• Poštovani posjetitelju, za korištenje svih mogućnosti koje Poljoprivredni Forum omogućuje, predlažemo ti da se registriraš. Besplatno je i tvoja privatnost je potpuno zaštićena. Registracija ti omogućuje pristup svim kategorijama i temama, mogućnost pristupa privicima u postovima (slike, video, tutorijali, uputstva itd), pristup malom oglasniku, direktnu komunikaciju s članovima putem privatnih poruka, automatsko praćenje tema od interesa i još mnogo toga. Veselimo se tvojoj prijavi! ❤️

Borovnice

idemedosumom

Novi član
Tu od
19 Stu 2014
Poruka
4
To je odlična kombinacija, no ja ipak ne bih sadio Bluecrop, s obzirom da vec imam 1000 posađenih sadnica, 3 različite sorte a sve tri srednje kasno sazrijevaju, kao i Bluecrop.

Ja razmisljam o tome, koje se "rane" sorte najbolje kombiniraju sa sortom Duke.
 

JordanX

Član
Tu od
15 Velj 2011
Poruka
149
Pozdrav,
imam pitanje u vezi borovnica. Naime radi održavanja kiselosti tla da li je dobro oko stabljike posipati piljevinu ili su bolje iglice bora ?
 

Hele

Dobro znana faca
Tu od
6 Sij 2013
Poruka
1,962
Piljevinu čega? Sa iglicama nećeš ništa dobit.
Za takve stvari kad treba malo korigirat se stavlja "kiseli" treset ili za veće korekcije sumpor.
 

Jonathan

Član
Tu od
1 Sij 2010
Poruka
139
Pozdrav borovničari,

Nabavio sam cca 600 sadnica borovnice od čega je 300 sadnica Duke, 150 Bluecrop, 100 Spartan i 50 Jersey. Analizom tla je utvrđeno da je pH 5,8 što je dosta dobra osnova za daljnje snižavanje do nekih 4,5-5 što je idealno za borovnicu. Ono što me zanima koje je mineralno gnojivo najbolje koristiti obzirom na specifičnost uzgoja? Za sada mi je u užem izboru jedino NPK 5-20-30 sa dodatkom 24 % sumpora.
 

zwer

Dobro znana faca
Premium
Tu od
15 Ožu 2010
Poruka
1,710
12244521_738693006274936_5821191747027588520_o.jpg


jesen kod prijatelja :)
 

Hele

Dobro znana faca
Tu od
6 Sij 2013
Poruka
1,962
@ Zwer; Jel to iza Tušilovića ili Netretića?
 

code

Dobro znana faca
Tu od
30 Ožu 2008
Poruka
2,088
Negdje sam pročitao za borovnice kako rastu na 4,5ph, no nije nužno da bude takvo zemljište...Mogu se uzgajati i na 6ph bez smanjenja prinosa,ili nešta slično..
 

dsimunovic01

Novi član
Tu od
21 Sij 2015
Poruka
7
Pozdrav svima, evo odlučio sam se za sadnju borovnice za vlastite potrebe samo 15 sadnica sorte Duke, Bluecrop i Elliot. E sad sadnja bi bila u velike tegle od 60L njih bi napunio sa baltičkim tresetom ph 3,8-4,4 te pognojio sa organskim paletiranim gnojivom FRUTTORTO mješavine stajskog i pilečeg gnojiva NPK formacije 4-4-4 i na kraju dodao svakoj sadnici CLICK HORTO biostimulator s korisnim mikroorganizmima u obliku tablete. Jel to u redu dal treba još šta dodati ili oduzeti vaše savjete molim? Lp
 

Hele

Dobro znana faca
Tu od
6 Sij 2013
Poruka
1,962
Click horto može, ali zamijeni Fruttorto sa Guanitom, kod sadnje ti treba fosfora za korijen.
 

dsimunovic01

Novi član
Tu od
21 Sij 2015
Poruka
7
Ok, hvala Hele. Daj mi samo reci dal ce ove tegle od 60L bit dovoljno velike jer ih ne mislim vise vaditi iz njih i presadivati?
 

dsimunovic01

Novi član
Tu od
21 Sij 2015
Poruka
7
I daj mi jos samo reci dal sa Guanitom prihranjujem samo jednom u proljece i to je to ne mora se vise nikakvo gnojivo koristiti ili?
 

Hele

Dobro znana faca
Tu od
6 Sij 2013
Poruka
1,962
Ja sam ti odgovorio općenito, šta se inače stavlja kod sadnje. Ja sam u jamu uvijek išao sa Guanitom jer ima puno fosfora što ti i treba kod sadnje. Dalje se gnoji prema analizi zemlje što kod tebe nema smisla. Da li Phenix, Fruttorto, Italpollina... Ne znam kakve zahtjeve ima borovnica prema kaliju recimo ili drugim elementima.
Obično se gnoji na proljeće tj. 30 dana prije kretanja vegetacije i na jesen.
Ima moj susjed par komada u teglama ( tako kakvih 50-tak litara) i par u vrećama zakopane, sad su stare kakvih 5-6 godina, lijepo rode.
 

zlatka

Novi član
Tu od
18 Sij 2016
Poruka
1
Pozdrav svima na forumu. Već imam zasad borovnice,vjerujte zasađen bez predhodne analize zemljišta i super uspijevaju bez ikakvih problema .Nalazi se u srednjoj Bosni,međutim imam problem sa otkupom.Ako ima neko sa ovog podrućja da mi preporući otkupnu stanicu i ako zna koja je otkupna cijena.
Hvala
 

dsimunovic01

Novi član
Tu od
21 Sij 2015
Poruka
7
A sta se tice prskanja kad je najbolje vrijeme za to i koje spriceve koristiti, najbolje preventivno prskanje i to u proljece i u jesen po meni?!?
 

croatmike

Novi član
Tu od
5 Ožu 2013
Poruka
27
posađeno 10 borovnica danas...
stavio im rhodovita, i litvanskog treseta..

pa da vidimo kako će to uspjevati, druge godine su planovi kakvih 1000 posadit..

malo mi bio problem odvajat supstrat od korijena jer sam morao u rhodovit namočit.. ali uspjelo nekako

e da guanito ću isto stavit ali nisam ga još pronašao
 

Najnoviji postovi

Na vrh