• Poštovani posjetitelju, za korištenje svih mogućnosti koje Poljoprivredni Forum omogućuje, predlažemo ti da se registriraš. Besplatno je i tvoja privatnost je potpuno zaštićena. Registracija ti omogućuje pristup svim kategorijama i temama, mogućnost pristupa privicima u postovima (slike, video, tutorijali, uputstva itd), pristup malom oglasniku, direktnu komunikaciju s članovima putem privatnih poruka, automatsko praćenje tema od interesa i još mnogo toga. Veselimo se tvojoj prijavi! ❤️

Borovnice

dingo

Član
Tu od
14 Lis 2010
Poruka
734
Imam mljevene crnogorice može i zamjena za sadnice borovnice.:wink::icon_pidu:
 

mikloncaric

Novi član
Tu od
16 Lip 2013
Poruka
4
Molim pomoć - borovnica

E ovako prvo su mi borovnice stradale od tuće (imam par za osobnu upotrebu) i sada se jedna počinje sušiti kao na slici 4 i 7 (prve dvije slike)što napraviti pojavile su se i neke tamno smeđe mrlje na stabljici...druga je na slici 2 i 8 stradala od tuće a
dvije starije mi je ubila kiša pa je počeo korijen truliti izvukao sam ih iz zemlje i stavio u teglicu u smjesu zemlje i borovih iglica,prije togasam porezao sve suhe grane i dijelove korijena ali se i dalje suše kako njih spasiti?
 

Prilozi

  • 4.jpg
    4.jpg
    77.3 KB · Pregleda: 537
  • 7.jpg
    7.jpg
    66.1 KB · Pregleda: 424
  • 2.jpg
    2.jpg
    66.2 KB · Pregleda: 340
  • 8.jpg
    8.jpg
    62.5 KB · Pregleda: 790

nothing

Član
Tu od
16 Ruj 2013
Poruka
49
O čemu se zapravo ovdje radi, i ima li joj spasa? Imam još jednu na selu i njoj su skroz crveni listovi, bez ikakvih tačkica i tako toga.
2014_05_31_0776.jpg
 

Hele

Dobro znana faca
Tu od
6 Sij 2013
Poruka
1,962
Hm i kolega iznad tebe ima crvene listove makar su mu slike loše i osim štete od puža ili gusjenice kod njega ne mogu ništa razaznat.
Ja bi to maznuo bakrom, izgleda kao gljivice, nisam siguran ali dosta me podsjeća na plamenjaču makar bi ona trebala ići mislim od vrha lista.

PALEŽ CVIJETOVA ILI SIVA PLIJESAN

To je najčešća bolest kojoj je uzročnik fitopatogena gljiva Botryotionia fuckeliana poznata pod nazivom Botrytis cinera. Bolest se javlja jačim intenzitetom u kišnim i hladnijim godinama, a simptomi se najlakše uočavaju u vrijeme cvatnje u obliku paleža cvijetova te truleži plodova. Palež može zahvatiti listove i izboje biljke. Suzbija se fungicidima na bazi dikarboksimida, fenilsulfamida, fludioksonila, fenheksamida i primetanila. Tretiranje se vrši od početka cvatnje do zriobe plodova.

RAK STABLJIKE BOROVNICE


Bolest izaziva više vrsta patogenih gljiva kao npr.: Fusiococcum putrefaciens, Phomopsis vaccini i Botryosphaeria corticis. Bolest se najčešće uočava na stabljikama biljke u obliku nekroze, rak-rana i odmiranju stabljike biljke, sušenju izboja pa i cijelog grma. Nema baš zadovoljavajućih mjera zaštite, no mogu se koristiti fungicidi iz skupine ftalamida kao npr. kaptan i folpet. Neophodno je ukloniti zaražene dijelove biljke ili same biljke.

ANTRAKNOZA PLODOVA

Najčešće se javlja na plodovima borovnice tijeklom zriobe u obliku antaknoznih udubljenih pjegica. Bolest se javlja i na drugim dijelovima biljke (cvijetovi, listovi i izboji). Uzročnik je fitopatogena gljiva Colletotrichum. Najdjelotvornija je zaštita fungicidima na bazi kaptana i azoksitrobina.

