u prosjeku poskupio 32,17% (domaći i 100%), dok se povrće već smatra luksuzom – zeleni kupus skuplji je i 40,05%, podaci su TISUP-a. U većini supermarketa pak u studenom su u odnosu na listopad poskupjeli jogurti 11 do 16%, te biljno i suncokretovo ulje 16, odnosno 8%.

– Trgovački lanci mogu i moraju cijene osnovnih 50 artikala držati na minimalnoj ili negativnoj marži ako i u krizi žele zadržati kupce koji su i zbog uštede na šećeru ili ulju i od 1 lipe spremni na novi “šoping turizam” u Mađarskoj, Sloveniji ili BiH, bez obzira na izgubljeno vrijeme ili troškove benzina – tvrdi Drago Munjiza, direktor konzultantske kuće Jakov Viktor, ističući kako su za to najbolji primjeri trgovački rat između Spara i Lidla na dijelu osnovnih proizvoda ili akcije u Mlinaru “tri za dva”. Munjiza kaže kako je poskupljenje velike većine poljoprivrednih proizvoda jednostavno “viša sila”, a nećemo izbjeći ni dodatna poskupljenja dijela proizvoda kao posljedicu usklađenja s EU, gdje su neke cijene još uvijek znatno više od hrvatskih. Zato će trgovci morati spustiti kvalitetu usluge, rezati opravdane i neopravdane troškove, plaće, svježinu asortimana, broj otvorenih blagajni, zalihe...

Sve lijepo piše ako se dobro pročita proizvođačka cijene povrća je veće za 29,3 % a malo prodajne cijene barem kod mene su već godinama iste salata 10 kn/kg karfiol 2-2,5 kg za 5-10 kn ia više ne nabrajam.
Pozdrav!
 

siki

Aktivni član
Tu od
6 Lip 2010
Poruka
2,151
Ma šta slinite na tu sadilicu.:p.
Mi mali povrčari možemo sve što treba napraviti i sa onim što imamo.
Je da je malo više posla,ali one kune što treba za nju dati ostaju u đepu.Kada bi samo ona bila dovoljna,još bi nekako i bilo.
Bila sam dva puta u Italiji,u Bolonji, na sajmu.Ono što tamo možeš vidjeti pokaže ti što si i gdje si.Od traktora do strojeva.Kada gledaš u nešto,a nemože ti niti pasti na pamet čemu bi moglo služiti dok ne vidiš na ekranu.I onda misliš da si vidio svu najnoviju tehnologiju,a kada se vratiš za koju godinu shvatiš da ili ti to nisu ranije pokazali,ili se sve tako brzo unaprijedilo da nisi u stanju informativno pratiti.A kamo li financijski.I tu je kraj priče.Za nas male.
Bila sam u Amsterdamu,prije par godina,četiri-pet.Pa smo otišli na imanje jednog poljoprivrednika-taj je bio cvijećar,ali nije to važno.Bit je u tome da je vlasnik i njegov sin,na imanju od 2 ha plastenika i 3 ha vanjske proizvodnje radio zajedno sa 15 stalno zaposlenih i30 sezonaca.Svaki dan.Isti posao kao i radnici.Zato jer,kao što je rekao,sve što se vidi je na kredit.Pa kada se kredit konačno otplati,amortizacija napravi svoje,pa treba ispočetka.Ili tehnologija napreduje,pa opet treba ispočetka.I uzima se novi kredit
.I nisu me se toliko dojmile njegove riječi,jer je to i kod nas postalo uobičajeno,koliko su me se dojmile njegove hlače koje je imao na sebi.Makar bile radne.Sa dvije četvrtaste zakrpe.Jedna na jednoj nogavici,jedna na drugoj.I auto ispred kuće.Niže srednje klase.Što naravno ne mora ništa značiti,ali se nakon svega viđenoga čovjek ipak zapita
.


