• Poštovani posjetitelju, za korištenje svih mogućnosti koje Poljoprivredni Forum omogućuje, predlažemo ti da se registriraš. Besplatno je i tvoja privatnost je potpuno zaštićena. Registracija ti omogućuje pristup svim kategorijama i temama, mogućnost pristupa privicima u postovima (slike, video, tutorijali, uputstva itd), pristup malom oglasniku, direktnu komunikaciju s članovima putem privatnih poruka, automatsko praćenje tema od interesa i još mnogo toga. Veselimo se tvojoj prijavi! ❤️

Brzina traktora pri oranju?

R

Ratarko

Guest
robert kaže:
oro sam ja u beravci kod nekog mosta,sjecam se,pa to je bilo strasno,plug nije htjeo dublje od 20 cm, a 90-tka jedva isla :(

Pa eto , što da ti kažem , ta zemlja u Beravcima je za mene RAJ :!:
Kada sam išao u Beravce na oranje osmijeh mi je bio od uha do uha :D
 

zvona

Aktivni član
Tu od
17 Pro 2006
Poruka
1,295
jebiga dečki crnica je jebena za orati, ali čuo sam od mnogo ljudi priču o toj crnici da ako uspiješ potrefit vrjema da se jednog dana na istoj parseli oralo bez ,, muke,, dok drugi dan Bože sačuvaj! a i zašto orati ( osim zbog repe ) dublje od 25-30. ja nemam crnicu ali bi moga imat pa ne orem dublje 25 ali svake 4-5god. produbim oranje zbog tabana pluga i onda nastavim sa prijašnjom dubinom.Gledao sam jednom na crnici gdje je JD 4955(225ks ) podrivao strnjak ( table oko mjesta Krndija ) a joj koje su to muke bile ovaj je imao i duple gume ali kada je kretao i spuštao podrivač propinjao se a iz auspuha dim kao iz lokomotive.
 
R

robert

Guest
ima crnice i oko vukovara,PRAVE CRNICE,tamo sam jedne godine repu vadio na ovcari.zemlja najbolje kvalitete,doslo mi da je poljubim,kakva je bila,a ovi vupikovci,samo je upropastavaju..... :cry: :cry: :cry:
 
B

Bobo

Guest
E, ako oni kazu da za repu treba 35-40, neka im bude. Dva puta sam u zivotu orao 50cm duboko, i 1.5ha sam orao dva puna dana!

Sto se oranja za zitarice i ostale kulture, nema potrebe dublje od 25cm ici (bar kod mene). orali smo sa 539 3-4-5 godina na 20cm, i onda ga spustim najdublje sto ga je traktor mogao vuci i poorem svu zemlju tak. Onda opet iz pocetka na 20-25 i to je to. Usjev nikada od kako ja radim zemlju nije podbacio, ali doslovce nikada...

E, a ovo sto branko i ratarko imaju zemlju, je stvarno losa sreca sto su se bas tamo rodili... Da Ratarko ima zemlju kao moja, gdje bi mu bio kraj? ;)
 

zjockoo

Dobro znana faca
Tu od
15 Ožu 2007
Poruka
1,418
Ratarko, daj ti lijepo snimi video kad češ orati pa da mi vidimo kako se plug i zemlja ponašaju tu kod tebe kad oreš...baš me zanima. Kako se
Rus ponaša tu kod oranja, ako ga upoče tko ima? Možda bi zbog težine mogao nešto i napraviti... ?
 
R

Ratarko

Guest
zjockoo kaže:
Ratarko, daj ti lijepo snimi video kad češ orati pa da mi vidimo kako se plug i zemlja ponašaju tu kod tebe kad oreš...baš me zanima. Kako se
Rus ponaša tu kod oranja, ako ga upoče tko ima? Možda bi zbog težine mogao nešto i napraviti... ?

Vidi problem je u tome da to ja sve radim sam . Ako otac bude htio orati na jesen drage volje ču ga snimiti ali kako sam rekao , to je moj posao .

Ima kod nas par poljoprivrednika sa Rus traktorima , mislim da su 80 i 90 KS . Znam da jedan od njih ima 3 brazde 12 cola plug i ore prilično dobro , mora se priznati . Nemam zamjerke , osim na dubinu buduči da orem malo dublje od njega što ne znači da on ore plitko .
 

zjockoo

Dobro znana faca
Tu od
15 Ožu 2007
Poruka
1,418
Kod vas se uvijek ore duboko? Duboko je za naše pojmove 35 cm i više jer je ovdje dovoljno orati do 30 cm; na nekim mjestima blizu Drave da idem dublje okretao bi slabiju, pješčanu zemlju, pa tu ne bi ništa naraslo. Koliki je sloj zemlje tu kod vas? Koliko duboko trebate kopati da bi došli do pijeska ili šljunka?
 
