• Poštovani posjetitelju, za korištenje svih mogućnosti koje Poljoprivredni Forum omogućuje, predlažemo ti da se registriraš. Besplatno je i tvoja privatnost je potpuno zaštićena. Registracija ti omogućuje pristup svim kategorijama i temama, mogućnost pristupa privicima u postovima (slike, video, tutorijali, uputstva itd), pristup malom oglasniku, direktnu komunikaciju s članovima putem privatnih poruka, automatsko praćenje tema od interesa i još mnogo toga. Veselimo se tvojoj prijavi! ❤️

Borovnice

ninja

Član
Tu od
23 Lip 2012
Poruka
52
koliko treseta treba po borovnici? u jednom dućanu su mi rekli da za 6 borovnica trebam barem 3 bale što mi se čini previše, pogotovo jer ima plitak korijen. kupio sam nekakvo gnojvo za hortenzije koje je kao i za borovnice, a ima vriejem raspada 3 mjeseca, u nekakvim granulama. da li je to ok? i koliko često ih treba navodnjavati? gdje ima najjeftinije za kupiti malč?
 

croatmike

Novi član
Tu od
5 Ožu 2013
Poruka
27
ja sam na 10 borovnica stavio 250 litara treseta.. i par gajbi vlastitih iglica od bora...

i sada još moram guanito stavit.. neznam gdje ga nabavit u okolici karlovca, neda mi se u ZG.. možda Helle zna gdje ga ima
 

Hele

Dobro znana faca
Tu od
6 Sij 2013
Poruka
1,962
i sada još moram guanito stavit.. neznam gdje ga nabavit u okolici karlovca, neda mi se u ZG.. možda Helle zna gdje ga ima

Nigdje u blizini Karlovca, ja idem u Samobor, ali još do pred 2 tjedna nisu imali ništa robe, moram zvat Mladena da vidim gdje je zapelo. Vidim da im je netko i stranicu shebao.
Ne znam koliko Guanita trebaš, imam pola vreće u Krašiću, iako ne znam zašto Guanit ako su borovnice već posađene. Sad bi bilo bolje Phenix.
Druga stvar je uzet od Pro-eco, imaju dostavu a nije skupa.
 

dsimunovic01

Novi član
Tu od
21 Sij 2015
Poruka
7
Trgovina Grama ima sve za sadnju i uzgoj borovnice balticki treset ph 3,4-4,4 250L-135kn dovoljne 2 dobre lopate po sadnici, gnojivo guanito 25kg-160kn (preporuca se kod sadnje koristiti ovo gnojivo zbog velike kol. fosfora) i sva ostala gnojiva i spriceve za borovnicu imaju. Imaju web shop tako da mozete naruciti putem interneta i sve vam stigne na adresu. Nadam se da sam pomogao inace imam posadeno 5000 kom borovnica, a sta se tice malca to rijesite vrlo jednostavno kupite si stroj za mljevenje u piljevinu stroj dode 3000kn i nakon svakog Bozica skupljate borove po selu i meljete u piljevinu nema boljeg za borovnicu piljevina sa iglicama od bora i to vam stoji taman do proljeca i onda malcirate sve ostalo je neisplativo.
 

croatmike

Novi član
Tu od
5 Ožu 2013
Poruka
27
ja sam mislio guanito staviti malo kasnije, nisam ga imao kada sam sadio.. možda malo odkopat i istrest šaku ... ako može to tako...
ili bolje taj phenix.. vidim guanito ima fosfora više

veliš 5000 komada.. kolko godina star nasad
 

Hele

Dobro znana faca
Tu od
6 Sij 2013
Poruka
1,962
ja sam mislio guanito staviti malo kasnije, nisam ga imao kada sam sadio.. možda malo odkopat i istrest šaku ... ako može to tako...
ili bolje taj phenix.. vidim guanito ima fosfora više

Jedino otkopat da, jer fosfor sporo putuje, 1cm na godinu.
 

