• Poštovani posjetitelju, za korištenje svih mogućnosti koje Poljoprivredni Forum omogućuje, predlažemo ti da se registriraš. Besplatno je i tvoja privatnost je potpuno zaštićena. Registracija ti omogućuje pristup svim kategorijama i temama, mogućnost pristupa privicima u postovima (slike, video, tutorijali, uputstva itd), pristup malom oglasniku, direktnu komunikaciju s članovima putem privatnih poruka, automatsko praćenje tema od interesa i još mnogo toga. Veselimo se tvojoj prijavi! ❤️

Breskva

outlanderzg

Član
Tu od
1 Sij 2011
Poruka
401
travu sam sašio a sad raste ta preslica nju teško sredi bum efekt ima onaj stiran al on nešto nije dobar hlapi ili tako nešto

I ja sam imao velikih problema s preslicom sve dok mi jedan stariji agronom u chromosu nije otkrio pravi recept :lol: Uz dozu glifosata stavi 0,7-1% Deherban A. Nevjerojatno je kako spali preslicu.
 

Slavko

Novi član
Tu od
8 Velj 2011
Poruka
13
Urolani list mladih breskvi - hladno vreme ili bolest ?

Sadnice tek kalemljenih (u 9. mesecu) breskvi su zasađene u 2. mesecu. Pupovi su poterali sasvim dobro ali se mestimično do umereno mogu videti listovi kao na slici.

Urolani su, i pri vrhu listova ili sa strane se mogu videti tamne fleke.

Slike su od 11.5. a od 1.5. je hladnije vreme sa ne previše obilnim padavinama.

Da li je u pitanju hladnije vreme ili bolest (šupljikavost ili pepelnica).

Molim za mišljenje.

PS postavljanje slike nije uspelo ...
 

brle7

Član
Tu od
22 Tra 2011
Poruka
92
Sadnice tek kalemljenih (u 9. mesecu) breskvi su zasađene u 2. mesecu. Pupovi su poterali sasvim dobro ali se mestimično do umereno mogu videti listovi kao na slici.

Urolani su, i pri vrhu listova ili sa strane se mogu videti tamne fleke.

Slike su od 11.5. a od 1.5. je hladnije vreme sa ne previše obilnim padavinama.

Da li je u pitanju hladnije vreme ili bolest (šupljikavost ili pepelnica).

Molim za mišljenje.

PS postavljanje slike nije uspelo ...

Hladnoća 100% ! prskaj nekim biostimulatorom (Drin , polyamin, protifert......)
 

breskvar

Aktivni član
Tu od
25 Velj 2009
Poruka
1,150
...

...nažalost, moram povaditi preko 80 stabala 7 - godišnjih bresaka i nektarina...niti jedna nije pokazala bilo kakve znakove poboljšanja poslije tretiranja "Drinom"
...najviše me muči to što još uvijek nisam siguran koji je točno razlog sušenja tolikog broja stabala
 

strongboyy

Član
Tu od
2 Stu 2010
Poruka
389
danas bio u vinogradu mog rodjaka,pa po krajevima ima zasadjeno i raznih vocki.pale si mi u oci breskve...naime,lisce breskve je bilo crvene boje i svo uvijeno...nije bas svo lisce na drvecu takvo al ima ga puno...pitao sam ga sta je to,nije znao da mi kaze.raspitivao se al niko ne zna da ga posavetuje.pa bih vas zamolio za vase mislenje i sugestiju cime da to suzbije i ima li pomoci tu...

Uploaded with ImageShack.us
 
Tu od
20 Tra 2011
Poruka
106
...nažalost, moram povaditi preko 80 stabala 7 - godišnjih bresaka i nektarina...niti jedna nije pokazala bilo kakve znakove poboljšanja poslije tretiranja "Drinom"
...najviše me muči to što još uvijek nisam siguran koji je točno razlog sušenja tolikog broja stabala

Molim te, prije nego počneš sa čupanjem presjeci deblo preko pola i daj da vidimo sliku.
Definitivno je došlo do začepljenja provodnih sudova, ksilema i floema.
Kad budeš vadio slikaj i korijen da vidimo kako izgleda!!!!
Da li je boja listova bila bijela, sivkasta???
Presjeci gornji dio i idi sve do debla, mora se konstatovati što je, da li je to nešto što čuči pa te čeka i u narednoj godini ( nedo Bog!!!).
Pazi i rezidba u vrijeme hladnoće ( dakle rane nastale rezidbom ) mogu da budu preduvjet za ulazak bakterija i gljivica koje izazivaju uvenuće.
 
