• Poštovani posjetitelju, za korištenje svih mogućnosti koje Poljoprivredni Forum omogućuje, predlažemo ti da se registriraš. Besplatno je i tvoja privatnost je potpuno zaštićena. Registracija ti omogućuje pristup svim kategorijama i temama, mogućnost pristupa privicima u postovima (slike, video, tutorijali, uputstva itd), pristup malom oglasniku, direktnu komunikaciju s članovima putem privatnih poruka, automatsko praćenje tema od interesa i još mnogo toga. Veselimo se tvojoj prijavi! ❤️

Brenze- nejednako trošenje disk pločica

kordunaš

Član
Tu od
30 Ruj 2011
Poruka
95
Na koju stranu se vraća klip? Šarafljenje ili odšarafljivanje?

svaka strana ide različito , probaj pa ćeš znati, uzmi špicasta kliješta u vrti ja sam sa njima vraćao na audiu A3 isti sistem čeljusti...
 

StricVujc

Član
Tu od
1 Tra 2010
Poruka
837
svaka strana ide različito , probaj pa ćeš znati, uzmi špicasta kliješta u vrti ja sam sa njima vraćao na audiu A3 isti sistem čeljusti...

I ja sam tak vratil sa špicastim kliještima, zmučili smo danas to nekaj, moj stari i ja. Skinuli smo dolje čeljust isterali klip vanka:(giggle)
Bila je grbava gumica (ona nutrašnja koja dihta) na jednom klipu pa smo ju izvadili, onda sam počistil utor, sastrugal nekupinu nečega bijeloga, valjda soli, koja je stvarala grbu ispod gumice i opstruirala normalan hod klipa, onda je u čist utor gumica lijepo nalegla i klip je bilo moguće vratiti. Klipove sam isto očistil i sve je vraćeno gore, odzračneno kak je već savjetovao @tomo prek šlaufića koji sam uspel najti u poljo apoteki. Odzračniki su uspješno otpušteni bez loma, istina išlo je teško, jako su zapekli, ali čeljusti su bile u šrafštuku pa nije bilo većih problema. Možda bi bilo dobro da su zamjenjene gumice i nutarnja dihtajuća i vanjska zaštitna ali nije ih bilo u bliskim dučanima, a u dalje mi se nije dalo iti... Znatnijih oštećenja zapravo nije bilo na gumicama, valjda budu zdržale sljedečih 3-5 ljet? Na spoj crijeva i čeljusti na šuplji šaraf sam stavil nove brtvene pločice.
Na lijevoj strani je isto tako napravljeno, s tim da je tam zapekel i jedan onaj klizni šraf pa je i to očišćeno i podmazano. Za sad brenza, nadam se samo da nebu trebalo opet odzračivati, natakali smo ulje redovito u posudicu da ne bi ostalo na suhom.
 
Posljednje uređivanje:

Zac540

Član
Tu od
10 Stu 2010
Poruka
604
Evo hvala bogu pa sve prošlo u redu,sad znaš za dr put kak ide:(clap):
Nije to neke strašnog ni nikakva nauka samo dok skužiš onda ide
 

markony

Član
Tu od
1 Kol 2011
Poruka
357
Na koju stranu se vraća klip? Šarafljenje ili odšarafljivanje?
Zašarafljuješ tj. okrečeš u desno,a što se blokiranja tiče da ti jedna strana ne koči znaju zaštekat oni klizači čeljusti ili kako si ti rekao one dvije matice.
 

StricVujc

Član
Tu od
1 Tra 2010
Poruka
837
Zašarafljuješ tj. okrečeš u desno,a što se blokiranja tiče da ti jedna strana ne koči znaju zaštekat oni klizači čeljusti ili kako si ti rekao one dvije matice.

I to je bio slučaj, ali na lijevom kotaču- donji klizač je zablokiral
 

vica

Aktivni član
Tu od
1 Sij 2013
Poruka
3,400
I to je bio slučaj, ali na lijevom kotaču- donji klizač je zablokiral

zato sam ti i rekao da ih proveris jer i jedan da zariba ukoso trosi obloge a i greje se i nekoci kako treba. sitnica a mnogo zna zezati
 

tomo420

Član
Tu od
20 Sij 2011
Poruka
710
Drago mi je da si uspio rješiti problem u vlastitoj režiji....čemu dati majstorima da te oderu za par sto kuna kad se može uz malo dobre volje napraviti sve to doma.....nek te dugo i sigurno služe tvoje obnovljene brenze!!!:(bow):
 

StricVujc

Član
Tu od
1 Tra 2010
Poruka
837
zahvaljujem svim sudionima teme na ogromnoj pomoći pri ovoj reparaturi kočionih čeljusti! :(happy):
Da nastavimo dalje u sličnom tonu, zanima me kako to da VW polo ima bubnjeve otraga, a golf diskove? Da li ima neki određeni razlog zašto neki auti imaju jedno, a neki drugo?
Naša stara lada niva ima otraga bubnjeve, a da li su u današnjim autima zastupljniji diskovi na svim kotačima ili prevladavaju bubnjevi otraga ili je pola pola?
 

vica

Aktivni član
Tu od
1 Sij 2013
Poruka
3,400
zahvaljujem svim sudionima teme na ogromnoj pomoći pri ovoj reparaturi kočionih čeljusti! :(happy):
Da nastavimo dalje u sličnom tonu, zanima me kako to da VW polo ima bubnjeve otraga, a golf diskove? Da li ima neki određeni razlog zašto neki auti imaju jedno, a neki drugo?
Naša stara lada niva ima otraga bubnjeve, a da li su u današnjim autima zastupljniji diskovi na svim kotačima ili prevladavaju bubnjevi otraga ili je pola pola?

