• Poštovani posjetitelju, za korištenje svih mogućnosti koje Poljoprivredni Forum omogućuje, predlažemo ti da se registriraš. Besplatno je i tvoja privatnost je potpuno zaštićena. Registracija ti omogućuje pristup svim kategorijama i temama, mogućnost pristupa privicima u postovima (slike, video, tutorijali, uputstva itd), pristup malom oglasniku, direktnu komunikaciju s članovima putem privatnih poruka, automatsko praćenje tema od interesa i još mnogo toga. Veselimo se tvojoj prijavi! ❤️

Breskva

breskvar

Aktivni član
Tu od
25 Velj 2009
Poruka
1,150
Re: BRESKVE

karla kaže:
za breskvara pitanje, te sadnice što ćeš imati za prodaju koje su vrste i da li se mogu dobiti poticaji za sadnju.
Što misliš od gustoj sadnji pa shodno tome i rezidbi koja je potrebna, jer piše u literaturi da se sa gustom sadnjom dobije veći prinos po jedinici površine.
Inače imam oko 2 ha zemljišta i što bi bilo pametno saditi: dvije sorte bresaka, nešto marelice u kombinaciji sa nektarinom. Planiram to prodavati na tržnici, pa da imam širi asortiman.
...ovako: od bresaka imat ću za prodaju slijedeće sorte: Queencrest, Collins, Beautiful Lady, Royal Gem, Rich Lady, Hale, Blake, jednu bezimenu odličnih svojstava (zrije odmah poslije Dixireda), zatim industrijsku Baby Gold 9 te od nektarina Caldesi 2000, Caldesi 2010, May Grand i New Yersey 58. Nisam registrirani rasadničar pa nećeš moći ostvariti poticaj...
...2001. godine eksperimentirao sam sa stotinjak sadnica, pola vretenasti grm, a pola slobodna palmeta i nisam bio zadovoljan, neujednačeno su mi obrastale rodnim grančicama i odmah iduće godine srezao sam ih u "glavu" i preformirao u vazu...
...ako ti je parcela u komadu onda posadi breskve i nektarine bez marelica jer marelice zahtijevaju veći međuredni razmak i više su, a i zaštita nije ista.
...dvije sorte bresaka nisu optimalan izbor za prodaju na tržnici. Preporučio bi ti da parcelu organiziraš tako da na jednoj strani grupiraš rane, u sredini breskve srednjeg doba dozrijevanja i na drugom kraju kasne sorte. Ove 3 table odvoji prolazima koji će ti ujedno služiti kao prostor za manipulaciju, a tako ćeš moći voditi računa o prskanjima i karenci. Posadi sorte tako da pokriješ cijelu tržnu sezonu od početka lipnja do polovine rujna i to, otprilike 50-ak stabala od svake sorte, nikako ne više od 100 stabala iste sorte maximalno, treba to rasprodati kad počne puni rod. Govorim, naravno, o uzgojnom obliku vaze. U tom slučaju na ta tvoja 2 ha išlo bi cca 1300 stabala, pa računaj koliko ti sorata treba... :!:
 

breskvar

Aktivni član
Tu od
25 Velj 2009
Poruka
1,150
Re: BRESKVE

...ovako; svake godine krajem travnja i početkom svibnja počne ista kuknjava; odjednom mi telefon počne svakodnevno zvoniti i mnogi poznanici koji imaju po par bresaka pitaju isto: "Na breskvama mi se kovrčaju listovi, čime da prskam?". A moj odgovor uvijek isti: "NIČIM!". U vrijeme kada se listovi počnu kovrčati učiniti se ne može baš ništa...
Dakle, sutra prskam breskvik BORDOŠKOM JUHOM 3%, A ZA cca 10 DANA CHROMODINOM 1,5 kg/ha I BUDE LI KIŠE JOŠ JEDNOM CHROMODINOM U FAZI CRVENOG PUPA, ALI TADA 1 kg/ha.OVAKO ZAŠTIĆENA BRESKVA 100% JE SIGURNA OD KOVRČAVOSTI POD SLIJEDEĆIM UVJETIMA:
1. Da se prvo od ova tri prskanja obavi s punom količinom vode tj. bar 1000 l/ha i sve voćke temeljito okupaju (crvene dizne na traktorskim atomizerima)
2. Da ne bude vjetra
3. Da se druga 2 prskanja obave sa manjom količinom škropiva ali s punom dozom sredstva po ha (žute dizne na traktorskim atomizerima) :idea:
 
