• Poštovani posjetitelju, za korištenje svih mogućnosti koje Poljoprivredni Forum omogućuje, predlažemo ti da se registriraš. Besplatno je i tvoja privatnost je potpuno zaštićena. Registracija ti omogućuje pristup svim kategorijama i temama, mogućnost pristupa privicima u postovima (slike, video, tutorijali, uputstva itd), pristup malom oglasniku, direktnu komunikaciju s članovima putem privatnih poruka, automatsko praćenje tema od interesa i još mnogo toga. Veselimo se tvojoj prijavi! ❤️

Bolest krava

  • Temu pokrenuo vrnogracan
  • Datum prvog posta

Adis90

Član
Tu od
3 Tra 2010
Poruka
691
Da pitam ovde jer ne znam da li je bolest ili ne,.dakle odprilike zadnjih 20 tak dana mozda i malo vise, krava (kod mene je odhranjena od teleta) i jedan juncic slabo jedu,gotovo pa nikako suhu hranu,probo sam sa svim mogucim sijenom iz raznih parcela i nista jer sam mislio da je do toga,mljeveni kukuruz jedu ali sijeno slabo,i primjetio sam obzirom da su jasle izradjene od hrastove fosne da i krava a pogotovo juncic glođu(grizu) jasle,bio sam kod veterinara ali su toliko ne ozbiljni da me nisu ni saslisali sta sam govorio, sta ciniti po ovom pitanju,mozda je neko imo slican ili isti slucaj, kako ga rijesiti,
 

vargas

Aktivni član
Tu od
15 Kol 2012
Poruka
523
Ako je krava mlađa, možda mijenja zube, onda slabije jedu sijeno. A junčić je zagonetka i za mene.
 

nimrennermin

Iskusan lik
Tu od
1 Pro 2014
Poruka
1,279
Sličan slučaj je i kod mene, i kad jedu nema da trpaju puna usta, isto ih hranim smjesom od mljevenog kukuruza i tritikalea neradim silažu samo im kupujem so i vitaredin,al sijeno slabo objeru išto me najviše ljuti izbace pod noge.Još sam čuo da se ljudi isto žale i kao postoji mogućnost da su prošlogodišnja sijena zbog enormno velikog broja kišnih dana dosta lošeg kvaliteta.
 

AcaAleksic

Član
Tu od
2 Lip 2014
Poruka
233
Adis90.. Moje mišljenje sa daljine jenda menjaju zube, junac malo ranije, krava malo kasnije, namesti se... Preventivno proveri temperaturu, jer sve preko 40 neće da jedu.. Ako je temperatura visoka, ima neku upalu i to se mora reagovati, mada to je 20 dana već, tako da, nadam se ništa strašno..
 

Adis90

Član
Tu od
3 Tra 2010
Poruka
691
Krava je zube vec mjenjala,sijena imam od predprosle godine(nije nikad kislo cak ni rosa nije na njega pala)ali nece ni njega,tremperaturu nisam gledo,ali jasle glodju po citav dan,da im mozda nesto fali od vitamina??
 

AcaAleksic

Član
Tu od
2 Lip 2014
Poruka
233
Ako su betonske jasle, onda moguće da je do kalcijuma, daj joj stočnu kredu po volji ili kako se već kod vas zove..
 

AcaAleksic

Član
Tu od
2 Lip 2014
Poruka
233
Ali kao što ti savetuje nimrennermin, najbolje se posavetovati sa stručnom osobom koja može da dodje i pogleda..
 

Ijop

Član
Tu od
20 Pro 2012
Poruka
124
Dali si probao razmočiti soli u toploj vodi i poprskati sijeno (da vidimo dali je problem u "neukusnom sijenu"). Od prskanja sjena s takvom otopinom u većim količinama mogu dobiti proljev. Sad neznam dali koristiš neke vitamine ali ako glođu jasle trebao bi nabaviti nešto tipa BIOSAXSON->slani kamen s vitaminima.
 

