• Poštovani posjetitelju, za korištenje svih mogućnosti koje Poljoprivredni Forum omogućuje, predlažemo ti da se registriraš. Besplatno je i tvoja privatnost je potpuno zaštićena. Registracija ti omogućuje pristup svim kategorijama i temama, mogućnost pristupa privicima u postovima (slike, video, tutorijali, uputstva itd), pristup malom oglasniku, direktnu komunikaciju s članovima putem privatnih poruka, automatsko praćenje tema od interesa i još mnogo toga. Veselimo se tvojoj prijavi! ❤️

Bolesti i štetočine Vinove loze

zziga

Novi član
Tu od
13 Sij 2014
Poruka
9
Imao sam to na jednom panju i rekli su u apoteci da su to nemogu da se sjetim ali da to obavezno odstranim i spalim. tako kad sam spaljivao nije htjelo gorjeti pa sam uzeo benzina i zahvatio mi plamen noge.
 

gramah

Novi član
Tu od
10 Sij 2011
Poruka
13
Pozdrav svima!
Nije me bilo kod kuće desetak dana, a kad sam se vratio naišao sam u vinogradu na suhe listove i poplavljele bobice(jagode). Takvo stanje je na nekoliko trsova, pa ako ima netko koji savjet, volio bi čim prije spriječit širenje. Da li netko zna ško, koliko, kako?




Jel to pepelnica?
 
Posljednje uređivanje od moderatora:

zgzac

Dobro znana faca
Tu od
3 Kol 2012
Poruka
2,735
Koliko sam uspio usporediti tvoje fotke sa onima u brosuri koju imam, vjerojatno se radi o Crvenoj palezi lista, aza bobice nisam siguran, ali bi mogao biti neki zakasnjeli stadij Plemanjace (!!??) .
Vjerojatno ce ti se netko javiti tko zna vise od mene !!?
 

berto78

Novi član
Tu od
5 Srp 2014
Poruka
4
Imam istih problema. I meni su u poljoprivrednoj apoteci rekli da je to crvena palež te preporučili špricanje sa: ridomil gold plus u kombinaciji sa sumporom i cantusom.
 

zgzac

Dobro znana faca
Tu od
3 Kol 2012
Poruka
2,735
Ovo sam scupal sa neta - Zaštita od crvene paleži vinove loze

Zaoravanje listova svakako je korisna mjera koja smanjuje infektivni potencijal pa je treba provesti gdje je to moguće. Provode se 2 prskanja, i to u fazi 3 i 5 do 7 listova ukoliko u tom periodu padaju kiše. Od fungicida djelotvorni su karbamati koji suzbijaju i gljivicu Phomopsis viticola, pa se jednim tretmanom suzbiju obje bolesti. Karbendazim se u kišnim periodima pokazao vrlo djelotvornim. Fungicidi na osnovi bakra koristili su se dugi niz godina, međutim zbog depresivnog djelovanja na lozu u početku vegetacije sve se manje koriste.
 

tatkodvd

Dobro znana faca
Premium
Tu od
2 Pro 2011
Poruka
1,255
Pozdrav svima!
Nije me bilo kod kuće desetak dana, a kad sam se vratio naišao sam u vinogradu na suhe listove i poplavljele bobice(jagode). Takvo stanje je na nekoliko trsova, pa ako ima netko koji savjet, volio bi čim prije spriječit širenje. Da li netko zna ško, koliko, kako?
Jel to pepelnica?

Pogledaj list odozdo, meni liči na jak napad pepelnice, bar sa ove slike koliko sam mogao da vidim list odozdo, bijeli se.

 

gramah

Novi član
Tu od
10 Sij 2011
Poruka
13
Ovo što je bilo jako zahvaćeno sam očistio i maknuo iz vinograda, i poprskao danas protiv pepelnice i peronospore, tako da mislim da će bit dobro. :icon_jook:
 

tatkodvd

Dobro znana faca
Premium
Tu od
2 Pro 2011
Poruka
1,255
Trebalo bi.

Ova godina je katastrofa za kvalitet, a za bolesti raj.