Tu od
20 Tra 2011
Poruka
106
danas bio u vinogradu mog rodjaka,pa po krajevima ima zasadjeno i raznih vocki.pale si mi u oci breskve...naime,lisce breskve je bilo crvene boje i svo uvijeno...nije bas svo lisce na drvecu takvo al ima ga puno...pitao sam ga sta je to,nije znao da mi kaze.raspitivao se al niko ne zna da ga posavetuje.pa bih vas zamolio za vase mislenje i sugestiju cime da to suzbije i ima li pomoci tu...

Uploaded with ImageShack.us

Vrlo očigledno i jednostavno radi se o Taphrini deformans, kovrđžavosti lista.
Ovdje se vidi hipertrofija listova koji su tzahvaćeni bolešću koja je trebala biti spriječena prije kretanja vegetacije.
Jednostavno lijeka nema sada da se ti listovi povrate u normalu.Nema šanse da se zaraza nastavlja dalje, listovi ako ih fizički ne skineš će otpasti do 20 lipnja.
Savijet: ako nema toga puno skini ih fizički pokupi u vreću i zapali, te poprskaj breskve sa nekim biostimulatorom, te zaštiti breskvu protiv stigmine ( Dithanom ili Captanom ili Polyramom) te vidi da li ima lisnih uši. Obavezno ako ima mogućnosti nakon prihrane zalijte stabla sa dovoljnom količinom vode od 15-20 l /stablu.
Breskva treba da se oporavi i da formira novu biljnu masu ako ne želiš da uvene.
Na takvim breskvama napraviti jaku proredu plodova ( ako ih ima) radi davanja mogućnosti obnove vegetacijskog sklopa.
 

breskvar

Aktivni član
Tu od
25 Velj 2009
Poruka
1,150
Molim te, prije nego počneš sa čupanjem presjeci deblo preko pola i daj da vidimo sliku.
Definitivno je došlo do začepljenja provodnih sudova, ksilema i floema.
Kad budeš vadio slikaj i korijen da vidimo kako izgleda!!!!
Da li je boja listova bila bijela, sivkasta???
Presjeci gornji dio i idi sve do debla, mora se konstatovati što je, da li je to nešto što čuči pa te čeka i u narednoj godini ( nedo Bog!!!).
Pazi i rezidba u vrijeme hladnoće ( dakle rane nastale rezidbom ) mogu da budu preduvjet za ulazak bakterija i gljivica koje izazivaju uvenuće.
...ne,boja listova nije bila niti bijela niti sivkasta
...a presjek ću fotkati u ponedjeljak kad krećem sa čupanjem stabala...naravno, slikat ću i korijen
...btw. ova stabla koja su zdrava rodila su vrlo obilno i upravo je intenzivna prorjeda plodova u punom jeku
 

strongboyy

Član
Tu od
2 Stu 2010
Poruka
389
@RoyalMajestic- hvala na savetu.recicu svom rodjaku sta treba uradi kako bi se njegove breskve oporavile.hvalati jos jednom.
 

gec67

Član
Tu od
26 Ožu 2011
Poruka
768
HALOO breskvari jeste očopali - izvršili proredu plodova, imali ploda niš ne pišete :scratch ste umorni :( mene ubila proreda u subotu završio i evo kažu ak nema dole nema ni gore :supz:



Uploaded with ImageShack.us
 
Tu od
20 Tra 2011
Poruka
106
HALOO breskvari jeste očopali - izvršili proredu plodova, imali ploda niš ne pišete :scratch ste umorni :( mene ubila proreda u subotu završio i evo kažu ak nema dole nema ni gore :supz:

