• Poštovani posjetitelju, za korištenje svih mogućnosti koje Poljoprivredni Forum omogućuje, predlažemo ti da se registriraš. Besplatno je i tvoja privatnost je potpuno zaštićena. Registracija ti omogućuje pristup svim kategorijama i temama, mogućnost pristupa privicima u postovima (slike, video, tutorijali, uputstva itd), pristup malom oglasniku, direktnu komunikaciju s članovima putem privatnih poruka, automatsko praćenje tema od interesa i još mnogo toga. Veselimo se tvojoj prijavi! ❤️

Bolest kod koze HITNO!

gabro

Član
Tu od
4 Kol 2013
Poruka
860
Ljudi imam problem sa jednom kozom juče se ojarila dva lepa jareta,naime problem je sledeći: juče je sve bilo ok ali jutros joj je vime otečenoi jedna sisa je poplavela iz nje kad se pomuze ide mleko sa sukrvicom i smrdi, zvao veterinara ali niko neće da dođe kažu upala daj antibiotik proćiće, šta je u pitanju i kako lečiti, jariće hranim na cuclu sa mlekom u prahu

Prijatelju,požuri to je prvo to sve treba izmust dobro izmasirat i opet izmust i tako tri puta dnevno ako imaš a nemaš sigurno,a o tome smo več govorili kantarion je zakon,i obavezno vet. i antibiotici ta koza bi mogla i uginut!!

Kod bilo kojeg oblika mastitisa obavezno je izmuzivanje i masaža i to šta češče jer tim izlaze van bakterije i vime se samo od sebe prilićno brzo oporavi,ali to kad je već poplavilo i kad smrdi to je veliki problem!

A pokušaj sa tim mlikom iz zdrave sise hranit kozliće jer ako ne posisaju kolostrum i oni će uginut!
 

metuzalem

Član
Tu od
23 Tra 2013
Poruka
236
u svakom slučaju spriječi kozliće da ne sisaju tu bolesnu stranu....izmuzi kolostrum iz zdrave sise ,daj im to popit i hrani na bocu sa zamjenskim....ako ide sukrvica i još gore gnoj i smrdi,koza je za odstranit...svaki slijedeći put je gore
 

honda

Član
Tu od
28 Ruj 2014
Poruka
56
dobar dan svima tu trazim pomoć.Koza mise ojarila prije 20dana i onda je prestala jesti imala je grceve pocela se kociti blejati ili mekecati na sav glas a onda je pocela škripati zubima zvao sam veterinara i dao joj je dvije inekcije.Ona je i dalje sve u losijoj snazi
 

gabro

Član
Tu od
4 Kol 2013
Poruka
860
Boca plastična od pola litre,u nju malo (cca 0,03l) portolaka (kupiš u apoteci) 1 dec maslinova ulja i ostatak tople vode uvatiš kozu za donju vilicu,vrat staviš pod mišku ispružiš joj vrat i uliješ u grlo da popije.Bit če ti malo grubo ali se mora,dva puta dnevno i obavezno neka šeta vani,to su ti se zalipile "knjige" i dok to ne probije i ona ne počne preživat neće bit dobro,usput kad joj to uliješ obušvatiš je oko stomaka i podižeš je prema gore tako je masiraš i potičeš da proradi želudac imam jednu kojoj se to često događa i mogla bi za jematvu u teču. I još jedan savjet odma kad oza izleže ili čim dođeš a vidiš da je izlegla treba joj dat topli napoj (topla voda i mekinje u omjeru 3-1) tada im zbog napora i usporene probave to često zna dobit!
 

