• Poštovani posjetitelju, za korištenje svih mogućnosti koje Poljoprivredni Forum omogućuje, predlažemo ti da se registriraš. Besplatno je i tvoja privatnost je potpuno zaštićena. Registracija ti omogućuje pristup svim kategorijama i temama, mogućnost pristupa privicima u postovima (slike, video, tutorijali, uputstva itd), pristup malom oglasniku, direktnu komunikaciju s članovima putem privatnih poruka, automatsko praćenje tema od interesa i još mnogo toga. Veselimo se tvojoj prijavi! ❤️

Breskva

Kontam

Aktivni član
Tu od
3 Svi 2008
Poruka
4,076
Sjećate se one breskve na okučnici sa lošom tj nikakvom rezidbom?
breskva.jpg

Nema kovrčavosti gotovo ništa! Tu i tamo neki samo vršni listić! Ista stvar je na drugoj okučnici u jednom prigradskom mjestu.
Jednostavno za ne povjerovati. Jedina logika je kriv Arkod -Vaša zemlja kao na dlanu. Je na dlanu nekoga tko para oblake ili pofajta oblake. Nama Tafrine drugima erwinia... Sve je to moguće u chemical trail staviti ili protugradnu raketu.
 

viper50

Član
Tu od
21 Tra 2013
Poruka
186
:(sweat):vidio sam breskvik gdje je napravljena lošija zaštita od tafrine
iiiiii katastrofa:icon_hang:, ne možda potpuna ali ima je jako puno ,
možda čak i oko 50% listova je zaraženo

:(happy):ipak mi sad nije žao što sam dao malo više novca za borbu :(punch): protiv tafrine :icon_pray:

jbg nisam na vrijem.učim se na greškaam.jako mi je žao.
prije kiša na par listova anomalije.na vinogradskim ništa,a poslje kiša živi urnebes.sad eto jedino savjet iskusnih forumaša i to je to
 

daevu

Član
Tu od
29 Sij 2012
Poruka
491
Re: BRESKVE

inače ti se sva zaštita na voću treba raditi kao preventiva,zaštitit dok je voćka još potpuno zdrava
jer kad nastupi bolest ona se uglavnom nemože izlječiti :p:
jedino je možeš zaustaviti u razvoju:(wait):
a gotovo mali ili nikakav je postotak izlječenja:eek:

kontam

imam par bresaka oko 15ak kom posađenih di su mi kajsije i nisam radio zaštitu protiv tafrine na njima ,
nego zaštita koja mi je išla za kajsiju isto bakar ali manje puta tretirano
i isto ima samo na pokojem listiću, sorta je belmondo pogačara

zato sam i postavio pitanja da se usporedimo sa zaštitom, jer ipak nevalja ni pretjerivanje
a opet bolje nego da zezneš stvar pa da imaš veći napad tafrine
 
Posljednje uređivanje:

viper50

Član
Tu od
21 Tra 2013
Poruka
186
Re: BRESKVE

....treba li sada nečim tretirati breskvu preventivno?
 
Posljednje uređivanje od moderatora:

breskvar

Aktivni član
Tu od
25 Velj 2009
Poruka
1,150
Re: BRESKVE

treba li sada nečim tretirati breskvu preventivno?

...kad budu veličine lješnjaka plodovi, onda se ide preventivno protiv pepelnice i šupljikavosti: ja idem kombinacijom Mankozeb (2 kg/ha) + Chromosul (3 kg/ha) + neki sistemik za pepelnicu (Trapez, Topas, Rubigan i sl.). Treba obaviti 2 ovakva tretiranja u razmaku 15 - 25 dana (ovisno o količini oborina i temperaturi)...

Ovo je i redoslijed miješanja: Mankozeb - prah (WP), pa Chromodin - granule (WG), pa onda tekućine (SC, FL i slično)
 
Posljednje uređivanje:

vitomir 1

Član
Tu od
7 Lip 2011
Poruka
292
Re: BRESKVE

samo vam mogu rec jedno hvala
u mene kovrcavosti gotovo da nema tu i tamo koji listic
hvala vam dobi i nesebicni ljudi-prijatelji ovog foruma na srdacnoj pomoci
 
Tu od
20 Tra 2011
Poruka
106
Re: BRESKVE

hvala. kako misliš koliko rodnih grana,ukupno na stablu ili?