Johabica vjerovatno nisi ni svjesna na kojiko si pitanja odgovorila u ovom što si napisala. Ja hoću samo nešto reći onaj tko je pažljivo gledao ovaj video i mogao je vidjeti svašta od sjetve do sadnje, onaj tko je gledao samo sadilicu nije vidio ništa pa ni nju.
Na videu je lijepo pokazano da oni koji imaju i sade velike površine siju papriku (pokazana je paprika) u kontenere od 160 rupa a kod nas se ide što veća rupa to bolje (kako za koga) a o korjenu netreba ni pričat hoću reći da mi polako pokušavamo biti veći stručnjaci nego što jesmo sadnja paprike nikako nije ispod 40 cm u redu a mi to sadimo i na 20 pa očekujemo extra prinose vjerovatno je isto i sa gnojivima a vjerujem i sa sortama da ne mjenjaju svake godine drugi hibrid pa na kraju ni sami neznaju koji je bolji od kojeg i što je meni najžalosnije kod nas se svi smatraju stručnjacima za proizvodnju povrća a trebali bi gledat samo ono što veliki rade pa nisu oni bez veze postali tako veliki i nije im ova sadilica pala sa neba morali su da ju plate a da bi ju platili morali su i zaradit. Uvjek se čita između redova tako i ovdje netreba gledat samo sadilicu nego sve drugo oko nje ona je samo alat.



@Doktore malo kasniš kod mene su jabuke sada 20 kuna.
 

bobostar

Aktivni član
Tu od
14 Pro 2009
Poruka
1,560
...Ja hoću samo nešto reći onaj tko je pažljivo gledao ovaj video i mogao je vidjeti svašta od sjetve do sadnje, onaj tko je gledao samo sadilicu nije vidio ništa pa ni nju...
...pokušavamo biti veći stručnjaci nego što jesmo sadnja paprike nikako nije ispod 40 cm u redu a mi to sadimo i na 20 pa očekujemo extra prinose vjerovatno je isto i sa gnojivima...

Evo Siki, bilo je na temi paprike (prof. Ilin, Vojvodina):



I sada ono zanimljivo: sklop 60x25, 66.667 biljaka/ha prinos 31,6 t/ha.
A gušći sklop: 60x15, 111.111 biljaka/ha prinos 36,4 t/ha

Znači za cca. 5 t veći prinos, skoro pa sigurno 50% više ulaganja (presadnice, više vode (jer je više biljaka), više gnojiva (jer se isti koriste za rast lisne mase, a ne samo ploda), pa više zaštite (gušći sklop).... sve za 5 tona više :scratch
 

cabage

Aktivni član
Tu od
1 Ožu 2008
Poruka
2,463
Vidiš zato ja nikad nisam volio pretjerivati sa sklopom. Probavao sam papriku u sklopu od 35-70 tisuća biljaka po hektaru i zaustavio se negdje na 42-45 tisuća, nekako mi je omjer uloženo-dobiveno baš na rentabilnom nivou.
 

siki

Aktivni član
Tu od
6 Lip 2010
Poruka
2,151
Paprika razvija korijen do 70 cm na sve strane što je za papriku dosta veliki korijen i kad se sadi na mali razmak (po mom skromnom mišljenju) dolazi do borbe za hranu a pošto se stavlja određena količina gnojiva nemaju sve sadnice istu količinu hranjiva one jače pokupe što mogu a slabije dobiju ono što im ostane. Svojevremeno sam se bavio pčelarstvom koje se može promatrat kao i povrće. Neznam dali je netko od vas doživio ili vidio šta se dešava kad nastane grabež (tako se zove pojava kod pčela) to isto se dešava i u povrću koje je pregusto posađeno uvjek nastradaju oni koji su iz bilo kojeg razloga slabiji.
 

Miladin

Dobro znana faca
Tu od
7 Sij 2011
Poruka
1,264
Ja već tri godine pokušavam da povećam prinos u gušćem sklopu na krastavcu ali nevrijedi. Prije sam radio ležeći krastavac sklop je bio 1,6 biljaka po 1m2, i prinosi su bili oko 18kg po 1m2, a zadnje tri godine radim špalir sa sklopom od 3 biljke po 1m2 i dalje imam prinos oko 18 kg po 1m2, stim što sam špalir morao duplo više zaljevati i duplo više đubriti, i tako da sledeće godine ponovo se vraćam na ležeću proizvodnju krastavca.
 

Kontam

Aktivni član
Tu od
3 Svi 2008
Poruka
4,076
@Miladin e to care :) To sam baš imao u planu da te pitam koja je razlika uzgoja kratsavca salatara špalir i samo na foliji. Radio sam na foliju i nije bilo loše ali nisam radio špalir pa ne znam usporediti. Ali ako je nešto dobro ćemu tražiti bolje? Ionako tko zna gdje će cijena nagodinu pa treba biti oprezan sa troškovima. Čitao sam još u staroj literaturi da se rade neki dvoredi ali mi nije jasno jer kasnije čini mi se ima štamparska greška. E da i piše da ako se rade krastavci kao postrni usijev da se sadi gušće da se nadknadi prinos. Hvala i poz.

krastavac001.jpg


Knjiga je iz 1989 treće dopunjeno izdanje ali opet...
 
