• Poštovani posjetitelju, za korištenje svih mogućnosti koje Poljoprivredni Forum omogućuje, predlažemo ti da se registriraš. Besplatno je i tvoja privatnost je potpuno zaštićena. Registracija ti omogućuje pristup svim kategorijama i temama, mogućnost pristupa privicima u postovima (slike, video, tutorijali, uputstva itd), pristup malom oglasniku, direktnu komunikaciju s članovima putem privatnih poruka, automatsko praćenje tema od interesa i još mnogo toga. Veselimo se tvojoj prijavi! ❤️

Breskva

Tu od
20 Tra 2011
Poruka
106
Re: BRESKVE

Ovdje si spomenuo .

Preparati na bazi aminokiselina se i ponašaju kao sistemici ali nemaju ulogu neke protekcije nego stavljaju biljku u takvu situaciju( aktiviraju) da koristi resurse energije za oporavak i kretanje koje bi ona (biljka) isto radila ali sa smanjenim efektom u situacijama kao: stres usljed bolesti, napad insekata, vjetar, grad itd.
Prije se smatralo da se takva sredstva koriste samo u stresnim situacijama, međutim utvrdilo se da je uporaba biostimulatora itekako dobro pozdravljena mjera gnojidbe i prilikom kretanja vegetacije, počev od zelene točke ( breskva -nektarina ) pa nadalje.
 

daevu

Član
Tu od
29 Sij 2012
Poruka
491
Re: BRESKVE

kupljena fertina V 7,30kn/l
pa idemo fertinisat
a možda nebi bilo loše ubaciti i eko-friz
samo ne znam jel se podnašaju njih dvoje, nikad nisam tako kombinirao,
pa ako ima sugestija
 
Tu od
20 Tra 2011
Poruka
106
Re: BRESKVE

Ja cu sa Amcolonom sa naglasenim kalijumom, i Protifertom, očekujem kisu u četvrtak naveče, prskanje ide u srijedu !!!
Plodici već ko nokat, kod springcresta dosta blizanaca!!!!
Uvijek nešto.
 

daevu

Član
Tu od
29 Sij 2012
Poruka
491
Re: BRESKVE

ja isto imam blizanaca dosta i trojki ima nešto malo, a našao sam i jedne petorke

radi čega se to dešava
 

breskvar

Aktivni član
Tu od
25 Velj 2009
Poruka
1,150
Re: BRESKVE

Danas sam zaorao UREU u breskvik, imam jedan dio zahvaćen Taphrinom. Pa sam malo pojačao dušičnu prihranu, inače idem u prvoj prihrani sa 130 kg UREE/ha, a sad sam zaorao 180 kg. Ove 2 manje parcele koje sam prskam leđnim atomizerom nemaju niti jedan kovrčavi list. No, na najvećoj parceli red do susjeda koji je odorao praktički do samih krošanja mojih bresaka, nije bilo moguće oprskati s te strane Chromodinom u fazi pucanja pupova, zbog ekstremne količine blata...pa sad imam dosta kovrčavosti na tom redu.
Kako nemam svoj traktor, a čovjek koji mi uslužno radi prskanje na toj tabli nije htio prskati na Uskrsni Ponedjeljak, imam dodatno kovrčavosti na još jednom dijelu table na sortama Blake i Caldessi 2010. Mislim da ću ići i 2 prihrane KAN-om, svaki puta po 200 - 250 kg/ha - oko 10. svibnja i krajem svibnja još jednom...a imam i nekoliko kanistera Fertine V, pa ćemo potrošiti i to...
 
Posljednje uređivanje:

tatkodvd

Dobro znana faca
Premium
Tu od
2 Pro 2011
Poruka
1,257
Re: BRESKVE

Ja bio danas u obilasku svojih spremao se za prskanje i odustao, jer nisam imao zašto. Za divno čudo ušiju nema ni za lijek, list potpuno zdrav, samo na sprinkrestu ima koji vršni od tafrine, sve u svemu odlično izgleda. Zadnje prskanje sam išao protiv monilije 16.04., a kan bacio pre 10-tak dana pred onu kišu što je pala. Tako da insekticid još nisam koristio, ali trebat će uskoro sigurno.

Mada mi se poznanici žale da je kod njih breskva sva pocrvenila od tafrine.
 

breskvar

Aktivni član
Tu od
25 Velj 2009
Poruka
1,150
Re: BRESKVE

Meni je muka da imam i to kovrčavosti koliko imam. I to ne zbog toga što ne znam kako je učinkovito spriječiti - već što ovisim o svecima i sličnim stvarima, kad nemam svoj traktor. Atomizer je moj, a traktor iznajmljujem...

A prskanje se mora prije kiše napraviti, bio svetac ili ne. Al' ajde ti to tvrdoglavcima konzervativnim dokaži...grrrrrrrr
 

Kontam

Aktivni član
Tu od
3 Svi 2008
Poruka
4,076
Ja bio danas u obilasku svojih spremao se za prskanje i odustao, jer nisam imao zašto. Za divno čudo ušiju nema ni za lijek, list potpuno zdrav, samo na sprinkrestu ima koji vršni od tafrine, sve u svemu odlično izgleda. Zadnje prskanje sam išao protiv monilije 16.04., a kan bacio pre 10-tak dana pred onu kišu što je pala. Tako da insekticid još nisam koristio, ali trebat će uskoro sigurno.

