• Poštovani posjetitelju, za korištenje svih mogućnosti koje Poljoprivredni Forum omogućuje, predlažemo ti da se registriraš. Besplatno je i tvoja privatnost je potpuno zaštićena. Registracija ti omogućuje pristup svim kategorijama i temama, mogućnost pristupa privicima u postovima (slike, video, tutorijali, uputstva itd), pristup malom oglasniku, direktnu komunikaciju s članovima putem privatnih poruka, automatsko praćenje tema od interesa i još mnogo toga. Veselimo se tvojoj prijavi! ❤️

Breskva

breskvar

Aktivni član
Tu od
25 Velj 2009
Poruka
1,150
Re: Uzgojni oblik; prijevremena vaza breskve

breskvar kaže:
..http://img297.imageshack.us/gal.php?g=p3150147.jpg.
par fotki prijevremene vaze breskve; neorezane i orezane :D
...malo o privremenoj ili "ubrzanoj" vazi breskve kao zanimljivom uzgojnom obliku. Klasičnoj vazi mnogi zamjeraju: kasno stupanje u puni rod, velike razmake sadnje i mali broj sadnica po ha, potrebu za vezivanjem i postavljanem koja u vrijeme formiranja uzgojnog oblika...
...sve ovo eliminirano je kod tzv. prijevremene vaze breskve. prijevremena vaza nije strogo geometrijski oblik kao klasična vaza, primarnih grana može biti, najčešće i jest, 3 ali i do 6. U redu se sadi na manji razmak (3 do 3,5 m), primarne grane formiraju se još u rasadniku pa se sadnica sadi sa već formiranim primarnim granama.
... u lipnju se u rasadniku odaberu (kod sadnica okuliranih na spavajući pup u kolovozu prethodne godine) 3 - 5 najbolje razvijenih izboja u smjerenih na suprotne strane s tim da najniži izboj bude na 30-ak cm od tla, a najviši na 50 - 60 cm od tla. Ostatak sadnice odreže se iznad najvišeg izabranog izboja. Zbog toga što je sva energija sadnice sada usmjerena u rast ovih nekoliko mladica one se do jeseni izvanredno razviju i na svakoj se još formira mnoštvo preuranjenih izboja. Svakako treba nastojati da se ovakve sadnice s već formiranom krošnjom posade iste jeseni na stalno mjesto.
...u proljeće, neposredno prije kretanja vegetacije (u kontinentalnim uslovima krajem ožujka) sve ove formirane primarne grane prikrate se na vanjski pup na nekih 50 - ak cm od osnove grane. Kad vršni pupovi na ovim granama krenu i izboji budu dugački 10-ak cm svi izboji neposredno do vršnog na svakoj primarnoj grani ili se pinciraju ili prikrate na jedan pup do osnove. U prvoj vegetaciji jako je bitno odrezati sve mlazove ili "vodopije" koje se pojave s gornje strane primarnih grana i to što ranije da suviše ne iscrpljuju mlada stabalca. Također, ove prve godine treba vršiti intenzivno preventivno suzbijanje breskvinog savijača da ne omete pravilno formiranje krošnje (a to i nije posebno problematično budući ne treba paziti na karencu). Od jačih izboja koji izbiju bočno odaberu se sekundarne grane na način da ih se prikrat iza prvog jačeg privremenog izboja usmjerenog prema van.
...u drugoj vegetaciji breskve na ovom uzgojnom obliku ulaze na rod i može se očekivati cca 5 kg (prorijeđenog) ploda. Bolje manje, ne treba još biti lakom. Na isti način u ovoj vegetaciji biraju se i tercijarne grane. U zimskoj rezidbi može se ostaviti 20-ak šiba za rod (računa se; jedna dobra mješovita šiba od 50 ak cm duljine daje oko kilogram prorijeđenog ploda). Ostale šibe skrate se na reznike od 10 cm dužine ili odstrane do osnove (ali se uvijek ostavi pri osnovi 1 dobro vidljivi pup.
...u trećoj vegetaciji roda bi trebalo biti 15 - 25 kg.
...četvrta vegetacija u normalnim okolnostima daje 50 - 80 kg prorijeđenog ploda.
Pojašnjenje uz fotografije; neorezane breskve su sorta "Rich Lady", početak pete vegetacije (slikano prekjučer, oko tjedan dana prije cvatnje). Orezane breskve (sorta "Blake") slikane isti dan, isto početak pete vegetacije. Iako će se većini činiti malo "čupave", ovo je u praksi provjeren način rezanja prijevremene vaze na rod. Iz slike je vidljivo da su u gornjem dijelu krošnje rodni mješoviti izboji ostavljeni neprikraćeni, a u donjem dijelu krošnje da su prikraćeni za trećinu ili čak na polovinu dužine, a tek poneki je ostao neprikraćen. Između njih (na svim primarnim, sekundarnim i tercijarnim granama) ostavljeni su reznici dužine 10-ak cm, a svi izboji koji su odstranjeni rezani su na "čepove" tj. na jedan vidljivi pup pri osnovi. Sve ovo, naravno, zbog spriječavanja ogoljavanja donjih dijelova krošnje i obnove rodnog drveta. Broj ostavljenih neskraćenih izboja po jednom stablu ovisi ponajviše o kondiciji i razvijenosti samog stabla (nisam pristalica šablona), ali okvirno iznosi 80-ak mješovitih dugih izboja po stablu.
...pri ovako intenzivnom opterećenju stabala rodom bitno je obilno opskrbiti ih gnojivom (600 kg NPK 7:20:30 u jesen, u proljeće 2 x 300 kg KAN-a, obvezna folijarna gnojidba mikroelementima), kultiviranje svakih 20-ak dana OBVEZNO i isto tako rigorozno prorjeđivane ploda :idea:
 