Posljednje uređivanje:

siki

Aktivni član
Tu od
6 Lip 2010
Poruka
2,151
Ja već tri godine pokušavam da povećam prinos u gušćem sklopu na krastavcu ali nevrijedi. Prije sam radio ležeći krastavac sklop je bio 1,6 biljaka po 1m2, i prinosi su bili oko 18kg po 1m2, a zadnje tri godine radim špalir sa sklopom od 3 biljke po 1m2 i dalje imam prinos oko 18 kg po 1m2, stim što sam špalir morao duplo više zaljevati i duplo više đubriti, i tako da sledeće godine ponovo se vraćam na ležeću proizvodnju krastavca.


Neznam kako kod vas ali kod nas neće ležeći krastavac svi bi htjeli nešto da izgleda kao nacrtano. Ležeći krastavac ima svjetlu traku po strani na kojoj je ležao i odma bježe od njega a bježe zato što se svi trude da udovolje potošaču i rade na špaliru tako da je sa svih strana obojan ja sam ove godine imao veliki problema samo zbog vreća u kojim je bio krastavac zato što su bile svjetlo zelene a drugi su imali skoro pa crne i nitko nije htio krastavac svi su pitali zašto je tako blijed a on zbog vreće izgleda blijedo a u stvarnosti je bio tamniji od većine koji su bili kraj mene iduće godine ću ako uspijem a nadam se da hoću napravit skoro pa crni krastavac pa da vidim šta će da kažu.

@Kontam u Zagrebu neće ni da gledaju krastavac koji ima žutu crtu od ležanja na zemlji ili filiji kod PlodovaFruktus isto tako pa ti razmisli.
 

Kontam

Aktivni član
Tu od
3 Svi 2008
Poruka
4,076
Vjerujem ti Siki da ljudska glupost daleko dostiže, ali sreća moja što sam fleksibilan u određivanju cijene i proizvodim za osječane koji su pametni kupci i plitkog džepa. Vidiš sad ne mogu skontati jel ima crtu od ležanje??? Nemam sliku a nisam primjetio bar ovo što sam ja sijao. Hm.. Sad si me baš bacio u razmišljanje. Pa ne leži toliko dugo na zemlji da bi imao crtu. Nije mi jasno... Baš ću obratiti pažnju nagodinu.
 

Kontam

Aktivni član
Tu od
3 Svi 2008
Poruka
4,076
Imam pitanje. Da li netko ima zaštičen prostor samo sa mrežom za sjenčanje? Znači konstrukcija kao za plastenik ali nema folije nego samo mreža. Zanima me to jer bi iskoristio onu isavijanu konstrukciju od plastenika (snijeg) tako što bi prekrio mrežom i koristio za proizvodnju rasada kupusnjača i salata. Koja mreža bi bila dobra, gdje se kupuje, koja cijena i tako to. Hvala.
 

siki

Aktivni član
Tu od
6 Lip 2010
Poruka
2,151
Vjerujem ti Siki da ljudska glupost daleko dostiže, ali sreća moja što sam fleksibilan u određivanju cijene i proizvodim za osječane koji su pametni kupci i plitkog džepa. Vidiš sad ne mogu skontati jel ima crtu od ležanje??? Nemam sliku a nisam primjetio bar ovo što sam ja sijao. Hm.. Sad si me baš bacio u razmišljanje. Pa ne leži toliko dugo na zemlji da bi imao crtu. Nije mi jasno... Baš ću obratiti pažnju nagodinu.

Ako ti krastavac leži na zamlji ili foliji nemoguće ga je napravit bez te crte jednostavno zato sto nema svjetla na tom mjestu a za mrežu ja radim sve flance na takav način samo što stavim komad folije ispod mreže tako da kad kiša pada da ne iskopa zamlju iz kontenera to se zna desit kad je jača kiša a mreža je 50% zasjenjivanje s tim da se stavi svud okolo a ne kao folija samo kao krov.
 

Najnoviji postovi

Na vrh