Pa mislim, kad orezujemo rodna stabla baziramo se na količinu rodnih grana kod breskve, primjerice ja imam sistem uzgoja "palm" i ostavljam od 80-100 rodnih grana.
Na to sam mislio :(happy)::(happy):
 

viper50

Član
Tu od
21 Tra 2013
Poruka
186
Re: BRESKVE

...kad budu veličine lješnjaka plodovi, onda se ide preventivno protiv pepelnice i šupljikavosti: ja idem kombinacijom Mankozeb (2 kg/ha) + Chromosul (3 kg/ha) + neki sistemik za pepelnicu (Trapez, Topas, Rubigan i sl.). Treba obaviti 2 ovakva tretiranja u razmaku 15 - 25 dana (ovisno o količini oborina i temperaturi)...

Ovo je i redoslijed miješanja: Mankozeb - prah (WP), pa Chromodin - granule (WG), pa onda tekućine (SC, FL i slično)

ok.a treba li uvijek prije kiše delanom ili signumom.?

hvala,pratim,pamtim,zapisujem:(clap):
 
Tu od
20 Tra 2011
Poruka
106
Re: BRESKVE

Pošto se dosta govori o zaštiti breskve, cjeneći svačije mišljenje i iskustvo imam potrbu da dam jednu tabelu okvirnog prskanja breskve s tim da su preparati skloni izmjenama u zavisnosti kakva iskustva imate s njim.

Dakle najvažnije preskanje je( da ne bi bilo taphrine deformans ono prije pucanja ljuspica pupoljaka, kako to znati?????) prije kretanja vegetacije dakle ono sto je Breskvar pomenuo u Veljači a zatim zelena točka , a to se mora pratiti lupom.

Dakle ovo je samo okvirni plan prskanja koji sam ja koristio pretprošle godine .

ZAŠTITA BRESKVE

Vrijeme primjene .

Pred kretanje vegetacije
(mirovanje biljaka
)

kovrdžavost lista Cuperblau z 0,5%
šupljikavost lista ili Nordox 0,2%



Bubrenje pupoljaka
(zelena točka samo
vršnih pupova
gledati lupom)


kovrdžavost lista, Dakonil 720 2,5 l/ha
Delan 0,7-1 kg/ha



Pred cvjetanje

sušenje cvjetova Chorus 75 0,02%
i grančica,
trips Fastac 0,025%


Precvjetavanje

sušenje cvjetova Chorus 75 0,02%
i grančica
lisne uši, trips Mospilan ili Voley 0,025%


Plod veličine lješnjaka

lisne uši Kohinor 0,03%

šupljikavost lista Mankozeb 80 0,2%
trulež plodova, Topas 100 0,01%
pepelnica breskve
grinje Envidor 0,06%


30 dana pred berbu

šupljikavost lista Mankozeb 0,2%
breskvin savijač Lambada 5 ec 0,01-0,02%

Do zrenja
(prema potrebi)
14 dana pred berbu


lisne uši Decis 0.016%
breskvin savijač
šupljikavost lista Polyram df 0,2%
trulež plodova Topas 100 ec 0,015%
pepelnica breskve



7 dana pred berbu

trulež ploda Teldor 0,1%
breskvin savijač Decis ec 0,016%
lisne uši


Jesenje plavo prskanje Cuperblau 0,5%
preko 75% opalog lišća Nordox 0,2%
 

fruit-men

Član
Tu od
26 Tra 2013
Poruka
63
Re: BRESKVE

Ako ideš sa UREOM dovoljno je 100g - mlade su ti voćkice. Poslije daj i KAN u 2 obroka, po 200 g u svakom...

Samo, obvezno to široko razbacaj i lijepo okopaj :)

Reci mi breskvar koji bi po tebi bio optimalan način gnjoidbe mladog voćnjaka breskve zasađenog u siječnju.
 

fruit-men

Član
Tu od
26 Tra 2013
Poruka
63
Re: BRESKVE

kovrdžavost lista, Dakonil 720 2,5 l/ha
Delan 0,7-1 kg/ha

lisne uši Kohinor 0,03%

1. Ovdje mi nije jasno ide li Daconil 720 samostalno ili u kombinaciji s Delanom.
2. Zašto ne Pirimor za lisne, jel možda riječ o tome da je Kohinor kvaliteniji ili bolji po cijeni od Pirimora
 

breskvar

Aktivni član
Tu od
25 Velj 2009
Poruka
1,150
Re: BRESKVE

Reci mi breskvar koji bi po tebi bio optimalan način gnjoidbe mladog voćnjaka breskve zasađenog u siječnju.

Pretpostavljam da je prije sadnje obavljena meliorativna gnojidba stajnjakom i kompleksnim mineralnim gnojivima NPK formulacije. Zato sada treba samo dušična prihrana...