MONILOZA

Vjerojatno najraširenija i najopasnija bolest kojoj je uzočnik patogena gljiva Moniliana vaccinii-corymbosi. Simptomi se javljaju u rano proljeće u obliku odumiranja izboja, listova i cvjetova dok se plodovi mumificiraju. iz biljkle se širi izražen miris po truleži. Radi zaštite i sprječavanja širenja bolesti neophodno je uklanjati zaražene izboje i plodove. Od sredstava za zaštitu mogu se preporučiti ona na bazi triforina i benzimidazola.

PJEGAVOST LIŠĆA

Bolest uzrokuje fitopatogena gljiva Gleoeosporium minus. Javlja se običlno potkraj lipnja u obliku crvenskastih pjega na listu , ali se može javiti i opadanje listova. Suzbijanje se provodi sredstvima na bazi kaptana i benzimidazola.

Tzv. malim proizvođačima s nekoliko biljaka na okućnici preporučamo preparate koji su u RH dozvoljeni za tzv. male kulture i/ili male namjene: Switch WG i Calypso SC, Zato WG i Laser KS. Fungicidima (Zato 50 WG i Switch WG suzbijaju se bolesti izdanaka i specifičlna monilija američkih borovnica) te ineskticidima (Laser KS i Calypso SC) možete suzbijati ranoproljetne gusjednice
 

nothing

Član
Tu od
16 Ruj 2013
Poruka
49
Kao što vidiš na slici, bacio sam joj malo KAN-a oko nje, hoće li joj imalo pomoći?
 

Hele

Dobro znana faca
Tu od
6 Sij 2013
Poruka
1,962
Nisam neki ekspert ali gnojivo joj nikako ne pomaze ako se radi o bolesti. Ako potjera nanovo zbog KAN-a i ti izdanci će obolit, moraš nečim pošpricat.
 

mikloncaric

Novi član
Tu od
16 Lip 2013
Poruka
4
ma probat ću i ja s bakrom. A par grančica sam odrezao i umočio u rhizopin i ubacio u teglice,dali ih zalijevati svaki dan?ili?
e i molim ako netko može napisati minimalan plan špricanja i kojim sredstvima za malo količine sadnica,jer svaki portal govori drugačije a kod nas u poljoprivrednoj drugačije(normalno žele maksimalno prodati)
 
Posljednje uređivanje:

code

Dobro znana faca
Tu od
30 Ožu 2008
Poruka
2,088
Da nečitam sad cjelu temu imam pitanja:

Kako se razmnožava borovnica?

Nakon koliko dolazi prvi urod ?
 

nothing

Član
Tu od
16 Ruj 2013
Poruka
49
Kako se razmnožava borovnica?

Nakon koliko dolazi prvi urod ?

Ovo sam ti našao na jednom sajtu, ako je to to što tebi treba:

U proizvodnji sadnica borovnice koristi se vegetativno razmnožavanje koje može biti zrelim i zelenim reznicama i kulturom tkiva. Sa manjim uspehom borovnica se može razmnožavati a širu proizvodnu praksu najvažnije je razmnožavanje zrelim reznicama i ono se obavlja u staklenicima sa zasenom. Letorasti za pravljenje zrelih reznica moraju biti zdravi, dobro zdrveneli, po mogućstvu bez cvetnih pupoljaka, jednogodišnji i skinuti u fazi dubokog mirovanja, najbolje krajem januara. Skinte reznice moraju se čuvati na temperaturi od 0 do 3 stepena u polietilenskim kesama kako ne bi dehidrirale. Letorasti se skraćuju na dužinu 12 do 15 cm, sa rezovima neposredno ispod donjeg i nekoliko milimetara iznad gornjeg pupoljka. Reznice se tretiraju nekim od fungicida, a zatim im se bazalni deo potapa u 0,2 % rastvor IBA (indol-buterna kiselina) u trajanju od 20 sekundi. Supstrat za ožiljavanje treba da je napravljen od mešavine perlita i kiselog treseta u odnosu 1:2 i njegov pH treba da je 4,4. Debljina supstrata u koji se stavljaju reznice treba da je oko 15 cm, a bazalni deo se mora zagrevati na 18 do 20 stepeni. Reznice se postavljaju na rastojanju 10 x 5 cm, s tim što dva pupoljka ostaju iznad supstrata. Relativna vlažnost u stakleniku treba da je od 75 do 80 %. Staklenik se mora zaseniti, jer reznice ne smeju biti izložene direktnoj sunčevoj svetlosti u prvih nekoliko nedelja ožiljavanja. Veoma je važno da temperaturna kolebanja vazduha i supstrata budu što manja. Procenat ožiljenih reznica se kreće od 80 do 90 %, ako se ispoštuju svi parametri u stakleniku i ako se raznice skinu na vreme. Na jesen se ožiljene reznice vade iz supstrata i sade u rastilo gde provode još jednu do dve godine ili se sade u kontejnere ili saksije napunjene supstratom gde se meša perlit i kiseli supstrat sa kiselošću oko 4,5 uz stalno vlaženje.