Hele

Dobro znana faca
Tu od
6 Sij 2013
Poruka
1,962
Koliko ja znam ne. Manje više sve ide preko Agro centar Nada, ima mislim i u Grama-i.
 

mastodont

Novi član
Tu od
20 Tra 2016
Poruka
7
Koje špriceve i kojim intenzitetom preporučate? Malo se teško snaći na Graminim stranicama kad ne znate što tražite... Relativno sam novi u svijetu uzgoja borovnica, zasadio sam svega par desetaka sadnica pa me zanima način prihrane i općenito tretiranje borovnice kroz godinu iz vašeg iskustva

Hvala
 

katja

Član
Tu od
9 Ruj 2010
Poruka
41
Izgleda da imamo idealan PH tla za borovnicu...

Mobilnog aluminija malo više i nedostatak humusa...ali to se da popraviti...

Možda da probamo na jesen sa sadnjom...

Jel netko planira možda sadnju na jesen ove godine da se probamo dogovoriti oko nabavke sadnica iz Poljske i ostalog ?
 

zwer

Dobro znana faca
Premium
Tu od
15 Ožu 2010
Poruka
1,710
@katja, ne bi škodilo da imate popunjenu lokaciju u profilu.

Teško je ovako kad se nezna vaša lokacja :)
 
Tu od
13 Pro 2015
Poruka
54
Kako spriječiti ptice, fazane i sličnu gamad da pojedu borovnice prije nego dozriju. Ovo je treča godina da se plodovi ljepo zametnu ali još ni jednu nisam probao. čim malo zaplave nešto ih pojede. Mreža pa omotati ili nekaj pametnije ???
 

hampy

Novi član
Tu od
19 Tra 2015
Poruka
16
Pozdrav svima.
Evo da se i ja malo priključim ovoj grupi koju pratim već neko vrijeme. Nabavio sam si lakmus papiriće i onako malo testirao zemlju koju imam i kaže ph oko 5-6, te sam poslao mailove u nekoliko rasadnika da mi izrade predračun za jedno 300 komada. Sad me zanima gdje ima za kupiti naj jeftinije kiselog treseta da malo još popravim zemlju i što je naj bolje kasnije dodavati u vodu da se ta kiselost održi, negdje sam naišao na nekakvu zelenu galicu.
 

ninja

Član
Tu od
23 Lip 2012
Poruka
52
da li je netko uzimao borovnice od neke firme kod Osijeka? Oni kao uvoze direktno iz Poljske.
 

gorman

Član
Tu od
19 Sij 2014
Poruka
50
Zna li netko gdje se mogu nabaviti vreće od agrotekstila za sadnju borovnica?

hvala
 

bobostar

Aktivni član
Tu od
14 Pro 2009
Poruka
1,560
....i što je naj bolje kasnije dodavati u vodu da se ta kiselost održi, negdje sam naišao na nekakvu zelenu galicu.
Zelena galica je željezni sulfat. Radi kiselo kao i svaki sulfat ali ne treba pretjerati radi željeza (iako ga borovnica treba dosta). Od ostalih sulfata na moze se naći još i magnezij sulfat (Epso top; trgovački naziv), te kalij-sulfat.
Osim toga, na tržištu ima i tiosulfata (tekući) koji imaju neutralnu pH reakciju, ali brzo oksidiraju u tlu i zakisele tlo zbog visoke količine sumpora.
I na kraju; postoje i posebno formulirane otopine za zakiseljavanje (kao što je preparat Lower 7).
Izbor je dosta širok, te ovisi o tehnologiji uzgoja.
 

ninja

Član
Tu od
23 Lip 2012
Poruka
52
da li se može stavljati malč od raznih vrsta drveta, među kojima ima i bora ili treba biti isključivo crnogorica? jer imam mogućnost relativno jeftino nabaviti takav mješani malč. Borovnice su posađene u tresetu.
 
Na vrh