Adis90

Član
Tu od
3 Tra 2010
Poruka
691
Jasle su od hrastovine,i to sa soli i vodom ni to nista ne pomaze,i to sam radio
 

IVANCIN

Član
Tu od
19 Lip 2009
Poruka
151
Da pitam ovde jer ne znam da li je bolest ili ne,.dakle odprilike zadnjih 20 tak dana mozda i malo vise, krava (kod mene je odhranjena od teleta) i jedan juncic slabo jedu,gotovo pa nikako suhu hranu,probo sam sa svim mogucim sijenom iz raznih parcela i nista jer sam mislio da je do toga,mljeveni kukuruz jedu ali sijeno slabo,i primjetio sam obzirom da su jasle izradjene od hrastove fosne da i krava a pogotovo juncic glođu(grizu) jasle,bio sam kod veterinara ali su toliko ne ozbiljni da me nisu ni saslisali sta sam govorio, sta ciniti po ovom pitanju,mozda je neko imo slican ili isti slucaj, kako ga rijesiti,

Unašem kraju je to nekad bilo uobičajno da glođu jasla pogotovo jelovinu.
Meni su znale i jako voljele jesti plastične boce i špage od bale...

Izlječio sam ih sa pivskim kvascem 20dg, vitaminima shauman GM 20dg, muvisel u vodu i šaku soli na dan za lizat u praznu kantu.
 

FeLiXxX

Aktivni član
Tu od
6 Pro 2010
Poruka
1,037
Prvi put pisem u ovoj temi iako citav forum pratim i na vecinu sam tema pretplacen ali ne zelim bezveze da nabijam postove. Naime od skora su nase mljekare u BiH pocelo ono mjerenje somatskih celija i onih zajebancija u mlijeku. Preporucili su nam da ono posle muze stavljamo kravama sise u onu razblazenu vodu koja sprecava pretpostavljam da bakterije ulaze u vime i uzrokuju mastitise. Inace nemam nekih prolbema s mastitisima ali na tom prvom uzorku mi je nadjeno neki bakterija necega starog nisam razumio najbolje. Mislim da je potrebno dezifincirati stalu jer nije odavno radjeno a kako sam radio i nastresnicu pored stala je izgubila 50% svjetlosti a svi znamo da se u vlaznim i tamnim mjestima razvijaju gljivice i bakterije. Kako to uraditi i cime. Recimo ja sam to ovako zamislio mada ce bit malo teze ali imam tor za ispustanje i istejrat 6 karava napolje sve zajedno i imam jedno tele njeg bi ubacio u korpu od traktora. Zatim kompletno ocistit sve mehanicki izbacat sve oprat. preprskat gasenim krecom i nekim jos preparatom. Eh sad kakav preparat uzeti na bazi cega da mi ne bi naskodilo kravama i ako ima jos neki prijedlog ili ako ima ova tema za ovo sto pitam zamolio bi moderatore da prebace mada ja nisam uspio naci :)
 

Ijop

Član
Tu od
20 Pro 2012
Poruka
124
Ma nisu valjda počeli i u BIH provjeravati somatske stanice i mikro organizme. Nije mi jasno kako si objasnio našli su neku bakteriju??

Ako su somatske stanice problem a nemaš krava koje boluju od mastitisa to znači da imaš kravu s povišenim somatskim stanicama (ili sa prekrivenim mastitisom->često i kronični), trebaš uzeti somatest i prekontrolirati sva grla. Kada su davnih dana kod nas uveli kontrolu ss i mm imao sam jednu takvu kravu koja nije bila "bolesna" ali je imala visoke somatske stanice->prvo smo njezino mlijeko davali teladi a kasnije ju i izlučili. Ako koristiš muzilicu ručno izmusti ostatak mlijeka i slažem se da bi trebao koristiti neko sredstvo za zatvaranje mliječnog kanala->umakanje sise u npr. BLUE-GARD ili nešto slično što se kod vas nudi. Dezinfekcija staje ti neće pomoći kod rješavanja problema s povišenim somatskim stanicama ali može pozitivno djelovati na zdravlje životinja.