Mada mi se poznanici žale da je kod njih breskva sva pocrvenila od tafrine.

To ćeš još vidjeti što nema ušiju ;) Bolje da si prskao. Poz



To je to. Ima vlage, ali protiv visoke temperature ne možemo. Poz
 
Posljednje uređivanje od moderatora:

tatkodvd

Dobro znana faca
Premium
Tu od
2 Pro 2011
Poruka
1,257
Re: BRESKVE

Sa insekticidima nikad ne žurim i nikad nemam problema. Ne vidim potrebu ići preventivno inskticidima, s bolestima je nešto drugo. Zato na velikim voćnjacima se stvljaju feromonske klopke i prati se populacija, pa tek onda idu srestva.
 

dane001

Aktivni član
Tu od
7 Svi 2009
Poruka
2,262
Re: BRESKVE

pričate o gnojidbi dušikom po hektaru,recite koliko bacate po stablu,to je bitno,a ne po hektaru,nije to pšenica. Fertina V,koliko i u kojem omjeru?
 

daevu

Član
Tu od
29 Sij 2012
Poruka
491
Re: BRESKVE

ja sa V špricam 4l/ha u razmacima oko 7 dana
s tim da ću ove god. dodavati svakih 20-25 dana i ekofriz
pa da vidim njegov učinak nagodinu
 

Njoko

Dobro znana faca
Tu od
9 Lis 2010
Poruka
1,636
Re: BRESKVE

ja sa V špricam 4l/ha u razmacima oko 7 dana
s tim da ću ove god. dodavati svakih 20-25 dana i ekofriz
pa da vidim njegov učinak nagodinu

Jer nisu jeftiniji npr: kristalon-vodotopiva gnojiva , kada se kupuju u vreći,nego gotovi Ferantina V?
 

breskvar

Aktivni član
Tu od
25 Velj 2009
Poruka
1,150
Re: BRESKVE

Jer nisu jeftiniji npr: kristalon-vodotopiva gnojiva , kada se kupuju u vreći,nego gotovi Ferantina V?

...Fertina je jeftina kad se kupuje u Kutini direktno, onda je nešto malo preko 5 kn za litru cijena. Barem sam tako nekako plaćao lani...
 

brkic

Član
Tu od
7 Velj 2013
Poruka
37
Re: BRESKVE

Pozdrav svim forumašima,sretan Vam praznik rada i ujedno jedno pitanje.Na prethodnoj stranici govorili ste o pojavi blizanaca pa i trojki kod breskve i šta sa njima.Hvala unaprijed.
 

nesdonal

Novi član
Tu od
2 Svi 2013
Poruka
9
Re: BRESKVE

Ja cu sa Amcolonom sa naglasenim kalijumom, i Protifertom, očekujem kisu u četvrtak naveče, prskanje ide u srijedu !!!
Plodici već ko nokat, kod springcresta dosta blizanaca!!!!
Uvijek nešto.

šta raditi sa tim blizancima ima ih dosta ćak i tri ćetri u jednoj :icon_scratch::icon_scratch::(blush):dali ih razdvajati na nektarini ima puno puno
 

pocetnik-mk

Novi član
Tu od
9 Lis 2011
Poruka
21
Ima li ko ideju - šta je razlog za lepljivost mladih letorasta breskve u punom rodu?
Prošle godine u ovaj period registrovao sam istu pojavu.... vaši se nisu pojavile!?
Od februara o.g. tretirao sam maksimalno: 3% belo ulje+Nordox, 2 x dimetoat, hlorpirifos + cipermetrin, hlorpirifos, Match, Actara...tafrinu sam uspešno sprečio... ali ovu pojavu nisam uspeo da detektujem ni pomoću zaštitara.

šta raditi sa tim blizancima ima ih dosta ćak i tri ćetri u jednoj :icon_scratch::icon_scratch::(blush):dali ih razdvajati na nektarini ima puno puno

Kod mene, prošle godine, razdvajanje se nije pokazalo kao dobro rešenje... ako imate dovoljno plodova... otkinite potpuno sve bliznake i trojke...
 
Posljednje uređivanje od moderatora:
Tu od
20 Tra 2011
Poruka
106
Re: BRESKVE

šta raditi sa tim blizancima ima ih dosta ćak i tri ćetri u jednoj :icon_scratch::icon_scratch::(blush):dali ih razdvajati na nektarini ima puno puno

Nikako odvajati plodove, zasigurno pojava monilie fructigene¨!!!!!!!!

Odbaciti sve bliznace, trojeke četvorke itd, pa šta ostane.
Ukoliko roba ima prođu s bliznacima, malo jača proreda pa šta Bog da.
 

nesdonal

Novi član
Tu od
2 Svi 2013
Poruka
9
Re: BRESKVE

Nikako odvajati plodove, zasigurno pojava monilie fructigene¨!!!!!!!!

Odbaciti sve bliznace, trojeke četvorke itd, pa šta ostane.
Ukoliko roba ima prođu s bliznacima, malo jača proreda pa šta Bog da.

ok hvala :(clap):
 

Najnoviji postovi

Na vrh