gabro

Član
Tu od
4 Kol 2013
Poruka
860
Evo poćele pizdarije,a taman sam se ponadao da če ova godina proć u redu,jutros mi jednu malu kozlicu od drugog miseca zatvorilo ali nekako čudno trbuh joj je napuhan i kad je masiram čujem vodu unutra i kad je izmasiram povrati vodu i djelove trave. Sad jedina mi je utjeha šta pije vodu ali pobogu grozno je gledat ništa je nije volja pada sa nogu a ta nam se baš uvukla pod kožu,sve me strah da ću je sutra morat zaklat a nikako to nebi htio!:icon_sad::icon_sad::icon_sad::icon_sad::icon_sad::icon_sad::icon_sad:
 

nino6110

Aktivni član
Tu od
19 Srp 2014
Poruka
1,499
A k vragu....
Da joj date neki laksativ???
Ili pitati veterinara sta uciniti?!!
 

matozdenci

Dobro znana faca
Tu od
28 Kol 2014
Poruka
1,820
Zadnje sto možeš napravit je uzet kateter i uč unutra i nalijevat sapunicu,inače se to radi svinjama osobito krmačama poslije prašenja a vrijedi i kod koza!!
 

gabro

Član
Tu od
4 Kol 2013
Poruka
860
Jutros se jadna preselila na vječne pašnjake!!!,kad sam jutros došo već je bila kruta,nikad se ovako brzo nije odigralo sumnjam da je bio samo zatvor,bila je strašno pohlepna možda je pojela i nešto stranoga!!!
 

frenkisd

Novi član
Tu od
19 Velj 2016
Poruka
2
jare staro 6 tjedana zastopan mu je nosic dal mu to mogu ispirat fizioloskom otopinom ili da skuham kakav caj
 

ddado31

Član
Tu od
15 Srp 2013
Poruka
71
malo da živnemo? daklem krenuo krast mlijeko jaretu prije 2 tjedna i na vimenu bila neka ko kvržica potkožna alkoza nije reagirala na dodir. danas vidim otvorena rana??? ikakvih ideja? savjeta?????? koze su na ispaši na livadi a trčkaraju i pesovi razni....
 

gabro

Član
Tu od
4 Kol 2013
Poruka
860
To sam nekidan i ja pitao kod nas se to zove "postumji" a izgleda da su to nekakvi potkožni čirevi i nastaju kao posljedica uboda insekta ili trave i drače.Meni momentalno sve koze imaju bar po jednoga naraste ogroman i onda sam pukne tada ga još dobro ocijedim i operem hidrogenom i pšpricam jodom i sam zaraste bez ikakvih posljedica,na vimenu samo pripazi da ti ne kapne dok muzeš jer ti tada mliko ne valja to je ipak gnjojno!
 

ddado31

Član
Tu od
15 Srp 2013
Poruka
71
hvala majstore sad gledo i to već izgleda ko ono kad krastu sa ranr oguliš a ona zarasta, a ak ima što ispod treba istiskivat jer je očito jarić izmrcvario ubrzano?
 

strongboyy

Član
Tu od
2 Stu 2010
Poruka
389
Zdravo.imam jedno pitanje a na koje odgovor nisam dobio ni od veterinara... Jednoj kozi koja se ove godine prvi put jarila ,sasvim joj nestalo mleko.Vime se povuklo i ima sveka nekolio manjih mlaza,bolje reci kapi mleka kad je pomuzem.Mleko je nekako zuckaste boje... To mleko izmuzem na zemlji i ne mesam ga sa ostalim mlekom. Mleko se pocelo smanjivati odjednom i nestalo je za svega nekoliko dana.Pozvao sam veterinara izmerio joj temperaturu i stavio dve inekcije...Koza se ponasa uobicajeno,ali mleka i dalje nema.I kod ostalih koza mleko je drasticno smanjeno,ali je uobicajene bele boje a kod koza koji su se prvi put jarili mleka je sasvim malo...skoro da ga nema.....Sta mislite zbog cega se to dogadja i sta da preduzmem da se mleko vrati kod ove prvojarke i da nekako preveniram da se to ne dogodi kod ostalih koza. Inace koze su svaki dan na ispasi od rano jutro do podne ,onda u ladovini do 16h ,pa opet na ispasu do koko 20h. to im je sve od ishrane.
Pozdrav i hvala na odgovorima.
 
Posljednje uređivanje:

Najnoviji postovi

Na vrh