• Poštovani posjetitelju, za korištenje svih mogućnosti koje Poljoprivredni Forum omogućuje, predlažemo ti da se registriraš. Besplatno je i tvoja privatnost je potpuno zaštićena. Registracija ti omogućuje pristup svim kategorijama i temama, mogućnost pristupa privicima u postovima (slike, video, tutorijali, uputstva itd), pristup malom oglasniku, direktnu komunikaciju s članovima putem privatnih poruka, automatsko praćenje tema od interesa i još mnogo toga. Veselimo se tvojoj prijavi! ❤️

Borovnice

iwanho

Iskusan lik
Tu od
30 Lis 2008
Poruka
8,504
Hvala lijepa. :ppozdrav:
Mislim da je pun pogodak. Sad ne znam da zovem rasadnik u kojem sam kupil ili da jednostavno beremo i jedemo crne bobice.
Piše da je biljka jednogodišnja. Dakle trebala bi se osušiti i na proljeće niknuti nova, ili?
 

DARIJUS

Iskusan lik
Tu od
9 Stu 2011
Poruka
6,540
naj biti lud, to je malo otrovnjikavo...neće ti niš bit od par bobica, ali nemoj vraga izazivat...
 

sttipa

Iskusan lik
Tu od
6 Tra 2013
Poruka
2,189
Hvala lijepa. :ppozdrav:
Mislim da je pun pogodak. Sad ne znam da zovem rasadnik u kojem sam kupil ili da jednostavno beremo i jedemo crne bobice.
Piše da je biljka jednogodišnja. Dakle trebala bi se osušiti i na proljeće niknuti nova, ili?
Da trebala bi se osuditi cijela...
 

JOHABI

Aktivni član
Tu od
14 Velj 2011
Poruka
397
Ajme......
I to se kupuje u rasadnicima?????????????
Ja to krvnički svake godine čupam i u plastenicima i vani i proklinjem ih i "ebavam im mater" i verbalno i u mislima i svake godine iznova niknu nove u megalomanskom broju. Evo ih na vrtu i po turskim tikvama i po povrtnjaku, raširila se svaka biljka ko balerine, predivne su tamnozelene a bobice sjajne i crne ko crna tinta i guše sve oko sebe.
Da ih jedem mi nikada nije palo na pamet, sve mi nešto podsvjesno govori da ne bih dobro prošla.
Sada iwanho lijepo skupi bobice i na proljeće ih samo posij po tlu, a ako ne pobereš ove, niknuti će sljedeće godine same.
Iako, ako se dobro sjećam, ono cvatuće drvo - mi zovemo črenšlja - što ima bijele jorgovanaste cvijetove a onda crne bobice, koliko imam informaciju, ne smije se jesti sirove bobice, ali se od njih radi fini pekmez i sok, i navodno - nisam provjeravala - ukuhane bobice nisu otrovne.
 

zoran89

Iskusan lik
Premium
Tu od
16 Lip 2015
Poruka
2,929
Ljudi moji. Ajd da se vratimo na početak. To je vrsta borovnice koja se zove merala iliti mongolska borovnica. Netko je u rasadniku pomiješao sortiment.

Nikakva otrovna, nikakva jednogodišnja. Netko pomiješao sibirsku i mongolsku borovnicu pošto su veoma slične kada otpadne list...


 

tatkodvd

Dobro znana faca
Premium
Tu od
2 Pro 2011
Poruka
1,255
Ovo sto je uslikao iwanho@ je 100% korov, kod nas poznat pod imenom Kereće goržđe ili latinski naziv Solanum nigrum, neko je već gore postavio link opisa korova.
 

jakabasej8

Novi član
Tu od
19 Pro 2023
Poruka
9
Hvala lijepa. :ppozdrav:
Mislim da je pun pogodak. Sad ne znam da zovem rasadnik u kojem sam kupil ili da jednostavno beremo i jedemo crne bobice. krema od mandarina
Piše da je biljka jednogodišnja. Dakle trebala bi se osušiti i na proljeće niknuti nova, ili?
Drago mi je što ste zadovoljni!
 

Vladim

Novi član
Tu od
18 Tra 2024
Poruka
1
Poštovanje svima,

Interesuje me da li ste i kako rešili navodnjavanje na borovnici koja se gaji u saksijama ali na kompleksnim terenima, velikim padovima odnosno velikim visinskim razlikama?

Zašto to pitam? Puno borovničara još u prvim godinama ima problem sa isceđivanjem vode u pojedine saksije, najčešće one saksije koje su visinski najniže. Kapljači na tim saksijama po prestanku rada sistema za navodnjavanje i dalje kaplju zato što iznad njih se formira vodeni stub u radnim pritiscima kapljača. Ti kapljači kaplju sve dok se ne iscedi celo kapajuće crevo u te saksije.
Mnogi pokušavaju da to ublaže tako što smanje vreme navodnjavanja, ali onda pate borovnice u saksijama koje su na najvišim pozicijama. Te borovnice gore onda pate od nedostatka vode.

Vrlo sličan problem javlja se i kod gajenja u redovima u zemlji ali se voda lakše infiltrira u zemlju.

Hvala

Pozdrav
 

zoran89

Iskusan lik
Premium
Tu od
16 Lip 2015
Poruka
2,929
Podjeli u više sekcija jedan red. Tako radi kod mene jedan kolega za voćnjak. 1 red mu je u 3 sekcije. Upravo zbog pada i toga što pričaš. Onda svaka sekcija ima svoje vrijeme koje radi.

Možeš ili vući 3 crijeva što je skuplje. Ili ventil na par mjesta pa zatvarati što je radno intenzivnije.

On voćnjak zalijeva 1 tjedno ili svaki 2. Tjedan ovisno o temperaturi.

Pa ima 3 ventila u redu.

Velik mu je pad pa mu i kompenzirajuce kapaljke ne kompenziraju dovoljno.

Kaže kad nije imao ventile. Donja voćka dobije 50 litara dok gornja dobije 10 litara..
 

Najnoviji postovi

Na vrh