• Poštovani posjetitelju, za korištenje svih mogućnosti koje Poljoprivredni Forum omogućuje, predlažemo ti da se registriraš. Besplatno je i tvoja privatnost je potpuno zaštićena. Registracija ti omogućuje pristup svim kategorijama i temama, mogućnost pristupa privicima u postovima (slike, video, tutorijali, uputstva itd), pristup malom oglasniku, direktnu komunikaciju s članovima putem privatnih poruka, automatsko praćenje tema od interesa i još mnogo toga. Veselimo se tvojoj prijavi! ❤️

Bolesti i štetočine Vinove loze

Imbra

Član
Tu od
12 Srp 2011
Poruka
132
Dal si se raspital dal se bor moze mjesati sa tim sredstvima za zastitu koja si ti koristil? Mozda je tuj doslo do nekakve reakcije...
 

gradskikauboj

Aktivni član
Tu od
14 Sij 2010
Poruka
166
Ako si početnik u vinogradu:
Proguglaj ove bolesti: peronospora, pepelnica, grožđani moljac, pauk, botritis.
Kad proučiš biologiju bolesti (kad se javlja, razvoj od inkubacije do zaraze, jel gljivična, dali prezimljuje u biljci, s kojim sredstvima se suzbija itd) onda ćeš znati sam kada i s čim špricati.
Onda nađi poglavlje Pesticidi. (npr. doznat ćeš da fungicidi služe sa sprečavanje gljivičnih bolesti. Onda izaberi kakav fungicid - preventivni, sistemični itd.) Isto tako i za insekticide, erisificide, botriticide i dalje. Onda pogledaj i kompatibilnost sredstava.
Mogu samo reći neka pravila:npr. za peronosporu koja se smatra najopasnijom i najraširenijom - javlja se svake godine i prezimljuje u biljci. Bolest tj. gljivica uzročnik ne može perzistirati ako nema vlage ili kiše. No to ne znači da ćeš čekati vlagu ili kišu pa onda vršiti zaštitu. Preventivni fungicidi koji su ujedno i najjeftiniji (npr Cuprablau) mora biti na listu prije kiše, jer ne dozvoljava gljivici da se dalje razvija, proklija i razmnožava. Tako da u već odmakloj fazi bolesti, kad je biljka zaražena, ovakav fungicid ne suzbija već zaražene dijelove, nego samo sprečava daljnji napad novih gljivica. Zaraza se može suzbiti sistemicima, o njima je također puno pisano da sad ne tupim.
Kada špricaš, okreni mušicu tako da zahvatiš unutarnju stranu lista, jer je ona jako porozna i najlakše je bolestima i štetočinama da tu napadnu. Gornja strana lista također ne smije ostati nezaštićena.
Evo, malo vremena i sve ćeš sam doznati tako da ne ovisiš o susjedu i njegovim kemijama.
 

naivec

Novi član
Tu od
7 Sij 2013
Poruka
6
gradskikauboj.thx na info, zaista sam pocetnik, i mislim da cu tim redosljedom kako ste naveli malo guuglati.
Imam jedno pitanje...
Da li se vinograd može previše "istretirati" pred cvatnju, jer kako sam naveo da sam špricao (uz savjete susjeda) 2x u vremenskom periodu od 9 dana. I eto kako je prošlo od tog zadnjeg špricanja (06.06.) 3 dana, danas sam bio u vinogradu i otprilike na svakom čokotu bilo rizlinga ili graševine je po par doslovno osušenih,sihvih,trulih "grozdića" (grozdića koji se još nisu nit formirali) = isprika na laičkim rječima jer ne znam kako to da opišem, no pokušat ću stavti slike i također molim da ih komentirate (ako sam ih pravilno učitao)
LP Naivec
 

Prilozi

  • DSC_0053.jpg
    DSC_0053.jpg
    69.4 KB · Pregleda: 457
  • DSC_0060.jpg
    DSC_0060.jpg
    66.9 KB · Pregleda: 483
  • DSC_0054.jpg
    DSC_0054.jpg
    69.4 KB · Pregleda: 340

zwer

Dobro znana faca
Premium
Tu od
15 Ožu 2010
Poruka
1,714
To što si špricao svaka 3-4 dana nije rješenje, treba znati s čime špricati.

Čime si špricao?

Kod vinograda uvijek moraš biti na oprezu. Mi ga špricamo svakih 10-tak dana koktelom otrova.

Ako ne zaš prvo nađeš poljoprivrednu apoteku gdje kupuje dosta vinogradara i onda uvijek tamo pitaš trgovca što uzimaju a ako imaš nekih bolesti obavezno odlomiš grančicu i nosiš im uzorak....

meni ovo liči na peronosporu

https://www.google.hr/search?q=Plas...YAI&ved=0CAgQ_AUoAQ&biw=1876&bih=1024&dpr=0.9

Bakar je rješenje - tipa cuprablau....
 

naivec

Novi član
Tu od
7 Sij 2013
Poruka
6
Dobro jutro......
Eto ljudi moji,jucer mi doslo da se dobro isplačem.........
4,reda vinograda(svaki red po 70m)=300 čokota....ako sve sazrije dobit cu jednu 20-litarsku kantu.
Rizling koliko toliko (čitajte 80% štete),graševina,totalka.i moje pitanje je:

Što se i kako moralo dogoditi da kod graševine(na više čokota) imam oko 15 nedozrelih,neformiranih grozdova veličine od 3-5cm potpuno osušenih dok su mladi izboji lista zeleni(bez bolesti) a stari od peronospore......da li je to Botrytis?