Preporučam barem prve 2 godine obrađivati tlo u mladom nasadu breskve, između redova tanjuračom, kultivatorima, frezom, a u redu motikom ili frezom sa ticalom...herbicidima se može u redu ići tek treće godine, a još bolje tek četvrte...
 
Posljednje uređivanje od moderatora:
Tu od
20 Tra 2011
Poruka
106
Reci mi breskvar koji bi po tebi bio optimalan način gnjoidbe mladog voćnjaka breskve zasađenog u siječnju.[/QUOTE

Pretpostavljam da je prije sadnje obavljena meliorativna gnojidba stajnjakom i kompleksnim mineralnim gnojivima NPK formulacije. Zato sada treba samo dušična prihrana...

Preporučam barem prve 2 godine obrađivati tlo u mladom nasadu breskve, između redova tanjuračom, kultivatorima, frezom, a u redu motikom ili frezom sa ticalom...herbicidima se može u redu ići tek treće godine, a još bolje tek četvrte...

Slažem se s Breskvarom, mada imam iskustva s mladim nasadima bresaka-nektarina te ukoliko se radi o ekstenzivnom nasadu svakako treba prihraniti mladu voćku s otprilike 60-80 grmam Urea ( radi držanja vlage što duže ....) i 70 - 80 grama Kana. Obično se to radi u dva navrata prije i poslije cvatnje , mada može da se obavi i poslije cvatnje ujedno, rasipanjem oko voćke u širini krošnje.Gnojivo bi se moralo lagano zadrljati, jer ostajanjem na površini izlapi te izgubi svoju funkciju.Kod intenzivnog nasad slično napraviti te poslije gnojidbe preći površinu lagano sjetvospremačem( ukoliko ne radite s deponatorom).


Što se tiče korova svakako ....motikan.:(y)::(y):...mada postoji jedna solucija koju sam radio i pokazala se dosta dobra samo sadnice moraju biti starije od 2 godine što bi značilo tek sljedeće godine se ovo može primjenjivati.
Radi se o parakvatu Reglon forte koji se pokazao dosta dobar za jednogodišnje korove ( nadam se da višegodišnjih nema jel su odrađeni u pripremi zemljišta ili okopavanju).
Količina sredstva zavisi o zakorovljenosti pa se kreće od 3-5 l. Radi pojačavanja sredstva dobro je dodati i 1l bijelog ulja.

Kakav je mehanizam ovog sredstva:
Treba se primjeniti po vedrom i sunčanom vremenu kada se energija sunca u dovoljnoj mjeri akumulira u klorofilu (slično sunčanim ćelijama), ista se rabi za pokretanje (“paljenje “ elektrona u ciklusu, koji se stručno opisuje kao “Fotosistem I”.

Kad je bilo najtoplije u toku dana rezultati su se vidjeli već za 2-3 sata
Treba biti oprezan s herbicidom da ne dospije na zelene površine jer će ih spaliti, nije sistemik. Ovaj herbicid djeluje samo ukoliko dodje u doticaj s zelenom masom.


1. Ovdje mi nije jasno ide li Daconil 720 samostalno ili u kombinaciji s Delanom.
2. Zašto ne Pirimor za lisne, jel možda riječ o tome da je Kohinor kvaliteniji ili bolji po cijeni od Pirimora

Ne neide u kombinaciji nego ili ....
Kad sam pisao poruku to je trebalo izgledati tabelarno ali slanjem ispalo je ovako zajedno, sorry:mur:
Dakle odvojeno.
Kod pepelnice i monilije dat je samo jedan preparat Topas 100 ec koji je ujedno i monilicid,
ali prvenstveno je preparat koji se koristi protib pepelnice.
Svi preparati imaju svoju zamjenu Chorus je mogao biti zamjenjen Signumom ali je u fazi cvjetanja bilo hladno pa se Chorus u tim slučajevima pokazuje kao jedino sredstvo koje reagira na temp. iznad 5 stupnjeva.
Daconil 720 je mogao biti zamjenjen Chromodinom s 65 ali posto ja u toj fazi praktikujem uporabu preparata na bazi aminokiselina ne dolazi u obzir Chromodin jel koagulira sa folijarnim gnojivima....itd itd.:icon_jook:

Može i Primor namjesto imidakloprida zašto ne, ja sam dao okvirno šta sam ja koristio, prema tome sve je podložno izmjenama, ovo su bila " moja iskustva ".:eek::
 
Posljednje uređivanje od moderatora:

fruit-men

Član
Tu od
26 Tra 2013
Poruka
63
Re: BRESKVE

Pretpostavljam da je prije sadnje obavljena meliorativna gnojidba stajnjakom i kompleksnim mineralnim gnojivima NPK formulacije. Zato sada treba samo dušična prihrana...