B

Bobo

Guest
Ma, on ore ko da trazi naftu... Nije normalan i nemoj se na njega obazirati ;)

Kazu da ovi sto sade repu udisu neke plinove tamo u secerani, pa rade svakakve gluposti...


Valjda za repu moraju tako duboko orati.

@Ratarko: Nije vrag da i za zitarice ores 40cm duboko?!?
 

zjockoo

Dobro znana faca
Tu od
15 Ožu 2007
Poruka
1,418
Cukr mejks ju krejzzzzi :lol:. Tko zna što se sve tamo isparava... :lol:
Ne gubi li zemlja tako dubokim oranjem svoju hranjivost? Dok sam još počinjal orati meni je uvijek stari tovil da ne orem do Japana da ču dignut "mrtvu zemlju" i da ništa neče htjeti rasti i bla bla bla... Uglavnom, da ne smijem toliko jer to ne valja... Možda zavisi od zemlje, neznam...
 

mario

Legenda
Tu od
28 Srp 2006
Poruka
3,041
Da, digneš mrtvu zemlju ,ali se ona s vremenom popravi stajskim gnojem i biljnim ostacima , znači gdje je plitko orano svake godine za nekoliko cm povečaš dubinu dok ne dođeš na koju oreš!
 
R

Ratarko

Guest
Ja plitko ne znam orati .
Meni je normalno oranje 30 cm .
Za repu orem do 40 cm i to zovem duboko oranje .
Repa traži duboko oranje da bi mogla imati ravan i dugačak korijen koji onda ima i veču masu.

Ja ustvari pojma nemam kakvu zemlju ja izoravam , mrtvu ili kakvu drugu , pojma nemam.
Prošle godine su me zafrkavali u selu da sam izorao neke keramike , kao od pračovjeka i te fore . Stvarno je bilo nekih gluposti izorano , ne znam što je to bilo .
 
B

Bobo

Guest
Hehe, to si ti zaorao do Japana... I onda prica okolo kako lome V&N plugove... Pa kako ne bi jadni pucali, kad ih ne znate ni koristiti kako treba.. :lol:

Pa pobogu ljudi, repa nije vocka da mora pustati korijen 50cm u zemlju... Koliko je uopce dugacak plod (korijen) repe kad se vrsi/vadi?
 
R

Ratarko

Guest
Bobo kaže:
Hehe, to si ti zaorao do Japana... I onda prica okolo kako lome V&N plugove... Pa kako ne bi jadni pucali, kad ih ne znate ni koristiti kako treba.. :lol:

Pa pobogu ljudi, repa nije vocka da mora pustati korijen 50cm u zemlju... Koliko je uopce dugacak plod (korijen) repe kad se vrsi/vadi?

Repa pusti korijen i jedan metar .
Naravno da se taj korijen ne vadi nego je to tanko i služi joj za prehranu .
Prosječno svaka repa ima 30 cm dužine a izvadio sam i pola metra dugačke repe ali pitaj Roberta ako meni ne vjeruješ .
 
B

Bobo

Guest
Pa ako je repa oko 30-40 cm dugacka, ne treba joj 40cm duboko oranje, bar mislim da ne treba, jer ce se ona probijati svakako kroz zemlju, tako da...
 
B

Bobo

Guest
Ovu jos nisam cuo...

A zasto bi sad mene uramljivao, kad samo pitam stvari koje ne znam?
 
R

Ratarko

Guest
Nisi pitao nego rekao da ne treba duboko oranje.

Stalno govorim da treba duboko orati za repu , izlizale mi se tipke .
 
B

branko

Guest
ne znam zbog cega ratarko ore tako duboko, ali ja sam (zapravo nisam ja nego necak) polovicu svojih parcela izoral duboko prosle a polovicu pretprosle godine a da bi tko blizu mene imal grubera dao bih da mi predje s njime a kako nema onda mi je ivica duboko pooral, ove godine valjda necu tako ali vjerojatno cu opet to napraviti slijedece, bit tog dubokog oranja je da zemlja moze lakse upiti vodu. u protivnom mi na njivi stoji voda jer je zemlja na pojedinim dijelovima vodonepropusna pa voda prije ispari nego je zemlja upije.
 

Najnoviji postovi

Na vrh