Ako su mikro organizmi problem onda je problem kod mužnje i daljnje manipulacije mlijekom. Npr. potrebno je koristi atibakterijski sapun ili sredstvo kod pranja vimena, redovito pranje (sa deterdžentom) i servisiranje muzilice, hlađenje mlijeka što je prije moguće->uglavno higijena ko u kuhinji hha :)
 

vargas

Aktivni član
Tu od
15 Kol 2012
Poruka
523
Felixxx, kod dezinfekcije nekim od kupljenih sredstava za dezinfekciju tipa Izosan i sl posebno obrati pažnju da krava ne može lizati površinu koju si dezinficirao, jer ima šanse da od lizanja sredstva uništi i svoje bakterije u buragu i onda ugine. Ja sam imao taj slučaj sa prvom kravom do zida. Tjedan nakon dezinfekcije krava je počela zaostajati u uzimanju hrane za ostalim kravama u staji, dva tjedna nakon toga je prestala jesti i pokazivala je znakove ko da se tjera, a u stvari je imala grčeve, i do večeri je uginula. Od onda samo dolazi u obzir gašeno vapno pomiješano sa slamom pod noge i to je to. A što se tiće somatskih i mikroorganizama s vremenom ćete naučiti "igru" isto kao što smo ju naučili mi u Hrvatskoj.
 

FeLiXxX

Aktivni član
Tu od
6 Pro 2010
Poruka
1,037
Nisam siguran sta je nadjeno sutra cu nazvati svoje i provjeriti to a koristi neku tekucinu za umakanje sisa a pocelo je i u BiH za ne povjerovati cak su nam dali neki prospekt po kome ce se mlijeko otkupljivati. Uglavnom je receno kako sam ja skonto sestru ako na sledecem testu tj sledecem mjesecu bude opet poviseno onda ce se pretstat uzimat mlijeko od nas. A mislim da su neke bakterije u pitanju a dezinfekciju stale cu svakako uradit pa makar mehanicki i prekrecit gasenim krecom ako ne nadjem neki proizvod namjenjen za to. Nisam siguran sta je al sutra javljam :(call):
 

tine

Dobro znana faca
Premium
Tu od
10 Pro 2006
Poruka
856
To i nije direktno pitanje zdravlja po pitanju lećenja nego više u vezi tehnologije.

Problem somatskih ćelija ne rješava se sa dezinfekcijom, nego s kompletnim korektnim radom.

U tu korektnost ulazi i pristup sa strane mljekara, koje su vas godinama držale u stanju kad su vama uzimale mlijeko loših klasa i sad žele to sredit preko noći i to s malom brošurom i prijetnjama i kaznama.

Generalno je sređenost tog polja i u tvom interesu, jer ti za svakih 100.000 somatskih ćelija krava smanji ekonomski prinos u godini za par sto € što sa smanjenom proizvodnjom, što s višim troškom vet. usluga..
 

FeLiXxX

Aktivni član
Tu od
6 Pro 2010
Poruka
1,037
Eh ovako evo mene sa onim podacima. Znaci broj somatskih celija to je valjda oznaka SCC je bio posle mjesec dana koristena onog preparata za sise i dezinfekcije masine 464xxx ( dozvoljeno 400000) a na prvom probnom bez koristenja ovi preparata je bio preko 1 milion. Druga oznaka je CFU i to su valjda bakterije u mlijeku i njih ima 350xxx a dozvoljeno ( 300000) na prvom uzorku isto preko milion. Radjena su ukupno 3 uzorka do sad prvi je ovaj preko milion drugi je bio negjde izmedju prvog i ovog zadnjeg gore opisanog tako da se nadama da bi sledeci mogo bit u granicama. Isto da naposmeme masnoca je bila preko 4.5 ( jedan uzorak 5.6) a zadnjih 15 godina u toj mljekari nije nikad bila ni kod koga veca od 4.0. :icon_axe: . Cito sam malo da mastitis povecava broj somatskih cak do 5 mil. A ja bi da napomenem ( jer sam ucio na faxu) da bakterije nakon nekog vremena postanu rezistentne na dezinfekciona srestva i kad se dezinficira treba ostavi dezificijent da djelu makar minutu. Nadam se da ce mi sledeci uzorak biti uredan a vama svima hvala na savjetima :icon_thumright:
 
Na vrh