Preporučam barem prve 2 godine obrađivati tlo u mladom nasadu breskve, između redova tanjuračom, kultivatorima, frezom, a u redu motikom ili frezom sa ticalom...herbicidima se može u redu ići tek treće godine, a još bolje tek četvrte...

Prilikom sadnje sam voćnjak tretirao kvalitetnim stajnjakom, bez NPK formulacije. Valja istaknuti kako sam nedavno neke mlade voćke koje su bile zaražene tafrinom tretirao kombinacijom Sequestren+urea kako bi potjerale novi list. Onda pošto nisam koristio NPK u početnoj fazi pretpostavljam kako bi najbolja formulacija bila NPK+urea ili? Optimalano vrijeme primjene bi bio kad? Da mi nije možda sad malo kasno?
 

fruit-men

Član
Tu od
26 Tra 2013
Poruka
63
Re: BRESKVE

Može i Primor namjesto imidakloprida zašto ne, ja sam dao okvirno šta sam ja koristio, prema tome sve je podložno izmjenama, ovo su bila " moja iskustva ".:eek::
Ja sam ti uz iznešeno onako između redova mislio provuć koji je po tebi način prskanja onako najučinkovitiji, a uz sto ekonomski isplati, ono što bi se narodski reklo "uloženo dobiveno":smile:
 

breskvar

Aktivni član
Tu od
25 Velj 2009
Poruka
1,150
Re: BRESKVE

Prilikom sadnje sam voćnjak tretirao kvalitetnim stajnjakom, bez NPK formulacije. Valja istaknuti kako sam nedavno neke mlade voćke koje su bile zaražene tafrinom tretirao kombinacijom Sequestren+urea kako bi potjerale novi list. Onda pošto nisam koristio NPK u početnoj fazi pretpostavljam kako bi najbolja formulacija bila NPK+urea ili? Optimalano vrijeme primjene bi bio kad? Da mi nije možda sad malo kasno?

Nije kasno, iako vegetacija kreće ranije kod tebe. Ja prihranjujem dušikom sve do konca svibnja...
 

Kontam

Aktivni član
Tu od
3 Svi 2008
Poruka
4,076
Re: BRESKVE

Koji sam danas "koktel" zbućkao :)
Dithane dg neotec + actara oba pesticida su granule, to je išlo na vagu i onda inekcija karate zeona + vertimeca :) I prskaj :)
U ponedjeljak ću ići prorjeđivati plodove. Pitanje. Trebam skinuti sve ove dvostruko trostruko zametnute skupine, jel? Doduše većina je takva :( Hvala
 

gec67

Član
Tu od
26 Ožu 2011
Poruka
768
Re: BRESKVE

RoyalMajestic pitanje zašto su u fazi otvaranja pupova bitne aminokiseline tj preparati na bazi aminokiselina ?

Kontam ak daš dupliće po cijeni normalne nediraj :icon_razz: Koju to sortu rijediš?
 

breskvar

Aktivni član
Tu od
25 Velj 2009
Poruka
1,150
Re: BRESKVE

Koji sam danas "koktel" zbućkao :)
Dithane dg neotec + actara oba pesticida su granule, to je išlo na vagu i onda inekcija karate zeona + vertimeca :) I prskaj :)
U ponedjeljak ću ići prorjeđivati plodove. Pitanje. Trebam skinuti sve ove dvostruko trostruko zametnute skupine, jel? Doduše većina je takva :( Hvala

Zašto voliš toliko preparata mixati odjednom?
 

tatkodvd

Dobro znana faca
Premium
Tu od
2 Pro 2011
Poruka
1,257
Re: BRESKVE

Koji sam danas "koktel" zbućkao :)
Dithane dg neotec + actara oba pesticida su granule, to je išlo na vagu i onda inekcija karate zeona + vertimeca :) I prskaj :)
U ponedjeljak ću ići prorjeđivati plodove. Pitanje. Trebam skinuti sve ove dvostruko trostruko zametnute skupine, jel? Doduše većina je takva :( Hvala

Zašto tri insekticida, mislim da bi i sa aktarom sad riješio sve, eventualno malo većom koncentracijom.
 

Najnoviji postovi

Na vrh