Samo na znanje da ponovimo malo što se tiče prorede:

proreda bresaka prije nektarina ( to valjda svi znamo!!!!), obratiti pozornost na sortiment. U proredu krenuti ( limitirajući faktor broj stabala, naravno) kad je plod veličine badema,prije ne zato što i breskva i nektarina znaju još da se čiste od lažnih plodova ( manjih, neizdiferencirana koštica itd)
Kako proređivati?
Na grančicama debljine olovke i jače može se ostavljati više plodova na razmaku od 8-10 cm, na kraćim i tanjim grančicama po 2 ploda , na grančicama koje su tik uz skeletnu granu 1 pl.
Ako se radi o bujnim sortama stablo treba ređe proređivati i opteretiti ga rodom ( pravilnom proredom:::) udaljenost od 7 -10 cm, ako je sorta slabo bujna treba je prorediti žešće i to tako da je plod od ploda udaljen od 10 - 15 cm.Proreda ne može biti idealna pošto su i sama stabla individualna za sebe , pa treba vršiti kombinacije.
Ukoliko su stabla u formiranju,(1-2 god) treba ih što više osloboditi od roda radi vegetativnog razvoja, čak neki prakticiraju odbacivanje potpunog rooda.
Naročito kod prorede nektarina, voditi računa o plodovima koja imaju neka oštećenja ( trips, moljac, udarci, listovi...itd) njih obavezno odbaciti prilikom prorede, jer su izvor za zavlačenje monilije fructigene, koja će kasnije dovesti prvo do pucanja koštice a zati i do truljenja plodova.

Evo nadam se da sam nekom pomogao ( da je bar meni prije 20 god.to neko reko ala.....).
 
Posljednje uređivanje od moderatora:

gec67

Član
Tu od
26 Ožu 2011
Poruka
768
Hvala Royal na savjetima kod mene ti je kad uvatiš radnu snagu udri i čopaj tako u dvije subote nas petero odradili 500 kom nije baš se pridržavalo ovakvih i sličnih uputa al bolje i tako nego nikako, nego ove tik uz skeletnu granu misliš na svibanjske kitice ?

Breskvar stigle talijanske breskve kod mene na tržnicu cijena 30 kn imali ih kod vas a i marelice sitne isto cijena 30 kn ja sam svoje (20 plodova ) iz plastenika u subotu obro i poslije roštilja serviro svojim radnicima (femili) za desert :) a ja sam mazno i jednu breskvu onak tvrdu al bila fina nemrem se dočekat cca još 5-7 dana
 
Tu od
20 Tra 2011
Poruka
106
Hvala Royal na savjetima kod mene ti je kad uvatiš radnu snagu udri i čopaj tako u dvije subote nas petero odradili 500 kom nije baš se pridržavalo ovakvih i sličnih uputa al bolje i tako nego nikako, nego ove tik uz skeletnu granu misliš na svibanjske kitice ?

Breskvar stigle talijanske breskve kod mene na tržnicu cijena 30 kn imali ih kod vas a i marelice sitne isto cijena 30 kn ja sam svoje (20 plodova ) iz plastenika u subotu obro i poslije roštilja serviro svojim radnicima (femili) za desert :) a ja sam mazno i jednu breskvu onak tvrdu al bila fina nemrem se dočekat cca još 5-7 dana

Ha ha ha, pazi samo na protezu, puca ki staklo na mladim plodovima breskve.Šta je sigurno sigurno, čekaj jos 10 dana.
Da mislio sam na svibanjske ( majske) kitice.
 

breskvar

Aktivni član
Tu od
25 Velj 2009
Poruka
1,150
...

...evo,za 15 minuta supruga i ja krećemo u prorjeđivanje...ove 2 manje parcele su završene, a na ovoj najvećoj ima posla još 10-ak dana
...a prorjeda je ovegodine extremno žestoka...kasne breskve sorte "blake" rodile su kao šuga, kod njih neću ostavljati više od 3 ploda po grančici...
...btw. vađenje osušenih stabala zbog kiše i blata prolongirano je za srijedu
 
N

nenoli

Guest
Gec, gdje si nabavio cijevi za navodnjavanje i po kojoj cijeni? koji ti je razmak kapaljki? kod mene nikako da padne kiša pa će biti problema...
 

Najnoviji postovi

Na vrh