breskvar

Aktivni član
Tu od
25 Velj 2009
Poruka
1,150
Re: BRESKVE

...a u ovim najlonskim vrećama na fotki nalaze se pokupljene mumije nektarina...ujutro ćemo ih lagano kremirati :D
 

breskvar

Aktivni član
Tu od
25 Velj 2009
Poruka
1,150
Re: BRESKVE

wajbul kaže:
Kako uništavaš korov ?
...korov "dolazi na red" poslije Uskrsa, kada se pokupi sve granje i popali...između redova u proljeće prođem 2 puta tanjuračom, a poslije svakih 20-ak dana kultivatorom...a u redu oprskam totalnim herbicidom (npr. "Cidokor") i to 2 puta...prvi puta klepim mišjakinju i piriku...a drugi puta slak, on niče kasnije...
 

spoki007

Član
Tu od
27 Ožu 2009
Poruka
96
Re: BRESKVE

kod sadnje na koliku visinu si skratio sadnicu da ti se stablo tako nisko grana?
 

breskvar

Aktivni član
Tu od
25 Velj 2009
Poruka
1,150
Re: BRESKVE

...breskve su u rasadniku bile prikraćene na 50 cm visine (tzv. prijevremena vaza tj. posađene sa već formiranim primarnim granama). No, nekih mjesec dana nakon sadnje temperatura je 3 dana bila -26 stupnjeva C i sve one sadnice na koje vjetar nije nabacio nanos snijega i tako ih zaštitio, smrzle su do zemlje i morao sam ih u proljeće srezati u glavu...a takvih je bilo više od 3/4.
...tako da većina stabala ima visinu 0 - 10 cm, te grane idu praktički iz korijenovog vrata direktno...što se čak pokazalo dobro jer dobio sam natprosječni porast drveta prve vegetacije i u drugoj je već bio jako dobar rod...jedino je ostao problem obrade, ne mogu im prići jako blizu kultivatorom, plugom niti tanjuračom... :idea:
 

breskvar

Aktivni član
Tu od
25 Velj 2009
Poruka
1,150
Re: BRESKVE

Grofvon kaže:
Koliko prskanja u toku godine radiš?
...zimskih obavezno barem tri; jedno u fazi opadanja lista (kad otpadne 2/3 listova) bakrom (nordox ili cuprablau) i druga 2, ponekad i tri u fazi bubrenja pupa u rano proljeće (prvo sa 3%-tnom bordoškom juhom, a iduća organskim fungicidima (ove godine Chromodinom)...
...broj prskanja u vegetaciji najviše ovisi o temperaturi i količini padalina, a okvirno to su 2 prskanja insekticidima i 3 prskanja fungicidima. Rezimirajmo; ukupno to su, dakle, 3 - 4 zimska i 5 - 6 prskanja u vegetaciji... :D
 
G

Grofvon

Guest
Re: BRESKVE

Je i o položanju terena....znači štediš na prskanju,skoro ekološki uzgoj :lol: :lol:
 

breskvar

Aktivni član
Tu od
25 Velj 2009
Poruka
1,150
Re: BRESKVE

Grofvon kaže:
Je i o položanju terena....znači štediš na prskanju,skoro ekološki uzgoj :lol: :lol:
...kad ti veliš :D
 

breskvar

Aktivni član
Tu od
25 Velj 2009
Poruka
1,150
Re: BRESKVE

...evo, kod mene se prorjeđuju breskve...nikad dosad bolja oplodnja; po prvi puta da na sorti "Hale", koja je raritet jer je samoneoplodna, nema grančice koja cijelom dužinom nije upravo načičkana plodovima!
...skrećem pozornost kolegama početnicima u uzgoju breskve da je ovdje počeo izuzetno jak napad breskvine zelene uši i da je od sistemika, zasad, najbolje "skida" Actara, a od kontaktnih insekticida Reldan... :idea:
 

Najnoviji postovi

Na vrh