Kod mene svako popodne pada kiše, kao da živim u amazoniji, a magla ujutru ko da je jesen,
 
R

ratko90

Guest
Pozdrav svima, nisam vinogradar, imam nesto malo vinove loze u dvoristu koju niti prskam niti sam ikada imao problema sa njom do ovde godine kada mi je vise od polovine grozdja obolelo, kazem nisam vinogradar i nisam strucan pa bih molio za pomoc o cemu se radi i cime bih trebalo da oprskam i kada. Evo nekoliko slika kako to izgleda. Hvala unapred svima.
knZ30CqLj

exn44Qqej
 

Prilozi

  • IMG_20140826_162229.jpg
    IMG_20140826_162229.jpg
    49.6 KB · Pregleda: 132
  • IMG_20140826_162218.jpg
    IMG_20140826_162218.jpg
    49.8 KB · Pregleda: 121
  • IMG_20140826_162201.jpg
    IMG_20140826_162201.jpg
    51.2 KB · Pregleda: 100

dugi68

Član
Tu od
15 Ožu 2014
Poruka
185
Pozdrav svima, nisam vinogradar, imam nesto malo vinove loze u dvoristu koju niti prskam niti sam ikada imao problema sa njom do ovde godine kada mi je vise od polovine grozdja obolelo, kazem nisam vinogradar i nisam strucan pa bih molio za pomoc o cemu se radi i cime bih trebalo da oprskam i kada. Evo nekoliko slika kako to izgleda. Hvala unapred svima.
knZ30CqLj

exn44Qqej

ratko90, kod tebe je Pepelnica ili Oidium ili Unicula necator (ista stvar) napravila smak svijeta. Skidaj grozdove i baci ih ili zapali kako znaš.
Loza nije tretirana sumporom a ova godina je izmišljena za bolesti.
Mislim da ti jedino nakon "berbe" ostaje dobra jesenska prihrana u zemlju i puuuno čitanja na ovome forumu.
Što se tiče nekih dodatnih radnji nadam se da će ti ostale kolege s foruma dati još svojih savjeta. :icon_thumright:
 
R

ratko90

Guest
Hvala na brzom odgovoru, bitno mi je da znam o kojoj bolesti je rec pa cu dalje sto se tice tretmana, kao sto ste rekli, citati na forumu i na internetu. Nisam posvecivao dovoljno paznje iz razloga sto do sada nijednom nije bilo problema, sta vise unazad par godina bio je odlican rod i ukusno grozdje, ali posle ovoga moracu vise da se posvetim citanju i tretmanu loze. Hvala Vam jos jednom, ako neko ima jos neki savet bio bih zahvalan. Pozdrav :smile:
 

dugi68

Član
Tu od
15 Ožu 2014
Poruka
185
ajd ratko90 i sam priznaje da nije još dovoljno stručan al šta reć za mog susjeda koji radi 10-ak godina uz svu literaturu, susjede koji rade po 30 - 40 godina, svaki dan je s nama i džaba. međuredni razmak da samo goldonka može proć, razmak između trsova 80 cm a dvokraki gijo na rizlingu. ide frezat kada je vinograd u cvatu, neće da napravi preventivnu defolijaciju i onda na vinogradu koji je star 10-ak godina i koji bi trebo biti slika i prilika ima situaciju kao ratko90
 

vlč.puknuti

Iskusan lik
Premium
Tu od
14 Svi 2008
Poruka
23,641
jel ima netko na forumu koji ove godine ima očuvanost grožđa minimalno kao prošle ,.pa makar ga špricao svaki dan?
 

zgzac

Dobro znana faca
Tu od
3 Kol 2012
Poruka
2,735
Mozda je vic dana, al ima u mom kraju vinograda zdravih za nepovjerovat !!
 

viper50

Član
Tu od
21 Tra 2013
Poruka
186
Mozda je vic dana, al ima u mom kraju vinograda zdravih za nepovjerovat !!

ja imam za obiteljske potrebe,.. tretirao sam i više nego što sam želio ,pa opet...
no. definitivno da je u pitanju i neznanje ,ali bolje neka propadne nego da se trujem još više...
 
Na vrh