Kupio sam špricu solo 425.....sad vise nisam ovisan o tom covjeku.......jer mi nije jasno kako neki ljudi se preseravaju da znaju,uzimaju odgovornost za ono sto nisu sposobni,a opet njegov vinograd je savršen,tu i tam na kojem listu plik od peronospore,pa onda dolazim do zakljucka da covjek zna , da li je greška u koracima to kad je bilo najpotrebnije potrošio je samo 15lit na 300 trsova? Meni se cini nemoguce kvalitetno pospricati sa 15lit.

Možete li mi reci,ako sad odustanem od špricanja(nemam što špricat) kakve mogu biti posljedice za sljedecu godinu?
I sa čime ga pošpricati nakon zelene rezidbe?
Gdje mogu naći kompatibilnost pesticida?
Oprostite mi na zbrda-zdola postu,jutro je,a i sj..... sam od jucer, i Hvala na odgovorima.
pozdrav,naivec...i to teski naivec
 

dugi68

Član
Tu od
15 Ožu 2014
Poruka
185
Dobro jutro......
Eto ljudi moji,jucer mi doslo da se dobro isplačem.........
4,reda vinograda(svaki red po 70m)=300 čokota....ako sve sazrije dobit cu jednu 20-litarsku kantu.
Rizling koliko toliko (čitajte 80% štete),graševina,totalka.i moje pitanje je:

Što se i kako moralo dogoditi da kod graševine(na više čokota) imam oko 15 nedozrelih,neformiranih grozdova veličine od 3-5cm potpuno osušenih dok su mladi izboji lista zeleni(bez bolesti) a stari od peronospore......da li je to Botrytis?

Kupio sam špricu solo 425.....sad vise nisam ovisan o tom covjeku.......jer mi nije jasno kako neki ljudi se preseravaju da znaju,uzimaju odgovornost za ono sto nisu sposobni,a opet njegov vinograd je savršen,tu i tam na kojem listu plik od peronospore,pa onda dolazim do zakljucka da covjek zna , da li je greška u koracima to kad je bilo najpotrebnije potrošio je samo 15lit na 300 trsova? Meni se cini nemoguce kvalitetno pospricati sa 15lit.

Možete li mi reci,ako sad odustanem od špricanja(nemam što špricat) kakve mogu biti posljedice za sljedecu godinu?
I sa čime ga pošpricati nakon zelene rezidbe?
Gdje mogu naći kompatibilnost pesticida?
Oprostite mi na zbrda-zdola postu,jutro je,a i sj..... sam od jucer, i Hvala na odgovorima.
pozdrav,naivec...i to teski naivec

osnovna stvar kod takvih upita je da postaviš slike kako bismo mogli dati odgovore, čisto sumnjam da je botritis.
od prskanja nikako nemoj odustati jer ti se može navući još sto drugih nevolja. stisni zube i radi kao da je sve ok.
nakon zelene rezidbe pogledaj šta nude proizvođači (herbos, syngenta, bayer). svi imaju na netu svoje godišnje programe zaštite, da ti sad ja ne pričam kako kod mene većina ide za peronosporu sa sredstvima na bazi mankozeba, folpeta ili nekim sistemikom.
kompatibilnost sredstava imaš u svakom uputstvu za sredstvo. ako možeš zamoliti u poljoapoteci oni ti tamo otvore pakovanje i nakon pregleda složiš kombinaciju. :drink:
 

Black jack

Član
Tu od
26 Ožu 2013
Poruka
211
za naivec@: koliko imaš čokota vinove loze? Mislim da je jedini problem nekvalitetno prskanje. Nije isto prskati sa leđnom špricom ili motornom a kamoli atomizerom.
 

dugi68

Član
Tu od
15 Ožu 2014
Poruka
185
za naivec@: koliko imaš čokota vinove loze? Mislim da je jedini problem nekvalitetno prskanje. Nije isto prskati sa leđnom špricom ili motornom a kamoli atomizerom.

e bravo kolega. moram negdje potražiti doma (znam da sigurno imam) pa ću postaviti kako se računa i tretira u ovisnosti s čime ideš :(hi):
 

viper50

Član
Tu od
21 Tra 2013
Poruka
186
veče!
koje učinkovito a cjenovno povoljno sredstvo se preporučuje protiv plijesni ,te protiv grožđanih moljaca?te da li se mogu miješati?hvala
 

tatkodvd

Dobro znana faca
Premium
Tu od
2 Pro 2011
Poruka
1,257

viper50

Član
Tu od
21 Tra 2013
Poruka
186
pomoć od kemičara!
smije li se pomiješati Forum star (folpet 60% + dimetomorf 11,3%) s insekticidom Rogor 40(dimetoat)

Hvala :icon_e_geek:
 

tatkodvd

Dobro znana faca
Premium
Tu od
2 Pro 2011
Poruka
1,257
pomoć od kemičara!
smije li se pomiješati Forum star (folpet 60% + dimetomorf 11,3%) s insekticidom Rogor 40(dimetoat)

Hvala :icon_e_geek:

Inače Rogor je nezgodan za mješanje sa prašivima, a i folpet sa druge strane takođe se ne mješa sa srestvima EC formulacije. Pa tako da ova kombinacija se nebi trebala mješati.

Roger jedino može sa Strobijem.
 

Najnoviji postovi

Na vrh