W

wajbul

Guest
Re: BRESKVE

Breskvar
KOJU sortu da posadim za vlastite potrebe 4-5kom
 

breskvar

Aktivni član
Tu od
25 Velj 2009
Poruka
1,150
Re: BRESKVE

wajbul kaže:
Breskvar
KOJU sortu da posadim za vlastite potrebe 4-5kom
...za vlastitu potrebu najbolje posadi nekoliko sorti, jer znajući da će ti jedno stablo, ovisno o njezi i uzgojnom obliku dati 30 - 100 kg roda, nećeš to sam moći pojesti (osim ako si jako dobra teka :D ). Zato posadi 5 sorti tako da ti dozrijevaju od lipnja do rujna. Moja preporuka: Queencrest, Beatiful Lady, Rich lady, Mirelle i Simphonie)
 
W

wajbul

Guest
Re: BRESKVE

breskvar kaže:
wajbul kaže:
Breskvar
KOJU sortu da posadim za vlastite potrebe 4-5kom
...za vlastitu potrebu najbolje posadi nekoliko sorti, jer znajući da će ti jedno stablo, ovisno o njezi i uzgojnom obliku dati 30 - 100 kg roda, nećeš to sam moći pojesti (osim ako si jako dobra teka :D ). Zato posadi 5 sorti tako da ti dozrijevaju od lipnja do rujna. Moja preporuka: Queencrest, Beatiful Lady, Rich lady, Mirelle i Simphonie)
Što se tiče breskve,tu sam velikog apetita,obožavam je.Naravno da nebi sam pojeo imam i prijatelje.Što se tiče uzgoja breskva mi je uz šljive i kajsije naj interesantnija voćka.Hvala na savijetu.
 
A

atomizer

Guest
Re: BRESKVE

Breskvar jel koristiš crvene lechler keramičke dizne i koji atomizer koristiš?kod zimskog prskanja na koju jačinu namještaš ventilator? i da ne zaboravim pod kojim tlakom pičiš da bi utrošio 1000l po ha naravno i kojom brzinom radiš prohod?
 

breskvar

Aktivni član
Tu od
25 Velj 2009
Poruka
1,150
Re: BRESKVE

atomizer kaže:
Breskvar jel koristiš crvene lechler keramičke dizne i koji atomizer koristiš?kod zimskog prskanja na koju jačinu namještaš ventilator? i da ne zaboravim pod kojim tlakom pičiš da bi utrošio 1000l po ha naravno i kojom brzinom radiš prohod?
...ovako; atomizer "Agromehanika Kranj" 440 l, dizne one koje su na njemu tvornički ugrađene, nisam ih mijenjao, položaj ventilatora 5, radni tlak 7 bara, 3 spora brzina. Potrošim 2 atomizera na ha sa crvenim diznama, naravno. U svaki po 10 kg bordoške juhe "Calfaro"... :!:
 

breskvar

Aktivni član
Tu od
25 Velj 2009
Poruka
1,150
Re: BRESKVE

...odlučio sam ipak ići na 2% bordoške juhe, budući da su se na neprikraćenim izbojima već počeli otvarati vršni vegetativni pupovi :!:
 
A

atomizer

Guest
Re: BRESKVE

kad imaš od agromehanike atomizer garant su lechler dizne.ja imam ugrađene zelene i žute.žuta je nešto veče propusnosti ali za zimsko tretiranje nedovoljno.ja prskam sa 13bara i brzina hoda 5km/h jer i jedino tada ima mi optimalno vratilo broj okretaja oko 500okr/min.govorim za imt539.prskam isključivo nordoxom i bijelim uljem.doduše nemam nasad breskve več jabuke.e da ne zaboravim reči da mi je tada ventilator namješten na 3 a na 5 stavljam dok je vegetacija stabla skroz razvijena tako da se dobro izvitoperi list i probije krošnja sa ustajalim zrakom pun spora te kvalitetno deponira pesticid.
 

