Ako si početnik u vinogradu:
Proguglaj ove bolesti: peronospora, pepelnica, grožđani moljac, pauk, botritis.
Kad proučiš biologiju bolesti (kad se javlja, razvoj od inkubacije do zaraze, jel gljivična, dali prezimljuje u biljci, s kojim sredstvima se suzbija itd) onda ćeš znati sam kada i s čim špricati.
Onda nađi poglavlje Pesticidi. (npr. doznat ćeš da fungicidi služe sa sprečavanje gljivičnih bolesti. Onda izaberi kakav fungicid - preventivni, sistemični itd.) Isto tako i za insekticide, erisificide, botriticide i dalje. Onda pogledaj i kompatibilnost sredstava.
Mogu samo reći neka pravila:npr. za peronosporu koja se smatra najopasnijom i najraširenijom - javlja se svake godine i prezimljuje u biljci. Bolest tj. gljivica uzročnik ne može perzistirati ako nema vlage ili kiše. No to ne znači da ćeš čekati vlagu ili kišu pa onda vršiti zaštitu. Preventivni fungicidi koji su ujedno i najjeftiniji (npr Cuprablau) mora biti na listu prije kiše, jer ne dozvoljava gljivici da se dalje razvija, proklija i razmnožava. Tako da u već odmakloj fazi bolesti, kad je biljka zaražena, ovakav fungicid ne suzbija već zaražene dijelove, nego samo sprečava daljnji napad novih gljivica. Zaraza se može suzbiti sistemicima, o njima je također puno pisano da sad ne tupim.
Kada špricaš, okreni mušicu tako da zahvatiš unutarnju stranu lista, jer je ona jako porozna i najlakše je bolestima i štetočinama da tu napadnu. Gornja strana lista također ne smije ostati nezaštićena.
Evo, malo vremena i sve ćeš sam doznati tako da ne ovisiš o susjedu i njegovim kemijama.