A prvi rod dolazi kada stabljike uđu u drugu godinu, barem je to tako kod mene. :)
Nadam se da sam pomogao ;)
 

Hele

Dobro znana faca
Tu od
6 Sij 2013
Poruka
1,962
Ali to vjerojatno imas visegodisnju sadnicu. Sadnice se prodaju stare 1,2,3 godine. Do 3 godine nema ni za pod zub stavit.
 

nothing

Član
Tu od
16 Ruj 2013
Poruka
49
Da, sada joj je treća.

Sa tim da, ako želiš čvršću i izdržljiviju stabljiku, preporučuje se na proljeće kidanje cvijetova. Tako da tek neku zaradu (ako planiraš na tržište plasirati proizvod) možeš očekivati tek 4.godinu.
Primjer: Na jesen sadiš dvogodišnju biljku, na proljeće im kidaš cvjetove.
 
Posljednje uređivanje:

idemedosumom

Novi član
Tu od
19 Stu 2014
Poruka
4
Pozdravljam sve na forumu!

Ja sam iz Travnika (BiH). Krajem petog mjeseca ove godine sam posadio 1000 sadnica americke borovnice, dvogodisnje sadnice su u pitanju (sorte rubel, blueray i brigittablue). Posto ja nemam mnogo zemlje na raspolaganju, koristio sam najgušću metodu sadnje za koju sam čuo (500 sadnica po dulumu). Izgleda da su sadnicama ove silne kise godile, mnoge su dostigle visinu od jednog metra pa cak i malo preko.

Teren je pod velikim nagibom, pa sam se bojao da bi to moglo smetati sadnicama, ali za sada nema nikakvih problema. Cvjetne pupove sam skidao, isto namjeravam činiti i naredne sezone, kako bih forsirao vegetativni rast.

Ovo je slika od prije 3 mjeseca:

3vIeHtp.jpg


Nadam se da mozemo razmjeniti iskustva, da ne ponavljamo iste greske. Pozz
 
Posljednje uređivanje:

Jonathan

Član
Tu od
1 Sij 2010
Poruka
139
Pozdrav kolega i dobrodošao :)

Kako se kreću cijene sadnica u BIH, kod nas su skupe kao da su od zlata....
 

idemedosumom

Novi član
Tu od
19 Stu 2014
Poruka
4
@Jonathan


Hvala na dobrodošlici :(hi):

Cijena sadnica se kretala između 2.5 i 3 eura za jednu dvogodišnju sadnicu. Od firmi jedino su mi poznati HEKO Bugojno i Voćar Piramida Visoko. Ja sam kod ovih iz Visokog kupovao i cijena je bila 2500 eura za 1000 sadnica. A otkupna cijena plodova američke borovnice je bila slaba ove godine (barem što se navedenih firmi tiče), 2,7 eura po kg.

Kako se kod Vas cijena sadnica kreće? otkupna cijena plodova?
 

Jonathan

Član
Tu od
1 Sij 2010
Poruka
139
Ne bih točno znao za borovnicu, ali cijena u sezoni ne pada ispod 80 kn/kg u trgovinama, a na tržnici se nađe od 50-60 kn/kg.
 

idemedosumom

Novi član
Tu od
19 Stu 2014
Poruka
4
Na proljeće ću vjerovatno (ako Bog da) širiti svoj zasad borovnice. Imam još 2 slobodna duluma zemlje, tu bih volio probati neke ranije sorte, tako da mi u kontinuitetu rađaju borovnice, pa da bude olakšana i berba.

Čuo sam od drugih borovničara s naših krajeva da se rana sorta Duke izuzetno dobro pokazala. Uz to bih volio i neke druge 2 rane sorte ubaciti radi oprašivanja. Dali neko ima prijedlog?

I naravno, želim sretan praznik svim kolegama na forumu!
 

Jonathan

Član
Tu od
1 Sij 2010
Poruka
139
Duke je sinonim za borovnicu kao za vilamet za malinu. Negdje sam pročitao da se dosta kombinira Duke i Blue crop sorta.
 

Najnoviji postovi

Na vrh