breskvar

Aktivni član
Tu od
25 Velj 2009
Poruka
1,150
Re: BRESKVE

...ventilator mi je na 5 jer je više od pola breskvika još neorezano, trebaš vidjeti koja je to šumetina. A svaka grančica mora se okupati inače - brrrrr... :?
 

breskvar

Aktivni član
Tu od
25 Velj 2009
Poruka
1,150
Re: BRESKVE

...baš sam primio mail od jednog breskvara iz Metkovića...kod njega breskve cvatu, Rich Lady iscvala mu je oko 40%...ipak mi je drago da sam na kontinentu, ovdje će cvatnja početi za najranije desetak dana...i ovako je još pola bresaka kod mene neorezano, ne znam kada bi završio da su već počele cvasti... :D
 

breskvar

Aktivni član
Tu od
25 Velj 2009
Poruka
1,150
Re: BRESKVE

...ajd jedno pitanjce praktičarima; efikasno rješavanje problema monilie fructigene (NE LAXE!) na nektarinama...to je jedina bolest kojoj još nisam doskočio, redovito mi propadne 20 - 30% ploda...samo mi nemojte savjetovati Teldor, koristio mi je isto koliko i kamilica... :scratch
 

panther

Član
Tu od
14 Sij 2008
Poruka
43
Re: BRESKVE

Meni za sada baš ne uspjeva što se tiče nektarine. Koristio sam sve moguće. Ne znam možda je griješim u vremenu primjene.
 

breskvar

Aktivni član
Tu od
25 Velj 2009
Poruka
1,150
Re: BRESKVE

...cijeli dan danas režem nektarine...ispod deset stabala nakupio sam kantu od "Jupola" punu mumija...prošle godine imao sam po stablu 70-ak kilograma, a barem dvadesetak kilograma po stablu je još strunulo...u kojoj fazi razvoja ploda si išao "Baycorom"?
 

panther

Član
Tu od
14 Sij 2008
Poruka
43
Re: BRESKVE

A,zašto su ti te mumije ostale preko zime? To ti i nije baš dodra ideja. Živa zaraza.
 

breskvar

Aktivni član
Tu od
25 Velj 2009
Poruka
1,150
Re: BRESKVE

panther kaže:
A,zašto su ti te mumije ostale preko zime? To ti i nije baš dodra ideja. Živa zaraza.
...prije cvatnje sve će mumije biti pokupljene i spaljene...ima ih još samo na ovoj parceli koju sada režem...
 

breskvar

Aktivni član
Tu od
25 Velj 2009
Poruka
1,150
Re: BRESKVE

...btw. većina mumija bila je na tlu, a ne na granama...a ispod snijega čeprkati... :D
 

zvonis01

Član
Tu od
2 Ožu 2009
Poruka
792
Re: BRESKVE

@breskvar
sory prijatelju zeznuo sam se za naziv fungicida za moniliju fructigenu ne baycor nego folicur wp25.prskaš jednom u početku cvatnje 0,05-0.075%,jednom u punoj cvatnji-isti omjer,i jednom prije berbe 0,05%.u tretmanu prije berbe možeš koristiti TELDOR 0,1% JER IMA KARENCU 3 DANA,pozdrav :idea:
 

breskvar

Aktivni član
Tu od
25 Velj 2009
Poruka
1,150
Re: BRESKVE

...ajde, de, probat ću i to...do sada sam koristio "Konker" i "Sumilex"...m. laxu sam njima riješio u potpunosti ali sam m. fructigene imao dosta, najviše na nektarinama...a 2Teldor" sam isto tako koristio 10-ak dana prije berbe, no nikakvih rezultata...hvala...
 

Najnoviji postovi

Na vrh