konstruktori resavaju kako znaju i umeju. vecinom brza vozila imaju disk na sva 4 zbog jace sile kocenja ,boljeg hladjenja i ravnomernijeg kocenja. pogotovu sad sa novijim el. sistemima kocenja i bezbednosti. kod laksih vozila potrebna je manja kociona sila na zadnjim tockovima i to rade vec isprobanim sistemima dobosa raznih precnika i sirina. dobosima je najveca mana zagrevanje pogotovu pri vecim brzinama jer je takoreci zatvorenog tipa i sporije se hladi ,a vecinom hoce neravnomerno kociti sto pri vecim brzinama pravi zeznute situacije.
 

fićona

Član
Tu od
29 Kol 2010
Poruka
512
moj prijatelj ima a3 i polo,obadva imaju iza diskove,a opet na poslu sam slagal istog takvog poloja al slabiji motor je bil a on je imal iza doboše,to se po snazi stavlja,npr golf 3 1.9tdi ima iza doboše a golf 3 gti ima iza diskove :icon_e_biggrin:
 

vica

Aktivni član
Tu od
1 Sij 2013
Poruka
3,400
cim veca snaga time i brzina veca pa trebaju jace kocnice a i dodatna tezina plus jaceg modela.
 

hodor

Dobro znana faca
Tu od
22 Sij 2013
Poruka
1,750
Bubnjevi su nenadjebivi kad treba ručnu montirat gore....a diskovi, nešto ima i u boljem kočenju, ali nešto je i šminka.
 

zbalija

Dobro znana faca
Tu od
21 Stu 2008
Poruka
2,290
ako očete pravu ručnu za okretanoj odotraga mora biti bubanj,
da vidiš kad zašteka čeljust na ruče kak liepo imaš okretnje na krov.

mercedesi koji imaju na sva 4 kotača diskove,
ručna je u pravilu uvijek u bublju

@muhanicar slažem se sa tobom da je na golfu II
sistem sa čeljusti na prednjim kotačima koma zamišljen,
pogotovo one gumene vodilice sa plastičnom piksom skupe s da poludiš,
a same se daju nabaviti sa setom za reparaturu čeljusti
 

hodor

Dobro znana faca
Tu od
22 Sij 2013
Poruka
1,750
Manje više svi auti koji su imali ručnu na diskove imali su problema sa ručnom...i sa držanjem i sa namještanjem....Diskovi ne mogu biti samokočni a sa druge strane hidraulika nije pogodna za trajno držanje zategnutih pločica
 

StricVujc

Član
Tu od
1 Tra 2010
Poruka
837
Manje više svi auti koji su imali ručnu na diskove imali su problema sa ručnom...i sa držanjem i sa namještanjem....Diskovi ne mogu biti samokočni a sa druge strane hidraulika nije pogodna za trajno držanje zategnutih pločica

pa niti na našem golfu ručna ne radi već dosta dugo, tj. ne otpušta kak bi trebala, ali sad vidim da čeljusti nemaju veze s tim. Čeljusti rade normalno, problem je prema svemu sudeći u bužirima i sajli koji su puni hrđe. Trebalo bi sve to zvaditi i u bužire našpricati wd-a... tak barem ja pretpostavljam:(nerd):
 

StricVujc

Član
Tu od
1 Tra 2010
Poruka
837
Zbog čega dolazi do pojave da sila kočenja na lijevom zadnjem kotaču nije jednaka sili u desnom? Slučaj je takav i kad se ide s nožnom i s ručnom kočnicom. Znači nije do sajle ručne. Ulje ne pušta na čeljusti. Radi se o diskovima na golfu '99 godište o kojima je već bilo riječi u ovoj temi. Napominjem da sam kod zamjene pakni prije godinu i pol uredno podmazal one klizače na koje se šrafi čeljust, prije je bilo baš to zablokiralo od hrđe na istom kotaču tak da znam da sam to onda bil dobro očistil i podmazal. Koji bi još mogli biti razlozi nejednake sile kočenja? Na prednjim kotačima je sve ok (rekli su tak na tehničkom pregledu)
 

mika

Iskusan lik
Tu od
22 Ožu 2011
Poruka
1,702
Loši diskovi i pločice?, ako su ti štekale pločice možda su se spalile i otrdnule ili si sjebal čeljust kad si vračal klipove unutra pa se nemože naštelati dobro....
Možda ne valja gumeni lajtung koji ide na čeljust, ima tu toga kaj bi moglo biti a ovak prek kompjutera je to sve nagađanje.
 

StricVujc

Član
Tu od
1 Tra 2010
Poruka
837
One kaj su bile zablokirale sam skinul. pločice su nove stavljene onda na oba kotača. Auto je bil na tehničkom nakon toga lani i nije bilo problema, ovo je dakle novonastala situacija. Ha diskovi više nisu u bajnom stanju, možda je to, a možda kakvo smeće blokira protok ulja u lajtungu.
 

mika

Iskusan lik
Tu od
22 Ožu 2011
Poruka
1,702
Ovak napamet najvjerojatnije diskovi jer si na početku teme napisal da ti je lijevi disk bil hrđav..... ak si prošel tehnički vozi tak do drugog i skupljaj pare za nove diskove i pločice ili bar pločice a diskove daš poravnat dobrom tokaru....
Pogledaj da ti nisu pločice opet zaštekale na nosaču, bilo bi dobro da namažeš nosač sa bakrenom mašču(onaj dio di pločice kližu)
 
Na vrh