Re: Uzgojni oblik; prijevremena vaza breskve
breskvar kaže:
..
http://img297.imageshack.us/gal.php?g=p3150147.jpg.
par fotki prijevremene vaze breskve; neorezane i orezane
...malo o privremenoj ili "ubrzanoj" vazi breskve kao zanimljivom uzgojnom obliku. Klasičnoj vazi mnogi zamjeraju: kasno stupanje u puni rod, velike razmake sadnje i mali broj sadnica po ha, potrebu za vezivanjem i postavljanem koja u vrijeme formiranja uzgojnog oblika...
...sve ovo eliminirano je kod tzv. prijevremene vaze breskve. prijevremena vaza nije strogo geometrijski oblik kao klasična vaza, primarnih grana može biti, najčešće i jest, 3 ali i do 6. U redu se sadi na manji razmak (3 do 3,5 m), primarne grane formiraju se još u rasadniku pa se sadnica sadi sa već formiranim primarnim granama.
... u lipnju se u rasadniku odaberu (kod sadnica okuliranih na spavajući pup u kolovozu prethodne godine) 3 - 5 najbolje razvijenih izboja u smjerenih na suprotne strane s tim da najniži izboj bude na 30-ak cm od tla, a najviši na 50 - 60 cm od tla. Ostatak sadnice odreže se iznad najvišeg izabranog izboja. Zbog toga što je sva energija sadnice sada usmjerena u rast ovih nekoliko mladica one se do jeseni izvanredno razviju i na svakoj se još formira mnoštvo preuranjenih izboja. Svakako treba nastojati da se ovakve sadnice s već formiranom krošnjom posade iste jeseni na stalno mjesto.
...u proljeće, neposredno prije kretanja vegetacije (u kontinentalnim uslovima krajem ožujka) sve ove formirane primarne grane prikrate se na vanjski pup na nekih 50 - ak cm od osnove grane. Kad vršni pupovi na ovim granama krenu i izboji budu dugački 10-ak cm svi izboji neposredno do vršnog na svakoj primarnoj grani ili se pinciraju ili prikrate na jedan pup do osnove. U prvoj vegetaciji jako je bitno odrezati sve mlazove ili "vodopije" koje se pojave s gornje strane primarnih grana i to što ranije da suviše ne iscrpljuju mlada stabalca. Također, ove prve godine treba vršiti intenzivno preventivno suzbijanje breskvinog savijača da ne omete pravilno formiranje krošnje (a to i nije posebno problematično budući ne treba paziti na karencu). Od jačih izboja koji izbiju bočno odaberu se sekundarne grane na način da ih se prikrat iza prvog jačeg privremenog izboja usmjerenog prema van.
...u drugoj vegetaciji breskve na ovom uzgojnom obliku ulaze na rod i može se očekivati cca 5 kg (prorijeđenog) ploda. Bolje manje, ne treba još biti lakom. Na isti način u ovoj vegetaciji biraju se i tercijarne grane. U zimskoj rezidbi može se ostaviti 20-ak šiba za rod (računa se; jedna dobra mješovita šiba od 50 ak cm duljine daje oko kilogram prorijeđenog ploda). Ostale šibe skrate se na reznike od 10 cm dužine ili odstrane do osnove (ali se uvijek ostavi pri osnovi 1 dobro vidljivi pup.
...u trećoj vegetaciji roda bi trebalo biti 15 - 25 kg.
...četvrta vegetacija u normalnim okolnostima daje 50 - 80 kg prorijeđenog ploda.
Pojašnjenje uz fotografije; neorezane breskve su sorta "Rich Lady", početak pete vegetacije (slikano prekjučer, oko tjedan dana prije cvatnje). Orezane breskve (sorta "Blake") slikane isti dan, isto početak pete vegetacije. Iako će se većini činiti malo "čupave", ovo je u praksi provjeren način rezanja prijevremene vaze na rod. Iz slike je vidljivo da su u gornjem dijelu krošnje rodni mješoviti izboji ostavljeni neprikraćeni, a u donjem dijelu krošnje da su prikraćeni za trećinu ili čak na polovinu dužine, a tek poneki je ostao neprikraćen. Između njih (na svim primarnim, sekundarnim i tercijarnim granama) ostavljeni su reznici dužine 10-ak cm, a svi izboji koji su odstranjeni rezani su na "čepove" tj. na jedan vidljivi pup pri osnovi. Sve ovo, naravno, zbog spriječavanja ogoljavanja donjih dijelova krošnje i obnove rodnog drveta. Broj ostavljenih neskraćenih izboja po jednom stablu ovisi ponajviše o kondiciji i razvijenosti samog stabla (nisam pristalica šablona), ali okvirno iznosi 80-ak mješovitih dugih izboja po stablu.
...pri ovako intenzivnom opterećenju stabala rodom bitno je obilno opskrbiti ih gnojivom (600 kg NPK 7:20:30 u jesen, u proljeće 2 x 300 kg KAN-a, obvezna folijarna gnojidba mikroelementima), kultiviranje svakih 20-ak dana OBVEZNO i isto tako rigorozno prorjeđivane ploda :idea: